Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Cristi_Ger«

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 8. ianuarie 2014, 06:55

Crestere cai putere motor ...

Sunt pe cale sa achizitionez un Yamaha F15 (15 Cp) an 2010.Am vazut un video pe youtube cum poti sa cresti puterea motorului ,eliminand un limitator de aer. Link-ul mai jos.

M-am documentat si am vazut ca motorul Yamaha F20 (20 Cp ) are aceasi capacitate cilindrica si aceleasi specificati ca si F15 de 15 cai.

As putea sa fac si eu acelasi lucu sau o alta modificare safe,crescand puterea motorului cu +5CP ? :gandesc:

Video
-

Video

Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Cristi_Ger« (8. ianuarie 2014, 07:02)


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 20. ianuarie 2014, 19:45

Salut. Din cite stiu eu motorul de 15cp e cu carburatie.Ca sa faci modificarea ar trebui sa schimbi carburatoarele si galeria de admisie.Daca schimbi doar jigloarele nu o sa mai reusesti sa le reglezi deoareca difera dimensiunea camerei de amestec.La injectie e alta treaba nu intru in amanunte. Stiu toate astea penru ca un prieten a vrut sa modifice un motor honda si fiul meu care e inginer auto ne-a explicat toate astea.Prietenul a mai apelat si la o reprezentanta honda si aia i-au spus cam acelasi lucru plus alte chestii secrete pe care nu au vrut sa i le spuna.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 20. ianuarie 2014, 20:00

Salut. Din cite stiu eu motorul de 15cp e cu carburatie.Ca sa faci modificarea ar trebui sa schimbi carburatoarele si galeria de admisie.Daca schimbi doar jigloarele nu o sa mai reusesti sa le reglezi deoareca difera dimensiunea camerei de amestec.La injectie e alta treaba nu intru in amanunte. Stiu toate astea penru ca un prieten a vrut sa modifice un motor honda si fiul meu care e inginer auto ne-a explicat toate astea.Prietenul a mai apelat si la o reprezentanta honda si aia i-au spus cam acelasi lucru plus alte chestii secrete pe care nu au vrut sa i le spuna.


Eu as fi dispus sa cumpar un carburator si acea galerie ca sa maresc puterea motorului meu Yamaha cu 50% (de la 4CP la 6CP).
Cele 2 motoare (4 si 6CP) sunt tot asa, aparent identice: aceeasi capacitate, aceleasi dimensiuni, aceeasi greutate etc.
Aveti idee cam cat ar costa piesele astea?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 20. ianuarie 2014, 20:10

Salut. Imi pare rau nu stiu dar la tulcea este o reprezentanta yamaha .Poate un coleg din tulcea va poate ajuta .Nu mai stiu cum se numeste saitul lor dar au si magazin si marina , parca Ivanov o chema pe doamna care e trecuta la contact.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 20. ianuarie 2014, 20:15

Chiar asa se numeste MARINA TULCEA

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 21. ianuarie 2014, 00:49

Salut. Din cite stiu eu motorul de 15cp e cu carburatie.Ca sa faci modificarea ar trebui sa schimbi carburatoarele si galeria de admisie.Daca schimbi doar jigloarele nu o sa mai reusesti sa le reglezi deoareca difera dimensiunea camerei de amestec.La injectie e alta treaba nu intru in amanunte. Stiu toate astea penru ca un prieten a vrut sa modifice un motor honda si fiul meu care e inginer auto ne-a explicat toate astea.Prietenul a mai apelat si la o reprezentanta honda si aia i-au spus cam acelasi lucru plus alte chestii secrete pe care nu au vrut sa i le spuna.


Eu as fi dispus sa cumpar un carburator si acea galerie ca sa maresc puterea motorului meu Yamaha cu 50% (de la 4CP la 6CP).
Cele 2 motoare (4 si 6CP) sunt tot asa, aparent identice: aceeasi capacitate, aceleasi dimensiuni, aceeasi greutate etc.
Aveti idee cam cat ar costa piesele astea?

Salut. Din cite stiu eu motorul de 15cp e cu carburatie.Ca sa faci modificarea ar trebui sa schimbi carburatoarele si galeria de admisie.Daca schimbi doar jigloarele nu o sa mai reusesti sa le reglezi deoareca difera dimensiunea camerei de amestec.La injectie e alta treaba nu intru in amanunte. Stiu toate astea penru ca un prieten a vrut sa modifice un motor honda si fiul meu care e inginer auto ne-a explicat toate astea.Prietenul a mai apelat si la o reprezentanta honda si aia i-au spus cam acelasi lucru plus alte chestii secrete pe care nu au vrut sa i le spuna.


Eu as fi dispus sa cumpar un carburator si acea galerie ca sa maresc puterea motorului meu Yamaha cu 50% (de la 4CP la 6CP).
Cele 2 motoare (4 si 6CP) sunt tot asa, aparent identice: aceeasi capacitate, aceleasi dimensiuni, aceeasi greutate etc.
Aveti idee cam cat ar costa piesele astea?


Informer, incearca ce spune baiatul asta:
yamaha 4cp 4 timpi vs yamaha 6cp 4timpi

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 21. ianuarie 2014, 06:47

Informer, incearca ce spune baiatul asta:
yamaha 4cp 4 timpi vs yamaha 6cp 4timpi

Super! :apl:
O sa incerc in mod sigur, prima oara cand ies.
Multzam fain! :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 21. ianuarie 2014, 10:20

Tine-ma si pe mine la curent daca functioneaza, chiar sunt curios

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 21. ianuarie 2014, 16:10

S-ar putea sa fie asa dar asta iseamna ca cel de 4 cai functioneaza incorect ca altfel s=ar face un carburator pentru 50 cai de ex. si i-as astupa intrarea pt citi cai am nevoie da nu prea e asa.De exempu eu am un mercury si in cartea tehnica construcorul recomanda ca la peste 1500m altitudine sa schimbi jigloarele daca vrei ca sa ai un reglaj corect al carburatorului.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 21. ianuarie 2014, 16:19

Am vorbit cu colegu` Dan care are un motor identic cu al meu si identic cu cel despre care-i vorba in postarea de mai sus.
Al lui Dan nu are acel capac peste surubul de reglaj.
O sa ma uit si la al meu cand ajung la garaj.
Treaba e ca nu ne costa nimic sa incercam, daca turatia maxima se mareste inseamna ca ceva efect tot are (in specificatii diferenta dintre motoare este aceasta turatie maxima).
Daca nu functioneaza, pun reglajul in exact aceeasi pozitie in care l-am gasit si asta e, cautam alta solutie. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 21. ianuarie 2014, 16:21

Eu cred ca functioneaza, este vorba de un motor mic, iar persoana de a facut acest lucru, a reusit perfect fara altfel de probleme.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 21. ianuarie 2014, 17:05

eu cred ca nu functioneaza.Am reusit sa vad si eu filmul de pe yotube si am vazut ca tipul ala umbla la jiglorul de aer.problema ete ca daca maresc aerul trebuie sa maresc si benzina si atunci am nevoie de o camera de amestec mai mare problema e mai complicata daca doriti detaliem.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 21. ianuarie 2014, 17:13

Haideti sa punem putin altfel problema: :)

Are cumva cineva de pe forum un motor Yamaha F6 sa comparam carburatoarele? (ma gandesc ca au si astea vreun numar/model stantat pe ele....)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 21. ianuarie 2014, 18:38

Filmul este cu totul altceva. Omul care spune ca a reusit asta a testat si cu carburator de 6 fara nici o diferenta. Si din raspunsul celor de la yamaha mi se pare ca o dau cam cotita, prin faptul ca se pierde garantia si se incalca legislatia.... Si cam atat. Am eu yamaha de 6 dar din pacate il am depozitat in alta parte. Daca cititi si pagina a doua de pe acel forum, se explica si ce e cu radiatoarele. Informer, clar nu ai nimic de pierdut, ba mai bine ai face sa il contactezi direct pe cel ce spune ca a reusit.

15

marți, 21. ianuarie 2014, 19:01

nu detin un astfel de motor, dar.......cred in proportie de 98% ca va functiona, atat cat ma pricep si inteleg la motoare, cred ca va functiona acest "update"
detin un motoras Suzuki care acelasi jiglor de aer ascuns sub un dop de aluminiu, iar un video de pe yotube facut de un rus arata extrem de clar cum se indeparteaza acel dop si cum se regleaza si se optimizeaza mersul motorului - nu stiu daca a crescut cumva puterea, dar sigur s-a schimbat mersul motorului in mai bine

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 21. ianuarie 2014, 21:13

Salut . Ca sa opti o anumita putere trebuie sa arzi o anumita cantitate de benzina.Benzina aia arde in totalitate cu o anumita canditate de oxigen . Deci reglajul ideal este atunci cind in cilindru reusesti sa intoduci o cantitate de benzina si exact cantitatea de oxigen necesara arderii.Daca introduci mai mult aer va intra bezina mai putina si invers,deci putere mai mica.De fapt toate motoarele se tureaza in gol cind amestecul e mai bogat in aer (lasati sa mearga motorul pina termina benzina din carburator si o sa vedeti ca inainte sa se opreasca o sa se tureze nitel dar asta nu inseamna ca are putere mai mare)In alta ordine de idei e normal sa poti optine un reglaj mai bun al motorului pentru ca fabricantul la reglat in conditiile lui iar la tine concentratia de oxigen din aer poate fi mai mare sau mai mica dar ma indoiesc ca fara scule profesionale si cunostintele necesare vei optine un reglaj mai bun decit al constructorului(iti trebuie un analizor de gaze).Voi de ce credeti ca s-a inventat TURBO ca sa poti sa bagi mai mult aer in cilindru si sa supraalimentezi si opti mai multa putere.Mai clar de atit nu ma pricep sa va ecsplic la ora asta ,dar totul e fizica nu poti sa contrazici teoria sau ma rog cine stie poate inventeaza cineva un motor numai cu aer ca sa ne ducem si noi mai des la pescuit. :doarecapu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 21. ianuarie 2014, 21:18

Este si fizica e adevarat... Ramane de vazut ce reuseste informer... Iar comparatia e deplasata parerea meas

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Tyrael« (21. ianuarie 2014, 21:38)


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 21. ianuarie 2014, 21:26

Sar putea sa ai dreptate dar dupa parerea mea s-a dus vremea cind poietii inventau masini.Repet asta e parerea mea sar putea sa ma insel.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 21. ianuarie 2014, 21:30

Nici eu nu garantez ca nu am facut dar sunt cateva persoane si pe forumuri din alte tari de au reusit asta. Dar se pare ca vom afla, asta daca informer are acel tip de motor. Vad ca esti electronist, inseamna ca stii pe ce te bazezi.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 21. ianuarie 2014, 21:41

Sper sa reuseasca dar eu cred ca Informer (dupa cum il cunosc din acest forum) se va informa temeinic inainte sa umble la motor.totusi motorul ala e facut de o armata de ingineri care au niste laboratore nu l-au reglat in bucatarie.

Subiecte asemănătoare