Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Andrei Ghioghiu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 23. ianuarie 2014

Locație: Aiud

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 28. ianuarie 2014, 19:54

din nou.....mulineta spinning

Buna colegilor
Stiu ca s-a mai discutat dar.......imi achizitionez un blank xzoga g75 si dupa construirea lui vreau sa-mi iau o mulineta. Aici interveniti voi!!

Eu m-am gandit la un shimano spheros.... Dar de cat 5000 6000 8000?
Si ce fir? Diametru?marca?

Mentionez ca o sa o folosesc pe Po.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 28. ianuarie 2014, 20:18

Mah ce-mi plac problemele tale!!! :limba:

Eu iti propun de 6000 ...Lumea o sa zica de 8000. :rizi: O sa vezi ce o sa patesti ...

Fir ? Iti trimite Zoran odata cu blancul ... :noroc:


Ps: totusi un TP de 6000 ...Stii tu ce au zis nemtii/italienii... :prieteni:

Acuma serios :) Dupa ce iti faci batul ,vezi ce greutate are ,cat e de lung manerul ...te gandesti daca e de 6000 sau de 8000. Important este sa stii cat fir pui pe ea si cat de gros!

Anem ,te rog o mana de ajutor! Ca tu esti de pe ...Po! :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 28. ianuarie 2014, 20:48

Shimano de 8000 ca sa intre mai mult fir pe tambur.In privinta firului as zice textil de la 0,40 in sus.Asta e parerea mea ca trebuie sa ai pe Po. :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 28. ianuarie 2014, 21:03

avand in vedere puterea lansetei si a locurilor in care vrei sa pescuiesti eu as merge pe mana unui shimano de 8000 (modelul il stabilesti tu in functie de buget). ideea e ca shimano-urile de 6000 au acelasi corp cu cele de 8000 (de aici face exceptie noul Saragosa unde au schimbat putin lucrurile) doar cu o capacitate mai mare de fir pe tambur ... plus ca alea de 8000 au cateva grame in minus fata de 6000 pentru ca e mai usor tamburul.

pe una de 5000 nu vei reusi sa pui suficient fir gros ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 28. ianuarie 2014, 21:20

Costuri

servus pescari sportivi, servus Andrei ..Ce a- vrea sä stiu...cât va costa scula când o fi gata ?

  • Autorul acestui subiect este »Andrei Ghioghiu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 23. ianuarie 2014

Locație: Aiud

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 28. ianuarie 2014, 21:54

Inca nu stiu. Urmeaza sa aleg rodbuilderul si apoi inele, mandrina....iti spun cand termin

  • Autorul acestui subiect este »Andrei Ghioghiu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 23. ianuarie 2014

Locație: Aiud

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 28. ianuarie 2014, 22:04

Da...... .Zamfi cei de pe po mi-au recomandat twin power sau saragosa de 6000 pentru spinning din barca.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 29. ianuarie 2014, 10:54

Eu as pune un Saragosa de 8000 sau chiar de 10000 pt pescuitul de pe mal. Cea de 10 e la fel de grea ca si 8000, intra insa mai mult fir, si cu 15 kg forta de franare potriveste bine cu lanseta.
Dar hai ca-l intreb pe Kai cu ce greutati de mulineta se lasa bine balansata lanseta g75 si g66.

Nu este ok sa-ti cumperi mulineta inainte de a termina lanseta? Asa poti pozitiona mandrina citiva cm mai sus sau mai jos, pt a o echilibra bine cu o mulineta plina cu fir... intreb, pt ca nu stiu, nu ma pricep la rod building-uri.

Mulineta de 6000 poti sa iei linistit pt spinning din barca, asa cum au spus nemtzii/ italienii... sunt convins ca au vorbit din experienta. Erau ghizi? Daca da, atunci hai sa-i intrebam ce mulineta ar recomanda pt pescuitul de pe mal! Poti sa-mi dai un nume de camp, sau de ghid?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 29. ianuarie 2014, 11:09

:rizi: ... Zoran, noul Saragosa de 8000 sau 10000 bate in 700 de grame :rizi: . iti rup mainile chestile alea si sunt imense. le-am avut in mana si chiar nu le vad rostul la pescuitul somnului la spinning :rizi: ... vorba aia, si Mane (care prefera sa pescuiasca putin supra-dimensionat) a zis ca asa ceva nu este posibil :rizi:

plus ca frana aia de 15kg nu te ajuta cu mult, eventual daca te legi de vreun copac pentru ca altfel vei fi tras in apa :rizi:

daca iti iei din modelele mai vechi de la shimano atunci uite-te dupa una de 8000. daca te uiti dupa un saragosa nou in versiunea SW atunci ia-ti de 6000. daca vrei Daiwa atunci mergi pe marimea 4500 si vei fi mai mult decat multumit.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 29. ianuarie 2014, 11:23

Anem, Anem…
Mai bine sa ma injure omu‘ ca il doare putin mana, decit sa ma injure ca a scapat somnul vietii! De la recomandare la ce isi cumpara el in final, aia ramane pe seama lui.
Frana de 15 kgforta spune doar ca este o frana super-calitativa! Nu scrie nici unde ca trebuie folosita la maxim. Daca o foloseste la 8 kg e mega-ok.
Saragosa de 8 si 10 mii cantaresc ambele 680 grame. Un Stella sau Twin Power PG de 8000 modelul vechi cantaresc 620 gr, modelel noi 675 – 680 grame.

S-ar putea sa-I ajunga un Saragosa 6000 la 600 grame, depinde cit fir baga pe ea si ce grosime.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 29. ianuarie 2014, 12:24

Am citit putin prin forumurile Germane de pescuit la somn. Pt Xzoga 7523 sau g66 se recomanda de toti mulinete de 5 - 6mii pt pescuitul din barca, iar de pe mal 7 - 8 mii. De ex sunt 3 care au Shimano Biomaster 8000 SW PG si spun ca potriveste perfect cu lanseta... greutate mulineta 550 grame.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 29. ianuarie 2014, 13:36

Pe Saragosa de 6000 intra 240m/0,35mm.
Pe Penn Slammer 560 intra 295m/0,35mm.

Daca pe Slammer intra 160 m de 0,40 mm, pe Saragosa de 6000 ar intra circa 20% mai putin, adica in jur de 130 m.
Daca e sa fie Saragosa de 6000, atunci trebuie coborat pe textil de 0,3 mm pt a intra 160 - 180 m.

Pe Spheros de 8000 PG intra circa 200 m de 0,4 mm, cantareste 535 gr si costa 127,- €. Probabil ar fi o alegere buna...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 29. ianuarie 2014, 13:51

Zoran ... daca se merge pe mana modelelor "mai vechi" (adica de acum un an) de la Shimano Saragosa atunci o mulineta de 6000 sau una de 8000 e cam acelasi lucru (situatie valabila la cam toate modelele lor), singura diferenta fiind capacitatea tamburului. corpul este identic. asa ca, in loc de un 6000 poate fi foarte bine un 8000 pe care intra aproape 150 de metri de PP de 80lb.

sincer nici nu consider a fi necesar mai mult fir decat o rola normala (nu mai retin acum exact cat are) pentru ca, cel putin pe Po, daca pestele ti-a plecat la o distanta de 100 de metri poti sa uiti de el.

lanseta din ce am vazut pe net pare a fi una tapana bine (si destul de grea), un shimano de 8000 este iarasi ditamai mulineta la care adaugi 130m fir de fir de 80lb atunci chiar nu vad unde s-ar putea naste probleme in a trage la propriu cat te tin bratele de tot echipamentul. cu un astfel de combo nu mi-ar fi frica nici de somnul somnilor ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 29. ianuarie 2014, 13:56

Una de 8000 chiar cu citeva grame mai putin decit de 6000, interiorul tamburului fiind mai mic. Dar acele 6-10 grame chiar ca nu mai conteaza.

Lanseta e teapana, dar grea nu e deloc. Cantareste gata facuta 200-220 grame.

PS: Din ce am citit intr-un articol, drillul cu un somn de 2,35 m in apa cu curent turbulent, din barca, a durat 10 min si 20 sec.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 29. ianuarie 2014, 14:09

[.....]
Lanseta e teapana, dar grea nu e deloc. Cantareste gata facuta 200-220 grame.
[.....]


informatiile astea sunt sigure? ... intreb asta pentru ca in cazul asta chiar incep sa se nasca anumite idei. pana acum fugeam putin de x-zoga-uri tocmai datorita unei greutati sporite care am vazut ca este data cam pentru toate lansetele lor. si mi frica sa nu fie prea elastice, asta e al doilea motiv.

ps: Zoran, stii prea bine ca nici un dril nu e ca altul la fel cum fiecare pescar trage de lanseta intr-un anumit mod, deci cele 10 minute si nu stiu cate secunde nu prea spun mare lucru :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 29. ianuarie 2014, 14:14

Da. Aici e lanseta gata facuta ce cantareste 200 gr, pe blankul g66 care cantareste 139 grame: Xzoga Taka G66 15kg black Edition - Angelsport Häffner GmbH


Si aici este blankul de 139 gr, al 4-lea de jos in sus: Xzoga Taka G Blank - Angelsport Häffner GmbH
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 29. ianuarie 2014, 14:54

Hai ca abia astept si eu sa ajunga blancul si sa vedem ce si cum... :buaaaah:

Legat de mulineta ...eu i-am spus! Un 6000 este suficient din barca! Insa daca cel de 8000 este mai usor este ok si atunci treaba e rezolvata :ochi: Oricum omul are constitutie si are de unde sa traga... :bravo:
Mulinete de 10000 mi se par exagerate pentru spinning din barca si chiar de pe mal !Un amic italian cauta o stella de 10000 dar ala da pe ...mare! :rizi: Daca ajungi cu tot ansamblul la aproape 1 kg ...poti sa fii cat micutzu ca tot te lasi pagubas dupa o ora de munca. Ma rog, asa se vede de la mine.Poate la ...clonc! :bucuros:

Anem ,cu ce Lamiglas dai tu la somn pe acolo? Ca ma bate gandul de un bat scurt (2,10-2,15) ,de barca si care sa mearga asa ...in 60 g .Ca eu nu dau pe Po! Am vazut si de la x-zoga ceva blancuri mai fine... :prieteni:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 29. ianuarie 2014, 15:15

Zamfi, Lamiglasul pe care il folosesc pe Po dupa somn nu se incadreaza cerintelor tale. E G1319 de aici : Lamiglas - G1000 si are 2,62 lungime. Mai am unul pe care nu prea il folosesc (e de casting) si care e dat pana in 60 de grame (duce 100 ca nimic :rizi: ) dar din pacate nu se mai face de ceva timp (facea parte din seria Competitor si e blank-ul ala invelit in nu stiu ce foite de titan).

Mai nou incep sa dezvolt o usoara pasiune pentru un Loomis in GL2, de 2,1m, dat ca arunca pana in vreo 65 de grame ( e al doilea de aici Classic Live Bait ) dar nu stiu cat de bine se descurca cu somni mai babani. La jig e cam praf dar la vobler e minunat … si in ciuda faptului ca pe hartie pare a fi un par nu este deloc asa si ma bucur inclusiv de un avat pana in 1,5kg. Il voi folosi la somn pe un canal de aici unde intalnirile cu unul de 2m sunt rare, aia mai micuti in schimb sunt suficienti. E destul de elastic si mi se pare puternic bine pe cotor, are o actiune intre parabolica si rapida. Merge perfect inclusiv la avat, ultimii pesti tot cu el au fost prinsi.

Inca nu am gasit lanseta ideala pentru a o folosi la jiguri dupa somn. Ma intereseaza in mod special ceva de fabrica. Nu ar fi exclus ca in cele din urma sa iau in calcul si varianta custom, unde brusc orizonturile se vor largi considerabil pentru ca voi putea da iama si in blank-urile pe care producatorii le monteaza doar pentru baitcasting.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 29. ianuarie 2014, 16:09

Aha, am inteles.Eu vreau ceva fast.Pentru jiguri in special . Sa vad totusi batul lui Andrei...

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 29. ianuarie 2014, 16:45

Eu am de la Zoran un Xzoga MA-S80H2 care arunca pana in 100 grame, e suficient de teapan pentru jiguri grele dar si naluci gen kastmaster. Desi nu am scos nici un somn cu el, totusi am cateva partide si mi se pare excellent, pe langa asta arata si foarte bine. Eu il am imperecheat cu un Stradic 4000 FJ, mai mult decat suficient pentru locurile in care pescuiesc eu. Nici nu stiam de acest brand pana sa pun mana pe el, dar mi se pare foarte reusit si pretabil pescuitului de somn. Problema cea mai mare este ca nu am prins cu el sa il vad in drill, am avut vreo 2 nopti in care somnii chiar explodau la suprafata apei, am incercat 5 ore toata trusa...Sper ca in primavara prin aprilie-mai sa scot macar un somn cu el sa ii pot face un review personal

Subiecte asemănătoare