Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

101

miercuri, 21. ianuarie 2015, 10:42

Pai se face ca acum multi ani ma jucam cu o guma minuscula de 5 cm ,shad de la MT .Pe Mures,pe langa mal ,sa vad cum evolueaza. E drept ca era apa adanca sub mine...La un moment dat ,din neant,apare o umbra si imi dispare guma!!! Pur si simplu a ridicat mana lanseta fara sa ma gandesc la acest lucru :soc: Hai ca nu mai continui ca prea miroase a lauda... :noroc:


Cunosc senzatiile, am avut parte de multe chestii de genul asta atat pe Dunare cu avatoi ce imi veneau pana sub varful lansetei cat si pe aici atat cu avati, somni cat si cu salai :ochi: . O intamplare insa mi-a ramas in minte. In urma cu vreo 5 ani eram pe niste baltute din apropiere pentru a testa niste voblere si sa arunc ceva gume in apa. Dupa vreo 2.3 ore de pescuit testam nalucile fara triple pe ele si le recuperam cu viteza maxima posibila fiind dedicate avatului. Ei bine, la un moment dat naluca era la vreo 4-5 metri de mine si in timp ce urmaream daca se misca asa cum trebuie apare o umbra de nicaieri ce imi urmareste voblerul vreun metru si se intoarce. Iti dai seama cum mi-a sfarait c*** cand am vazut dihania aia ca imi urmarea un vobler pe care nu aveam triple :rizi: … asta dupa ce periasem locul ala cu o gramada de naluci armate. Nu stiu nici acum ce era chestia aia, daca era bass atunci cu siguranta era recordul Italiei iar daca era stiuca era o treaba ce avea spatele de vreo 18-20cm latime :buah:


Ps: daca tot m-am bagat in topic ,azi am vazut pe youtube cum la rupt pe Mane somnu...Si iti auzeam comentariile (cred ca tu erai ) .Iti imaginezi cum statea camasa pe mine?! Pfuaiii ce m-ati incalzit! Cred ca a ros firul in dinti ,nu parea ruptura seaca ,din forta.Cred...

Oricum dupa filmulet ...maine sunt pe Mures! S-a dezghetat!!!!!! :bucuros2: Gata cu off-topicul :prieteni:


Hehehehehe, in mod regulat pe acasa ma uit la filmuletele ce mi le-a facut Mane atat cu driluri finalizate cat si cu dintr-alea ne-finalizate. De fiecare data imi tremura mana :rizi:

Da, comentarile de pe fundal erau ale mele :rizi: … incercam sa il calmez pe Mane pentru a nu se precipita asa cum cred ca toata lumea o face atunci cand e in dril cu un peste mare pe echipament clar sub-dimensionat. Din pacate inaintasul a cedat.

sper sa nu se supere anem pe noi ca ii poluam topicul dar voiam sa spun ca ma simt mai bine acum vazand ca nu sunt singurul care a patit asa ceva!
ma uitam la jucarica aia cum se misca si efectiv eram fascinat, pierdut intr-un spatiu atemporal (stare pe care pescarii o inteleg prea bine) si din apa tulbure - dunarea fiind pamant la momentul ala in timp ce apa ce venea din lac era cristal - a aparut umbra aia imensa.............


Cristi, cred ca toti cei care au pescuit la spinning mai mult de un an de zile au avut parte de asa ceva. Imi aduc aminte un anumit loc de pe Dunare unde fusesem doar o data si pescuiam de undeva de pe la vreo 1,5m inaltime … efectiv vedeam avatii cum veneau in spatele nalucii, o loveau si nu ramaneau agatai cum trebuie sau pur si simplu se intorceau cand erau la 1cm de naluca. Si asta totul la mai putin de 3-4 metri de mine. Deci iti inchipui care era starea inimii in acel moment :rizi:

[…..]
Sunt bolnav si nu vreau sa ma tratez! :bucuros2:


Am mai zis-o multor oameni … spinning-ul creeaza dependenta :rizi: … Mane si in tot mai putinele iesiri la stationar pe care le face dupa ce isi planteaa monturile deja se gandeste cum ar juca un jig pe fundul apei. Pe aici insa e interzis sa dai la stationar si sa pescuiesti si la spinning in acelasi timp asa ca se abtine :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

102

miercuri, 21. ianuarie 2015, 20:02

...... Pe aici insa e interzis sa dai la stationar si sa pescuiesti si la spinning in acelasi timp asa ca se abtine :rizi:


doamne, de ce nu exista si la noi o astfel de lege?!
chit ca nu ar respecta nimeni, dar macar as avea motiv sa ma cert cu stationaristii :rizi:
emile, cred ca trebuie sa muti ultimele postari in alta parte ca deja ti-am distrus topicul :ochi:

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

103

joi, 22. ianuarie 2015, 21:12

daca tot ati inceput voi sa distrugeti topicul lui Anem, continui eu :rizi:
acum 6-7 ani pescuiam pe Bradisor dupa pastrav. era o zi destul de slabuta in capturi. la un moment dat cum eram urcat pe un mal inalt, apa cristal, vad o ubra de aprox. un metru care iese din adancuri sa observe rotativa pe care o purtam plictisit prin apa. in acel moment am inghetat si m-am oprit din mulinat. stiam ca firul mono de 0.14 mm nu are cum sa reziste. namila s-a utiat pret de cateva clipe la rotativa care se scufunda lent si, mai apoi, a disparut.


p.s. si acum stau si ma gandesc ce peste era pe Bradisor acum ceva vreme
Nihil Sine Deo

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

104

joi, 22. ianuarie 2015, 22:42

continui si eu
Eram la Vladesti a avut socramiu in canseta un crap caruia nu i-a intrat decat capul in mincioc- era facut artizanal dar nici mi nu era
mereu stau si ma gandesc : oare cat de mare a fost
am incercat sa il prind cu mana si a rupt firul

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

105

joi, 22. ianuarie 2015, 23:31

Bune voblerele tale Emile.Nu doar ca prind peste dar dezleaga si limbile :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

106

vineri, 23. ianuarie 2015, 08:15

dk pune mana pe noi ne rupe picioarele! :zambet:
nalucile in schimb sunt :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

107

joi, 18. iunie 2015, 08:41

A trecut ceva timp de cand nu am mai venit cu nici o completare pe aici … asta se datoreaza timpului tot mai limitat pe care l-am avut la dispozitie pentru a continua pasiunea cu voblerele. Dar totusi, greu de tot cu ceva am mai inaintat … mai bine zis cu doua chestii noi. Unul dintre voblerele noi este asta:



Despre care momentan spun doar ca are 8cm lungime si cu greutatea inca mai mai joc. Ideea e ca la ce miscare are ceva ma face sa fiu convins ca va scoate ceva somni pentru pozat. De abea astept sa le termin complet pentru a le scoate la pescuit, momentan venind cu mine doar pentru teste.

Cel de-al doilea model va fi ... voi reveni cand va fi momentul :rizi:

Si daca tot merg spre finalizare cu noile modele am zis ca nu ar fi rau sa mai fac si alte cateva chestii ca mi se tot subtiaza numarul prin cutii:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

108

miercuri, 24. iunie 2015, 21:24

finalizate in ceea ce priveste culorile si date inclusiv in rasina pentru protectie ...





o lungime de 8cm si vreo 32 de grame ... vor prinde destui somni la viata lor ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

109

miercuri, 24. iunie 2015, 21:27

Arata foarte bine Emil. Cu siguranta vor face ravagii :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

110

joi, 25. iunie 2015, 06:32

Arata beton..la cate grame ai reusit sa le scoti maximum??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

111

joi, 25. iunie 2015, 06:56

Arata foarte bine, da!

Anem, o intrebare totusi... fiind asa grele, ma gandesc ca vor fi destinate cautarii somnului pe substrat. in cazul asta, nu ar fi ok sa renunti la ancora de sub burta, ptr a reduce nr de de agataturi? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

112

joi, 25. iunie 2015, 06:58

merci de aprecieri ...

Arata foarte bine Emil. Cu siguranta vor face ravagii :bravo:


nu stiu de ce Bogdane dar am asa un ... "feeling" :rizi: ... ca respectivele treburi vor avea de muncit ...

Arata beton..la cate grame ai reusit sa le scoti maximum??


Gigi, pana la urma cred ca le voi face in greutatile de 32 de grame si vreo 50 si ceva (nu mai tin minte exact cat aveau si nu am posibilitatea sa le cantaresc acum) ... am incercat inclusiv cu vreo 70 de grame (mania mea cu greutatea :zambet: ) si ar fi OK si alea dar ar fi foarte limitate ca si utilizare la ape foarte adanci, curenti foarte puternici sau viteze mari de recuperare ... poate imi voi face pentru mine cateva si dintr-alea doar in ideea de a le avea prin trusa pentru momentele in care voi avea nevoie de asa ceva. Mai sus de 70 nu am incercat, am vazut ca la greutatea asta sa pescuiesti 30 de minute cu asa ceva iti pica bratul jos :rizi: datorita vibratioor, a vitezelor de recuperare si a curentilor necesari ... exceptand jucatul lor pe fund, unde situatia e mai umana.

le: Zoran, voi raspunde si la ce m-ai intrebat dar ceva mai incolo ... trebuie sa plec spre lucru :zid:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

113

joi, 25. iunie 2015, 07:00

Zoran, voi raspunde si la ce m-ai intrebat dar ceva mai incolo ... trebuie sa plec spre lucru :zid:


Io azi n-am chef, raman acasa... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

114

joi, 25. iunie 2015, 09:00

Io azi n-am chef, raman acasa... :rizi:


Misto treaba … daca lucrurile ar fi asa simple nu as calca deloc pe la lucru :rizi:

Arata foarte bine, da!

Anem, o intrebare totusi... fiind asa grele, ma gandesc ca vor fi destinate cautarii somnului pe substrat. in cazul asta, nu ar fi ok sa renunti la ancora de sub burta, ptr a reduce nr de de agataturi? :gandesc:


Zoran, nalucile nu sunt toate asa grele. Vorbind de MOBY (ala de 9.5cm de pe pagina precedenta) atunci ala parca are vreo 30 si ceva de grame, vreo 50 si vreo 70. Din astea fiecare are aplicatile lui, cu 30-ul pescuiesti linistit in apa care balteste la 1-1,5m adancime dar la fel merge si pe curent in timp ce versiunile de 50 si 70 si de grame sunt pentru zone cu curenti, ape adanci si alte povesti. Cu cel de 70 pescuiesc in cel mai afurisit curent posibil … si sta acolo :ochi:

Cele din pozele de mai sus (fara nume deocamdata :rizi: ) momentan ma joc cu doua variante, una de vreo 30 si putin de grame si una de vreo 50. Aia de 30 si putin la cei 8 cm care ii are si la vibratia pe care o produce merge pescuit linistit in apa care efectiv sta fara a fi pe fund cu el. Cu ala de vreo 50 povestea e usor diferita si a fost facut pentru zone mai nervoase.

Povestea cu tripla doar in coada. Nu stiu la altii care e situatia dar eu majoritatea somnilor prinsi (nu vorbesc acum de mormolocii aia de 20-40 de cm) i-am luat pe tripla de pe burta. Motiv pentru care daca ar fi sa renunt la o tripla, as renunta la aia din coada (asa cum am facut la mai toate Norizi-urile pentru o bataie mai OK) pastrand-o pe aia de pe burta. In privinta agataturilor nu pot spune ca imi fac prea multe griji … pana la urma nalucile se pierd plus ca atata timp cat mi le fac eu parca situatia nu e atat de crunta :rizi:

Poate intr-o zi imi fac timp si filmez toate cele 4 modele cum functioneaza.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

115

joi, 25. iunie 2015, 09:06

Povestea cu tripla doar in coada. Nu stiu la altii care e situatia dar eu majoritatea somnilor prinsi (nu vorbesc acum de mormolocii aia de 20-40 de cm) i-am luat pe tripla de pe burta. Motiv pentru care daca ar fi sa renunt la o tripla, as renunta la aia din coada (asa cum am facut la mai toate Norizi-urile pentru o bataie mai OK) pastrand-o pe aia de pe burta. In privinta agataturilor nu pot spune ca imi fac prea multe griji … pana la urma nalucile se pierd plus ca atata timp cat mi le fac eu parca situatia nu e atat de crunta


Pai mi se pare normal, ptr ca e prima ancora pe care vine sarcina la contra. Somnul o ia toata in gura. Naluca... :zambet:
Daca nu ar fi aia din fata, s-ar intepa in aia din spate. Si invers la fel. Doar intrebam de aia din fata, ptr ca se poate usor agata de fundul apei. Daca caut somnul pe substrat, vreau sa ma asigur ca-s jos, si mai ales intentionat naluca sa atinga scurt fundul.

Voi dori si eu 2-3 bucati, cu rugamintea sa mi le aduci in august in Romania. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

116

joi, 25. iunie 2015, 09:39

[.....]
Voi dori si eu 2-3 bucati, cu rugamintea sa mi le aduci in august in Romania. :noroc:


OK Zoran, ne auzim pe privat ce si cum …

Despre cealalta chestie … povestea triplei :rizi: . De regula, cand pescuiesc 100% pe substrat folosesc gume. Daca dau la vobler rareori le salt pe fund asemeni gumelor (doar in disperare de cauza, cand se prefigureaza o gherla si pestii nu raspund la alte prezentari) ci doar incerc sa le tin in apropierea substratului sau intre ape, tocmai din cauza asta nu pot spune ca agat prea multe naluci exceptand perioada de iarna.

Da, au fost cazuri in anotimpul rece cand de nevoie jiguiam voblerele pe substrat … dar la sfarsitul partidelor respective cand ajungeam acasa ma puneam sa imi fac voblere, asta mai ales daca ma incapatanam sa pescuiesc cu o anumita lanseta cu care nu prea simteam mare lucru din ce se intampla prin apa.

As mai pomeni o treaba. Voblerul asta nou (comparativ de exemplu cu Shiver-ul care evolueaza cu corpul aproape orizontal) in timpul evolutiei sta cu “barba” in jos si cu coada in sus, motiv pentru care se agata ceva mai greu avand tripla usor ascunsa dupa corp (atentie – nu am spus ca nu se agata, doar se agata putin mai greu :rizi: )
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

117

joi, 25. iunie 2015, 11:00

Emile vezi ca trebuie sa treaca si oe la mine vre-o 2, 3 bucati pentru teste :zambet: :noroc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

118

joi, 25. iunie 2015, 11:53

ne auzim Bogdane pe privat ... ceva imi spune ca la cele de 30 si putin de grame nu se vor da stiucile in spate.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

119

luni, 29. iunie 2015, 00:16

am reusit sa mai termin doua culori pentru modelul de mai sus ... poze momentan nu am decat pentru una dintre culori iar cealalta se gaseste in gura unui peste in subiectul "dupa partide" ...



si spre marea mea bucurie am reusit ceva ce de cateva luni incerc sa o scot la capat. mai bine zis, varianta de 9 cm a Shiver-ului ce pana acum o era doar de 7cm si care a dovedit in repetate randuri ca este un model OK. asa ca, am reusit sa o scot la capat si cu cel de 9 cm si spre satisfactia mea, in weekend a si reusit sub mana lui Mane sa prinda si primul peste (intre timp a mai avut loc un episod :ochi: ). momentan am facut doar 4 culori si arata asa:









si aici o poza de grup pentru a intelege dimensiunile nalucilor ... din pacate lipseste modelul OZI din poza care are 6,5 cm:



stanga jos 9,5 cm
stanga sus 8 cm
dreapta jos 9cm
dreapta sus 7 cm
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

120

duminică, 26. iulie 2015, 12:19

si un tur de forta inainte de intrarea in concediu ...

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

Anem, avat, handmade, lures, shiver, somn, voblere