Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 31. ianuarie 2014, 22:04

ANEM Lures

Deschid si eu un topic nou pe aici unde sa mai bag cate o poza cu ce mai mesteresc prin casa, ce rezultate au adus nalucile in cauza si evident unde pot afla un eventual feedback sau pareri ale userilor.

Pentru inceput vin cu o serie de voblere care intr-un final am reusit sa le termin:









si o poza de grup:



Dupa care urmeaza o alta serie care momentan este data doar in primul strat de protectie urmand a ma acompania la urmatoarea iesire pentru verificari, urmand a fi finalizate ulterior:













si un lot pe care cineva cu siguranta si-l recunoaste :ochi:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2

vineri, 31. ianuarie 2014, 22:59

felicitari,
voblerele arata foarte bine si atent lucrate.
am totusi cateva intrebari:
- de ce un singur model? vad ca te axezi doar pe un anumit gen de voblere si o anumita vibratie - e clar ca sunt cu dedidactie pt anumiti pesti, dar......de ce?
- ce fel de armatura folosesti? ocheti infiletati si lipiti sau armatura integrala? (din poze reies ca ar fi integrala, dar doresc o confirmare)
- lemn?ce fel? ce esenta?
- material de finisaj? ma refer la ultimul strat de protectie.

daca consideri ca sunt elemente ce nu pot fi dezvaluite fiind secrete de productie, este ok.
intrebarile vin pe fondul de a scoate in evidenta ce inseamna un hand-made cu adevarat - pentru cei care nu stiu asta :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 1. februarie 2014, 06:13

Anem,.. :prieteni: super tari..tine-o tot asa
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 1. februarie 2014, 23:46

merci baieti, o sa incerc Adi sa raspund pe rand,


am totusi cateva intrebari:
- de ce un singur model? vad ca te axezi doar pe un anumit gen de voblere si o anumita vibratie - e clar ca sunt cu dedidactie pt anumiti pesti, dar......de ce?
- ce fel de armatura folosesti? ocheti infiletati si lipiti sau armatura integrala? (din poze reies ca ar fi integrala, dar doresc o confirmare)
- lemn?ce fel? ce esenta?
- material de finisaj? ma refer la ultimul strat de protectie.


- pe moment este un singur model. Vor urma si altele, un model deja iese cu mine la pescuit pentru teste doar ca aici sunt inundatii si pescuitul la vobler nu prea isi are rostul. merg pe mana unui singur model pt. ca din trecut am invatat ca daca ma apuc de prea multe deodata nu duc la capat niciunul asa cum l-as vrea. Asta pana sa ajunga in stadiul asta a trecut prin multe multe incercari, de la materiale pana la forma si lestare. Asa ca prefer sa "dezvolt" un singur model pana obtin ceea ce doresc si doar ulterior sa merg si pe altceva.
- voblerele au armatura integrala plus ca am indoit-o in interior in asa fel incat devine cam imposibil de scos.
- nu e lemn Adi. e ceva material plastic bicomponent pe care il torn in matrite. in felul asta stiu ca toate ies la fel. Lemnul il mai folosesc doar pentru "prototipuri"
- stratul de protectie e rasina in doua straturi. Un strat mai subtire urmat de verificarea voblerului pe apa (eventuale ajustaje) dupa care ii dau un strat mai serios. are strict rol de protectie a vopselei pentru ca materialul folosit nu ia apa sub nici o forma.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

5

duminică, 2. februarie 2014, 10:34

multumesc pentru precizari,
nu am lucrat cu rasini si nu am turnat niciodata - asta presupune niste matrite extrem de bine facute si gandite, dar te scapa de eventualele rateuri la seriile urmatoare
una peste alta, e mai simplu cu rasini decat cu lemn sau tot pe acolo iesi ca manopera si costuri?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 2. februarie 2014, 10:54

multumesc pentru precizari,
nu am lucrat cu rasini si nu am turnat niciodata - asta presupune niste matrite extrem de bine facute si gandite, dar te scapa de eventualele rateuri la seriile urmatoare
una peste alta, e mai simplu cu rasini decat cu lemn sau tot pe acolo iesi ca manopera si costuri?


ca si costuri as zice ca iesi putin peste. comparativ cu cele facute din lemn, in cazul astora turnate mai cheltui niste bani pt. materiale pentru matrita, materialul de vobler. avantajul net al plasticului vine spre final, cand nu mai sunt nevoit sa dau cate 5-7 straturi de rasina (pe alea de somn eram nevoit sa dau atatea) pentru a garanta protectia lui (si oricum am spart cateva voblere cand dadeam cu ele de pietre) ci este suficient un singur strat. eu dau doua doar pentru siguranta (si asta cam doar pe cele ce nu le pastrez pentru mine). un alt avantaj al plasticului e rezistenta lui, plasticul fiind mult peste lemn.

ca si manopera ... odata ce ai facute matritele (din pacate nu tin prea mult pt. ca se distrug) treaba e putin mai scurta. adica sari peste etapele alea de impermeabilizare a lemnului putand direct vopsi pe blank-ul voblerului dupa eventuale retusari ale lui (nu tot timpul din matrita ies cum trebuie, mai ales genul aluia de mai sus care e destul de subtire si plasticul ala nu tot timpul ajunge peste tot)

prefer sa le fac in felul asta pentru ca reusesc sa fac voblere aproape identice, adica aceeasi forma si miscare ... lucru important mai ales daca vrei sa ma vinzi cate unul. la cele din lemn (din lipsa unor utilaje corespunzatoare) nu reuseam sa scot doua voblere la fel.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 2. februarie 2014, 12:21

Anem, ai un model 3D pt. vreun vobler?
As incerca odata sa frezez unul, sa vedem cum iese....
Nu trebuie sa fie unul testat pe care vrei sa-l produci... oricum n-am de gand sa ma profilez pe asta, as incerca doar "de curios". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 2. februarie 2014, 13:02

Bravo anem! Cand ajung pe acolo ... :bravo:

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 2. februarie 2014, 13:25

Pe mine m-ar interesa materialul dar daca este strict secret nu-i important.... dar sunt magnifice in orice caz :bravo:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 2. februarie 2014, 14:20

Deschid si eu un topic nou pe aici unde sa mai bag cate o poza cu ce mai mesteresc prin casa, ce rezultate au adus nalucile in cauza si evident unde pot afla un eventual feedback sau pareri ale userilor.

Pentru inceput vin cu o serie de voblere care intr-un final am reusit sa le termin:










:buaaaah: vreau 3 bucati din fiecare neechipate (cu instructiuni de folosire cu tot :zambet: ) :prieteni: :noroc:
amanunte gen , pret, adresa, alea-alea pe privat . :bucuros: deja tremur de pofta numa' cand ma gandesc cum tremura de frica avatii si somnii vazandu-le cum tremura in curent. :relax:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 2. februarie 2014, 21:02

Ahhh ,e rost de comenzi deja ! Pai Anem si eu sunt interesat de primele 4 culori ale voblerului...Lungime,greutate? Pret? Transport? Merci!

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 2. februarie 2014, 22:04

Ehe Anem coada e lunga.... Nush cum o scoti la cap! :zambet: Nu uita si de mine!
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 3. februarie 2014, 09:53

Sincer m-au fermecat si pe mine, abia astept sa le probez...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 22. februarie 2014, 19:29

de ceva timp am terminat si astea:





care intre timp au si ajuns la destinatar.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 22. februarie 2014, 19:47

nu numai c-au ajuns dar au si primit podoabe (ascutite rau :drac2: ) urmand sa-si faca datoria seducand zi si noapte innotatorii din adancuri. :ochi: :zambet:
Destinatarul nu poa' sa zica decat saru'mana pentru efort si se angajaza sa bage o poza -doua la "dupa partide" :bravo:

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 22. februarie 2014, 20:14

...super faine !
...asteptam alte modele
...cum de n-ai "Catalog naluci " ?
...eu l-am primit cadou (catalogu' ) de la Zoran :)

SPOR !...la cioplit. :ochi:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 22. februarie 2014, 21:11

...cum de n-ai "Catalog naluci " ?
...eu l-am primit cadou (catalogu' ) de la Zoran

:apl: ... Anem poate sa isi creeze singur un subiect catalog, avand functiunea de Mod. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 22. februarie 2014, 23:27

...cum de n-ai "Catalog naluci " ?
...eu l-am primit cadou (catalogu' ) de la Zoran

:apl: ... Anem poate sa isi creeze singur un subiect catalog, avand functiunea de Mod. :noroc:


voi deschide un topic pe sectiunea respectiva, dar ceva mai incolo, cand voi putea pune la punct o oarecare "linie" de culori ... chestie care momentan e in stadiul de studiu, alaturi de alte chestii ... zic eu interesante. :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 4. martie 2014, 23:11

Bravo Anem pentru munca depusa, dupa parerea mea o sa prinda multi pesti.Se vede ca azi este o zi speciala, bravo pentru "aparitie" :bravo:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 5. martie 2014, 00:08

la prima poza am zis ca nu vad bine, la a 2-a nu mi-a venit sa cred....la ultima stiam sigur ca a inghetat iadul.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

Anem, avat, handmade, lures, shiver, somn, voblere