Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

toni 54

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »toni 54«

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 12. ianuarie 2014, 15:42

nu ma descurc cu sonarul Lowrance Eagle fish245 DS

Am un sonar Lowrance Eagle Easy 245-DS nu este performant dar nu il pot utiliza la adevarata lui valoare.Nu reusesc sa vad pestii in forma de arc.Scot functia ID si cu toate reglajele mele la frecventa ,la sensibilitate,la zoom nu reusesc sa vad pestii sub forma de arc si nici structuri.Am trecut pe sub sonda visla si nu am reusit sa o detectez.As fi vrut sa vad momeala la clonc ,deasemeni nu reusesc.Sonarul l-am cumparat de nou asa ca sunt tentat sa cred ca nu este defect.Defectiunea este la mine cred.Daca ati putea sa-mi dati ceva sfaturi v-asi fi recunoscator.Eventual daca ati avea si ceva poze cu interpretari ar fi ff bine.Sunt curios cum se vede somnul cind vine la momeala la clonc.

Va multumesc

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 12. ianuarie 2014, 16:21

Mi-e putin neclara treaba cu Lowrance - Eagle, despre sonarul de mai jos este vorba?
Specifications for FishEasy 245 DS | Eagle
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

toni 54

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »toni 54«

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 12. ianuarie 2014, 16:48

Citind de ceva vreme forumul ma asteptam sa reactionezi.Esti in permanenta dispus la provacari de cunostinte .Poate ca ghidat de tine in vara pot folosi sonarul.Da despre el este vorba.Am instructiuni de utilizare(care nu se refera numai la acest sonar) dela vinzator.Am intrat pe acelasi sait ca si tine si vroiam sa trec la ntraducere dar nu aveam prea mult optimism pt ca goagle traslate nu este prea bun.Astept sa ma ghidezi,daca poti si esti dispus.

Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 12. ianuarie 2014, 17:04

Hmm... :gandesc:
Cred ca nici sonarul nu se prea descurca cu pescuitul... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 12. ianuarie 2014, 17:19

Sonarul nu-i complicat asa ca nu cred ca ar trebui sa puna probleme deosebite.

Prima intrebare si dealtfel esentiala: la pagina 53 in manualul de pe site se discuta despre functia "ASP / Noise Reduction" ("Procesare avansata / reducere de zgomot") care poate avea trei valori: High, Low respectiv OFF. Ai pus aceasta optiune pe OFF?
Daca ai ales alta varianta (Low sau High) foarte probabil asta este cauza pentru care nu-ti vezi montura.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

toni 54

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »toni 54«

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 12. ianuarie 2014, 17:37

Am avut setate toate optiunile si la functia ASP.Dar ca sa fiu sincer nu bag mina in foc ca am urmarit in mod special in postura de off.Am vazut si la Zoran o mentiune ca ASP trebuie sa fie pe off dar nu pot acum sa verific comportamentul sonarului pt ca barca este pe uscat .Astept primavara.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 12. ianuarie 2014, 18:35

Toni ia vezi poate te ajuta http://www.navionika.com/media/manuals/cuda242_245_x50.pdf........de la pagina 26 :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare