Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

101

sâmbătă, 28. iunie 2014, 10:14

Am facut o serie mica de 3 bucati.pt. clean.Minicranck-uri,sinking,3.5cm,4 gr.Cele doua de mai jos le-am vopsit la sugestia unui amic care a pescuit la clean mult mai mult decat mine.Cel de-al treilea l-am vopsit cu ceva detalii solzi-aripioare pe un patern natural.Inca de la prima iesire am prins cu cel cu coda rosie.Am facut si un filmulet cu evolutia celui cu patern natural si aripioare.Eram superincantat cum se vede in apa limpede a Muresului.Pe cand am zis ca mai dau o data-de doua ori si plec acasa,ma lovit un clenoi,chiar pe cand sa salt woblerul din apa.Obisnuit cu stiucile si salaii l-am gratulat cu o contra data cu sete ,din rarunchi..El mi-a raspuns cu o volta executata maiestru linga un bolovan,lanseta ultralight sa facut colac ...si a rupt firul,lasandu-ma fara woblerash..De nervi m-am dus acasa si pina seara am facut 10 bucati.Acum sant la vopsit..A doua zi dupa intimplarea asta am prins si cu cel negru cu plasa aurie.Nu mare,dar mi-a intrat..E fain pescuitul la clean dar fiind obisnuit cu lansete puternice nu prea este pe mana mea..



Evolutie ,aici..

https://www.facebook.com/photo.php?v=414…&type=2&theater






Inainte de partidele astea pe Mures,am facut niste teste pe Vladimirescu.Un Vladimirescu schimbat radical din cauza amurilor care au ajuns la mari dimensiuni in 2 ani de cand i-au bagat,undeva la 4-6kg bucata.Acestia au chelit complet lacul de vegetatie si unii ''pescari''...pot fi bucurosi ca nu mai ''este iarba''... :doarecapu: In consecinta, stiucile fie s-au cantonat pe apa mai adinca fie prin cele cateva crengarie existente pe lac.Cele (ma refere la alea mari)cantonate pe substrat se ridica foarte greu la woblere de suprafata,si raspund mai bine la ceva ce evolueaza in aria lor..spinerbait ,guma..Deci conditiile sant destul de dificile sa prinzi o stiuca mare cu woblere de suprafata.In ciuda faptului am prins cateva ,insa mici,doar una a fost pe la 3 kile..Amicul meu Adi,mult mai in forma ca si mine a reusit sa scoata intr-o partida pa-tru bucati la 9-10 kile bucata,performanta pe care nu am mai auzit-o pina acum..Eu nu am rteusit decat una din aia mare,restul pierzindu-le pe drum..Adi le-a prins pe un wobler facut de el,copie dupa BelyDog.Si mi-a cerut sa dea si cu cranck-ul ala de 10 cm,facut de mine..Dupa vreo 5 lanseuri sa pomenit cu una in lanseta ,care insa sa degatat.Dupa inca cateva lanseuri a mai trosnit una,undeva la 10 kg,pe care a reusit dor sa o aduca de vreo doua ori linga manusa,dupa care sa dezgatat.Filmuletz aici..
https://www.facebook.com/photo.php?v=415573758581799&set=vb.328641977274978&type=2&theater



Si cateva poze..







'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

102

sâmbătă, 28. iunie 2014, 10:14

Am facut o serie mica de 3 bucati.pt. clean.Minicranck-uri,sinking,3.5cm,4 gr.Cele doua de mai jos le-am vopsit la sugestia unui amic care a pescuit la clean mult mai mult decat mine.Cel de-al treilea l-am vopsit cu ceva detalii solzi-aripioare pe un patern natural.Inca de la prima iesire am prins cu cel cu coda rosie.Am facut si un filmulet cu evolutia celui cu patern natural si aripioare.Eram superincantat cum se vede in apa limpede a Muresului.Pe cand am zis ca mai dau o data-de doua ori si plec acasa,ma lovit un clenoi,chiar pe cand sa salt woblerul din apa.Obisnuit cu stiucile si salaii l-am gratulat cu o contra data cu sete ,din rarunchi..El mi-a raspuns cu o volta executata maiestru linga un bolovan,lanseta ultralight sa facut colac ...si a rupt firul,lasandu-ma fara woblerash..De nervi m-am dus acasa si pina seara am facut 10 bucati.Acum sant la vopsit..A doua zi dupa intimplarea asta am prins si cu cel negru cu plasa aurie.Nu mare,dar mi-a intrat..E fain pescuitul la clean dar fiind obisnuit cu lansete puternice nu prea este pe mana mea..



Evolutie ,aici..

https://www.facebook.com/photo.php?v=414…&type=2&theater






Inainte de partidele astea pe Mures,am facut niste teste pe Vladimirescu.Un Vladimirescu schimbat radical din cauza amurilor care au ajuns la mari dimensiuni in 2 ani de cand i-au bagat,undeva la 4-6kg bucata.Acestia au chelit complet lacul de vegetatie si unii ''pescari''...pot fi bucurosi ca nu mai ''este iarba''... :doarecapu: In consecinta, stiucile fie s-au cantonat pe apa mai adinca fie prin cele cateva crengarie existente pe lac.Cele (ma refere la alea mari)cantonate pe substrat se ridica foarte greu la woblere de suprafata,si raspund mai bine la ceva ce evolueaza in aria lor..spinerbait ,guma..Deci conditiile sant destul de dificile sa prinzi o stiuca mare cu woblere de suprafata.In ciuda faptului am prins cateva ,insa mici,doar una a fost pe la 3 kile..Amicul meu Adi,mult mai in forma ca si mine a reusit sa scoata intr-o partida pa-tru bucati la 9-10 kile bucata,performanta pe care nu am mai auzit-o pina acum..Eu nu am rteusit decat una din aia mare,restul pierzindu-le pe drum..Adi le-a prins pe un wobler facut de el,copie dupa BelyDog.Si mi-a cerut sa dea si cu cranck-ul ala de 10 cm,facut de mine..Dupa vreo 5 lanseuri sa pomenit cu una in lanseta ,care insa sa degatat.Dupa inca cateva lanseuri a mai trosnit una,undeva la 10 kg,pe care a reusit dor sa o aduca de vreo doua ori linga manusa,dupa care sa dezgatat.Filmuletz aici..
https://www.facebook.com/photo.php?v=415573758581799&set=vb.328641977274978&type=2&theater



Si cateva poze..







'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

103

sâmbătă, 28. iunie 2014, 14:33

Foarte faine Gigi, cam la ce adincime evoluaeza voblerele de clean ?
Culoarea neagra cu niste dungi transversale galbene ar fi trasnet pentru biban, dar un pic mai mari de 5-6 cm si cu evolutie la ca. 2,5-3 m

Salut
Adi

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

104

sâmbătă, 28. iunie 2014, 15:23

Pe lac nu am incercat cu ele,ca nu prea este unde,insa pe Mures vin constant cam la 1-1.2m.Lasate sa cada se duc cat le lasi,apoi lucreaza din nou.Buna idee negru cu galben,o sa o incerc... :noroc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

105

luni, 30. iunie 2014, 07:11

Cateva imagini cu un detaliu din zona cozii-u loc sensibil unde poate ceda la tractiuni puternice in lateralBucsa de plastic preia o parte din aceste forte aducind un plus de siguranta in dril..





Ultima faza tare de tot..mi-a intrat un fitofag de aproape 7 kile,noaptea in timp ce dadeam dupa salau cu un wobler de-al meu de 8 cm..Chestia cea mai tare a fost ca a fost intzepat in tripla din coada .la cativa milimetrii de buza de jos,din exterior.Ma intreb daca skirt-ul siliconic(4-5 fire),nu a avut un rol in chestia asta..Sau a fost pur accidental...Sau a fost datorita faptului ca in zona era plin de rahat de oaie si sigur am pasit intr-unul.. :rizi: Oricum drilul a fost incredibil ,cu fir de 10 lb,pe lanseta medium..o trebuit sa fug cativa pasi in fata cand i-am dat-o cu tot cu frina slabita,altfel imi rupea sigur..




'
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

106

luni, 30. iunie 2014, 15:54

Tot un fel de sfc..




'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

107

luni, 30. iunie 2014, 17:17

Cateva imagini cu un detaliu din zona cozii-u loc sensibil unde poate ceda la tractiuni puternice in lateralBucsa de plastic preia o parte din aceste forte aducind un plus de siguranta in dril..


o intrebare, cum ai dedus asta si in ce fel crezi ca preia acele forte?!!! :gandesc:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

108

luni, 30. iunie 2014, 21:22

Am pus o sirma fara bucsa si am fortat in lateral,cu corpul woblerului blocat ,si am facut acelasi lucru cu o sarma 'bucsata'.In varianta 2 a rezistat mult mai bine. Diametrul de 2-3 mm al plasticului rupe mult mai greu lemnul decat cei 1.6mm ai sarmei fie ea rasucita.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

109

luni, 30. iunie 2014, 21:37

Asa este, cu cit sarma e mai subtire, presiunea e mai mare. Plasticul are o suprafata mai mare si nu taie lemnul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

110

luni, 30. iunie 2014, 21:51

Am pus o sirma fara bucsa si am fortat in lateral,cu corpul woblerului blocat ,si am facut acelasi lucru cu o sarma 'bucsata'.In varianta 2 a rezistat mult mai bine. Diametrul de 2-3 mm al plasticului rupe mult mai greu lemnul decat cei 1.6mm ai sarmei fie ea rasucita.


am inteles acuma la ce te refereai, pur si simplu sarma aia taie si rupe lemnul, pe cand varnisul ala de plastic mai protejeaza putin.
nu e vorba ca preia din forte, pentru ca forta este tot aia, pur si simplu protejeaza mai bine

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

111

marți, 1. iulie 2014, 05:53

Poate nu m-am exprimat eu prea exact.Cand am zis ca preia forta , m-am gandit la faptul ca socul se transmite mai intai in plastic,si apoi odata cu acest plastic ,in lemn.Fara plastic socul merge direct in lemn,si sarma fiind subtire taie lemnul.Da-ti click aici..

DISCUTII VOBLERE HOME MADE!! • Rapitori.ro - Pescuit sportiv


Un coleg de forum a patit asta.Mai am pe undeva prin calculator o poza cu un ssr 7 cm,care a patit ceva similar.

Nu stiu daca bucsa aia protejeaza suta la suta,dar ridica rezistenta cel putin cu 50-60 la suta fata de varianta fara bucsa.Pe linga asta ,la woblerele mele ,toata sarma sta intr-un ''pat'' de plasticnu este pur si simplu prinsa intre 2 bucati de lemn..Acuma ,inglobind si ochetul de pe burta in lest,sper sa nu fie probleme de genul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

112

marți, 1. iulie 2014, 06:33

Ceva prospaturi...lipless ,silent,45 respectiv 55mm.Dupa ce le pun triple o sa stiu si gramajul exact.Cel mic ar trebui sa aiba pe la 9gr,si cel mare cam pe la 12-13..




Alaltaieri sa petrecut o faza tare de tot..Un prieten luase niste tremor-uri de la mine.Pescuiam plictisiti,nici urma de activitate,vant puternic..Pe cand am zis ca n-are rost,plecam acasa,vreo 2-3 avati or inceput sa rapeasca in fata noastra..El o pus tremor-ul si da-i ..La un moment dat,zice...''pfuai ce imi place cum merge..''si da o lansare asa pe sub mana,in fata lui la cativa metri..Recupereaza.......dar firul vine flasc.. :doarecapu: O uitat sa inchida agrafa...Se uita pierdut la mine si ma intreaba,desi stia bine raspunsul....''..e sinking??""Acuma sa nu crede0ti ca rad cu rautate ,sau ca fac misto de el..dar asa o sunat intrebarea ca nu m-am putu abtine sa nu rad...dar pe de alta parte am inteles ce simtea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

113

sâmbătă, 5. iulie 2014, 06:22



Lipless 4.5cm,8 grame.
Minnow 7cm,8 grame,sinking.Actiune naturala,adica bataie marunta si deasa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

114

duminică, 27. iulie 2014, 08:14




'Intotdeauna am avut o slabiciune pentru modelele de woblere Rapala care prind peste..Unul dintre ele, nu stiu cat este de cunoscut, este rapala magnum floating 7 cm.Din cate stiu nu se mai fabrica marimea asta, si prieteni de-ai mei care mai au le tin la loc de cinste in trusa..Asa ca mi-am permis sa-i trag unuia o copie din memorie.Nu stiu cat se apropie de original , dar la prima iesire mi-a adus 2 avati frumosi.La mine a iesit de 7 cm, si 8 grame, floating 1 stea din 3..acuma se mai si poate ca am nimerit cei mai prosti avati din zona...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

115

luni, 4. august 2014, 19:49

N-am scapat de atractia "jucariilor", trebuie sa-i multumesc lui Emil... :drac2: ...abia scapasem vreo 2 ani, acum m-a "prins" din nou! Frumoase foc, "bomboanele" pentru stiuci si alti "dintosi"! Asta doream sa va intreb, pe amandoi, de ce nu va creati si un blog, unde sa postati mai multe detalii, preturi, modele, tot soiul de informatii despre partea de artizanat cu care va petreceti o mare parte din timp!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

116

marți, 5. august 2014, 06:16

Urmeaza si asta..Pina atunci, este topic unde isi prezinta fiecare nalucile..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

117

sâmbătă, 9. august 2014, 07:28



'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

118

sâmbătă, 9. august 2014, 07:32




Intre doua furtuni si 3 averse de ploaie, e bine ca stiucile sa vada...rosu in fata ochilor.. :)
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

119

sâmbătă, 9. august 2014, 11:54




Intre doua furtuni si 3 averse de ploaie, e bine ca stiucile sa vada...rosu in fata ochilor.. :)

Foarte tare! Si voblerul, si stiuca... :zambet: ...abia astept sa pun mana pe cateva, si, impreuna cu celelalte 3 de curand primite(care, sper, sa intreaca rotativa nichelata, Geologic, la avat), sa le folosesc in Delta, daca am noroc, chiar pana in toamna! Macar 2-3..."de samanta"...tot iau...sa le "arat" Delta...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

120

luni, 25. august 2014, 22:33



Se lipira somnii de mine.Dril fantastic cu lanseta light M1.Pestele a masurat 85cm..drace, am dat in boala ,masuratorilor .. :)
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: