Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 6. februarie 2014, 08:36

Nu am ştiut că beţele din carbon (99%) sunt aşa elastice, credeam că sunt rigide. Se schimbă complet datele problemei.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 19. martie 2014, 11:22

pana la urma ce mulineta ai ales Andrei?

De-abia astept sa ajunga blanku..


a ajuns? cum ti se pare? e gata custom-ul? ... asteptam eventual ceva pareri cand apuci sa te joci putin cu el ...

merci
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »Andrei Ghioghiu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 23. ianuarie 2014

Locație: Aiud

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 19. martie 2014, 12:08

Sal
A ajuns blankul si e la customizat.
Blankul e teapan rau. Nu stiu cum altfel sa-l descriu desi blankul e slim.
Sa mai zica si Zamfi ca nu stiu cum altfel sa-l descriu decat 'teapan'

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 19. martie 2014, 12:23

Exista o solutie daca ti se pare prea ciumag....pui un elastic plin de 5mm si te-ai scos :limba: ...sau daca vrei si mai fin pui un elasic hidro de ce culoare vrei tu :drac2:
ete-te la el, se suceste grav pe somni.....ori a bagat Fanel somni mari la Orastie si vrei sa-i faci paguba :gandesc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 19. martie 2014, 18:48

Nu stiu cum se face de n-am vazut topicul asta pana acum :gandesc:
Cam multe probleme abordate la gramada aici :doarecapu:
as incepe cu echilibrarea care are 3 stadii diferite :
1. echlibrarea lansetei goale
2. echilibrarea comboului (laseta+mulineta)
3. echilibrarea comboului in mana pescarului (functie de priza pe lanseta)
de dorit e ca lanseta sa fie cat mai bine echilibrata goala . daca asta nu se poate fara adaugarea unei greutati excesiv de mari (cazul lansetelor mai lungi) se incearca o echilibrare cat mai buna cu mulineta pe lanseta. Daca nici asta nu-i destul se mai poate compensa doar din priza.
Echilibrul ideal al unei lansete goale e in dreptul piciorului mulinetei (un echilibru care asigura un bun confort e la 8-10 cm de la piciorul mulinetei spre varful lansetei -asta de poate coincide cu varful foregripului- ) . In felul asta , indiferent de mulineta aleasa lanseta va avea intotdeauna un echilibru bun.
Echilibrul ideal al unui combo e de asemenea in dreptul piciorului mulinetei . Pentru ca, totusi acest fel de echilibru poate necesita cam mult balast adaugat pe coada, se poate opta pentru un echilibru care asigura un confort bun in pescuit , in dreptul buzei tamburului mulinetei (cand acesta se afla in pozitia maxim spre varf).
Echilibrul ideal functie de priza va fi totdeauna intre degetul inelar si degetul mijlociu . Daca si priza mulinetei se face intre aceste 2 degete atunci acest punct va fi acelasi cu punctul de echilibrare al unui combo la gol . Daca nu, si priza pe lanseta se face intre inelar si degetul mic, punctul de echilibru se va situa mai spre varful lansetei cu 2-3 cm functie de marimea mainii. Aceasta priza permite si folosirea a mai putin balast pentru echilibrare pe coada batului pentru ca mulineta se afla in mare masura in spatele punctului de echilibru ceea ce-i permite ca sa se comporte ea insasi ca si balast. De aici s-a plecat cu ideea larg raspandita de "mulineta care sa echilibreze lanseta " idee care nu e la fel de valabila pentru toate betele si in toate situatiile.
Cu toate astea in loc de o mulineta de 300 de grame care sa echilibreze bine o lanseta de 200 de grame de exemplu e de preferat o mulineta de 200 grame cu aceleasi caracteristici functionale si un adaos de 30 de grame pe coada batului. Astfel am 430 grame /combo in loc de 500grame/combo dar am un bat cu 30 de grame mai greu.
Conform ideii "in bete sa ne duelam sau in grame sa ne batem" multi aleg varianta unui bat cat mai usor fara balast pe coada daca se poate si apoi pun cate un tanc de mulineta pe el numai ca sa "echilibreze lanseta" sfarsind prin a avea un combo mult mai greu decat daca ar fi acceptat acele 20-30 de grame de balast pe coada si ar fi ales o mulineta mai usoara. Sunt si cazuri in care mulineta exista si e perfect adapta nevoii pentru care va fi utilizata dar e prea grea si astfel batul nu mai necesita balast sau necesita foarte putin.
Pe de alta parte treaba asta cu echilibratul se adapteaza la ceea ce ai si la ceea ce vrei.
De exemplu daca ai batul si urmeaza sa cumperi mulineta poti alege sa echilibrezi lanseta la gol si dupa aceea sa -ti alegi ce mulineta vrei . Daca ai mulineta si dupa alegi sau iti faci batul, poti alege sa-l lasi mai dezechilibrat urmand ca el sa intre in echilibru atunci cand pui pe el mulineta.
Mai e o chestiune de luat in clacul si anume lungimea cotorului. Cu cat ai un cotor mai lung (masurat de la butt si pana in dreptul piciorului mulinetei) cu atat ai nevoie de mai putin balast pentru echilibrare (din acest motiv multi fabricanti mai ales europeni aleg sa faca bete cu cotoare foarte lungi care sunt incomode in pescuit si irosesc aiurea puterea blankului pe care sunt construite).
In varianta ideala constructia unui bat se face plecand de la mulineta cu care va fi folosit, care la rindul ei se alege in functie de firul cu care va fi folosita si care la rindul lui se alege functie de modul de utilizare (tehnica, temperaturi, loc de pescuit,) si talia pestelui.
Nimic nu se face dupa ureche si intre toate exista o legatura de cauzalitate functie de care depinde rezultatul final. Preferintele personale si o buna cunoastere a modului in care va fi folosita lanseta care se vrea a fi facuta sau cumparata precum si alti factori precum buget, nivel de specializare , etc. determina si masura compromisurilor care se vor face in raport cu acea lanseta.
Rolul unui rodbuilder, dincolo de a monta componentele pe o lanseta, e de a identifica nevoile si preferintele celui ce i se adreseaza si de al- ajuta pe acesta sa-si aleaga ceea ce isi doreste cu adevarat (de regula asta inseamna o sumedenie de intrebari si raspunsuri , de masuratori si de fel de fel de discuti purtate pe marginea viitoarei lansete ). O lanseta custom va fi intotdeauna mai pe mana posesorului ei( daca el stie ce vrea ) decat o lanseta de serie care e facuta sa satisfaca o plaja cat mai larga de persoane, aplicatii, gusturi si categorii economice.

Ca sa raspund in mod direct la topic, mulineta o alegi mai intai functie de necesitati si abia in subsidiar functie de compatibilitatea cu lanseta. Adica, stabilesti ce ai nevoie ca ea sa faca (raport de multiplicare -rotatii rotor/tura manivela, forta de franare, raport de recuperare-cm/tura- ) cat de fiabila sa fie sau ce sistem de angerenaj sa aiba, cat fir si din ce grosime sa poata acomoda, cat de scumpa sa fie, etc. si abia in final, dupa ce ai redus cercul la 2-3 modele vezi care din ele s-ar potrivi mai bine cu lanseta ca upsweep, ca greutate, ca forta, etc. :pauza:
In opinia mea, la pescuitul din barca n-ai nevoie de mai mult de 100 m de fir pe tambur, sau 135 m(150 de iarzi) pentru ca oricum te poti duce oricand dupa peste. In plus un peste cu cat e mai departe cu atat se inverseaza raporyul de control si ajunge sa controleze pestele pescarul nu invers cum ar fi normal. La fire groase, lanseuri de 50m la spinning devin aventura, iar pe rauri adancimile cam merg pana in 20-30m asta iti mai lasa minim inca atat pentru drill ceea ce e suficient avand in vedere ca pui fir gros ca sa strunesti animalul nu sa-l lasi sa plece la plimbare (ai si toleranta data de ancora pe deasupra care daca prin absurd ramane la punct fix si nu te trade pestele tot e legata printr-o sfoara la care i se mai poate da drumu la nevoie). La un blank dat de 15kg forta daca pui si o mulineta tot de 15 kg forta e maxim. Asta inseamna teoretic un fir de 35-40 livre rezistenta si practic un 60-65 de livre (dupa ce probezi cu cantarul). Deci , ca sa fi pe latura sigura, trebuie sa acomodeze in conditii de pescuit (adica nu umpluta la refuz) circa 135 m de fir de 65/lbs.
Restul e poveste si tine de buget , preferinte si alte alea.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (19. martie 2014, 18:58)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 19. martie 2014, 19:38

Sal
A ajuns blankul si e la customizat.
Blankul e teapan rau. Nu stiu cum altfel sa-l descriu desi blankul e slim.
Sa mai zica si Zamfi ca nu stiu cum altfel sa-l descriu decat 'teapan'


Pai ...blancul este ca o teava! Initial il simti un pic greu in mana ,apoi te obisnuiesti ,apoi pui mana unde o sa vina mandrina si lucrurile tind sa se aranjeze :rizi:
Anem, eu tineam de capatul gros al blancului si Andrei s-a atarnat de varf! Senzatia mea a fost ca ,pe Mures, nu s-a nascut peste care sa-l ingenuncheze! Pe Mures! Si ,binenteles, senzatia mea. e drept ca eu nu as pescui cu asa ceva pe Mures !Este prea tare dupa gustul meu si consider ca un somotel de 10-15 kg il aduci "pe sus" cu el! :rizi:

Ps: sa-l vedem la gata ,sa arunc de cateva ori cu el si poate-mi schimb parerea.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 27. martie 2014, 16:33

As vrea sa cumpar pt. un Stradic 2500FI inca 1 sau 2 tamburi.
Aveti cumva idee daca se gasesc pe undeva de cumparat separat sau doar daca am bafta sa i se fi stricat cuiva iremediabil mulineta?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 2. aprilie 2014, 13:27

:ochi:
Si pe mine ma intereseaza un tambur de rezerva pentru un Shimanao Symetre 4000FL ...
Posibil sa se potriveasca cu alte tipuri de Shimano 4000 ???

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 3. aprilie 2014, 12:18

Sal
A ajuns blankul si e la customizat.
Blankul e teapan rau. Nu stiu cum altfel sa-l descriu desi blankul e slim.
Sa mai zica si Zamfi ca nu stiu cum altfel sa-l descriu decat 'teapan'


Pai ...blancul este ca o teava! Initial il simti un pic greu in mana ,apoi te obisnuiesti ,apoi pui mana unde o sa vina mandrina si lucrurile tind sa se aranjeze :rizi:
Anem, eu tineam de capatul gros al blancului si Andrei s-a atarnat de varf! Senzatia mea a fost ca ,pe Mures, nu s-a nascut peste care sa-l ingenuncheze! Pe Mures! Si ,binenteles, senzatia mea. e drept ca eu nu as pescui cu asa ceva pe Mures !Este prea tare dupa gustul meu si consider ca un somotel de 10-15 kg il aduci "pe sus" cu el! :rizi:

Ps: sa-l vedem la gata ,sa arunc de cateva ori cu el si poate-mi schimb parerea.


Doar acum am vazut raspunsul asta … nu stiu cum. A ajuns lanseta intre timp?

Am inteles cum sta treaba, daca nu ma insel Andrei a luat un G75 … dar care varianta, ala de 7kg sau ala pana in 10kg? intreb pentru ca eu am mers pe mana unuia mai scurt dat pana in 15kg, motiv pentru care banuiesc ca va fi si mai par decat cel pomenit mai sus. Sper sa reusesc sa extrag la propriu somnii dintr-o zona plina cu copaci cazuti in apa unde ai nevoie de putere cat se poate. Inca nu am apucat sa pun mana pe lanseta dar pana da mai serios caldura il am in mana :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 3. aprilie 2014, 12:21

daca nu ma insel Andrei a luat un G75 … dar care varianta, ala de 7kg sau ala pana in 10kg?

G66 - 15 kg
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

51

joi, 3. aprilie 2014, 12:35

daca nu ma insel Andrei a luat un G75 … dar care varianta, ala de 7kg sau ala pana in 10kg?

G66 - 15 kg


[.....]imi achizitionez un blank xzoga g75 [.....]


credeam ca a mers pe mana g75-ului cum scria in primul mesaj ... intre timp s-a razgandit (ai si tu Zoran vreo vina :rizi: ?)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 3. aprilie 2014, 12:54

Hmm… nu prea cred, eu doar am transmis ce au recomandat altii. Decizia a fost doar a lui! :noroc:
Andei, tu ce spui, am? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

53

joi, 3. aprilie 2014, 13:27

Apropo de g75, are cineva montata lanseta pe acest blank? sau macar o impresie despre el? Ma refer la blankul pana in 10kg

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

54

vineri, 4. aprilie 2014, 09:30

Hmm… nu prea cred, eu doar am transmis ce au recomandat altii. Decizia a fost doar a lui! :noroc:
Andei, tu ce spui, am? :gandesc:


Hehehehe, tocmai de aia te intrebam daca ai si tu de-a face cu ceva in decizia pe care a luat-o Andrei … si stiindu-te mai dornic de forta eram convins ca ceva a fost la mijloc. Daca il va folosi din barca pe Po sunt convins ca nu va avea probleme, de pe mal s-ar putea sa aibe anumite surprize daca nu cunoaste anumite locuri dar in cazul in care merge cu ceva ghid atunci problema este rezolvata.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare