Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 31. ianuarie 2014, 01:46

Produse pentru vulcanizare barci pneumatice in PVC

Salut prieteni.Am o mica problema cu pneumatica mea ce o folosesc la plantat.I-am facut o gaura destul de mica, gaura pe care am incercat sa o repar dar nu am reusit sa o vulcanizez bine :doarecapu: .Am folosit lipiciul si unul dintre petece ce au fost in confectie cu barca si ar fi trebuit sa mearga insa azi dupa doua zile de cand am lipit si lasat ceva greutati pe petec, cand am umflat barca din pacate am observat ca nu s-a lipit bine.Din punctul meu de vedere de vina e lipiciul, am curatat suprafata cu acetona in prealabil, am frecat-o cu un jmirghel fin dupa care am aplicat solutia de lipit si tinut sub presiune.
Astept ceva sfaturi despre ce produs sa cumpar sa o pot vulcaniza.Mersi anticipat.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 31. ianuarie 2014, 07:30

Mane, nu-i vorba chiar de o vulcanizare insa implica incalzirea suprafetelor lipite.
Iti trimit instructiunile de la producatorul unei barci din PVC pe care am detinut-o cu rezerva ca in instructiuni e vorba despre un adeziv din doua componente insa mi s-a spus ca se aplica si pt. adezivul "mono-component" din chitul de reparatie pe care l-am primit.

"Se decupeaza din materialul de rezerva un petic de marime potrivita. Se curate prin stergere cu acetona, acetate de etil, spirt, etc. atat peticul cat si zona de pe barca care trebuie lipita.
Se pregateste aproximativ cantitatea de solutie necesara si se adauga cca 5-7% desmodur RE sau RF (catalizator RE sau RF)
Se unge atat zona de lipire de pe barca cat si peticul de doua ori cu pauza de uscare intre ele. Uscarea se considera cand diluantul din solutie se evapora. Prin atingere cu degetul zona unsa nu se lipeste.
Se aplica peticul peste zona de pe barca si se calca prin apasare cu un obiect dur, incalzindu-se in acelasi timp cu un suflator de aer cald (uscator de par).
Se lasa o pauza de 12 ore pentru structurare, dupa care barca se poate folosi."
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 12

Membru din: 30. decembrie 2013

Locație: Rm. Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 31. ianuarie 2014, 09:46

Pentru lipire se foloseste un uscator industrial(suflanta cu aer cald, feon)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 31. ianuarie 2014, 10:03

uscator industrial(suflanta cu aer cald, feon)
depinde de grosimea materialului....nu stim din ce PVC e barca , PVC poate fi de la 0,2mm la 1 mm daca e subtire risca sa-l topeasca :gandesc:


....uscatorul industrial, pentru material de la 0,5 mm grosime in sus, pentru material mai subtire ajunge si un uscator de par.
Ps ideal ...sa se puna doua petece, al doilea mai mare, peste primul urmand instructiunile din raspunsul lui ...Costi :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

5

vineri, 31. ianuarie 2014, 23:25

mane,
pune o poza cu barca ta sa vedem ce fel de barca este si ce material
sunt multe barci din asa numitul PVC, dar diferentele sunt foarte mari intre ele si intre materiale
ceea ce au spus colegii mai sus este perfect si se aplica in 99% din cazuri, dar...........

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 31. ianuarie 2014, 23:41

Am chinezaria asta :zambet: :

Scrie in instructiuni ca e din PVC.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 1. februarie 2014, 08:41

@ mane81
...pentru ce ai tu nevoie , iti recomand urmatorul adeziv : "Bison Vynil pentru PVC Flexibil"
...da o cautare cu Google si vei gasii adezivul la care fac referire , pachetul contine si o bucata de folie pt. petic.
...l-am folosit in mai multe randuri cu succes.
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

8

sâmbătă, 1. februarie 2014, 08:52

da, este din PVC, dar...un altfel de PVC fata de barcile de tipul celor de la Energo, Baracuda, Kolibri, KingFisher, etc.
este un PVC care se inteapa destul de usor, dar ar trebui sa se repare la fel de usor prin metoda descrisa de Costi.
este extrem de important sa se respecte pasii si procedurile:
- curatare si degresare ambele parti ce trebuiesc lipite
- ungerea cu adeziv a ambelor parti
- se asteapta uscarea primului strat de adeziv pana nu se mai lipeste de mana
- se aplica al doilea strat de adeziv pe ambele parti
- se asteapta uscarea pana nu se mai lipeste la atingerea cu mana
aceste proceduri de mai sus sunt extrem de importante si de regula marea majoritate nu asteapta acea uscare a adezivului
mai depinde si de adezivul pe care il folosesti, cauta sa folosesti adeziv de contact
eu folosesc in atelierul meu asa ceva cu rezultate foarte bune SPRAY-KON kleje kontaktowe