Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 20. noiembrie 2014, 18:43

Lungime, greutate de lansare? Eu deocamdata am numai una de somn, ceva Dip Astral cica e produs italian si din carbon. Dar eu totusi cred ca fibra plina biruie mai mult, si ma gandesc sa imi iau si eu 3 bucati din acestea. Ce zici, sunt bune? Merita? Avand in vedere ca pesti capitali de care prinzi tu eu n-o sa prind veci, dar totusi pentru linistea mea sufleteasca asi vrea sa fiu sigur pe treaba. :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 20. noiembrie 2014, 18:48

Da. Cele de 2,1 si 2,4 m sunt ok, Diamant Alb, transparente. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 20. noiembrie 2014, 18:51

Se gasesc si de 2.7? Deoarece eu pescuiesc de pe mal, si din cate stiu cele de 2.1, 2.4 sunt pentru pescuit din barca.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 20. noiembrie 2014, 18:53

Sigur ca da, si de 2,7 m si de 3 m.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 20. noiembrie 2014, 18:58

Ai pe cineva care ti-a trimis lasetele din bucuresti? Cu care asi putea vb sa-mi trimita ? Cat e bucata?

46

joi, 20. noiembrie 2014, 19:28

Se gasesc si de 2.7? Deoarece eu pescuiesc de pe mal, si din cate stiu cele de 2.1, 2.4 sunt pentru pescuit din barca.

Salut, azi am fost la magazin, cele de 2,7 si de 3 m sunt prea flexibile ....in primul rand de la fibra apoi din cauza lungimii...mergi mai bine pe 2,4 m chiar si ptr stationar. Cele de 2,1 si 2,4 sunt excelente ptr barca.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

vineri, 21. noiembrie 2014, 05:35

Cele de 2,1 si 2,4 sunt excelente ptr barca.

Da Gufi, din barca la stationar cu pluta in spatele barcii, tensionat la copac si tensionat de pe mal (bolova sau copac). La clonc nu le-as folosi. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

48

vineri, 21. noiembrie 2014, 07:59

Salut Zoran, stii, am 2 ptr clonc, imi ajung, si nici nu am cum sa le rup pe astea care le am si nici somnul nu s-a nascut care sa rupa Taffi-Tackle Unlimited Vertical 1,95 m 120-220g si WFT Never Crack Big Fish 2,1 m 200-700 g. Dar de la Diamant alb doar 2,1 si 2,4 merg, celelalte sunt moi si nu ai nici un control la un peste mai maricel. Nu m-am referit ptr clonc. Asa e, cum spui tu ptr metodele spuse de tine.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

vineri, 21. noiembrie 2014, 08:11

Asa e Gufi, ptr clonc sunt si alea de 2,1 m prea moi, nu poti penetra placa osoasa la unul ma maricel :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

50

vineri, 21. noiembrie 2014, 08:24

Eeeee, ai nostri , pe aici , au lipsa de Ca si sunt si mai mici ... :zambet:

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 30. decembrie 2014, 15:03

Lansetele acestea sunt oq pentru pescuitul de pe mal la somn?Daca nu ce recomandati?Eu dau la somn doar la spinning,dar m-am gandit ca in pauza nu strica sa am cateva lansete date la somn pe noapte.

52

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 17:28

Mulineta Diamant Alb XW10000, UltraLong cast 10 rulmenti , a pus cineva mana pe vreuna ? Ce parere aveti ?

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 18:54

Mulineta Diamant Alb XW10000, UltraLong cast 10 rulmenti , a pus cineva mana pe vreuna ? Ce parere aveti ?

Am pus mana pe ele chiar in sdand, in Dragonul Rosu, sunt atat de proaste ca erau
stricate doar invartite de clienti, dar fortate in dril cred ca zboare 11 rilmenti nu 10 cati are.
Mai bine FL decat Diamant.
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

54

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 18:56

Am inteles, multumesc ptr informatii. Am crezut ca pot fi imperecheate cu varga.

Răspunsuri: 12

Membru din: 1. august 2014

Locație: Sfantu Gheorghe

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

55

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 19:18

In loc de Diamant cred ca mai bine iei o mulineta Hakuyo .Sunt putin,putin mai scumpe insa de o calitate mult mai buna decat diamantul

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

56

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 21:16

Am inteles, multumesc ptr informatii. Am crezut ca pot fi imperecheate cu varga.

Daca vrei o mulineta low cost, poti alege Hakuyo cum spune George sau FL Long Cast.
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

Răspunsuri: 10

Membru din: 21. decembrie 2014

Locație: cluj-napoca

  • Scrie un mesaj privat

57

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 21:29

DA! In tara Germania!!!! In tara Romania voi fi de Paste (1 sapt inainte, 1 sapt dupa) :bucuros2:

Apropo de Pasete, stiti cum se fac cel mai usor ouale rosii?................................cu urzica! :zambet:
:saluti: Zoran..din cate stiu eu...mai nou si mai usor ouale se vopsesc cu ruj de buze :pauza:
,,Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practic este cand toate merg, dar nu stii de ce."

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

58

joi, 22. ianuarie 2015, 19:07

Mulineta Diamant Alb XW10000, UltraLong cast 10 rulmenti , a pus cineva mana pe vreuna ? Ce parere aveti ?

fugi de ele , mai asteptam pana la targ si mergem la Bucuresti una e cand le vezi , le "pipai" si alta e netul sau ce recomanda patronii magazinelor de la noi ( din Vrancea) se duc la Dragoane cumpara ce-i mai ieftin sa faca bani. :salut:

59

joi, 22. ianuarie 2015, 19:35

Eram doar curios, ptr ca am vazut ca lansetele sunt cat de cat. Mi-am luat deja inca un PEEN SLAMMER 760 , trebuie sa-mi ajunga zilele astea.

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 22. ianuarie 2015, 19:41

sa ai parte de fire intinse

Subiecte asemănătoare