Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

1

Samstag, 1. Februar 2014, 07:03

S.G.Lures......woblere home made,modele,constructie,evolutie..

Pun cateva imagini ,ale catorva jointed-uri aflate pe masa de lucru..Pina sa arate asa...


...trebuie sa treaca prin cateva faze,cum ar fi









Imaginile sant ''in oglinda'',asta insemnind ca lucrez cu doua bucati relativ identice pe care lipesc intre ele ca si pe un sandwich.''Sandwich''-ul,mai contine conform meniului,cateva grame de plumb,atent massurate,ca nu cumva sa iasa prea ''sarat'' sau prea ''piparat''.''Consistenta'' este data de o sarma inoxidabila de 0.8mm.Pentru naluci mai mari ,folosesc sarma de 1.2mm.Capetii sarmei ,dupa ce sant indoiti si formati pt. a fi ocheti ,sant asigurati de bucati de tuburi de platic care au rolul de a preveni cascarea sarmei in cazul unei tractiuni mai puternice,si tot odata pentru a rigidiza coada woblerului im punctul terminal,acolo unde este mai subtire si deci,vulnerabila.Practi,sarma sta ca si intr-o mica bucsa de plastic.Atunci cand in ''sandwich''-ul asta turnam ''sosul''- fie o rasina,fie mai nou am descoperit ceva ''ketchup'' de la firma Bisson-acolo unde sarma este ''imbracata'' de bucsa se creeaza un punct mai tare care ,sper eu,sa previna smulgerea armaturii din coada woblerului,care este punctul cel mai sensibil..Mai tarziu voi pune niste poze de la alte woblere aflate in faza asta ,ca sa vedeti despre ce este vorba..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

2

Samstag, 1. Februar 2014, 07:08

Noh,ca da obicei am incurcat io borcanele si nu am pus link-urile care trebuie, ca sa se vada :doarecapu: pozele direct.Scuze,revin mai tarziu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

3

Samstag, 1. Februar 2014, 19:12




Despre asta ziceam..dupa lipire se rigidizeaza si ''sandwich-ul'' mai vine ''ambalat'',apoi e gata de ''livrare''..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adrian S

Fortgeschrittener

Beiträge: 220

Registrierungsdatum: 25. Juli 2012

Wohnort: SEBES-ALBA

  • Nachricht senden

4

Samstag, 1. Februar 2014, 20:22

Intradevar, multa munca, pasiune si daruire pentru aceste minunate voblere iesite din minile tale. Gigi te felicit ! :bravo:

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

5

Samstag, 1. Februar 2014, 20:35

Multumesc pentru aprecieri..profitam de frigul de afara.Chiar ma gandeam ca daca era sezon,nu stiu cum lucram,tot cu gandul la pesti..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

6

Samstag, 1. Februar 2014, 20:40






Asta e gata pentru aerograf.Daca este cineva interesat de ceva detalii tehnice despre aerografe,sant dispus sa impartasesc din putinul pe care-l stiu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

7

Samstag, 1. Februar 2014, 21:01

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

old_radu

Schüler

Beiträge: 100

Registrierungsdatum: 30. Januar 2014

Wohnort: Baia Mare - Romania

  • Nachricht senden

8

Samstag, 1. Februar 2014, 21:26

@ semlecangheorghe

...frumoasa prezentare , aproape un tutorial .
...interesant ochetul din barbeta , am mai vazut si la "case mai mari " , oare rezista ?

SPOR !...la cioplit. :ochi:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

labrie

Anfänger

Beiträge: 34

Registrierungsdatum: 17. März 2013

Wohnort: Hungary, Pécs

Beruf: engineer

  • Nachricht senden

9

Samstag, 1. Februar 2014, 21:41

Ahh Gigi, foarte faine!
Ce n-as da sa am din nou timp liber pentru asa ceva. Exact in stilul acesta lucram si eu, undeva in pod mai am o cutie cu voblere pe jumatate gata, rotativa, si alte chestii... Cine cunoaste technicile respective stie de ce e pretul care este la un vobler bun. Poate la anu.
Nu stiu daca cunosti pagina, pe stripersonline e un tip care m-a inspirat mult la vremea respectiva, "Solar lures". Are multe videori cu technicile lui.
Sper ca nu e considerat reclama.
salutare

10

Samstag, 1. Februar 2014, 22:39

...

Frumos lucrate ! Felicitari!
Si semnatura e foarte "misto" ;)

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

11

Samstag, 1. Februar 2014, 23:35

misto treaba Gigi, si un model care prinde din cate am vazut ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

12

Sonntag, 2. Februar 2014, 06:42

Multumesc de aprecieri baieti.
Labrie..nu stiu ''solar lures'' si pe ''stripers online '' nu am prea intrat,mai mult pe you tube,plus ca pt. mine aventura woblerelor a imceput undeva prin 95-97,nici nu mai stiu exact,moment in care nici vorba sa afli de undeva gram de informatie.Pe vremea aia eram angajat intr-o fabrica mare unde prelucram piese de otel sau fonta.La unele, prelucrarea dura vreo 2 ore la altele ..lucram si doua zi..Si linga sectia mea era alta sectie cu un tanc imens cu apa pt. calirea pieselor..Noh,in timp ce eram cu un ochi pe masina,ciopleam woblere ,si tusti la bazin sa le incerc..Deja ma stiau toti sefii.. :rizi: Dor cine era pescar intelegea..Modelele erau shad rap si original floating,singurele pe cre le puteam vedea-pipai..Am avut cateva facute de mine cu care am facut ravagii la salau,prin oras.Pe vremea aia spinigarii puteau fi numarati pe degetele unei maini cioante,de tamplar..Eu impreuna cu un amic ,Ilie ,faceam woblere si prindeam peste,si mai era un pescar Dutu,intre timp decedat.Comunicare nu exista decat intre mine si Ilie,noi fiind 'begginer'...celalalt era prea ''profi'' ca sa ne bage in seama..Si uite asa experimentand si comunicand ,am invatat mai multe decit de pe internet.Bine,internetul mi-a fost de foarte mare ajutor,pentru materiale,si pt. aerografie..Apoi la un moment dat m-am oprit din alte motive,si pina de cativa ani in urma nu am mai facut woblere..


Old Radu..deocamdata cei mai mari pesti scos cu tipul ala de barbeta au fost o mreana de aproape 5 kile,o stiuca cam tot pe acolo si vreo 2 salai pe la 8-9 kile..La astia a rezistat.A cedat la unul stratul de protectie (devcon-ul) dar ala era facut printre primele si nu era prea atent facut.Daca la inceput faceam un canal in barbeta,canal in care venea sarma,acum,fac doar doua gauri cu o freza de 1mm,si ''cos '' sarma prin ea.E operatia care imi 'place' cel mai mult...Inlocuirea canalului cu doua gauri cu cel mai mic diametru posibil si aramarea suplimentara pe dos ,cu devcon,ar trebui sa confere rezistenta buna.Barbetele se rup si la modele de serie,asta e,nu sant indestructibile,dar stiu ca la ale mele am facut tot posibilul sa evit asta..Si mai depinde si de pescar..de exemplu daca pescuieste in zona cu pietre,butuci,si vine cu naluca bocanind pe ele,si inteapa in piatra nefiind capabil sa discearna intre un atac si un obstacol..se rupe.Asa am patit recent la Lipova..aveam capturi langa o duna de pietris submers..eram tot intr-o alerta cand ajungea naluca acolo...si cand am dat in ea ,am intepat ca disperatu' si am rupt barbeta la un shad rap proaspat vopsit..Asta este,se mai rup..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

13

Sonntag, 2. Februar 2014, 07:00





Astea doua sant primele woblere facute ,prin 2011 cred,cand am zis ca ma apuc iarasi.Un minnow si un shad.Nu au strat de propinat,doar lemnul,staniolul si devcon-ul.Sant vopsite de catre Paul Beju.Chiar la prima iesire cu ele,pe shad-ul ala am prins un strap,si pe minnow mi-a intrat ceva mare,cred ca avat,care mi-a luat fir intr-una vreo 15m,dupa care sa dus..Cel alb ,din gura cleanului, este facut candva prin ..98-2000,nu mai stiu,exact.Scos si el la soare dupa ani de stat in uitare ,o adus si el un peste..Am considerat intimplarea ca un fel de ''invitatie'' sa ma apuc din nou de mesterala..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

14

Sonntag, 2. Februar 2014, 10:30

m-am apucat tarziu de spinning, dar ca orice incepator si prin natura meseriei am incercat sa imi fac singur voblerele si pot spune ca la momentul acela am reusit
satisfactia este enorma cand prinzi pesti cu nalucile facute de tine.
la momentul acela nu gaseai asemenea informatii nici sa pici cu ceara pe cei care faceau asa ceva - le luai painea de la gura, se credeau "monstrii sacri" (unii idioti se mai cred si acuma :drac2: )
ce faci tu Gigi este demn de lauda si multi ar trebui sa iti multumeasca pentru pozele si informatiile transmise.
felicitari :apl:

labrie

Anfänger

Beiträge: 34

Registrierungsdatum: 17. März 2013

Wohnort: Hungary, Pécs

Beruf: engineer

  • Nachricht senden

15

Sonntag, 2. Februar 2014, 10:55

Gigi, ai avut conditii ideale pentru inceput. Faza foarte nasoala e testatul in apa, ca una e ca rezultatul sa.i placa ochii pescarului si alta e ca voblerul sa-i placa pestilor. Si faza asta e mai greu de realizat, daca nu ai unde sa testezi. In cazul meu am in apropierea orasului e o balta mica 'ideala", unde faceam testele, dar nu am reusit sa ramin 'nevazut' locatarilor, deci testarile erau intrerupte de discutiile cu 'cei interesati'.
Similar cind in copilarie ciopleam bumeranguri, si testam intrun parc din satu mare.
Dar la inceput consideram ca numai noi din partea asta 'fericita' a eu-lui ne ocupam cu asa ceva, sa mai reducem cheltuielile hobby-ului, dar nu, mai ales in Finlanda sint foarte buni hobby-sti care o practica ca o arta.
Gigi, din ce material faci barbetele? ca eu la vremea respectiva n-am reusit sa gasesc un material bun. utilizam un fel de plastic pentru cuptorul de microunde, dar care era un pic prea moale. Hobby glassuri si alte minuni nu era bune.
toate cele bune.
L

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

16

Sonntag, 2. Februar 2014, 12:43

Acuma am ceva plastic care cred ca este lexan dupa cum se indoaie si cum rezista,O singura barbeta am rupt si aia dupa ce am dat cu woblerul de 3 ori in pietroaie pe un vant puternic,ca un uragan..La fiecare lansare ,rafalele imi tranteau woblerul pe mal..Asa in pescuit ,nu am rupt niciuna(inca)..Cand se termina plasticul asta o sa imi comand placi de lexan de 2-3 mm,si barbete gata turnate din state cu ochetul in ele.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

17

Sonntag, 2. Februar 2014, 12:55

Mai Gigi...le ai omule cu jucariile! Cand ajung prima data la Lipova sau Vladi o sa-mi completez si eu stocul cu oaresce naluci prinzatoare .De Mures! :noroc:

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

18

Sonntag, 2. Februar 2014, 13:02

:rizi: :rizi: Labrie sa vezi cum a fost cu testatul pe apa..Avea aici in Arad cineva niste shad-rap-uri de 9 cm.Vopsite,biban,silver,sau alea ''sd''paraca ii zicea la culoare.SD--ul ala era tot ciuruit de la cate stiuci si salai o prins respectivul cu el..Pe atunci toata suflarea spiningareasca pescuia pe Ghioroc,fiind larg raspindita credinta ca ..'pe Mures nu este salau''..Ma obseda forma aia de shad a woblerului si pentru mine era perfectiunea intruchipata.Si intr-o zi,intorcindu-ma de la servici ,vad ca pe un tronson de strada sapau excavatoarele in scopul schimbarii canalizarii.Trecind pe linga locul cu pricina vad pe jos bucati dintr-un material ce parea a fi o spuma intarita.Il iau de jos..era usor,si tare,nu puteai sa bagi unghia in el..L-am bagat in straita,si l-am dus la mine la lucru..a doua zi.Acolo aveam pe masina la macinat o ditai placa de fonta ,si deci timp berechet.Asa ca avand in minte shad-rapul i-am tras o replica ,in viziunea mea..Spuma ,tabla de plumb in burta ,si armatura facuta din sarma unei maturi uzate.Noh,cand l-am bagat in cada aia uriasa de la calire si am vazut cum bate,am sarit tot intr-un picior si-mi venea sa cant de bucurie,de or inceput aia sa se uite lung,lung la mine..In fine..Apoi l-am vopsit ,dupa ce in prealabil am lipit pe el staniol luat din pachet de tigari.Pe spate l-am facut albastru metalizat si pe burta cu oja portocaliu fluo..Pste am dat cu ceva lac incolor,nu mai stiu de pe unde cumparat..arata trasnet..In weekend...fuga la Ghioroc..Nici nu mi-am bagat in apa lansetle cu care dadeam la fix cu peste viu,ci am pus direct ''shad-rap''-ul Am dat odata,am simtit cum bate,am apucat sa-l vad cum se scufunda si brusc am simtit un hop..am intepat ..si am scos o iarba lunga...Acolo era un prag de iarba..Lansez a doua oara cu telescopica mea gipo,ce iti rupea mana,nu alta,si cand ajung pe pragul ala iar simt o stopare..A naibii iarba zic in gand,si cand dau sa ridic varful lansetei ma pomenesc ca am un peste nervos la capatul celalat....sa fac infarct nu alta..o pun pe mal si cad extaziat in fund...aveam o stiuca de vreo 2-3 kile,prinsa pe woblerul meu..In acel an,a fost woblerul cu care prindeam aproape la orice iesire stiuca,pe Ghioroc..Spre toamna nu mai avea vopsea si staniol pe cap,numai de la branhii incolo..Apoi l-am revopsit in alta culoare,dar nu am mai prins cu el,asa cum fusese vopsit in albastru..Il am si acuma,si mauit cu nostalgie cateodata la el..osa pun aici o poza cand il gasesc ,ca nu mai stiu exact pe unde este..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

lele

Schüler

Beiträge: 104

Registrierungsdatum: 1. April 2013

Wohnort: Miercurea Ciuc

Beruf: Finisaje in constructii

  • Nachricht senden

19

Sonntag, 2. Februar 2014, 16:42

Daca este cineva interesat de ceva detalii tehnice despre aerografe,sant dispus sa impartasesc din putinul pe care-l stiu..

Salut Gigi,pe mine m-ar interesa pe MP daca nu e voie aici cam ce caracteristici tre sa aibe aerografa si ce marca ca sa nu dau banii degeaba.Faine tare voblerele tale :buaaaah: si mie-mi place sa mesteresc dar pana acuma nu prea mi-a iesit coloratura cum trebuie. :doaaamne:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

  • »semlecangheorghe« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

20

Sonntag, 2. Februar 2014, 18:16

No bun,o sa deschid alt topic pt. aerografe.Dar probabil maine,ca acum sant oleaca ocupat.Pana atunci cateva poze cu unul dintre primele mele woblere ,o copie dupa shad rap ,de 11 cm.Folie de staniol,vopsit din pensula,acoperit cu ceva lac ieftin..




'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: