Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 23. ianuarie 2014, 13:01

Mai multe metode ,de a va salva viata !!

In caz de urgenta!!! cum puteti fii repreati !!
George Buhnici, demonstratie LIVE la Stirile ProTV. Cum putea fi controlat de la distanta telefonul doctorului Zamfir :bucuros:

P.s ... ajutativa singuri !!! altfel....... :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 23. ianuarie 2014, 19:29

Acum multi ani am "suportat" un test botezat NASA. Testul (pentru cei care nu-l stiu) era cam asa: faceai parte dintr-o misiune spatiala pe Luna , misiune care avea ca tinta o baza lunara . Aveai parca 4 colegi (o femeie) naveta s-a prabusit la o distanta de cca 100 km de baza lunara.Va dati seama ca dupa atatia ani scriu aproximativ :limba: Am primit o lista cu vreo 25 de lucruri care ,chipurile ,au fost salvate dupa prabusire ,printre care oxigen ,lanterna,costum cosmonaut,apa,alimente,busola :rizi: , aparat comunicatie cu baza (!) etc.Trebuia sa alegi din lista un numar de sa zicem 10 obiecte care le considerai necesare.
Ca sa nu o mai lungesc, dupa criteriile NASA am picat TOTI testul !!!! :soc: De ce? :nunteleg: Pai e simplu : toti am ales obiecte care sa ne permita sa ramanem in viata (oxigen,apa,hrana) dar si obiecte care ne permiteau (dupa capul nostru de ROMANI !) sa parcurgem cei 100 km pana la baza lunara!
Asta in conditiile in care americanul a fost invatat sa STEA PE LOC SI SA ASTEPTE AJUTORUL CARE VA VENI CU SIGURANTA IN TIMP UTIL!!!!

NASA te invata sa supravietuiesti cat mai mult ,in conditii de siguranta , ca oricum EI TE VOR GASI ! :apl:

Cam asa tin minte ca am patit ...Concluziile va apartin! :pauza:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 23. ianuarie 2014, 20:04

Asta in conditiile in care americanul a fost invatat sa STEA PE LOC SI SA ASTEPTE AJUTORUL CARE VA VENI CU SIGURANTA IN TIMP UTIL!!!!

NASA te invata sa supravietuiesti cat mai mult ,in conditii de siguranta , ca oricum EI TE VOR GASI !

Cam asa tin minte ca am patit ...Concluziile va apartin!
:pauza: ...si ai nostri au stat pe loc !!!! ...dar spre ghinionul lor, iau cautat tot ..Romani !! :doarecapu: si ati vazut ,ce sa intamplat !! :soc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 23. ianuarie 2014, 20:34

Da.O tragedie . :doaaamne: De aceea iti spuneam ca noi romanii incercam/invatam sa ne descurcam singuri...

Legat de tragedia intamplata ,relativ aproape de Aiud si unde au participat si oameni pe care ii cunosc ...sa stii ca persoanele implicate in accident au fost gasite ,totusi, de ...Romani! Sau ma rog ,unii le-ar spune ...moti ,insa iti spun eu Dane :EI sunt Romani! :bucuros2: Restul sunt ,oare cum sa le zic ...alba-iulieni ,bucuresteni , clujeni, hunedoreni...Trist.Foarte trist. Mi-as fi dorit sa fiu obisnuit sa gandesc ca un american.si atunci as fi "luat" testul! :prieteni:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 23. ianuarie 2014, 21:09

persoanele implicate in accident au fost gasite ,totusi, de ...Romani! Sau ma rog ,unii le-ar spune ...moti ,insa iti spun eu Dane :EI sunt Romani! Restul sunt ,oare cum sa le zic ...alba-iulieni ,bucuresteni , clujeni, hunedoreni...Trist.Foarte trist.
:pauza: datorita nerviilor !!da ai dreptate!!gasiti si salvatii de... ROMANI!! :apl: :apl: ..... condusi de niste nenorociti, fara creier, care isi spun ....romani :doarecapu:..TRAGIC.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 5. februarie 2014, 12:40

ai dreptate!!gasiti si salvatii de... ROMANI!! .

..........atentie la secunda 42......................si minutul 1.18 :nu:

condusi de niste nenorociti, fara creier, care isi spun ....romani ..TRAGIC.

.....viitorul europarlamentar ??? reprezentantul Romaniei :doarecapu: :nervos:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 4. martie 2014, 09:02

in caz ca ramai fara bricheta ,chibrit dar vrei sa te incalzesti.........o solutie ........privitii :


....sau mai grav, cazi in apa inghetata, si esti izolat :
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 8. martie 2014, 09:44

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 8. martie 2014, 15:41

Am vazut un filmulet pe tema asta facut de Bear Grylls, folosea tetiera de la scaun pentru a sparge geamul....desi.....
Personal am scos mai multe masini din apa. Majoritatea pasagerilor reusind sa iasa. A fost si un caz in care soferul nu a reusit sa iasa. Si acum ma gandesc daca nu a reusit din cauza inchiderii centralizate si a geamurilor electrice sau din alte cauze.

10

sâmbătă, 8. martie 2014, 17:05

...

Cu ceva timp in urma am vazut un documentar pe tema aceasta( cu masini scufundate) si acolo "cercetatorii" (medici legisti) sustineau ca in majoritatea cazurilor peste 85% dintre cei decedati au murit din cauza "stopului cardiac" cauzat de "spaima/ panica" ... o fi adevarat sau nu, habar nu am.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 8. martie 2014, 23:11

Panica e cel mai mare dusman, chiar daca nu se ajunge la stop cardiac

12

duminică, 9. martie 2014, 07:46

....

... folosea tetiera de la scaun pentru a sparge geamul....desi.....

Sa spargi geamul unei masini din interior nu este asa de usor... am o cunostinta care avea "un cimitir de masini" si cand ne "plictiseam", acolo "am incercat diverse chestii" pe masini casate...de la spart geamuri,lunete, parbrize pana la chestii mai dure.... insa ceea ce se vede in "filme" este doar o fictiune. Din interior nu ai spatiu suficient pentru a avea loc de "manevra", in consecinta nu ai forta suficienta ca sa spargi geamul... este incomod si in pozitie normala sa nu mai vorbim daca masina sta pe plafoniera sau pe o parte...

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 9. martie 2014, 08:47

Nici eu nu sunt convins ca se poate sparge din interior

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 9. martie 2014, 09:55

Sa spargi geamul unei masini din interior nu este asa de usor.
Nici eu nu sunt convins ca se poate sparge din interior
:gandesc:
Zoli poate faci proba ......cu bucata de.... BUJIE.... :nunteleg: daca tot e gratuit pentru tine !!! :) .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 9. martie 2014, 10:01

Zoli poate faci proba ......cu bucata de.... BUJIE.... daca tot e gratuit pentru tine !!

Tre` neaparat sa-mi pun o bujie, un ciocan si-o nicovala in masina, la indemana. :limba: :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 9. martie 2014, 10:05

Tre` neaparat sa-mi pun o bujie, un ciocan si-o nicovala in masina, la indemana. :limba: :rizi: :rizi:
............hai ca te scap de nicovala ciocan si .............priveste:
:buaaaah: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 9. martie 2014, 10:12

Se spune ca in caz de cutremur un ""accesoriu "" f important ar fi no bucata de cabanos(cainii antrenati pt salvarea victimelor te vor gasi mai usor :rizi: ).In caz de scufundare cptiv intr-o masina nu stiu care-ar fi acel must have.
...cogito ergo sum.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 9. martie 2014, 10:21

.In caz de scufundare cptiv intr-o masina nu stiu care-ar fi acel............... must have.
......ar fi o solutie !! ce zici ???? numa apa sa nu fie :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 9. martie 2014, 10:39

Daca ai o bucatica de ceramica de la bujie nu iti mai trebuie nimic. Eventual doar putin noroc. Am incercat eu cu ceramica de la bujie si functioneaza

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 9. martie 2014, 10:56

Daca ai o bucatica de ceramica de la bujie nu iti mai trebuie nimic. Eventual doar putin noroc. Am incercat eu cu ceramica de la bujie si functioneaza
..... am avut marea bucurie sa gasesc geamul portierei spart , casetofonul furat, iar printre resturile de sticla, o bucatade de ceramica de BUJIE...pe moment :nunteleg:
P.s la politie am aflat secretul ,ciobului de bujie :nervos: .
.............. metoda da a va salva ...GEAMUL.... masinii in caz ca raman chieile inauntru, iar masina incuiata :)
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare