Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 25. ianuarie 2014, 18:56

Test lansete clonc

:salut: ,
acum citeva zile am comandat citeva lanste, mai scurte, numa' bune de clonc, pe care as vrea sa le testez la rezistenta.
Cu frana mulinetei Penn Slammer reglata la 6 kg-forta voi incerca sa ridic 5 kg, apoi 6 si la urma merg inca 1 kg in sus.

Lansetele sunt urmatoarele:

1. DAM STEELPOWER RED INLINER BOAT 2,10m 30lbs

2. DAM STEELPOWER RED INLINER BOAT 2,10m 50lbs

3. DAM STEELPOWER RED LIGHT BOAT 30LBS 1.80M P

4. DAM STEELPOWER RED LIGHT BOAT 2.10M 50LBS

5. MAD CAT BLACK VERTICAL - 1.90M - 150G

6. WFT Never Crack Big Fish 700 gr - 2,1 m

7. Daiwa Megaforce Jigging 250-500 gr 2,25 m


Sunt curios care din lansete rezista testelor fara sa se rupa. Voi ce parere aveti? :gandesc: Care se rupe primul?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 25. ianuarie 2014, 19:23

Sunt bete ieftine care mi se par chiar si bune. Dar cred vei rupe cateva dintre ele. Filmeaza te rog testele sa putem rade.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 25. ianuarie 2014, 19:27

Eu zic ca Mad cat sau primul Dam

4

sâmbătă, 25. ianuarie 2014, 19:38

Daca ridici cu grija , atunci ar putea sa ai surprize in sensul ca rezista la mai mult de 6 kg ... majoritatea dintre ei ... insa daca ridici chiar si 4 kg si incepi sa balansezi :rizi: .... vezi daca poti sa faci rost de un gopro black edition pentru momentul filmarii sau ceva similar ... daca redai cu incetinitorul o sa iasa o filmare exceptionala in momentul exploziei (rupturii) :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 25. ianuarie 2014, 20:18

Sunt bete ieftine care mi se par chiar si bune. Dar cred vei rupe cateva dintre ele. Filmeaza te rog testele sa putem rade.

ah, am uitat sa precizez: YouTube!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 26. ianuarie 2014, 03:41

Nu se va rupe niciun bat. Sa stiti si voi ca nu se rup betele din cauza ridicari sau ca nu poti scoate un somn de 50 de kg cu un bat ieftin..betele cedeaza de la socul cand se rupe firul si revine scurt inapoi, de la acele trepidari se rupe varful..
Acum sa nu faceti comparatie cu bete din piata cu 50 de lei..
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 26. ianuarie 2014, 09:18

Daca rupi WFT-u`, ma duc si-mi rup fâșu`... :rizi: .
Cu ce nu rupi, ce faci? :)

Nu se va rupe niciun bat. Sa stiti si voi ca nu se rup betele din cauza ridicari sau ca nu poti scoate un somn de 50 de kg cu un bat ieftin..betele cedeaza de la socul cand se rupe firul si revine scurt inapoi, de la acele trepidari se rupe varful..
Acum sa nu faceti comparatie cu bete din piata cu 50 de lei..

Darius, n-as vrea sa te contrazic aiurea dar totusi tre` sa spun ca am vazut ceva lansete rupte "live" dar niciuna cand s-a rupt firul... majoritatea in momentul inteparii prea "energice" sau "in sarcina"... asta exceptand cele de crap care s-au rupt la lansare din motive de supra-incarcare pt. "care da mai departe cu saculetu` mai greu"... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 26. ianuarie 2014, 09:25

Asa este, si pe YouTube sunt videouri unde lanseta s-a rupt (lanseta de somn!), iar drillul a continuat cu cotorul. Firul nu a cedat.
Sunt lansete ce se rup usor si la 3 kgf, sunt lansete ce rezista si la 7-8 kgf. Acestea din urma ar trebui sa reziste in drill cu un somn de +2m fara probleme, daca frana e reglata la 5kgf, iar in timpul drillului NU se pune mana pe tambur. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 26. ianuarie 2014, 10:19

Si am uitat...

Mai sunt si lansete ce nu se rup nici la 8 kgf, dar nu poti ridica cu ele nici macar 2 kg! Aceste lansete sunt f elastice si nu au power destul in cotor.
In acest caz nu se poate obosi un somn mare intr-un timp cit mai scurt, pt a evita ca somnul sa ajunga undeva in vre-un "adapost".

Eu le voi testa, si sunt f curios care se rup si la ce greutate de ridicare.


Daca ridici cu grija , atunci ar putea sa ai surprize in sensul ca rezista la mai mult de 6 kg ... majoritatea dintre ei ... insa daca ridici chiar si 4 kg si incepi sa balansezi .... vezi daca poti sa faci rost de un gopro black edition pentru momentul filmarii sau ceva similar ... daca redai cu incetinitorul o sa iasa o filmare exceptionala in momentul exploziei (rupturii)


Zoli, le voi testa doar static! Prin balans nu ai nici un fel de control! Inertia imprimata prin balans, poate diferi de la lanseta la lanseta in functie de elasticitate si viteza cu care eu misc lanseta, si poate imprima forte eorme, care sa rupa fara probleme chiar si lansete de 300,-€ in sus!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 26. ianuarie 2014, 10:28

Deoarece io-s cam carcotas de felu` meu, ca doar is roman :), nu ma pot abtine sa nu spun ca un rezultat pus sub forma unui grafic pt. fiecare lanseta ar fi ceva super util.
Graficu` sa aiba 2 axe, pe x (orizontala) greutatea atarnata, pe y (verticala) unghiul cu care se curbeaza lanseta.
Asta nu prea evidentiaza "rezerva din cotor"... aveti vreo idee de cum ar trebui facut un test si ce ar trebui masurat/afisat ca sa evidentiezi acest parametru?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 26. ianuarie 2014, 10:35

Crer ca prin distanta de.ridicare a greutatii de la sol...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 26. ianuarie 2014, 10:48

Crer ca prin distanta de.ridicare a greutatii de la sol...

Nu inteleg cum.
Nu vreau sa fiu obositor, ca poate nu-i ceva de interes da-i una daca prima treime a lansetei se curbeaza cu 180 grade si alta daca asta o face toata lanseta, din cotor... asta as fi vrut cumva sa fie evidentiat.
De fapt as vrea sa discutam si diferenta intre a se curba "complet" sau nu, din prima treime sau pe toata lungimea... chiar ii vreo diferenta pt. pescar?
Si daca ii, care ii?!?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 26. ianuarie 2014, 11:42

...Si daca ii, care ii?!?


Ii, si cred ca fiecare pescar diferentiaza pt el ce-i mai ok! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 26. ianuarie 2014, 11:44

Crer ca prin distanta de.ridicare a greutatii de la sol...

Nu inteleg cum.
Nu vreau sa fiu obositor, ca poate nu-i ceva de interes da-i una daca prima treime a lansetei se curbeaza cu 180 grade si alta daca asta o face toata lanseta, din cotor... asta as fi vrut cumva sa fie evidentiat.
De fapt as vrea sa discutam si diferenta intre a se curba "complet" sau nu, din prima treime sau pe toata lungimea... chiar ii vreo diferenta pt. pescar?
...

Cred ca cel mai ok sa fac testul, dupa care putem sa discutam ce si cum! Imaginile spun multe si vor aduce idei noi... Sper! :noroc:

Mai astept diferite "prognoze"... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 26. ianuarie 2014, 12:07

...Si daca ii, care ii?!?


Ii, si cred ca fiecare pescar diferentiaza pt el ce-i mai ok! :zambet:

Neee... merge pana la un anumit moment cu gusturile da` nu oricat... vrem sau nu vrem, unele lucruri sunt "matematic" mai eficiente decat altele, intr-o situatie anume... normal ca au sa existe d-aia care prefera sa aprinda focu` cu iasca da` aia sunt doar "deprecated"... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

16

duminică, 26. ianuarie 2014, 13:00

Eu am reusit sa rup cateva lansete pana acum, majoritatea erau de spinning, dar nici una nu s-a rupt de la varf cu exceptia unuia cand firul s-a rasucit de cateva ori datorita unori imprejurari si in clipa urmatoare trenuletul a plecat spre adancuri cu "vieza luminii" ... majoritatea celor rupte au cedat ori la imbinare ori in jurul unori inele unde ma gandesc eu ca forta de tractiune era prea mare, este posibil sa fi fost zgariate sau lovite blancurile in unele locuri , dar... Interesant este ca nu intotdeaunea pestii cei mai mari au reusit sa "rupa" lanseta... Cu o frana reglata corespunzator si un fir potrivit nu ai cum sa rupi o lanseta ... iar cele de cloncanit fiind si scurte si mai tepene trebuie sa ai o putere extraordinara sa rupi ...asta daca nu calci pe el :)

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 26. ianuarie 2014, 13:28

Testul ar trebui sa fie concludent,asa probez si eu lansetele si poti sa afli ce fel de actiune are, cam care e puterea de tractiune,unde sint punctele sensibile si cam cit poti sa o fortezi in lupta cu pestele.Eu stiam ca ce scrie pe ele e puterea ideala de aruncare si nu prea are legatura cu forta de tractiune(dar poate gresesc).O lanseta de fibra plina ,gen vechile germina , poti sa o pui pe umar si sa fugi pe mal ca nu se rupe,toata forta se duce in fir si galetul mulinetei

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 26. ianuarie 2014, 16:29

Daca rupi WFT-u`, ma duc si-mi rup fâșu`... :rizi: .
Cu ce nu rupi, ce faci? :)

Nu se va rupe niciun bat. Sa stiti si voi ca nu se rup betele din cauza ridicari sau ca nu poti scoate un somn de 50 de kg cu un bat ieftin..betele cedeaza de la socul cand se rupe firul si revine scurt inapoi, de la acele trepidari se rupe varful..
Acum sa nu faceti comparatie cu bete din piata cu 50 de lei..

Darius, n-as vrea sa te contrazic aiurea dar totusi tre` sa spun ca am vazut ceva lansete rupte "live" dar niciuna cand s-a rupt firul... majoritatea in momentul inteparii prea "energice" sau "in sarcina"... asta exceptand cele de crap care s-au rupt la lansare din motive de supra-incarcare pt. "care da mai departe cu saculetu` mai greu"... :nunteleg: .

costi eu nu am rupt niciun bat pana acum si nici nu mi-as dori dar eu am spus din ce am auzit ca nu se poate rupe batul doar de la trepidatii cand cedeaza firul....
Mai multe nu stiu ,am dat si eu cu parerea din ce am auzit....sorry :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 28. ianuarie 2014, 07:48

...am dat si eu cu parerea...


Alte pareri? Ce cred restul, care se vor rupe primele si la ce greutate?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 28. ianuarie 2014, 08:28

primul bat care va ceda este:


5. MAD CAT BLACK VERTICAL - 1.90M - 150G


cel putin asa consider. al doilea :gandesc: ... habar n-am.

Sunt curios care din lansete rezista testelor fara sa se rupa. Voi ce parere aveti? :gandesc: Care se rupe primul?


spune-ne si noua mai exact la ce teste te gandesti sa faci cu ele pe langa ridicatul de greutati.

ps: sa incerci sa iti iei ceva ochelari de protectie cand te pui pe ele ...
ps: cand filmezi, sa ai grija sa fie lumina OK si planul de indoire al lansetei sa fie paralel cu camera, in felul asta dupa filmari vei putea face inclusiv grafice cu lansetele in sarcini diferite folosindu-te de filmulet.
pps :rizi: : o sa vreau sa te vad ridicand 6kg de jos in lanseta ... si vei avea mai multe lansete de testat :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm