Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 16. martie 2012, 04:42

Sa ne amintim...

Buna prieteni pescari de somn!

Dandu-mi seama ca multi dintre utilizatori nu au citit in intregime Regulamentul forumului, sau l-au citit, dar "turbo", as dori sa incep sa repet fragmentat citeva reguli.
Pt. astazi mi-am propus sa reamintesc, sa evidentiez doua puncte din regulament, si anume, nr. 10 si 12:

10. Reguli suplimentare

Utilizatorii ce creează aconturi multiple pe acest forum sunt rugaţi să-şi anunţe greşeala pentru ca aconturile ne-folosite să poată fi şterse.

Înainte de a deschide un subiect nou (numit şi topic nou), utilizatorii sunt rugaţi să folosească funcţia de Căutare pentru a cerceta dacă există un subiect identic sau asemănător, pentru continuarea acestora.

Sunt complet interzise injuriile şi jignirile de orice fel aduse moderatorilor sau utilizatorilor acestui forum, acestea fiind aspru sancţionate. Această regulă se referă la orice tip de înjurătură, exprimată în posturi, răspunsuri, semnături, mesaje private, avatare, imagini de orice natură. Sunt strict interzise de asemenea discriminările şi orice comentarii care pot fi considerate jignitoare de anumite persoane. Moderatorii vor stabili în ce măsura cuvintele unui utilizator sunt considerate jignitoare la adresa lor sau a celorlalţi utilizatori de pe forum.

Posturile care nu au legătura cu subiectul discutat, numite şi "of-topic" vor fi şterse sau mutate într-un sub-forum corespunzător. Posturile "la mişto", cele care nu au nimic util de spus, posturile cu exces de smilies-uri, posturile făcute doar de dragul de a creşte numărul total de posturi al utilizatorului, răspunsurile fără rost, nu sunt încurajate şi vor fi sancţionate. Păstraţi discuţia la subiectul original al acestuia, of-topic-ul şi spam-ul se sancţionează imediat.

Unele sub-forumuri au reguli suplimentare menţionate în acele secţiuni. Şi acele reguli suplimentare trebuie atunci respectate în momentul în care postaţi în acele forumuri.

Orice altă situaţie neprevăzută de acest regulament va fi judecată de moderatorii şi de administratorii forumului, aceştia din urmă având şi ultimul cuvânt în ce priveşte deciziile luate. Necunoaşterea regulilor acestui forum nu este o scuză. Încălcarea în mod repetat a regulilor precizate în acest regulament atrage după sine pedepse din ce în ce mai mari.


12. Galeria foto

Toţi utilizatorii înregistraţi au dreptul să-şi încarce poze personale cu capturi, peisaje, natură..., spaţiul maxim pus la dispoziţie este de 5MB pentru fiecare utilizator. Pozele nu au mărime minimă, acestea vor fi comprimate automat de sistem.
Forte important:
Nu se admit pozele în care se vede că peştele nu este tratat cu respect, poze cu peşti morţi sau care suferă (de exemplu cele stil „abator”). Vă rog să citiţi mai întâi Cum facem poze reușite? , după care vă rog să vă şi orientaţi. După sesiunea foto fiecărui pescar îi este admis să facă ce vrea cu peştele prins, în limitele permise de lege. (Este valabil şi pentru ataşamente.)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 16. martie 2012, 08:55

Citat

[...] posturile făcute doar de dragul de a creşte numărul total de posturi al utilizatorului, răspunsurile fără rost [...]


astea devin pe aici o obisnuinta ... nu prea reusesc sa inteleg motivul pentru care un utilizator vrea neaparat sa ajunga la un anumit numar de postari pentru ca pana la urma nu astea definesc calitatea informatiei ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 17. martie 2012, 06:39

utilizator vrea neaparat sa ajunga la un anumit numar de postari
SI daca ajunge la un anumit nr de postari asta inseamna ca ajunge pe Luna?Stai linisti, lasa oamenii sa comunice, sa se cunoasca, este o comunitate.Poate ca din ce spun UNII se leaga ceva ,si-ti completeaza ceeea ce stiai.Eu am avut de invatat, ce e bine ,ce e rau.Fara suparare :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 17. martie 2012, 07:20

Citat de »anem«

utilizator vrea neaparat sa ajunga la un anumit numar de postari
SI daca ajunge la un anumit nr de postari asta inseamna ca ajunge pe Luna?Stai linisti, lasa oamenii sa comunice, sa se cunoasca, este o comunitate.Poate ca din ce spun UNII se leaga ceva ,si-ti completeaza ceeea ce stiai.Eu am avut de invatat, ce e bine ,ce e rau.Fara suparare


Te simți atins, Galati? Exact despre asta este vorba, exact despre astfel de raspunsuri! Posturi in fiecare subiect, o multime de răspunsuri ca ..hi hi hi, si ho ho ha, "da ba, fain" dar nimic concludent, partial la mișto, de cele mai multe ori oftopic.

Astfel de raspunsuri enerveaza pe multi utilizatori si le taie cheful de a mai comunica, de a mai deschide subiecte sau de a pune intrebari. Daca ai fi facut asa ceva in alte forumuri, ai fi fost banat de mult. Dar, noi mai avem rabdare cu felul tau de a fi, asa mai ... guraliv. Sunt convins ca esti un tip extraordinar de simpatic si de social, dar cred ca uneori ar fi mai bine daca ai mai apasa putin si pe frana :ochi:
Singurul subiect interesant ce l-ai deschis sau la care ai raspuns a fost cel cu matele de macrou. In rest ... !?!? Si daca ma uit pe punctajul din lista de utilizatori http://forum-pescuit-la-somn.com/index.php?page=MembersList ai avut de spus "mai multe" intr-o saptamina ca si moderatorii! :gandesc:
Pe mine personal ma deranjeaza doar faptul daca alti utilizatori se simt deranjati de felul cum raspunzi, si pot sa-ti spun ca sunt deja citiva la numar. Eu iti ignor aceste raspunsuri spam, si pt mine e inca ok asa. Dar si asta pina la o limita.

Apropo, exista un buton cu care puteti ignora diferiti utilizatori, astfel ca raspunsurile lor sa nici nu va mai apara: apasati pe numele de utilizator pt a junge in profilul acelui utilizator, si in dreapta gasiti butonul de ignorare.
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Ignora.jpg (57,72 kB - 28 ori coborit - ultima oara: 29. mai 2018, 14:45)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 17. martie 2012, 07:29

Astfel de raspunsuri enerveaza pe multi utilizatori si le taie cheful de a mai comunica
Am inteles in sfarsit mesajul :necajit:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 17. martie 2012, 09:01

hi, si ho ho ha, "da ba, fain" dar nimic concludent, partial la mișto, de cele mai multe ori oftopic.

Pentru cei care nu știu să citească printre rânduri și să aleagă ce-i bun, este foarte greu să-și formeze o idee. :doarecapu:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 18. martie 2012, 23:17

Nu stiu cum sunt altii, dar mie imi place sa fiu obiectiv, asa ca, din punctul meu de vedere - desi mai caut, inca - pe acest forum au aparut cam primele informatii despre obtinerea unui permis pentru ambarcatiuni, pescuitul la clonc fara barca este ca vanatoarea fara pusca, asa ca, dat fiind ca informatiile vin de la Galati, putem fi mai intelegatori!! :noroc: Daca cineva mai gaseste informatii similare postate inainte de a fi amintite aici, chiar daca au fost trimise prin mail( ar fi bine, Zoran, sa gasiti o modalitate de a posta acest material aici pe site), ma poate contrazice in legatura cu aceasta premiera! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 19. martie 2012, 06:41

Salut,
daca imi trimite Galati pdf-ul voi incerca sa-l incarc in sistem.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 14. septembrie 2012, 15:53

Salut prieteni!

Dandu-mi seama ca multi dintre utilizatori nu au citit in intregime Regulamentul forumului, sau l-au citit, dar "turbo", as dori astazi sa reamintesc nr. 12:


12. Galeria foto

Toţi utilizatorii înregistraţi au dreptul să-şi încarce poze personale cu capturi, peisaje, natură..., spaţiul maxim pus la dispoziţie este de 5MB pentru fiecare utilizator. Pozele nu au mărime minimă, acestea vor fi comprimate automat de sistem.
Forte important:
Nu se admit pozele în care se vede că peştele nu este tratat cu respect, poze cu peşti morţi sau care suferă (de exemplu cele stil „abator”). Vă rog să citiţi mai întâi Cum facem poze reușite? , după care vă rog să vă şi orientaţi. După sesiunea foto fiecărui pescar îi este admis să facă ce vrea cu peştele prins, în limitele permise de lege. (Este valabil şi pentru ataşamente.)


Am mai sters citeva poze... :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 20. mai 2015, 20:20

Salutari de pe malul Rinului! :noroc:

Dragi prieteni pescari sportivi, doresc sa aduc in discutie, tot-odata si ca o rugaminte, posturile care nu corespund acestui forum!

Va-s ruga mult de tot, deoarece atat conceptul acestui forum cit si Echipa forumului promoveaza C&R, sa nu postati "faradelegi", adica infractiuni sau contraventii cum ar fi pescuitul in prohibitie. Va rog pastrati-va aceste secrete, nu dorim sa promovam braconajul!

Deasemenea, asa cum scrie in regulament:

Condiții de utilizare / reguli

0.0 Acest forum și echipa lui promoveaza conceptul "Catch & Release" in pescuit. In acest sens utilizatorii sunt rugati sa evite discutiile despre retinerea pestilor, prepararea lor in bucatarie si alte subiecte asemanatoare.


Astfel, deasemenea va rog sa nu mai insistati cu intrebari genul "pestele a fost eliberat?" , deoarece daca pescarul care face zeci de fotografii in timpul drilului sau cu pestele pe prelata, face si fotografii cu eliberarea in cazul acesteia. Insa, alegerea ramane la atitudinea lui, daca posteaza poze cu eliberarea si sustine proiectul acestui forum, sau nu le posteaza. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

miercuri, 20. mai 2015, 22:14

Salutari de pe malul Rinului! :noroc:

Dragi prieteni pescari sportivi, doresc sa aduc in discutie, tot-odata si ca o rugaminte, posturile care nu corespund acestui forum!

Va-s ruga mult de tot, deoarece atat conceptul acestui forum cit si Echipa forumului promoveaza C&R, sa nu postati "faradelegi", adica infractiuni sau contraventii cum ar fi pescuitul in prohibitie. Va rog pastrati-va aceste secrete, nu dorim sa promovam braconajul!

Deasemenea, asa cum scrie in regulament:

Condiții de utilizare / reguli

0.0 Acest forum și echipa lui promoveaza conceptul "Catch & Release" in pescuit. In acest sens utilizatorii sunt rugati sa evite discutiile despre retinerea pestilor, prepararea lor in bucatarie si alte subiecte asemanatoare.


Astfel, deasemenea va rog sa nu mai insistati cu intrebari genul "pestele a fost eliberat?" , deoarece daca pescarul care face zeci de fotografii in timpul drilului sau cu pestele pe prelata, face si fotografii cu eliberarea in cazul acesteia. Insa, alegerea ramane la atitudinea lui, daca posteaza poze cu eliberarea si sustine proiectul acestui forum, sau nu le posteaza. :noroc:


corect si cinstit ar fi fost ca cel care doreste sa posteze poze cu capturile lui sa fie OBLIGAT sa posteze si poza cu eliberarea pestelui - asta ca sa evitam discutiile despre retinerea de peste si sa promovam conceptul C&R al forumului !
mai precis, lucrurile ar trebui sa fie in felul urmator - userul sa poata posta ce poza doreste cu captura sa, dar OBLIGATORIU sa posteze si poza cu eliberarea acelei capturi, altfel poza initiala nu este acceptata si va fi stearsa automat fara discutii
se evita in acest fel orice suspiciune si motiv de discutii neavenite + promovarea conceptului C&R pe care il doreste forumul si echipa lui
simplu si eficient ! - daca se doreste
insa la fel de adevarat este ca in acest fel se pierd peste 90% dintre poze, iar asta dupa cum se stie sunt deliciul oricarui forum/site, pentru ca imaginea atrage si vinde, imaginea este primordiala, textul..................baliverne pe care putini le citesc si mai putini sunt in stare sa le priceapa

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 21. mai 2015, 05:42

...

corect si cinstit ar fi fost ca cel care doreste sa posteze poze cu capturile lui sa fie OBLIGAT sa posteze si poza cu eliberarea pestelui - asta ca sa evitam discutiile despre retinerea de peste si sa promovam conceptul C&R al forumului !
mai precis, lucrurile ar trebui sa fie in felul urmator - userul sa poata posta ce poza doreste cu captura sa, dar OBLIGATORIU sa posteze si poza cu eliberarea acelei capturi, altfel poza initiala nu este acceptata si va fi stearsa automat fara discutii
se evita in acest fel orice suspiciune si motiv de discutii neavenite + promovarea conceptului C&R pe care il doreste forumul si echipa lui
simplu si eficient ! - daca se doreste
insa la fel de adevarat este ca in acest fel se pierd peste 90% dintre poze, iar asta dupa cum se stie sunt deliciul oricarui forum/site, pentru ca imaginea atrage si vinde, imaginea este primordiala, textul..................baliverne pe care putini le citesc si mai putini sunt in stare sa le priceapa


Multumesc Adiwolf ptr propunere, vom discuta aceasta in Echipa forumului. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 21. mai 2015, 06:34

De multe,multe, ori pescuiesc singur..n-am go pro..ultima oara cand am incercat sa filmez cu ''sapuniera'' cum eliberez un strap m-am trezit cu o dorsala in deget..
Consider propunerea asta cu obligativitatea filmuletzului cu eliberarea ,cam exagerata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 21. mai 2015, 10:20

Pozele cu pesti aflati sub incidenta prohibitiei (si ma refer doar strict la pestii de pe ape naturale) sa fie sterse imediat iar cel ce le-a postat sa primeasca ban (incalcare a legilor si forumul nu tolereaza infractorii), chiar daca "infractorul" se jura ca pestele a fost eliberat ulterior. Si nu vorbesc aici despre capturi accidentale de clean/biban in timp ce se da dupa pastrav, ci ma refer la somni, ,stiuci, avati, salai prinsi in perioada de prohibitie...

Pozele cu pesti prinsi regulamentar, chiar nu ma intereseaza sa vad vreo eliberare. Ma multumesc sa vad ceva frumos, iar partea cu eliberearea ramane la latitudinea fiecaruia.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 21. mai 2015, 10:40

Merci Attila, discutam si acest aspect si vom hotara in Echipa ce vom face.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 21. mai 2015, 11:34

Apropo de "chestii" de discutat si interzis sau restrictionat, cine are interesul sa afle va afla si continutul sectiunilor secrete intr-un fel sau altul conform principiului romanesc "fa-te frate si cu dracu pana treci puntea " , ceea ce trebuie sa ramana secret e bine sa nu fie spus nici macar dupa perdea :ochi:
Pana nu de mult si eu eram adeptul regulilor stricte si dure dar tot mai des constat ca puterea exemplului e mai mare decat orice restrictie in materie de efecte si , mai degraba ajuti un om sa evolueze pescuind alaturi de el si aratandu-i de ce e mai bine ca tine, decat evitand contactul cu cei care n-au un procentaj stralucit la capitolul " c&R ". In general in viata am observat ca cei care au deprins unele lucruri cu binele, au ramas cu ele spre deosebire de cei care au invatat cu biciul si care la prima fereastra in care au scapat de bici au facut fix ceea ce nu aveau voie. Mai educative ar fi poze si mai ales filmulete facute cu cap la intalnirile membrilor forumului (de genul asa da!) decat discutiile despre "socializarile la ceas de seara " care au avut loc pe acolo. :ochi:
E doar o opinie si va rog s-o tratati ca atare.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 21. mai 2015, 11:38

...
E doar o opinie si va rog s-o tratati ca atare.


Multumesc, o gasesc foarte ok! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 21. mai 2015, 12:17

[.....]
E doar o opinie si va rog s-o tratati ca atare.


Carol, eu nu sunt deloc adeptul unor reguli stricte … din contra … doar ca devine usor deranjant cand apar indivizi care efectiv nu citesc catusi de putin regulamentul sau pur si simplu ii doare la basca de intreaga comunitate si fara sa le pese dau drumul la “pasarele”.

Da, puterea exemplului este cea mai buna dar ce te faci daca vorbesti cu peretii si oricat ai incerca oricum nu ai sorti de izbanda. Si ca tot veni vorba de exemple … hai sa iti dau unul cat se poate de concludent. In urma cu ceva luni intr-un magazin de pescuit dau de un individ din orasul natal cu care la insistentele nevestei (eu de felul meu sunt mai “salbatic”) intru in vorbaraie. Am copilarit prin aceeasi zona dar el nu isi aducea aminte de mine. In fine … il invit la noi la o pizza, schimbam vorbe peste vorbe, exagerat de incantat de ideea de a pescui, insista sa il iau cu mine “macar sa faca poze” si alte bla,bla,bla-uri de genul asta. Mai trec cateva saptamani dupa care ne intalnim (cu Mane) cu individul la pescuit. Totul e OK … nu am prins nicicare nimic (chiar daca mi s-a parut ca a avut o atitudine usor deplasata – parca ascundea ceva). Mane il ia cu el la pescuit de vreo 2 ori, ii arata o gramada de chestii, noduri, lansete, mulinete etc. I se pare si lui ceva ciudat dar nu zice nimic plus ca ii arata ceva poze horror de care i-am zis eu lui Mane sa nu imi povesteasca. Mai trec cateva saptamani cand imi scrie la un moment dat un email (sau am vorbit la telefon – nu imi amintesc) in care imi povesteste cum a prins nu stiu ce somnici dar ca pe vreo 2 i-a vandut direct pe mal. Deja fac spume. Mai trec 2-3 saptamani ne intalnim cu el pe malul apei. In capatul firului avea un plumb iar deasupra o tripla. Imi venea sa il arunc in apa. Ne explica el ca a pierdut toate nalucile. Ii oferim naluci, Mane ii ofera jiguri eu ii ofer voblere. Ia un jig de la Mane si pescuieste cu el pana ma indepartez de el cand isi reface frumos montura si trece la jepcuit. Eu imi pierd rabdarea … i-am explicat de nu stiu cate ori ca aia este JAPCA si Mane la fel. El insista ca pestii “ii dau” … noi ii spunem ca pestii nu mananca nici cu spatele si nici cu coada. El nu si nu. Eu nu mai vreau sa vorbesc cu el, Mane isi mai pierde timpul. Rezultatul … eu il evit cat de mult pot si Mane la fel. Ce am rezolvat … ne-am pierdut timpul aiurea.

Ei … a functionat puterea exemplului?

Da, pozele sau filmuletele sunt educative dar cine le face? 2-5-10 oameni? … din 1400? :gandesc:

Niciodata nu am inteles anumite treburi:
- X vrea un forum activ dar dintr-un motiv sau altul el insusi nu participa la discutii.
- X vrea sa vada poze, filmulete … dar dintr-un motiv sau altul el nu le posteaza.
- X doreste informatie cat mai multa … dar nu este dispus sa o ofere.
- Lumea isi doreste capturi peste capturi … dar nu inteleg ca pentru a le avea trebuie totusi avut grija de putinele capturi care sunt … adica spus altfel … mai trebuie si eliberatii pestii aia prinsi pentru ca altfel ORICE SAC ARE UN FUND.
… deci ideea e simpla … las pe altul sa o faca, eu nu misc un deget …

ps: nu am facut referire la cineva anume, vorbeam la modul general …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 21. mai 2015, 12:50

Urata treaba intr-adevar dar cazul asta tipic in care omu' nu pricepe nu va pricepe nici cu reguli din pacate si doar timpul mai are sanse sa-l vindece. Cert e ca daca e lasat in pace si va merge in continuare pe drumul asta cu fiecare zi fa fi tot mai convins ca asa e bine pana in ziua in care "nu-i mai da nimeni" sau nimic daca trateaza pestii ca nefiind fiinte ci lucruri. :necajit:
Atunci insa e posibil sa inteleaga mult mai bine ca natura are si ea rostul ei si capacitatea de regenerare n-are cum sa tina pasul cu lacomia si sa devina un adept c&R mai infocat decat restul care au respectat regulile.
Am vazut mai multe astfel de exemple in ultimul timp in care oameni care as fi putut jura ca vor duce acasa si ultimul oblete pana vor inchide ochii definitiv, sau "pocait" peste noapte dupa cateva partide cu zero rezultat in ani consecutivi pe locuri pe care alta data "rupeau vestul". Nu mi-a venit sa cred cand i-am auzit pe unii seniori (varsta a 3-a) "asta e mic, las' ca-l prind la anu' cand mai creste" si zdup cu pestele in apa.
De multe ori cand vine vorba de discutiile astea imi aduc aminte de povestioara aia cu copilul care batea cate un cui in usa la fiecare boacana facuta si scotea un cui la fiecare lucru bun.
Pacat e ca "urmele raman " :necajit:

Ps. pai daca x va primi tot atat cat ofera, sau o idee mai mult, va invata ca trebuie sa mai si dea. :nunteleg:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (21. mai 2015, 12:59)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 21. mai 2015, 15:24

Eu sunt de parere ca e prea severa regula cu postarea pozelor din care sa rezulte eliberarea sau a unor filmulete.Spre ex daca ies cu Anem la pescuit si prindem in doi 15 avati atunci sa trebuiasca sa postam 15 poze ale pestilor plus inca 15 cu eliberarile....de filmulete nici nu mai vorbesc.Chestia asta devine si mai grea daca se pescuieste pe timp de noapte.Dar nu ar fi rau daca macar din cand in cand useri sa fie nu zic obligati ci "indemnati" sa mai posteze si cate o eliberare, asa in spirit C&R.Si as mai vrea sa am posibilitatea sa intreb fara sa incalc regulamentul forumului atunci cand nu reiese din postare daca pestele a fost eliberat sau nu.Stiu ca poate provoca polemici o intrebare de genul insa macar asa isi da omul seama cu cine dialogheza.
Cu toate ca in ultimele partide de anul asta am vazut o gramada de exemple cand se lua acasa tot eu raman un visator si voi continua sa cred ca usor usor incep unii pescari sa isi da seama ca eliberarea nu e un moft sau o moda de moment ci o necesitate pentru ca asa cum zicea un coleg mai inainte ORICE SAC ARE UN FUND si s-ar putea sa mergem la batranete pe malul apelor si sa stam ore in sir si sa prindem P...A!!!
Va salut pe toti :noroc:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »mane81« (21. mai 2015, 15:31)