Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

81

sâmbătă, 24. mai 2014, 12:28



cranck flat,10 cm,33gr,floating,tei,sarma de 1.2, evolutie''de cadana''...Asta e cu dedicatie pentru stiucile Vladimirescului..


Super realist...se vede ca ai mana de lucru :inchinare: :inchinare:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

82

sâmbătă, 24. mai 2014, 15:47

Fain de tot Gigi!!! :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

83

sâmbătă, 24. mai 2014, 22:16

Stati sa vedeti filmuletzul cu evolutia..

Azi ,pa cand mesteream pe niste woblere,suna telefonul.....''ce zici de o Lipova?"" :doarecapu: Oare cand am putut io sa zic ..''nu''...Numai bine ca pot sa incerc niste woblere,intre care si ''supra realistul'' de mai sus..Evident ca din 3 ''barometere'' incorporate ,2 imi ziceau ca se schimba vremea.In ciuda faptului,am sperat la macar cateva capturi..Insa nu a fost sa fie asa..am ajuns la Lipova,pe un soare orbitor,fara prea mult vant,destul de cald..am executat o bere rece si am intrat pe balta..crapii toti erau la suprafata,craparii somau,,din cand in cand mai scoteau cate un ciortan si cam atat..Am gasit intr-un loc o depunere de obleti..erau imensi mai mari decat palma,mii de alevini in apa,rapeli de bass,am vazut si un biban sarit de kil jumate inhatandun puf alb de plop..Intr-n loc am vazut un bass mai mare de-o palma stand in apa mica din mal..M-am apropiat tiptil,dar el nu sa speriat..se tot invirtea ici colo,pe linga o buruiana..Cum aveam wobleroiul de stiuca pe lanseta,ma intreb oare ce-o zice bass-ul daca il trec pe linga el..Pun filmuletzul mai jos sa vedeti si voi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

84

sâmbătă, 24. mai 2014, 22:33

http://youtu.be/KqJTN6mI3eo



Dupa ce l-am ametit de cap pe bietu' bass,am zis ca ii dau ceva pe masura lui..Am pus mana pe ultralight,si un wobler de 6 cm,productie prorie..Nu o trebuit decat odata sa duc naluca prin fata lui,si asa o atacat-o de parca era ultima lui mancare pe lumea asta..Dupa ce l-am eliberat,culmea culmilor o ramas pe locul ala pina seara..Oride cate ori aduceam woblere sau gume,fie si mici pe masura lui..pe linga el,le ocolea extrem de precaut ,disparea la apa adimca ,dupa care aparea din nou..Toata seara a muscarit dupa libelule,goange,alevini..dar de naluci se ferea ca de dracu'..Si cica e usor sa pescuiesti pe incinte..Inafara de pestele asta nu am avut absolut nici o atingere..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

85

duminică, 25. mai 2014, 05:08

Pun filmuletzul mai jos sa vedeti si voi..


E Privat, nu se poate vizualiza. Poti schimba te rog setarea in YouTube? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

86

duminică, 25. mai 2014, 06:15

Misto..iar o sa imi prind urechile pe acolo :doarecapu:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

87

duminică, 25. mai 2014, 06:32

sper ca acuma merge..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

88

duminică, 25. mai 2014, 06:38

LOL... ce tălâmb de bass :rizi: ... are apucături de reginuță, s-o fi corcit cu vreuna... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

89

duminică, 25. mai 2014, 07:28

LOL... ce tălâmb de bass :rizi: ... are apucături de reginuță, s-o fi corcit cu vreuna... :rizi: .
.........a fugit dupa naluca !!! .......pana o muscato de.. :poza: ..... :gandesc: :)....
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

90

duminică, 25. mai 2014, 09:44

Mai erau bassi pe linga mal ,dar numai acela o fost asa de agresiv..restu'..pauza..S-a prins salau de 5 kile la....pelete,de 4 kg la rama...dar la naluci...nimic...ioc...doar pe balta mica rar cate unul,dar de calibru..8kg,5kg..nu-mi vine sa cred ce precauti sant rapitorii fata de anul trecut..Acuma au mai amenajat o incinta unde o sa fie populata masiv cu bass (200gr) si clean,si ceva reproducatori de crap..Evenimentul va avea loc cat de curind..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

91

joi, 26. iunie 2014, 05:47




Ceva de avat-salau...Ambele modele lucreaza si pe stopare,balansand flancurile.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

92

joi, 26. iunie 2014, 06:57

Yuh, ce faine-s alea albe. :apl:
Poppere ptr avat nu faci? :gandesc: mici, de 5 - 6 cm, dar mai grele sa se lase bine lansate...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

93

joi, 26. iunie 2014, 07:08

Gand la gand..chiar intentionam sa ma joc un pic cu topwatere..o sa scot cu siguranta .
Cat de grele o sa iasa nu stiu,daca merg pe poppere ce stau oblic o sa depind drastic de lest.Mai este si varianta pozitiei orizontale cum sant cele de la sebbile ,unde cred ca se poate ceva mai mult lest...vedem..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

94

vineri, 27. iunie 2014, 07:47



Pentru acest clean,in mod clar ,marimea nu conteaza.Prind de un amic pe un SiGi lures de 8 cm -12 grame floating,un model care confirma chiar si la speciile pentru care nu a fost realizat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

95

vineri, 27. iunie 2014, 09:18

Poppere ptr avat nu faci? mici, de 5 - 6 cm, dar mai grele sa se lase bine lansate...

Servus- Aici Mishu...Da,. o idee bunä ! Am gäsit ceva material la mine la firmä si m-am gândit cä ar putea fi interesant . Poate faci vre unele de probä . Numa, cum ajunge la Arad ?

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

96

vineri, 27. iunie 2014, 20:09

Salut Gigi,

eu astept inca catalogul, sint vreo 10 voblere pe care vreau sa le comand la tine, dar nu stiu inca tipurile pe care le faci tu,
numai pe cele pe care le consider eu ca am nevoie..

as vrea totusi sa le comand din timp..ai rezolvat cu devconul ?

:saluti: Adi

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

97

vineri, 27. iunie 2014, 20:27




Ceva de avat-salau...Ambele modele lucreaza si pe stopare,balansand flancurile.


superbe Gigi :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

98

sâmbătă, 28. iunie 2014, 05:51

Ce fel de material??Eu ma gandeam la balsa.Si Rapala sant facute tot din balsa,cred ca este ideal din cauza flotabilitatii foarte bune.Numai sa gasesc din acela mai tare.
Poppere ptr avat nu faci? mici, de 5 - 6 cm, dar mai grele sa se lase bine lansate...

Servus- Aici Mishu...Da,. o idee bunä ! Am gäsit ceva material la mine la firmä si m-am gândit cä ar putea fi interesant . Poate faci vre unele de probä . Numa, cum ajunge la Arad ?
a..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

99

sâmbătă, 28. iunie 2014, 06:03

Stiu,si imi cer scuze tuturor pt. lucrul acesta.Inca descopar chestii noi,si as vrea ca in catalog sa ramana chestii batute in cuie.Acuma torn lestul in matrite pe sarma direct pe ochet.Vreau sa vad cat iese greutatea totala la fix,pe cantar din ala de finete.Vreau sa le standardizez in in sensul unuor coordonate cat mai exacte si cat mai constante.De aceea nu ma grabesc sa fac catalog inca..Fata de ceea ceea ce am pus aici pe forum,am facut o serie de minicranck-uri sinking pt. clean,pescuit cu micronaluci in general.Pe linga asta,am facut o serie de stiuca ,poza este mai sus-cranck-ul flat cu dungi mov-care a confirmat bine la Vladimirescu si o serie de cranck-uri care au forma copiata dupa dives-to al lui Rapala.Un alt motiv care ma retine la un catalog,este ca astept o matrita care sa imi taie barbetele la aceeasi forma la modelul acela de 8 cm..atunci pot zice ca am scos un model de catalog..corpuri la fel,barbete si lest identic..spre asta tind,dar este foarte greu pt. ca resursele mele sant limitate si toate sculele costa mult..Dupa ce pun modelul de 8 cm la punct ,voi standardiza un altul,si tot asa..Oricum ,va multumesc tuturor pt. feedback.. :noroc:
Salut Gigi,

eu astept inca catalogul, sint vreo 10 voblere pe care vreau sa le comand la tine, dar nu stiu inca tipurile pe care le faci tu,
numai pe cele pe care le consider eu ca am nevoie..

as vrea totusi sa le comand din timp..ai rezolvat cu devconul ?

:saluti: Adi
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

100

sâmbătă, 28. iunie 2014, 06:05

@ Anem ..multumesc pt. aprecierea ta cu atat mai mult cu cat vine de la cineva din domeniu :ochi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: