Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 28. ianuarie 2014, 18:36

Sonarele Lovrance...setarea... Fishing Flasher

:pauza: Sa inteleg ca la sonarele Lowrance avand setarea.... Fishing Flasher...putem pescui la copca ?? :gandesc: vazand filmul cam asta rezulta!! :nunteleg:


....trebe sa mai inghete , apa si........ :pescuit: la copca :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (28. ianuarie 2014, 18:44)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 28. ianuarie 2014, 20:46

Poti pescui la copca folosindu-te de sonar egal pe ce mod de vizualizare il pui... la urma urmei ce conteaza ca bagi sonda in apa intr-o copca sau langa barca?!? :)
Faptul ca sonarele dedicate pt. pescuit la copca afiseaza in acest fel nu inseamna ca nu-l poti folosi pe alt tau in alt mod... mie chiar mi se pare ca vizualizarea "normala", cu ecrane separate 83/200kHz ii mai utila.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 28. ianuarie 2014, 21:00

banuiam eu ceva :) dar ma interesa, sa aflu de la un..expert in sonare :bucuros: daca functia...Fishing Flasher...e doar pentru :pescuit: la copca s-au are si o alta functie :nunteleg: eu unul, nu am reusit,
sa ma dumiresc daca e numa pentru copca, s-au functia e si pentru alt ceva ? de aceia am si deschis subiectul :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 28. ianuarie 2014, 21:16

Modul acela de afisare dupa parerea mea este varianta sub forma de cerc pt. RTS (la Humminbird) respectiv Amplitude bar (la Lowrance). (bara ingusta verticala, cu citirea instantanee).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 29. ianuarie 2014, 10:03

Pt Ice Fishing exista o sonda speciala care se lasa in copca inauntru, are o forma conica. Ar fi fost fain daca ar functiona deasupra de gheata! Adica doar sa asezi sonda pe gheata si sa vezi unde stau bancurile de pesti, inainte de a ingauri gheata.
Poate ar trebui sa incerce cineva cu sonda care este la Elite HDI, poate functioneaza si prin gheata...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 29. ianuarie 2014, 10:18

Poate ar trebui sa incerce cineva cu sonda care este la Elite HDI, poate functioneaza si prin gheata...

Cel putin teoretic, facilitatile simple ale sonarelor (determinarea adancimii, vizionarea structurilor/pestilor mai mari etc.) ar trebui sa functioneze si prin gheata.
Exista posibilitatea, descrisa in unele manuale ale sonarelor mai simple, de a fixa sonda IN INTERIORUL barcii, nu in exteriorul ei. :)
Exista niste conditii: structura peretelui barcii sa fie uniforma nu in straturi, fara pereti multipli, contactul intre sonda si peretele de jos al barcii sa se realizeze cu anumiti adezivi etc.

Revenind la folosirea sonarului prin gheata, cred ca daca intre aceasta si sonda exista un contact bun, eventual cu un strat intermediar subtire de apa, ar trebui sa "vezi" macar adancimea si ceva structuri.
Merita testat... poate ingheata totusi si la noi... :zid: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 29. ianuarie 2014, 10:21

Prostia mare la gheata este ca, exista particule de aer in ea, care ar putea bloca patrunderea undelor.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 29. ianuarie 2014, 10:27

Sonda aia cilindrica/ conica nu-i nimica altceva decit o sonda normala, doar forma e speciala pt a atarna perpendicular. Costa 95 de euro.

Iar Flasherul, e forma primitiva a pescuitului pe gheata care nu e nimica altceva decit amplitude scope, momentul actual. Cum spune Informer, eu as folosi imaginea 2d care are si istoric.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

miercuri, 29. ianuarie 2014, 20:56

Eu pentru copca am luat acum cativa ani buni un humminbird fishing buddy ... pe gheata poroasa trebuie sa folosesc bormasina sa dau o gaura, ca altfel arata prostii :) ... dar unde este gheata compacta are o precizie destul de buna cel putin la masurarea adancimii si la identificarea pragurilor... am folosit si folosesc ocazional si din barca sau caiac ... e un sonar potrivit pentru "tavaleala" :rizi:

Subiecte asemănătoare