Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 22. ianuarie 2014, 09:39

Anem TP-ul ăla probabil are o şaibă distanţieră în plus la roata conducătoare, dacă desfaci capacul o să găseşti între rulmentul din capac şi roata dinţată între 1 şi 3 şaibe foarte subţiri, scoţi una şi nu ar mai trebui să fie probleme. Poţi să verifici dacă aici îi problema, înainte de a desface complet capacul, slăbind foarte puţin şuruburile de la capac, după slăbire învârţi şi dacă nu mai simţi mecanismul atunci asta-i problema.


o sa incerc Ovidiu treaba pe care mi-ai recomandat-o ... merci fain. sper sa gasesc ceva timp saptamana viitoare pentru a vedea daca o scot la capat. :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 22. ianuarie 2014, 12:52

Mda...Pai nu este vorba de grija fata de mulinete ...Insa ,de exemplu Stradicul Fi ,de nou avea un "cloncanit" cand pescuiam lanseta cu varful mult in jos! Inca vreo cativa prieteni mi-au confirmat ca si ei au intalnit problema cand pescuiesc mulineta pe "verticala", sa zic asa. Insa cel mai aiurea lucru este faptul ca imi face peruci!!! E drept ca doar pe textile subtiri si moi tare, gen Samurai Braid 15 lbs :nunteleg: Am identificat ,cred eu si cauza ...Cand firul este total detensionat ,dupa lansare in ape fara curent,cu jig usor, la prima rotire a manivelei imi pune o spira peste fluture! Apoi aceasta "cade" si o prind spirele urmatoare pe tambur.La urmatoarea lansare ... :zid: Bun ,poate nu am explicat exact insa cam asta e! Bine, recunosc ca la gume am un stil mai "aparte" care poate genera aceasta problema...La mono sau fire mai rigide nu apare problema. Sa nu ma luati ca mi se pare ,bla,bla ca o sa va spun ca nu am intalnit acest lucru decat pe acest Stradic si pe un Ryobi CM .Pe toate daiwele ( asa mai gioarse, gen 100 euro) nu am aceasta problema! Am schimbat firul pe un Cabelas Tournament 2500X si pot sa fac ce vreau eu cu mulineta ca nu reusesc sa obtin vreo peruca! Am luat/pus saibe sub tambur , am verificat galetul, fix pix! :nervos: Biciclete ! :rizi:
Nu vreau sa intru in disputa D-S , insa am avut oaresce "gioarse" de pe la Daiwa -gen Capricorn , Laguna XT pe care nu pot sa le stric!!! Si au vreo 10 ani cred! Deja m-am saturat si vreau sa se strice sa-mi iau altele...
Aaaa si aceste mulinete nu au fost desfacute,gresate de cand le am! Sic! :limba:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 1. martie 2014, 21:04

O Daiwa Ballistic este in drum catre mine... :rizi: Revin cu impresii :drac:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 1. martie 2014, 22:43

Habar nu am cum este cu mulinetele dedicate pescuitului la spiniing la somn. Am o Shimano Catana 2500 de 10 ani. A scos muuulte stiuci punctabile. A scos si cativa salai din Dunare cu jig-uri de 15-20g. Nu am folosit-o intens ci doar cand am fost la pescuit... :zambet: Daca atrunci cand o folosesc mi-ar da un somn de 20-30Kg nu mi-as face probleme (pana acum nu mi-a venit nici unul la artificiale). Pana la urma este vorba de puterea financiara (cat este dispus sa investeasca fiecare individ intr-o mulineta dedicata). Parerea mea, ca si sinning-ar ocazional, este ca nu merita o scula dedicata pentru atunci cand, daca, va sa vina un somn care sa depaseasca "puterea" mulinetei folosite in momentul respectiv. Pe scurt mi se pare aberant sa folosesti un ansamblu de spinning (mulineta + lanseta) dedicate somnului cand... asta se intampla relativ rar (la mine nicio data in peste 20 de aruncat naluci in Dunare). OK, am fost eu ghinionis (sunt), dar oare merita investitia intr-o scula dedicata (bengoasa) doar pentru sansa ca odata si odata se va intampla?! :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 2. martie 2014, 05:27

...dar oare merita investitia intr-o scula dedicata (bengoasa) doar pentru sansa ca odata si odata se va intampla?!

Eugen, cum spune si titlul subiectului, e vorba de mulinete dedicate pescuitului la somn. Daca se merge la salau, sau la crap, e normal sa se foloseasca combo-uri destinate acelui peste.

Mulinetele dedicate pescuitului la somn, mai ales spiningului la somn, trebuie sa indeplineasca anumite conditii, care sunt destul de greu de gasit toate gramada la un model. Si aici nu e vorba sa faca fata doar drilului cu somnul somnilor (la o adica), ci sa reziste si in timp:
- robusticitate
- raport cit mai mic de recuperare
- naluci mai mari, mai bataioase sa le poti recupera fara probleme ca se strica ceva la mulineta
- tamburul sa fie cit mai mare, pt a intra destul fir mai gros
- tamburul sa fie cit mai mare in diametrul exterior, pt a se putea lansa cu firul mai gros si naluci mai mici, mai usoare
- sa fie inca destul de "usoara", sa mai faca placere pescuitul cu ea
- sa fie si rezonabila la pret

De ex eu am pt avat o mulineta marimea 2500 cu raport recuperare de 6:1. Sincer iti spun ca as fi luat un 4000 cu rap rec de 6,2:1, in cazul ca imi intra somn, sa am in acel caz un minim de siguranta (mai mult fir si ceva mai gros). Din pacate nu-l aveau pe stoc, pe atunci, asa ca am luat 2500-le.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 2. martie 2014, 06:04

Foarte interesanta lista aia...Eu am o parere personala : la spinning mulinetele sub 200 euro iti vor crea in final batai de cap ! Sau ma rog, eu le cam fac praf!Prietenii stiu ca am probleme cu ele ... :rizi: Ultima care-mi papa sanatatea este un Stradic Fi de 3000 :nervos:Asta nu are un an! Asa ca ,dupa ce fac praf moristile care le am ( e drept ca Daiwa sunt mai greu de distrus...) o sa-mi achizitionez doar mulinete care incep cu Twin Power la "biciclisti" si macar de la Caldia in sus la "tractorase"
Pentru somn ...mare e beleaua cat casa! :bucuros: Cred ca o Stella e ok! Pretul nu-l discut ,insa poate este vreun amic ...doctor ,care schimba arsenalul :bravo:
Nu pot sa intelg cum poti sa strici o mulineta intr-un sezon,exceptand accidentele.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 2. martie 2014, 07:14

Stricat nu inseamna nefunctional! Nu ma mai inteleg cu ele...Nebun!

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 2. martie 2014, 09:02

Gigi, o mulineta se poate strica intr-o partida sau chiar intr-un dril :doarecapu:
Am avut spre exemplu, cu multi ani in urma cand inca pescuiam dedicat la stationar, o mulineta de crap pe care mi-a facut-o varza un somn de 8-9 kg la Galati la Scurta.Pur si simplu i-a distrus frana si i-a blocat angrenajul in asa hal incat a explodat mulineta (i-a sarit capacul din suruburi) . Treaba e ca nici nu era ceva chiar ieftina la vremea aia (tin minte ca dadusem 140 lei pe ea cand salariul minim pe economie era vreo 500). Somnul ala l-a scos cel cu care eram in barca mulinand firul pe antebrat pe dupa cot.
Intr-o alta partida , de stiuca de data asta, intr-o toamna tarzie , din cauza frigului s-a contractat firul atat de tare incat efectiv a explodat tamburul din grafit al mulinetei. Aia era una de bazar dar fiind primita cadou eram obligat s-o folosesc :limba: . De atunci incolo eu n-am mai avut mulinete fara macar un tambur de aluminiu (in prezent nu mai am fsra macar 2 tamburi de aluminiu).
Bine in prezent (de cativa ani deja) nu mai am mulinete fara corp si capac de metal dar asta e alta poveste.
Dupa parerea mea o mulineta de spinning e distrusa repede in general de doua cauze : forte mari si vibratii puternice (mai ales in conditii meteo extreme -foarte frig sau foarte cald- )
Apropo de conditii meteo extreme , ele sunt cele care scot la iveala orice defect de fabricatie al mulinetei. Din punctul asta e vedere, ultima care a cedat in mainile mele , o mulineta D.A.M Quick M2 (varf de gama in catalogul nemtilor la vremea aia) avea defect de fabricatie la rulmentul antiretur asa ca, intr-o partida desfasurata sub zero grade, s-a spart rulmentul pe teapa. Ala a fost momentul in care am decis ca e vremea sa trec la urmatorul nivel si anume gamele de varf Shimano si Daiwa.
Ei bine, odata ajuns aici am constatat ca nici astea nu-s lipsite de hibe asa ca acum , ma impac cu ideea ca inca mulineta perfecta nu s-a inventat si ca atat timp cat in pescuit nu esti atent la peste ci la scule , niciodata nu vei fi multmit. :nunteleg: :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (2. martie 2014, 09:09)


Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 2. martie 2014, 10:15

Combo de la Decathlon

Am luat anul trecut de la Decathlon un combo pentru pescuit marin (in poze), cu lanseta de 1,8 m si cu mulineta multiplicatoare, pe care ma gandeam sa le folosesc la clonc. Intre timp am aflat ca nu se mai aduc, cel putin in Bucuresti. A folosit cineva asa ceva, stie cineva cum se comporta? Dupa ce am facut pozele am pus pe mulineta firul de 0,6 primit de la Zoran, care a incaput perfect.
»Her Marius« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_2047.JPG (99,51 kB - 62 ori coborit - ultima oara: 4. februarie 2015, 17:31)
  • IMG_2048.JPG (81,14 kB - 65 ori coborit - ultima oara: 4. februarie 2015, 17:31)
  • IMG_2049.JPG (91,32 kB - 52 ori coborit - ultima oara: 4. februarie 2015, 17:32)
  • IMG_2050.JPG (38,25 kB - 51 ori coborit - ultima oara: 4. februarie 2015, 17:32)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 2. martie 2014, 16:24

Stricat nu inseamna nefunctional! Nu ma mai inteleg cu ele...Nebun!



Adica uite un exemplu Stradic : in decembrie pe Sacel ,la -8 grade C , abia puteam invartii manerul mulinetei imediat dupa lanseu...Ingheta ceva prin ea! Apoi isi revenea si tot asa. Fara sa umblu eu la ea,gen sa bag nu stiu ce vaselina ,etc.Deci ,nu multumesc... :drac2:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 2. martie 2014, 16:55

Ei bine, odata ajuns aici am constatat ca nici astea nu-s lipsite de hibe asa ca acum , ma impac cu ideea ca inca mulineta perfecta nu s-a inventat si ca atat timp cat in pescuit nu esti atent la peste ci la scule , niciodata nu vei fi multmit.

:bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

nadgob

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 27. ianuarie 2014

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 2. martie 2014, 19:06

"atat timp cat in pescuit nu esti atent la peste ci la scule , niciodata nu vei fi multmit."

Cea mai inteleapta pilda in pescuit.

La subiect - am volosit un Baracuda Dream 4000 corp metalic inspira incredere - timp de 1 am atat la stationar cat si la spinning in total aprox 12 partide sunt multumit , depinde foarte mult de cat de mult pescuiesti (nu a fost solicitata de somni mari pana in 5 kg).

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 2. martie 2014, 19:22

Bogdane, 12 partide si somni pana in 5kg nu pot spune prea multe despre rezistenta unei mulinete. Eu ies cam de vreo 70 de ori pe an la pescuit, partide a cate 7-10 ore de mulinat non-stop ... si nici atunci nu pot spune prea multe chestii despre o mulineta. Exemple concrete:

- am pescuit aproape un an cu o mulineta Ryobi, am prins destui pesti cu ea (chiar imensi) si mulineta parea OK. Nu dadea semne de jocuri, se invartea intr-un mare fel ... doar ca acum sta pe tusa pe un raft. Motivul, frana care s-a decis sa faca figuri.

- vreo 2 ani de zile am pescuit cu un Exceller pt. USA, de 3000 din primavara pana in toamna ... niciodata iarna. Am zis ca mulineta e OK pentru pretul platit. Ceva jocuri acceptabile, frana mergea usor in hop-uri dar avand in vedere suma care m-a costat am zis ca e bine. Am scos-o la pescuit iarna, anul trecut prima data ... la temperaturi sub 1-3 grade anti-revers-ul dispare complet indiferent de cat bazai butonul ala inainte/inapoi. In prezent e montata pe o lanseta "de sacrificiu" ...

... probabil ca mai sunt multi care au astfel de exemple, cu mulinete care aparent functioneaza OK dar in anumite conditii te lasa balta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

nadgob

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 27. ianuarie 2014

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 2. martie 2014, 21:40

eu am relatat din experienta mea (foarte mica) nu este o mulineta de top cu siguranta , ideea mea este ca atunci cand vrei sa achizitionezi o mulineta ar trebui sa ai in considerare
- buget si in functie de buget alegi ceea ce se potriveste cerintelor tale .
nu am recomandat mulineta , eu doar am spus ca pentru mine care am pescuit atatea partide intrun an , a fost acceptabila si sper sa o incerc si la bunicii celor de 5 Kg .
Din mulinetele pe care le-am tinut in mana ca si recomandare - PENN cele mai solide mulinete pe care am pus eu mana vreodata (doar din experienta mea) , cand se strica cea pe care o am urmeaza PENN (pentru somn)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 12. martie 2014, 14:07

[.....]
Din mulinetele pe care le-am tinut in mana ca si recomandare - PENN cele mai solide mulinete pe care am pus eu mana vreodata (doar din experienta mea) , cand se strica cea pe care o am urmeaza PENN (pentru somn)


Bogdane, in cazul in care te intereseaza spinning-ul la somn atunci incearca sa arunci un ochi si in alta parte decat Penn. sunt niste mulinete solide care au dovedit in timp ca sunt mai mult decat OK ... dar asta mai mult pe partea de stationar. la spinning s-ar putea sa ai ceva probleme cu asezarea firului ... nu tocmai OK.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 12. martie 2014, 16:45

oCa mulinete in sine as prefera sa nu ma pronunt dar, ca sistem cel mai fiabil mi se pare a fi cel bazat pe wormshaft pentru simplu motiv ca axul principal al mulinetei e sustinut de inca 2 axuri care ii permit celui dintai mai putine jocuri oferind
totodata
mai multa sustinere ceea ce inseamna deci mai putina uzura in mecanism per total . :ochi: Dupa sistemul wormshaft, pe locul 2 as plasa sistemul direct drive (chit ca e cam la egalitate cu primul) iar pe ultimul loc sistemul de angrenaj hipoid clasic care in opinia mea are cele mai multe puncte slabe fiind deci si cel mai supus uzurii.

Am ales spre exemplificare cateva mulinete pe care le cunosc si pe dinauntru si pe dinafara :

1. Wormshaft :



2. Direct drive










3. Hipoid clasic:









Se vede din poze cum in cazul wormshaftului axul e tinut de calaretul care la randul lui ruleaza pe alte doua axuri asftel incat per total axul mulinetei are practic 3 puncte de sprijin foarte stabile. In cazul sistemului direct drive aceste puncte de sprijin stabile sunt doar 2 pentru ca in fapt sania (la fel ca in cazul sistemului hipoid clasic) e un punct destul de mobil. Cu toate acestea cele doua puncte de sprijin fixe sunt mult mai distantate in cazul sistemului direct drive ceea ce confera axului o mult mai mica posibilitate de jocuri. In plus Roata dintata permite o imbinare fluida prin alunecare cu melcul asigurand o imbinare perfecta de fiecare data .Dat fiind faptul ca roata dintata principala e tinuta pe pozitie fixa tot printr-un ax (cel al manivelei) si axul mulinetei la fel la randul lui e tinut in pozitie fixa sub nivelu imbinarii melcului cu raoata, intre cele doua nu prea pot aparea uzuri. Hipoidul clasic e asa cum deja am afirmat cel mai slab sistem dintre cele 3 din doua motive. Pe de o parte cele 2 puncte de sprijin fixe ale axului sunt foarte apropiate, iar pe de alta parte, contactul optim al rotii dintate principale cu melcul e asigurat prin presiunea exercitata de capacul mulinetei asupra acesteia. Astfel, in acest caz, un corp si capac al mulinetei care sunt supuse deformarilor ca si material constructiv favorizeaza o uzura prematura. Daca la asta adaugam jocurile din ax (capatate in timp), care la randul lor influenteaza intr-o oarecare masura si melcul contatam ca intreaga mulineta trebuie sa fie construita la tolerante foarte mici si din aliaje cat se poate de dure pentru a supravietui mult in timp.

In afara de fiabilitate mai apare o problema si anume raportul de multiplicare. Aici ierarhia se schimba putin pentru ca, in opinia mea in pescuitul somnului e mai indicat un raport mic atat ca numar de ture de rotor per tura de manivela cat si mai ales ca cm de fir recuperati per tura de manivela.
Din acest punct de vedere pe loculu intai as plasa sistemul direct drive, urmat in plan secund de hipoidul clasic si abia in final de sistemul wormshaft care in general e mai rapid .




nadgob

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 27. ianuarie 2014

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 17. martie 2014, 08:10

Citat

Bogdane, in cazul in care te intereseaza spinning-ul la somn atunci incearca sa arunci un ochi si in alta parte decat Penn. sunt niste mulinete solide care au dovedit in timp ca sunt mai mult decat OK ... dar asta mai mult pe partea de stationar. la spinning s-ar putea sa ai ceva probleme cu asezarea firului ... nu tocmai OK.


Da am mai inteles si de la altii acest lucru deocamdata am cu ce pescui . Cand o sa-mi iau altceva o sa vad . Mersi de atentionare.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 7. aprilie 2014, 17:59

Salut!
Am pescuit pe Dunare in principal cu Ryobi, dar mai mult la salau. Ocazional am prins si somni de 1-1.5m f rari au dat mai mari... si nu au fost probleme.. aia mari i-am pierdut dar nu din cauza mulinetei ci a firului. De regula pescuiesc la salau cu fire de maxim 10lbs.
Cand pescuiam tintit dupa somn, in functie de adancime si curent pescuiam cu 15-20lbs... si binenteles cu leader de 06-0,8mm in fata
Mos Crasiun mi-a adus o Stella 4000SW, pe care am de gand sa o pescuiesc cam in acelasi mod..preponderent salau.si dupa caz, somn... Are un drag maxim de 11Kg, las un semn si o poza cu primul drill serios si peste de peste 1,5m :)
toate bune!

Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (7. aprilie 2014, 18:10) din următorul motiv: greseli gramaticale


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 7. aprilie 2014, 18:11

Hehehe … sa inteleg ca ai fost cuminte din moment ce mosul a venit cu un Stella. :apl:

Ai incercat Ovidiu sa pescuiesti inclusiv cu ceva fire mai groase. Avand in vedere drag-ul pe care il are mulineta si stiind ca folosesti de regula bete ceva mai puternice, poate un fir de 30-40lb te-ar ajuta sa dai afara anumiti somni pe care in alte dati nu reuseai sa scoti … in cel mai rau caz bagi un jig mai greu mai ales ca pescuiesti din barca.

[.....]
las un semn si o poza cu primul drill serios si peste de peste 1,5m :)
[.....]


asteptam asteptam ... semnul poate veni si in cazul unui avat sau salau mai imbracat :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 7. aprilie 2014, 18:23

Problemna mare e curentul Dunarii..deseori somnii mi-au dat pe zone cu ape intre 8 si 15m si curent destul de puternic..am pescuit inclusiv cu fir de 8lbs (PowerPro) si leader de 0,60mm , cu baliza pe sfoara ancorei... Foloseam carlige mai subtiri, ca sa protejez firul si cand imi dadea, in secunda urmatoare eliberam barca din ancora si plecam dupa el.. am scos cateva bucati de 10-15kg in curent f tare.. de la punct fix.. nicio sansa...
Vara s-a mai intamplat, dar mult mai rar sa intre pe ape mici, sau pe trena... pescuit noaptea la vobler si atunci clar emrita fir mai gros...
Ma tot uit sa-i iau Stellei un tambur de rezerva cu un 30lbs... dar trebuie sa-mi fac curaj :D cam scumput unul ;)

Am uitat a precizez, majoritatea somnilor i-am prins pe jig..deci fir subtire pentru a putea pescui pe fund ...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (7. aprilie 2014, 18:38)