Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 20. ianuarie 2014, 07:20

În detaliu despre mulinete care pot fi utilizate la pescuitul somnului.

Un pescar care testează mulinetele în condiţii reale după care le demontează şi le analizează în detaliu, uzuri apărute, deficienţe constructive, etc. De aici puteţi învăţa multe despre mulinete, despre cum să analizaţi o mulinetă şi din punct de vedere tehnic, reducând riscul cumpărării unei mulinete de proastă calitate.

Main - AlanHawk.com
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 20. ianuarie 2014, 15:33

Salut Ovidiu, foarte interesant... si care este acuma parerea ta, care ar corespunde dupa Alan cel mai ok pt pescuitul la somn? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 21. ianuarie 2014, 07:40

Orice mulinetă bună pentru pescuit marin face faţă cu brio şi la somn, aici Lists - AlanHawk.com, face clasificarea mulinetelor după mai multe criterii. În ce priveşte părerea mea, la bugetul pe care mi-l permit aş alege cred Tica Talisman 8000, şi o să spun şi de ce.


  1. Aş putea să o folosesc atît la clonc cât şi la spinning, are tambur de rezervă.
  2. Are un mecanism care, dacă frâna este reglată sub 15 kg, este indestructibil, probabil că mai mult de 12kg nu ar fi nevoie.
  3. Din ce a spus Alan Hawk, reglată corespunzător merge foarte frumos în timpul pescuitului.


Puncte slabe: - are frâna supradimensionată deci trebuie atenţie la reglare; - trenul melcat care conduce oscilaţia tamburului nu este în cote foarte exacte şi axul care susţine tamburul are puţin joc sus-jos; - mecanismul care închide pikupul este din plastic, preferabil să fie închis cu mâna.

Ca o comparaţie, are angrenajul superior Fin-Norului şi piesele sunt la fel din punct de vedere calitativ. Toate mulinetele testate de el au avut probleme, inclusiv Shimano Stela, mie mi-a plăcut foarte mult concepţia angrenajului din corpul mulinetei, este pe rulmenţi, foarte bine echilibrat şi rezistă bine la spinning.

Mai sunt şi modele cărora nu le-am văzut mecanismul, nu sunt active lincurile :nunteleg: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 21. ianuarie 2014, 08:03

Toate mulinetele testate de el au avut probleme, inclusiv Shimano Stela

Cunosc in Germania un tip care a distrus o Stella in 2 sezoane, la pescuit de salau.

Ovidiu, la spinning iti ajung 5-6 kg-fortza la frana. Cu 2x Slammer 560 te-ai scos la jumatate de pret fata de 1 talisman, si poti separat folosi una la spinning, si una la clonc. E si mai simplu decit sa tot schimbi mulineta si tamburul ba pe lanseta de clonc, ba pe cea de spinning. :gandesc: ...parerea mea!
Ah, si la o frana reglata la 12 kg forta, la spinning ai avea nevoie de un XZoga, care sare repede de 300 de euroi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 21. ianuarie 2014, 12:34

Referitor la preţul mulinetei, habar n-am cât costă, este doar 120 euro. Personal aş lua un băţ de 2,4m cu acţiune undeva între 70 - 300 g şi l-aş folosi atât la clonc cât şi la spinning cu Tica Talisman, frâna reglată între 5 - 8 kg, mă gândesc că dacă merge la spinning merge liniştit şi la clonc ansamblul. Nici varianta ta nu-i de neglijat mai ales dacă nu pescuieşti mult la spinning.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 21. ianuarie 2014, 15:26

Foarte interesanta lista aia...Eu am o parere personala : la spinning mulinetele sub 200 euro iti vor crea in final batai de cap ! Sau ma rog, eu le cam fac praf!Prietenii stiu ca am probleme cu ele ... :rizi: Ultima care-mi papa sanatatea este un Stradic Fi de 3000 :nervos:Asta nu are un an! Asa ca ,dupa ce fac praf moristile care le am ( e drept ca Daiwa sunt mai greu de distrus...) o sa-mi achizitionez doar mulinete care incep cu Twin Power la "biciclisti" si macar de la Caldia in sus la "tractorase"
Pentru somn ...mare e beleaua cat casa! :bucuros: Cred ca o Stella e ok! Pretul nu-l discut ,insa poate este vreun amic ...doctor ,care schimba arsenalul :bravo:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 21. ianuarie 2014, 16:54

Cred ca o Stella e ok! Pretul nu-l discut ,insa poate este vreun amic ...doctor ,care schimba arsenalul

Una de 5000 e bună ?.....e fată mare, majoră și vreau s-o mărit virgină . :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 21. ianuarie 2014, 17:31

Buna ,buna...Insa nu i-a venit vremea! :)

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 21. ianuarie 2014, 18:44

Banuiesc ca stelele alea SW de 6000, desi grele, fooooarte scumpe au toate sansele sa te tina destul de multi ani, poate prea multi. Totusi pretul este cea mai mare problema. Daca iti place sa detii asa ceva si ai bani la dispoZitie, e ok, daca bu, cred ca un model corespunzator de la penn se va descurca onorabil

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Tyrael« (21. ianuarie 2014, 18:49)


10

marți, 21. ianuarie 2014, 18:56

tiii, doamne, ce probleme au "unii" cu mulinetele astea si cand ma uit cu ce gioarse pescuiesc eu prin comparatie...........ar trebui sa ma las de pescuit

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 21. ianuarie 2014, 19:02

Offf stiam ca o sa intervii in forta!!! Deasta sunt forumurile sa vorbesti cate in stele, ca peste asa mare ca sa fie pe masura sculelor noi aici la valcea nu o sa vedem. Garantat! E vorba ca daca ai niste bani si vrei sa ii cheltui pt un hobby, nu vad ce nu ar fi in regula. Nu il consider snobism, altii dau bani la lautari :)))). Altii pierd la cazino, vezi campion nu dau nume!

12

marți, 21. ianuarie 2014, 21:07

Offf stiam ca o sa intervii in forta!!! Deasta sunt forumurile sa vorbesti .......in stele,
:zambet:
altcineva era vizat, dar...........

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 21. ianuarie 2014, 21:37

Mah deja ai devenit prea subtil... :rizi: Si deja cam bagi mana cu "gioarsele" alea! :drac2: Ce vrei frate sa ajung la balamuc?! :rizi:

14

marți, 21. ianuarie 2014, 22:36

draqu te'o pus sa cumperi "biciclete" ?! astia au facut doua mulinete, TP-ul si Stella, dar nu te sfatuiesc sa cumperi asa ceva pt ca la ghinionul tau deja proverbial in materie de mulinete, nu ar fi de mirare sa gasesti si la astea defecte :rizi:
asa ca treci la "gioarse" din astea de muritori de rand :bucuros:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 22. ianuarie 2014, 01:46

okuma mi-se par in regula calitate pret..
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 22. ianuarie 2014, 07:46

draqu te'o pus sa cumperi "biciclete" ?! astia au facut doua mulinete, TP-ul si Stella, dar nu te sfatuiesc sa cumperi asa ceva pt ca la ghinionul tau deja proverbial in materie de mulinete, nu ar fi de mirare sa gasesti si la astea defecte :rizi:
asa ca treci la "gioarse" din astea de muritori de rand :bucuros:


Prietene ...ai dreptate.Ca de obicei as putea spune...Asa cum am zis de la biciclisti nu o sa iau decat de la TP in sus! Interesant este ,ca la "ghinionul" meu proverbial :rizi: , cu "tractorasele " nu am treaba! Chiar daca sunt "gioarse" gen Exceller. Tehnica asta ... :doarecapu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 22. ianuarie 2014, 07:50

okuma mi-se par in regula calitate pret..


Am avut cateva Okume.Inclusiv de crap ,spinning ,etc. Sunt mulinete ok la pretul lor.Oricum nu am patit cu ele "necazurile" care le-am patit cu Ryobi sau Shimano ! Desi astea erau de vreo 3 ori mai scumpe! :drac2:

Ps: ca sa fim cinstiti pana la capat...am pescuit cu Stradic -Japan ani la rand fara probleme .Cu Stradic -Malaesia e belea! Pe firele foarte subtiri ,textile , gen 0,08 mm. Sa nu mai zic de Ryobi-Tubertini... :zid: Eu am tras concluzia pe pielea mea. Voi? :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 22. ianuarie 2014, 09:12

Zamfi ... poti sa detaliezi ce probleme ai avut cu mulinetele?

eu am avut cu :

- Ryobi cu frana (nu voi mai cumpara vreuna de la ei),
- mici inconveniente cu niste Exceller-uri - disparea orice idee de anti-retur atunci cand era frig afara (si in continuare e la fel)
- TP2500 Made in Japan, ale carei angrenaje le simt de cate ori invart manivela (mulineta asta am luat-o second)

a mai picat si o piesa de la Advantage, dar consider ca eu sunt vinovat (bratul de la pick-up)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 22. ianuarie 2014, 09:30

Anem TP-ul ăla probabil are o şaibă distanţieră în plus la roata conducătoare, dacă desfaci capacul o să găseşti între rulmentul din capac şi roata dinţată între 1 şi 3 şaibe foarte subţiri, scoţi una şi nu ar mai trebui să fie probleme. Poţi să verifici dacă aici îi problema, înainte de a desface complet capacul, slăbind foarte puţin şuruburile de la capac, după slăbire învârţi şi dacă nu mai simţi mecanismul atunci asta-i problema.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 22. ianuarie 2014, 09:36

Daca vorbim in general de mulinete folosite la spinning, nu neaparat de cele pt. somn eu am folosit asa:

- vreo 10 "gioarse" de la Michell, Okuma si unele firme obscure - pret pana-n 70 - 80 euro maxim - bani aruncati, nici una n-a tinut un sezon intreg.
- Daiwa SS 1300 si 1600 - pret $100 + $30/tambur rezerva - nici nu mai stiu de cati ani le folosesc, multi oricum, merg perfect asa cum stiu ele. :zambet:
- Daiwa Advantage 2500, modelul vechi, auriu cu negru - cred ca are vreo 6 ani de folosire - perfect functionala.
- Shimano Stradic 2500FI - 2 ani de folosire - multumit de ea deocamdata.
- Pflueger Patriarch 9525 / 9530 - echipament UL/L - 2 ani - merg bine deocamdata.

Ca observatie, eu am MARE grija de mulinete... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."