Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

81

luni, 5. ianuarie 2015, 18:11

nu scrie nimeni nimic de rezultate !!!
prind sau nu !?

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

82

luni, 5. ianuarie 2015, 18:21

@ danmiclau56
...sper ca am inteles bine , sa ai fir intins cu el !

@ L.N.D.
...poate gasesti raspunsul aici :

dupa partide ...
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

83

luni, 5. ianuarie 2015, 19:21

Frumoase jucarii Anem. ;) La ce distanta max. lansezi cu
50gr?
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

84

luni, 5. ianuarie 2015, 19:23

Felicitari !

...totusi , 50 de grame... :gandesc:


merci Radule, sunt necesare cele 50 de grame (inclusiv 70) atunci cand pescuiesc in curenti urati de tot si am nevoie sa ajung jos pe fund ... pentru situatii mai normale sunt cele de 35-36 de grame ...

nu scrie nimeni nimic de rezultate !!!
prind sau nu !?


L.N.D. ... vorbesc strict in numele meu cand spun ca la mine functioneaza. Poti arunca un ochi si pe aici unde mai bag din capturi:

ANEM Lures

@ danmiclau56
...sper ca am inteles bine , sa ai fir intins cu el !

@ L.N.D.
...poate gasesti raspunsul aici :

dupa partide ...


Radu, nalucile nu sunt ale lui Dan, pleaca tot in cautarea somnilor italieni :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

85

luni, 5. ianuarie 2015, 19:31

La mine vin frumusetile alea :bucuros2: .. Multumesc Emil.. Arata foarte bine... :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

86

luni, 5. ianuarie 2015, 20:11

Frumoase jucarii Anem. ;) La ce distanta max. lansezi cu
50gr?


Depinde de fir, dau cu 40lbs si 80lbs cu ele ... diferentele sunt mari, de la vreo 60 de metri la 40 ...

La mine vin frumusetile alea :bucuros2: .. Multumesc Emil.. Arata foarte bine... :apl:


:bravo: ... data viitoare cand ne intalnim le ai :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

87

luni, 5. ianuarie 2015, 20:33

Ma gandesc ca nici nu ai nevoie de mai mult,presupun ca 60m sunt suficienti.Am intrebat pentru ca eram curios de o chestie.....mersi fain Emile.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

88

marți, 6. ianuarie 2015, 10:56

Ma gandesc ca nici nu ai nevoie de mai mult,presupun ca 60m sunt suficienti.Am intrebat pentru ca eram curios de o chestie.....mersi fain Emile.


in majoritatea cazurilor sunt destui 40 de metri. doar in unele locuri imi trebuie sa bat peste 50 de metri, dar in cazurile alea daca nu bag unul de 50 de grame merg chiar si pe 70 (curent foarte puternic) cu care bat linistit peste 60 de metri inclusiv cu fir de 80 lb (doar sa am spatiu de lansare in spate :rizi: )

nalucile de 50 si 70 de grame sunt mai "dedicate" sa zic asa, adica nu le poti arunca oriunde pentru ca rascolesti tot fundul cu ele ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

89

miercuri, 7. ianuarie 2015, 07:30

Citat de la »L.N.D.«
nu scrie nimeni nimic de rezultate !!!
prind sau nu !?



L.N.D. ... vorbesc strict in numele meu cand spun ca la mine functioneaza. Poti arunca un ochi si pe aici unde mai bag din capturi:

ANEM Lures









Imi pare rau ca nu am specificat , voiam un raspuns de la cei din tara , pe apele de la noi .

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

90

marți, 20. ianuarie 2015, 12:19

azi a fost la munca o zi destul de usoara asa ca am tot povestic cu colegi despre pescuit si cum mi-am adus aminte de o intamplare am zis sa va povestesc si voua ca tot e iarna afara si ne mai trece dorul!
In ultimii ani am tot neglijat pescuitul avatului si incercand anul trecut nu am reusit sa il prind cu nimic asa ca in disperare de cauza am apelat la Anem care mi-a trimis 5 bucati din cele mesterite de el din care mai am doar 2 :zid: ca 2 au fost "confiscate" de prieteni si unul pierdut de mine. eu am prins cativa avati dar nu mai mari de kg si socramiu a luat unul de 3 kg care mai avea putin si se urca pe mal atacand naluca la 10 cm de mal in apa de o palma!
dar povestea este alta:
pescuiam in gura canalului Erenciuc in DD si ma jucam pe langa parca cu naluca in apa limpede in ideea de a invata miscarea si la un moment dat apare o namila de peste(cel mai mare avat vazut de mine ever) care se repede la naluca si atunci eu "am salvat naluca", pracctic cand am vazut avatul ala atat de mare am smuls naluca din apa exact inainte de atac! cat de tembel am putut sa fiu sa fac asa ceva?
azi stand de vb cu colegii si auzind povestea mea de la un coleg (ce fel circula poavestile intre pescari) am decis sa ma fac de ras in mod public! :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

91

marți, 20. ianuarie 2015, 12:34

azi a fost la munca o zi destul de usoara asa ca am tot povestic cu colegi despre pescuit si cum mi-am adus aminte de o intamplare am zis sa va povestesc si voua ca tot e iarna afara si ne mai trece dorul!
In ultimii ani am tot neglijat pescuitul avatului si incercand anul trecut nu am reusit sa il prind cu nimic asa ca in disperare de cauza am apelat la Anem care mi-a trimis 5 bucati din cele mesterite de el din care mai am doar 2 :zid: ca 2 au fost "confiscate" de prieteni si unul pierdut de mine. eu am prins cativa avati dar nu mai mari de kg si socramiu a luat unul de 3 kg care mai avea putin si se urca pe mal atacand naluca la 10 cm de mal in apa de o palma!
dar povestea este alta:
pescuiam in gura canalului Erenciuc in DD si ma jucam pe langa parca cu naluca in apa limpede in ideea de a invata miscarea si la un moment dat apare o namila de peste(cel mai mare avat vazut de mine ever) care se repede la naluca si atunci eu "am salvat naluca", pracctic cand am vazut avatul ala atat de mare am smuls naluca din apa exact inainte de atac! cat de tembel am putut sa fiu sa fac asa ceva?
azi stand de vb cu colegii si auzind povestea mea de la un coleg (ce fel circula poavestile intre pescari) am decis sa ma fac de ras in mod public! :salut:

:rizi:... nu esti singurul! Si eu am "salvat" destule naluci la mal, cind veneau avati fiorosi de nicaieri si efectiv ma speriam...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

92

marți, 20. ianuarie 2015, 12:39

pai si eu tot din sperietura am procedat asa!
am ramas cu o amintire frumoasa in schimb si cu un dus rece facut de balaceala pestelui caci eram pe scaun aplecat peste copastie :prieteni:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

93

marți, 20. ianuarie 2015, 13:43

pai si eu tot din sperietura am procedat asa!
am ramas cu o amintire frumoasa in schimb si cu un dus rece facut de balaceala pestelui caci eram pe scaun aplecat peste copastie

:rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

94

marți, 20. ianuarie 2015, 13:44

pai si eu tot din sperietura am procedat asa!
am ramas cu o amintire frumoasa in schimb si cu un dus rece facut de balaceala pestelui caci eram pe scaun aplecat peste copastie

:prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

95

marți, 20. ianuarie 2015, 14:36

Merci fain de feedback Cristi … ma bucur sa aud ca nalucile si-au facut datoria. Sper sa mai completeze si alti utilizatori cu experientele lor …

ps: de multe ori cand pescuiesc la avat, exact in momentul in care trebuie sa scot naluca din apa mi-am format obiceiul a face un stop de doar o secunda. Au fost multe cazuri cand exact in momentul ala am avut atac (e adevarat ca in majoritatea cazurilor era rateu).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

96

marți, 20. ianuarie 2015, 14:52

multumesc de sfat
eu sunt incepator cu spiningul fiind 'crapist" de meserie dar din ce in ce mai mult incep sa ma trezesc ca ies dupa rapitori!
Abia astept sa merg dupa somn :box:

97

marți, 20. ianuarie 2015, 21:03

...........
pescuiam in gura canalului Erenciuc in DD si ma jucam pe langa parca cu naluca in apa limpede in ideea de a invata miscarea si la un moment dat apare o namila de peste(cel mai mare avat vazut de mine ever) care se repede la naluca si atunci eu "am salvat naluca", pracctic cand am vazut avatul ala atat de mare am smuls naluca din apa exact inainte de atac! cat de tembel am putut sa fiu sa fac asa ceva?
azi stand de vb cu colegii si auzind povestea mea de la un coleg (ce fel circula poavestile intre pescari) am decis sa ma fac de ras in mod public! :salut:


:rizi: :rizi: :rizi:
colegu, stai linistit ca nu esti singurul care s-a facut de ras in acest fel.
la prima mea iesire in Delta, cand am descoperit avatii pe bratul Sf.Gheorghe, am reactionat fix la fel cand o namila de avat a vrut sa imi manance bunatate de yoZuri :drac2:
ce m-am ofticat dupa aia si ce injuraturi am tras fiindu-mi necaz pe mine si pe reactia mea de novice......unde mai pui ca in acea iesire nu am prins avat mai mare de 1kg, iar namila aia haloasa avea cu mult mai multe kg fata de kinderii pe care ii prindeam eu.
amintiri frumoase :bucuros2:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

98

marți, 20. ianuarie 2015, 21:36

No bine mah ,las'ca ma laud eu singur :rizi: Anem scuze de off-topic.

Pai se face ca acum multi ani ma jucam cu o guma minuscula de 5 cm ,shad de la MT .Pe Mures,pe langa mal ,sa vad cum evolueaza. E drept ca era apa adanca sub mine...La un moment dat ,din neant,apare o umbra si imi dispare guma!!! Pur si simplu a ridicat mana lanseta fara sa ma gandesc la acest lucru :soc: Hai ca nu mai continui ca prea miroase a lauda... :noroc:

Ps: daca tot m-am bagat in topic ,azi am vazut pe youtube cum la rupt pe Mane somnu...Si iti auzeam comentariile (cred ca tu erai ) .Iti imaginezi cum statea camasa pe mine?! Pfuaiii ce m-ati incalzit! Cred ca a ros firul in dinti ,nu parea ruptura seaca ,din forta.Cred...

Oricum dupa filmulet ...maine sunt pe Mures! S-a dezghetat!!!!!! :bucuros2: Gata cu off-topicul :prieteni:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

99

miercuri, 21. ianuarie 2015, 02:50

No bine mah ,las'ca ma laud eu singur :rizi: Anem scuze de off-topic.

Pai se face ca acum multi ani ma jucam cu o guma minuscula de 5 cm ,shad de la MT .Pe Mures,pe langa mal ,sa vad cum evolueaza. E drept ca era apa adanca sub mine...La un moment dat ,din neant,apare o umbra si imi dispare guma!!! Pur si simplu a ridicat mana lanseta fara sa ma gandesc la acest lucru :soc: Hai ca nu mai continui ca prea miroase a lauda... :noroc:

Ps: daca tot m-am bagat in topic ,azi am vazut pe youtube cum la rupt pe Mane somnu...Si iti auzeam comentariile (cred ca tu erai ) .Iti imaginezi cum statea camasa pe mine?! Pfuaiii ce m-ati incalzit! Cred ca a ros firul in dinti ,nu parea ruptura seaca ,din forta.Cred...

Oricum dupa filmulet ...maine sunt pe Mures! S-a dezghetat!!!!!! :bucuros2: Gata cu off-topicul :prieteni:



Din nou m-am uitat si eu.... foarte misto, doar ca prea scurt, nu vreau sa stiu ce a fost in sufletul lui mane atunci.... trasnete si fulgere

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

100

miercuri, 21. ianuarie 2015, 09:32

sper sa nu se supere anem pe noi ca ii poluam topicul dar voiam sa spun ca ma simt mai bine acum vazand ca nu sunt singurul care a patit asa ceva!
ma uitam la jucarica aia cum se misca si efectiv eram fascinat, pierdut intr-un spatiu atemporal (stare pe care pescarii o inteleg prea bine) si din apa tulbure - dunarea fiind pamant la momentul ala in timp ce apa ce venea din lac era cristal - a aparut umbra aia imensa.............
Sunt bolnav si nu vreau sa ma tratez! :bucuros2:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cristiGalati« (21. ianuarie 2015, 09:38)


Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

Anem, avat, handmade, lures, shiver, somn, voblere