Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 22. mai 2015, 11:19

Urata treaba intr-adevar dar cazul asta tipic in care omu' nu pricepe nu va pricepe nici cu reguli din pacate si doar timpul mai are sanse sa-l vindece. Cert e ca daca e lasat in pace si va merge in continuare pe drumul asta cu fiecare zi fa fi tot mai convins ca asa e bine pana in ziua in care "nu-i mai da nimeni" sau nimic daca trateaza pestii ca nefiind fiinte ci lucruri. :necajit:
Atunci insa e posibil sa inteleaga mult mai bine ca natura are si ea rostul ei si capacitatea de regenerare n-are cum sa tina pasul cu lacomia si sa devina un adept c&R mai infocat decat restul care au respectat regulile.
Am vazut mai multe astfel de exemple in ultimul timp in care oameni care as fi putut jura ca vor duce acasa si ultimul oblete pana vor inchide ochii definitiv, sau "pocait" peste noapte dupa cateva partide cu zero rezultat in ani consecutivi pe locuri pe care alta data "rupeau vestul". Nu mi-a venit sa cred cand i-am auzit pe unii seniori (varsta a 3-a) "asta e mic, las' ca-l prind la anu' cand mai creste" si zdup cu pestele in apa.
De multe ori cand vine vorba de discutiile astea imi aduc aminte de povestioara aia cu copilul care batea cate un cui in usa la fiecare boacana facuta si scotea un cui la fiecare lucru bun.
Pacat e ca "urmele raman " :necajit:
Ps. pai daca x va primi tot atat cat ofera, sau o idee mai mult, va invata ca trebuie sa mai si dea. :nunteleg:


Mai nasol Carol este ca de regula atunci cand se constientizeaza anumite treburi raul este facut si pestii sunt de mult transformati in ***at prin vreo canalizare in timp ce apele sunt goale … exemplele sunt destule. Lacomia, mandria si prostia nu au margini …

Eu sunt de parere ca e prea severa regula cu postarea pozelor din care sa rezulte eliberarea sau a unor filmulete.Spre ex daca ies cu Anem la pescuit si prindem in doi 15 avati atunci sa trebuiasca sa postam 15 poze ale pestilor plus inca 15 cu eliberarile....de filmulete nici nu mai vorbesc.Chestia asta devine si mai grea daca se pescuieste pe timp de noapte.Dar nu ar fi rau daca macar din cand in cand useri sa fie nu zic obligati ci "indemnati" sa mai posteze si cate o eliberare, asa in spirit C&R.Si as mai vrea sa am posibilitatea sa intreb fara sa incalc regulamentul forumului atunci cand nu reiese din postare daca pestele a fost eliberat sau nu.Stiu ca poate provoca polemici o intrebare de genul insa macar asa isi da omul seama cu cine dialogheza.
Cu toate ca in ultimele partide de anul asta am vazut o gramada de exemple cand se lua acasa tot eu raman un visator si voi continua sa cred ca usor usor incep unii pescari sa isi da seama ca eliberarea nu e un moft sau o moda de moment ci o necesitate pentru ca asa cum zicea un coleg mai inainte ORICE SAC ARE UN FUND si s-ar putea sa mergem la batranete pe malul apelor si sa stam ore in sir si sa prindem P...A!!!
Va salut pe toti :noroc:


Da Mane, ar fi misto sa poti intreba omul ce s-a intamplat cu peste in ideea de a stii cu cine ai de-a face dar asta de multe ori ar putea duce la anumite polemici care nu stiu in ce masura vor reusi sa schimbe personajul. Oricum iti poti da seama linistit ce s-a intamplat cu pestii si majoritatea utilizatorilor cam stiu cu cine au de-a face. Nu exista ca cineva care elibereaza pestii sa nu pomeneasca in vreun mesaj treaba respectiva … in timp ce cei care nu elibereaza fug “ca de drac” de orice aluzie facuta la gestul respectiv.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 22. mai 2015, 15:24

Pai daca e asa pe obligativitatea de a pune si eliberarea, inseamna ca un mare prinzator de peste de pe aici invidiat de majoritatea nu mai are ce cauta pe aici :)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 22. mai 2015, 15:35

Salut Tyrael, am discutat cu Echipa si am fost in prop de 100% impotriva acestei obligativitati. Ne-am si interesat daca in Germania, Italia sau Franta exista deja ceva similar, si nu exista. Va ramane ca si pina acuma.

Ce a aparut in plus este sectiunea pescarilor ce practica c&r, atata ei cit si colegii si partenerii lor de pescuit, sectiune unde se discuta totul si imediat. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 22. mai 2015, 15:43

Deci vom continua sa vedem ceva poze cu pesti care poate nu sunt eliberati.............

@Tyrael Cred eu ca sunt mai multi prinzatori pe aici care nu elibereaza, oricum cred ca o parte din noi stiu la cine te referi :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 22. mai 2015, 16:08

O decizie buna cu o categorie strict C&R

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 22. mai 2015, 18:35

Cred ca acum un an am propus si eu asta dar atunci ati zis ca nu e ok :)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 22. mai 2015, 23:08

Merci Tyrael, stiu, si Anem a propuso din prima zi, si Bruno dupa prima saptamana... dar eu am avut sperante. Mari...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 22. mai 2015, 23:53

Daca ar fi sa rezumi forumul la cei activi si implicati oarecum, nu cred ca ajungi la 25.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 23. mai 2015, 13:35

Si eu sunt de acord cu aceasta regula ! :prieteni: