Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

21

duminică, 9. martie 2014, 12:18

....

Chestia cu bujia si geamul e veche ... insa din INTERIOR nu poti sa spargi, nu ai loc suficient... oricum as fi curios cati aveti o bujie in portiera sau in buzunar ... exclus posesorii de dacii 1300-1310 :rizi: . Din cate am inteles daca masina ajunge in apa inchiderea centralizata se blocheaza si nici geamurile nu poti sa misti ... eu am incercat sa sparg geamul din interior spre exterior si nu a fost usor deloc... pe unele nici cu ciocanul nu am reusit sa sparg la prima incercare :doarecapu: ... din exterior merge fara problema aproape cu orice :zambet: ,

22

duminică, 9. martie 2014, 13:21


.............. metoda da a va salva ...GEAMUL.... masinii in caz ca raman chieile inauntru, iar masina incuiata :)
:bravo:


Dane,
nu merge metoda asta decat la anumite masini.
eu am un passat din 2001 si am stat pe langa el cateva ore bune la Izbiceni, pana au sosit cheile(al doilea rand) de la valcea (165km) - chiar nu am avut ce sa ii fac, si deabia cumparasem masina :zambet:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 18. martie 2014, 11:40

simularea caderii masini in apa !!! TOP GEARE in actiune priviti ce fac .............


.... sa parasesti masina inainte de a se acufunda total...alfel intri in panica si totol e posibil :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 3. iunie 2014, 11:57

:pauza: nu vreau sa fie inteles gresit subiectul,avind in vedere scopul forumului ...C&R ....( de Zoran s-au de admini) .....DAR !!!! :
........... subiect SALAUL DE DUNARE.......a carei carne e infestata de viermii sarma !!! :soc: :doarecapu: .


..uni pescari spun ca sunt periculosi in cazul consumului carni salaului !!! :nunteleg: ...deci aveti..GRIJA !!!!! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 3. iunie 2014, 13:11

mai bine pasc pe o pajiste decat sa mananc asa ceva ... urata treaba.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 3. iunie 2014, 13:47

nu vreau sa fie inteles gresit subiectul,avind in vedere scopul forumului ...C&R ....( de Zoran s-au de admini) .....DAR !!!! :
........... subiect SALAUL DE DUNARE.......a carei carne e infestata de viermii sarma !!! .


Pai tocmai ca postarea ESTE in spiritul C&R al forumului... cine mai are chef sa mance salau in conditiile astea? :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 3. iunie 2014, 14:50

:pauza: nu vreau sa fie inteles gresit subiectul,avind in vedere scopul forumului ...C&R ....( de Zoran s-au de admini) .....DAR !!!! :
........... subiect SALAUL DE DUNARE.......a carei carne e infestata de viermii sarma !!! :soc: :doarecapu: .


..uni pescari spun ca sunt periculosi in cazul consumului carni salaului !!! :nunteleg: ...deci aveti..GRIJA !!!!! :gandesc:

Pestele acelea l-ai prins tu sau cineva cunostinta, fiindca altfel mi-e greu sa cred ca e din Dunare.Pestele ala pare un strapazan mic... si am dubii ca este de pe Dunarea curgatoare/Delta etc...
Am intalnit candva salai asemanatori, da rnu cu atatia viermi, ci mult mai putini pe canale care se varsau sau comunicau cu Dunarea.
Oricum cam toti salaii din campia Romana au acesti viermi de la cativa 2-3 pana la zeci...
Totusi pe Dunare chiar si la exemplare mari (+5kg) rar am vazut mai mult de 5-10 asemenea viermi.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 3. iunie 2014, 15:11

Pestele acelea
..........e o poza oarecare !! :) ......probabil e ghinionul dus la extrem !!!...cand o sa ai asa priveliste ramai :soc: :nunteleg: .
.......nu am stiut pana acu ca ar fi asa ceva in pesti ...DAR....un prieten ma atentionat ca e posibil ,el a gasit 1 asa infectat si la aruncat.si era
din Dunare !! se pare ca nu e un caz singular si ce e interesant , nu conteaza marimea pestelui :nu: .
P.s.......AVETI GRIJA !!!! :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 3. iunie 2014, 15:33

Imi spunea un amic mai demult ca incidenta acestor paraziti ar fi un pic mai mare la salaii din lacul de la PF1 - PF2... Nu stiu daca e asa au ba...
Totusi acesti paraziti nu sunt periculosi pt om, mai ales dupa o minima preparare termica...
Cum nu cred ca se mananca sushi din salau... suntem ok. :)
Cum ziceam inca nu am vazut un salau cu atat de multi paraziti... si ma refer la Dunare. Pe unele lacuri am mai vazut cu ceva mai multi pe Dunare mai rar , dar sunt. O sa fiu mai atent, dar cred ca la 1 din 2 pesti tot le gasesc cativa asemenea viermi... mai ales in perioada rece (nov- aprilie)

Pana una alta, Dunarea sa scada sa putem si noi :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 3. iunie 2014, 15:39

Totusi cine vrea sa se teama pentru viata sa , ii recomand urmatorul articol...
Va manca pufuleti toata viata :)

Pesti cu VIERMI extrem de... | Romania TV | RTV.net
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (3. iunie 2014, 15:49)


danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 3. iunie 2014, 15:43

Totusi cine vrea sa se teama pentru viata sa , ii recomand urmatorul articol...
Va manca pufileti toata viata
..........s-au conserve !!!! :buaaaah: :bucuros2: :rizi: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 3. iunie 2014, 17:16

Sau pentru cei care nu stiu de acest topic de pe rapitori.ro: Un parazit despre care se stie foarte putin! • Rapitori.ro - Pescuit sportiv
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

33

marți, 3. iunie 2014, 17:31

poza aia eu consider ca este "facatura" 100%.
am vazut pesti infestati cu acesti viermi, dar nu aveau atatia si in nici un caz nu "stateau" asa cum sunt cei din poza - de regula sunt infipti in carne si sub solzi
pe Olt, pe barajale de la Draganesti si pana la varsarea in Dunare, aproape toti pestii din specia biban si salau sunt infestati cu asa ceva
din cate cunosc eu, acesti viermi sarma sunt periculosi pt om

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 3. iunie 2014, 18:20

Personal consum salau ...uneori. :) Insa prefer sa fac cateva pescuituri pe balti mari,de obicei private ,cu apa buna si daca prind ceva il duc pentru consum.Legat de salaul din Dunare ...nu as putea consuma un peste care prezinta lighioane din astea il el! In Delta Dunarii ,ori de cate ori am mancat salau prins de mine ,nu am vazut "paianjenii" aia ...Pe vremuri ,in crescatorii, am gasit caras mare plin de sarme din astea! Doar ca stateau in coada si aripioare ,paralel cu nervura/osul din inotatoare.Dupa ce-l prindea-i si il bagai in juvelnic DISPAREAU din inotatoare si se trageau direct in carnea pestelui! Chiar am verificat ce si cum cu prietenii.De atunci am gatat cu mancatul carasului (oricum nu-mi placea ce-l de balta!).Nu m-as baza ,deci ,pe metodele de preparare a "sarmelor" :zid:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 4. iunie 2014, 05:23

poza aia eu consider ca este "facatura" 100%.
..........CORECT !!! :bravo: si eu cred la fel... o facatura ,numai ca pentru impactul vizual nu puteam pune una cu "pestisorul de aur" :)
.....adevarul : eu pana acu, nu am vazut asa ceva ! :nu: noroc ca mi sa atras atentia :bucuros: :bravo:
de regula sunt infipti in carne si sub solzi
inca odata CORECT, nu stau la suprafata ca in poza respectiva.
viermi sarma sunt periculosi pt om
.....aici parerile sunt impartite "cate bordeie atatea obiceie "momentan trebe sa ne pazim singuri :gandesc: .
consum salau ...uneori. Insa prefer sa fac cateva pescuituri pe balti mari,de obicei private
si eu consumam pana cand am vazut...... VIERMII SARMA... :soc: ...socant !!
P.s .....se pare ca baltile private vor fi solutia ,pentru a prinde si consuma un peste sanatos :nunteleg: :doarecapu: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

36

miercuri, 4. iunie 2014, 17:44

ce va face sa credeti ca pe baltile private n u veti gasi astfel de cazuri??
este atat de simplu transmiterea de paraziti dintr-un habitat in altul incat eu unul nu cred in baltile private imaculate.
pestele oceanic/marin este solutia cea mai buna pt consum

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 4. iunie 2014, 22:58

unul din stadiile de dezvoltare al parazitilor astora e in pasarile migratoare acvatice (cormoranii de exemplu dar nu numai) astfel incat, toate apele vizitate de acestea sunt supuse riscului indiferent daca sunt private sau ba.

Subiecte asemănătoare