Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »crismadrid17«

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 12. ianuarie 2014, 15:16

Multifilament gigafish powerline de 0,50 mm pentru monstrii de pe Ebro ???

Salutare, pana acum cateva zile eran decis sa-mi cumpar un fir de la powerpro de 0,56 de 75kg pentru pescuitul pe Ebro dar citind comentariile de pe fórum in special cele a lui Zoran sunt un pic indecis...Am 2 mulinete banax gt extreme de 5000 care intentionez sa le pun pe doua penn uri never crack de 3 m(intentionez sa le cumpar si voi avea nevoie din nou de ajutorul vostru)pentru pescuitul de pe mal. Pe mulinete intra 220m de fir de 0,50 , 200m de fir de 0,52mm (cel putin asa scrie) si dupa cum spuneam intentionam sa le umplu cu fire powerpro de 0,56mm de 75 kg iar dupa calculele mele ar trebui sa intre vreo 160m de fir DAR daca firul nu are 0,56mm si e mai gros ...ufff nu vreau mai putin de 150 m de fir pe mulineta. Am vazut firele gigafish powerline si ma gandeam la cele de 0,50 de 65,2kg dar e suficient pentru monstrii de pe Ebro??? rezista bine la smunciturile somnului si la abrazine??? :gandesc:
Salutari si fire intinse!!!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 12. ianuarie 2014, 16:07

Salut.Eu am Gigafish Powerline de 0,66 de aproximativ un an si ceva si pot sa spun ca sunt multumit de fir.Rezista la abraziune foarte bine (eu unul sunt foarte multumit) sa zicem ca singurul lucru negativ e ca a inceput usor sa se decoloreze insa asta cred ca e ceva inevitabil cu orice fir textil. Sunt convins ca nu o sa ai probleme nici cu cel de 0,50 , daca pescuiesti unde nu e agatatura prea mare poti pescui linistit si cu fire mai subtiri de 0,50.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 12. ianuarie 2014, 16:55

Salut Cris,
ai grija ca pe mulinete sunt trecute firele mono! Adica, la ce scrie pe ele, tie o sa-ti intre cam... 170 m de 0,5 mm. Iar pe Ebro este inadmisibil 0,5 mm!!! Sunt multe agataturi in mal, multe cioate sub apa. Ai nevoie neaparat de 0,66 mm (minim!).
Investeste in 2x Slammer 760, pe alea iti intra 170 m de 0,66 mm Powerline. Sau 2x 8500 ssv, pe astea intra 240 m de 0,66 mm.
Sa nu intelegi gresit, mulinetele tale sunt ok, insa capacitatea pt un fir adecvat Ebro-ului nu e ok.

Never Crack-urile iti propun sa le iei de 2,7 m.

Daca mai ai intrebari, nu ezita.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »crismadrid17«

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 12. ianuarie 2014, 20:07

Ufff... :nervos: cred ca ai dreptate Zoran eu pescuiesc cu fir de 0,70mm de la Asari dar nu e bun de nimic (l-am rupt de 2 ori in dril) si nu rezista nici la 50 kg darminteri 80 cum pune pe rola dar ma rog...folosesc niste bblc si sunt multumit de ele le schimb tamburii cind merg la Ebro in rest le folosesc la crap(ptr asta sunt facute) dar vreau sa-mi procur un echipament %100 ptr somn.Banaxurile le-am cumparat orientandu-ma dupa calitatile mulinetei si puterea de franare (25kg) dar cum intra mult fir pe ele , le voi lasa ptr pescuitul din barca ce sa fac...(le-am gasit la niste preturi foarte bune)
Am vazut niste penn uri spinfisher ssv de 8500,9500 si 10500 la preturi bune (sa spunem) ,crezi ca cel de 8500 e suficient de mare? ptr ca diferenta de pret dintre cel de 8500 si 10500 e considerabila si daca crezi ca e suficient cel de 8500 perfect (merg pe mana ta) daca nu mai astept o luna doua si le cumpar pe cel de 10500.
Multumesc tare mult pentru sfaturi si sper sa ne vedem pe Ebro cit de curind!!!
Fire intinse si numai bine!

  • Autorul acestui subiect este »crismadrid17«

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 12. ianuarie 2014, 20:33

Dar despre tica cybernetic gg 100 ce crezi ???

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 13. ianuarie 2014, 05:01

Le folosesc multi pescari, sunt mari, robuste, frana tare. E ok. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com