Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 16. martie 2012, 07:53

Montura cu două plute

Pe firul principal:- se ataşează o carabină sea-boom (sau un vârtej cu carabină ) de care se va prinde plumbul sau bolovanul, - se ataşează o bilă de cauciuc,- se ataşează o plută culisantă de formă alungită – peste 150 g (de preferat cu tub pe mijloc),- se leagă vârtejul cu carabină de care se ataşează forfahul lung de aproximativ 1,3 m pe care se ataşează o plută la 15 - 20 cm de cârlig,- se fixează pluta de pe linia principală lângă vârtejul cu carabină printr-un nod opritor (se poziţionează nodul opritor astfel încât jocul plutei între vârtejul cu carabină şi nod să fie de maxim 2 cm); Se poate folosi un bolovan (de preferat) sau un plumb minim 225 g (în funcţie de curentul în care se va folosi montura şi de pluta folosită).
În funcţie de adâncimea la care vrem să pescuim (de exemplu la aproximativ 1,5 m faţă de fundul apei) facem un nod opritor pe linia principală cât mai rezistent între bila de cauciuc şi plută la o distanţă de aproximativ 1,7 m de plută (trebuie avută în vedere şi pluta de pe forfah care ridică montura).
Se lansează în poziţia dorită bolovanul sau plumbul prin una din tehnicile prezentate în Pescuit la somn – Metodele – 1 şi 2, se ataşează forfahul şi se recuperează încet până când nodul opritor blochează bila de cauciuc în carabina sea-boom. Firul dintre carabina sea-boom şi plută va avea un anumit unghi cu direcţia de curgere a apei de obicei mai mare de 45 grade, recomandat este să testăm montura în apropierea malului.Această metodă este recomandat să se folosească pentru ape cu adâncimi de până la 2,5 m. Se poate pescui între ape sau chiar la suprafaţă pentru adâncimi sub 1,5 m. Atenţie, lungimea forfahului plus distanţa dintre sea-boom şi pluta de pe firul principal să nu depăşească 3 m.Se poate folosi aceeaş montură dar fără nodul opritor de la sea-boom însă trebuie atenţie mai mare la reglarea adâncimii şi firul, în acest caz, este tensionat doar de flotabilitatea plutelor.
»ovidiu« a adaugat urmatoarea poza:
  • v1.jpg
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 16. martie 2012, 18:10

:gandesc:
Ovidiu, ideea e buna, dar nu inteleg pt ce este pluta cea mare. Pluta de linga cirlig este suficienta pt ridicarea momelii. Si cu cit pluta e mai mare in diametru sau folosesti mai multe plute, acestea produc prea multei vibratii in apa, deruteaza somnul. De aceea si plutele se pun cit mai aproape de momeala, pt ca acestea sa fie cit mai compacte cu momeala.
Daca te uiti si la montura de la Unicat, Dolby Rattle Subfloat, aceasta este cam acelasi lucru ce l-ai explicat tu, dar se foloseste in ape stataroare, sau cel mult cu putin curent, cu peste viu.
http://www.sf-kemmern.de/pdf_Dateien/Wal…ttlemontage.pdf

Dar as vrea mult de tot sa o incerci cind ai ocazia, montura prezentata de tine si sa ne spui cum se comporta in apa. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 16. martie 2012, 18:41

Chiar f interesanta montura de la Unicat :gandesc: . Zoran tu ai folosit-o? Daca da cu ce rezultate?
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. martie 2012, 18:45

Nu, pt ca eu la ape statatoare pescuiesc cu baliza si pluta de suprafata, sau legat de pomii din celalalt mal.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 19. martie 2012, 08:58

Salut Zoran,
am pescuit anul trecut la Mureş cu ceva asemănător - o singură plută mare (180g) dar cu forfah scurt - 50-60 cm, curentul era destul de puternic iar firul dintre plumb şi plută făcea cu orizontala un unghi de aproximativ 45 de grade, pluta evolua destul de ferm în curent (oscilaţiile pe înnălţime nu depăşeau 20 cm şi erau armonioase nu bruşte) . După ce am citit metodele de pescuit la somn am făcut câteva modificări.
La montura cu două plute am avut în vedere următoarele:
- se foloseşte în curent puternic
- pluta trebuie să fie destul de mare pentru a ridica momeala în curent puternic (o plută mică în curent puternic evoluează aproape liniar cu curgerea apei)
- pluta mare la 15-20 cm de momeală nu deranjează somnul?
Comparativ cu montura de la Unicat am înlăturat firul suplimentar dintre plută şi plumb eliminând riscul încâlcirii la lansare, s-a creat o flexibilitate mare în ce priveşte fixarea monturii la adâncimea dorită şi posibilitatea tensionării fitului.
Dacă o plută de aproximativ 150-200 g nu deranjează somnul cred că se poate folosi forfah de 50-60 cm fără plută, probabil depinde şi de momeală şi mărimea cârligelor folosite.
De încercat în varianta finală cred că numai după ce se deschide pescuitul , probabil prin luna mai.
Aştept sugestii pentru îmbunătăţire.
Multe salutări şi fir întins.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

6

luni, 19. martie 2012, 09:56

Pentru curenti puternici, eu ca baliza foloseam un flacon( bidonas) de 5 litri, o sfoara suficient de lunga( si puternica) si 1-2 caramizi sau chiar si 3 in unele cazuri. Iar ca firul sa nu fie luat de curenti ii puneam " o antena" cam de 80cm - 1 m bandajat pe corpul "bidonasului" De aceasta antena era "fixata" linia cu o pluta simpla un plumb+pestisorul din carlig. La somn nu trebuie monturi sofisticate, cat mai simple si mai rezistente... Cel mai mare avantaj a acestei monturi este ca firul "este in aer " si nu este purtat de curenti sau de mizerii ce plutesc pe apa, iar daca malul celalalt este la sute de metri nu depinzi de distanta, poti sa plasezi la 30 m dar si la 250 m ...
... cateodata mai intra in fir cate o randunica sau un liliac...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 19. martie 2012, 10:01

Salut Ovidiu,
la intrebarea ta: "...- pluta mare la 15-20 cm de momeală nu deranjează somnul?"

Cu cit mai compacta este pluta cu momeala, cu atit mai bine. De ce? S-a pescuit multi an cu pluta la o distanta de 25 - 30 de cm de momeala, si rezultatele nu erau asa de bune, in plus, somnii mai muscau de pluta in loc de momeala, pt ca veneau de acolo vibratiile mai mari decit de la momeala. Am un video acasa, trebuie sa vad daca pot scoate secventa cu muscatura falsa, adica la pluta de grund si nu la momeala.
Cel mai bine este 10 - 15 cm (max) de momeala. Daca e prea aproape ti-o distrugi la dril si muscatura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 19. martie 2012, 12:40

Pentru curenti puternici, eu ca baliza foloseam un flacon( bidonas) de 5 litri, o sfoara suficient de lunga( si puternica) si 1-2 caramizi sau chiar si 3 in unele cazuri. Iar ca firul sa nu fie luat de curenti ii puneam " o antena" cam de 80cm - 1 m bandajat pe corpul "bidonasului" De aceasta antena era "fixata" linia cu o pluta simpla un plumb+pestisorul din carlig. La somn nu trebuie monturi sofisticate, cat mai simple si mai rezistente... Cel mai mare avantaj a acestei monturi este ca firul "este in aer " si nu este purtat de curenti sau de mizerii ce plutesc pe apa, iar daca malul celalalt este la sute de metri nu depinzi de distanta, poti sa plasezi la 30 m dar si la 250 m ...
... cateodata mai intra in fir cate o randunica sau un liliac...


am vazut si eu niste chestii asemanatoare pe aici de ma minunam ce e cu chestia aia in apa, bina ca m-am lamurit pentru ca nu de putin e ori aruncam in zona lor, ma mira ca nu am agatat inca nici un fir cu voblerele ... adica antene dintr-alea pe care era agatat firul de se balansau in toate partile in functie de valurile de pe apa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

9

luni, 19. martie 2012, 12:44

Acolo prin zona "voastra"si nu numai, se foloseste cu succes dar si pe alte ape au rezultate mai ales la exemplare mari...