Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 14. ianuarie 2014, 19:17

Multiplicator Shimano Tiagra

Ce parere aveti despre aceast multiplicator, Shimano Tiagra 50 ?
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 14. ianuarie 2014, 19:39

:salut: Larry,
frumoase si scumpe!

Din ce am inteles de la pescari de somn ce drill-uiesc circa 100 de somni sau mai mult pe an, ar fi Avet LX 6.0 foarte reusite! La un pret mai "decent" fata de Tiagra 50. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 14. ianuarie 2014, 20:13

shimano tiagra 500 euro eu mi-am luat din croatia dintrun mag de pescuit marin Omoto gtr-t20 cu 100 euro si vanzatorul a ras cand i-am spus ca eu vreau sa pescuiesc la somn intrebandul mirat de de rade ...mi-a spus ca ei il folosesc la ton..acum nu stiu daca vb serios dar imi place de mor si frana ca rup mono de 70 la agatatura fara sa plece mm de fir
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 15. ianuarie 2014, 12:40

Nici una nu are cursor pentru aşazat firul, va trebui să pui ideal fir mono gros şi să ai grijă tot timpul să aşeze firul uniform. Diferenţa faţă de cele cu cursor este la aruncare, cu cursor arunci mai puţin cu ceva metri dar n-ai nici o grijă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 15. ianuarie 2014, 13:23

Nici una nu are cursor pentru aşazat firul, va trebui să pui ideal fir mono gros şi să ai grijă tot timpul să aşeze firul uniform. Diferenţa faţă de cele cu cursor este la aruncare, cu cursor arunci mai puţin cu ceva metri dar n-ai nici o grijă.
:pauza: Ovidu ......ori are cursor ca a mele... Balzer Hitra 5300 ...ori e o Simano Tigra...fara cursor,sunt :
multiplicatoare de forta ,pentru pesti marii, cu care nu arunci momeana,ci o lasi sa coboare pe verticala ,in cazul pescuitului la clonc
sau lasi momeala in urma barcii ,si pescuiesti la...... trena.....,dar... poti sa o mai si patesti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 19. ianuarie 2014, 19:58

servus pescari

Cursorul e chiar "interzis" la categoria "big game", Marlin,Ton. O blocare a acestuia cînd pestele ia fir cu vitezä mare nu e de loc recomandatä.