Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 8. iunie 2014, 13:55

E posibil sa fie doar la anumite modele, la unele merg teoretic la unele nu. Totusi cred ca e mai bine sa fie lasat cum e facut de producator
...E atat de simplu de reglat, incat cu minim de cunostinte nu poti sa dai gres :) dar reglajul e fara nici un efect asupra PUTERII motorului :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

42

vineri, 26. iunie 2015, 20:07

E posibil sa fie doar la anumite modele, la unele merg teoretic la unele nu. Totusi cred ca e mai bine sa fie lasat cum e facut de producator
...E atat de simplu de reglat, incat cu minim de cunostinte nu poti sa dai gres :) dar reglajul e fara nici un efect asupra PUTERII motorului :bravo:
Am fost la service Honda sa-mi schimb uleiurile.In discutia cu meseriasu' (care face service la orice tip de motor, nu numai Honda) i-am ridicat intrebarea:Care este diferenta intre Yamaha 4CP si 6CP?
Omul a raspuns foarte natural si sigur pe el: Diferenta la cele 2 motoare este ca au garnituri de chiuloasa diferite ca grosime (mai groasa la 6CP, ceea ce mareste camera de ardere) si bujie diferita.... :nunteleg:
Poate,poate.... :nunteleg: Dar, l-am intrebat daca se baga la un Upgrade si a spus sec ca NU, ca este riscant cand desfaci, ca poti distruge anumite garnituri, etc...

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 27. iunie 2015, 13:11

E posibil sa fie doar la anumite modele, la unele merg teoretic la unele nu. Totusi cred ca e mai bine sa fie lasat cum e facut de producator
...E atat de simplu de reglat, incat cu minim de cunostinte nu poti sa dai gres :) dar reglajul e fara nici un efect asupra PUTERII motorului :bravo:
Am fost la service Honda sa-mi schimb uleiurile.In discutia cu meseriasu' (care face service la orice tip de motor, nu numai Honda) i-am ridicat intrebarea:Care este diferenta intre Yamaha 4CP si 6CP?
Omul a raspuns foarte natural si sigur pe el: Diferenta la cele 2 motoare este ca au garnituri de chiuloasa diferite ca grosime (mai groasa la 6CP, ceea ce mareste camera de ardere) si bujie diferita.... :nunteleg:
Poate,poate.... :nunteleg: Dar, l-am intrebat daca se baga la un Upgrade si a spus sec ca NU, ca este riscant cand desfaci, ca poti distruge anumite garnituri, etc...

Marirea camerei de ardere implica si alte schimbari construbtive ( majorarea in grosime a cilindrilor , a chiulasei , a prezoanelor , si chiar a bielelor ) , producatorul din simplul motiv de a nu schimba linia tehnologica a productiei (implica costuri enorme ) recurge la compromisul de a produce modelul ce suporta puterea cea mai mare , Micsorarea in cp se face practic din volumul de combustie si raportul de transmisie , dealtfel daca consultam cataloagele de piese observam ca piesele inamovibile din motor (cilindri chiulasa garnitura prezoane sunt aceleasi )
La ce ,,service " Honda zici ca ai fost ? la noi in tara ? posesorii de honda suntem in cautare de mult timp a unui service licentiat si cu mecanic pregatit de firma (nu ca ar fi v-o gaselnita honda dar un banc de probe si diagnoza ......!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

44

sâmbătă, 27. iunie 2015, 13:43

E posibil sa fie doar la anumite modele, la unele merg teoretic la unele nu. Totusi cred ca e mai bine sa fie lasat cum e facut de producator
...E atat de simplu de reglat, incat cu minim de cunostinte nu poti sa dai gres :) dar reglajul e fara nici un efect asupra PUTERII motorului :bravo:
Am fost la service Honda sa-mi schimb uleiurile.In discutia cu meseriasu' (care face service la orice tip de motor, nu numai Honda) i-am ridicat intrebarea:Care este diferenta intre Yamaha 4CP si 6CP?
Omul a raspuns foarte natural si sigur pe el: Diferenta la cele 2 motoare este ca au garnituri de chiuloasa diferite ca grosime (mai groasa la 6CP, ceea ce mareste camera de ardere) si bujie diferita.... :nunteleg:
Poate,poate.... :nunteleg: Dar, l-am intrebat daca se baga la un Upgrade si a spus sec ca NU, ca este riscant cand desfaci, ca poti distruge anumite garnituri, etc...

Marirea camerei de ardere implica si alte schimbari construbtive ( majorarea in grosime a cilindrilor , a chiulasei , a prezoanelor , si chiar a bielelor ) , producatorul din simplul motiv de a nu schimba linia tehnologica a productiei (implica costuri enorme ) recurge la compromisul de a produce modelul ce suporta puterea cea mai mare , Micsorarea in cp se face practic din volumul de combustie si raportul de transmisie , dealtfel daca consultam cataloagele de piese observam ca piesele inamovibile din motor (cilindri chiulasa garnitura prezoane sunt aceleasi )
La ce ,,service " Honda zici ca ai fost ? la noi in tara ? posesorii de honda suntem in cautare de mult timp a unui service licentiat si cu mecanic pregatit de firma (nu ca ar fi v-o gaselnita honda dar un banc de probe si diagnoza ......!!
La masterservice calea Șagului. Daca m-a trombonit,.....asta n-am verificat :rizi: , nu m-a interesat prea tare, doar am Honda :bucuros2: .Mai spunea tipul ca nu sunt reale specificatiile din manual tocmai sa nu se prinda lumea, sa se mai vanda Yamy de 6CP :nunteleg: .Am fost și la Szeged când am achiziționat motorul la reprezentanta lor și n-am sesizat vreo diferența în dotarea service-ul. Cred ca mult tine de instruirea/cunoștințele mecanicului.Eu nu am avut decât de schimbat uleiul la cizma si motor, operațiuni banale.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 27. iunie 2015, 14:01

q

:noroc:
E posibil sa fie doar la anumite modele, la unele merg teoretic la unele nu. Totusi cred ca e mai bine sa fie lasat cum e facut de producator
...E atat de simplu de reglat, incat cu minim de cunostinte nu poti sa dai gres :) dar reglajul e fara nici un efect asupra PUTERII motorului :bravo:
Am fost la service Honda sa-mi schimb uleiurile.In discutia cu meseriasu' (care face service la orice tip de motor, nu numai Honda) i-am ridicat intrebarea:Care este diferenta intre Yamaha 4CP si 6CP?
Omul a raspuns foarte natural si sigur pe el: Diferenta la cele 2 motoare este ca au garnituri de chiuloasa diferite ca grosime (mai groasa la 6CP, ceea ce mareste camera de ardere) si bujie diferita.... :nunteleg:
Poate,poate.... :nunteleg: Dar, l-am intrebat daca se baga la un Upgrade si a spus sec ca NU, ca este riscant cand desfaci, ca poti distruge anumite garnituri, etc...

Marirea camerei de ardere implica si alte schimbari construbtive ( majorarea in grosime a cilindrilor , a chiulasei , a prezoanelor , si chiar a bielelor ) , producatorul din simplul motiv de a nu schimba linia tehnologica a productiei (implica costuri enorme ) recurge la compromisul de a produce modelul ce suporta puterea cea mai mare , Micsorarea in cp se face practic din volumul de combustie si raportul de transmisie , dealtfel daca consultam cataloagele de piese observam ca piesele inamovibile din motor (cilindri chiulasa garnitura prezoane sunt aceleasi )
La ce ,,service " Honda zici ca ai fost ? la noi in tara ? posesorii de honda suntem in cautare de mult timp a unui service licentiat si cu mecanic pregatit de firma (nu ca ar fi v-o gaselnita honda dar un banc de probe si diagnoza ......!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »teo pes« (27. iunie 2015, 14:14) din următorul motiv: Asta cu specificatii nereale in manual sunt ,,tzatzizme " de zilier !faptul ca nu sunt specificate detalii sau producatorul isi aloca dreptul de a pastra anumite secrete constructive ( dopuri , gauri tehnologice , tratamente , compozitie materiale ) este general acceptat dar nu se incalca regulile de piata . As fi bucuros sa gasesc o licenta Honda in Romania , cu dotarile firmei si scule si dispozitivele specifice Honda , SINCER MAINE AS FI LA EI !!!


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 27. iunie 2015, 16:38

Salut.Ce va chinuiti atat sa maresti puterea unui motor cand totul e asa de simplu? Cumperi un motor mai mare si gata. :rizi: Apropo, nici la caruta nu e asa simplu sa maresti numarul de cai dar la un motor.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 28. iunie 2015, 19:48

Omul a raspuns foarte natural si sigur pe el: Diferenta la cele 2 motoare este ca au garnituri de chiuloasa diferite ca grosime (mai groasa la 6CP, ceea ce mareste camera de ardere) si bujie diferita....
Poate,poate....

M-am mai gandit la treaba asta si, fara a fi vreun cunoscator, totusi imi cam da cu virgula... :).
Daca maresti camera de ardere fara sa faci nimic in rest, de ce ar genera motorul putere in plus, de unde vine diferenta de putere daca in camera aia se arde aceeasi cantitate de combustibil? (ca doar n-ai schimbat carburator, galerie de admisie etc.)
Din contra, mi se pare ca daca pastrezi cantitatea de benzina arsa dar maresti camera de ardere, mai degraba ar scadea puterea decat sa creasca, scazand presiunea exercitata asupra pistonului la "explozia" benzinei... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 28. iunie 2015, 19:57

Si tie ti-a placut fizica de-a 7 a !!!!! nenorocire de invatamant comunist ca altfel era asa de simplu si usor !!!11 :bucuros2:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 28. iunie 2015, 19:59

Si tie ti-a placut fizica de-a 7 a !!!!! nenorocire de invatamant comunist ca altfel era asa de simplu si usor !!!11

Io am invatat prima oara despre motoare la termodinamica, in clasa a 10... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 28. iunie 2015, 20:36

Da , ne-au mancat copilaria cu gratuitatile astea ! deasta am ajuns unde am ajuns ! :noroc: (sa plimbam plumbul prin apa :doarecapu: ), da culmea noi ne-am si pus mintea cu ele :zid:
Da hai la somn :pescuit:
Vorba lu MUMUU ! vreai cativa noateni in plus !: vinzi gloaba si- l iei pa fisu !
De marire vorbim de cum am eu de la 10 caluti diferenta peste 40 cp si drumuri de 50-100 km ! Altfel daca ai bere rece sau spritz cu gheata :noroc: :bucuros2: nici ni simti cand ajungi !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 29. iunie 2015, 12:38

AM PUTINE CUNOSTINTE DE MACANICA, dar stiu ca marirea camerei de ardere in volum nu va creste niciodata puterea unui motor in 4 timpi, ba din contra ii scade compresia.

Modificarea volumului camerii de ardere poate duce la marirea puterii la motoarele in 2 timpi. Tot la acestea se mai poate "umbla" la modificarea marimii fantelor de admisie - respectiv de evacuare. Aceasta ultima manopera, din cate stiu este insotita de modificarea supapelor ("muzicutei"). Ambele modificari (marirea camerei sau modificarea fantelor de admisie si evacuare) sunt insotote de schimbarea modelului de bujie (se folosesc altele care au electrozii patrunsi mai "adanc" in camera de ardere (ceva gen se trece de la bujii N la tip P).
Banuiesc faptul ca acel mecanic de la Honda se referea la mtorele in 2 timpi. La unele motoare in 2 timpi, pentru cresterea puterii mai trebuie umblat si la jicloarele din carburator (majorate). Majorarea lor nu se face la "ureche" ci se cumpara unele calibrate pentru marca respectiva de motor corespunzatoare puterii dorite. De regula marirea puterii de face acstel: de la 4cp la 6cp (aici este cam nasol deoarece la 6cp ar trebui sa fie 2 pisoane, iar cel de 4cp nu are decat unul singur (cu foarte putine exceptii)., de la 10cp la 15, de la 20cp la 25 sau chiar 30cp si mai mult de atat nu stiu. Am avut un Mercury de 9,9cp "tunat" la 15cp. Nu i-am marit eu puterea, asa l-am cumparat si... era pe bune treaba. In prezent am 2 modele de Mercury de 25cp in 2 timpi pe care le-am "tunat" la 20cp prin schimbarea sticker-elor :rizi:

Din auzite, la motoarele in 4 timpi majorarea puterii nu se face decat din carburatie prin supraalimentare si modificarea avansului, dar repet, din folclor.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 29. iunie 2015, 17:59

:salut:
Sa facem doua sectiuni la raspunsurile problemei : serioase si folclor ! :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

53

marți, 7. aprilie 2020, 13:24

Salutari colegi de forum!
A trecut ceva vreme de cand nu a mai scris nimeni pe aici!
Pana la urma a reusit cineva sa mareasca puterea motorului de la 4 la 6cp?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 8. aprilie 2020, 08:56

Io am renuntat... am ajuns la concluzia ca pt. pneumatica mica + o persoana nu-i mare diferenta si nu se justifica investitia/munca iar pt. o barca d-aia pescareasca de fier, ca ai 4CP sau 6CP ii cam tot aia... :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 8. aprilie 2020, 15:36

Salutari colegi de forum!
A trecut ceva vreme de cand nu a mai scris nimeni pe aici!
Pana la urma a reusit cineva sa mareasca puterea motorului de la 4 la 6cp?

Da . F multa lume printre care si eu . Cresterea e reala si se cunoaste diferenta

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

56

joi, 9. aprilie 2020, 08:31

Io am renuntat... am ajuns la concluzia ca pt. pneumatica mica + o persoana nu-i mare diferenta si nu se justifica investitia/munca iar pt. o barca d-aia pescareasca de fier, ca ai 4CP sau 6CP ii cam tot aia... :)


Salutare. Ma bag si eu in discutie. Vazut si probat cu vreo saptamana inainte de marea criza. Sunt diferente suficient de importante si de la 5 la 6 cp. De la 4 la 6... nu mai incape discutie... Desigur conteaza mai multi parametri: tipul de barca, cat de bine este umflata aceasta, greutatea ei, a pasagerilor, repartizarea optima a incarcaturii in barca, puterea motorului etc.In filmuletele urmatoare veti observa aceste diferente. Exista 3 situatii:
1. eu kolibri 300 kml plus yamaha f6 cmhs greutate totala aproximativa 82+50+28+10=170 kg
2. barca ALLROUNDMARIN KIWI 300 plus yamaha f6 cmhs ~ 77+50+28+10=165 kg
3. barca ALLROUNDMARIN KIWI 300 plus suzuki 5hp ~ 80+50+25+15= 170 kg
Mai avem greutate suplimentara pustiul de 45 kg care va trece dintr-o barca in alta.

GOPR0 10 - YouTube

GOPR0 11 - YouTube

Kolibri kml 300 + yamaha f6 cmhs VS Allroundmarine kiwi 300 + yamaha f6 cmhs - YouTube

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

57

joi, 9. aprilie 2020, 08:46

De acord cu antevorbitorii mei... sunt situatii si situatii... :)
Mie personal, dupa cum spuneam, nu mi-a fost convenabila investitia (carburator nou Yamaha4CP/4T --> 6CP/4T + restu`) pt. diferenta care era la pneumatica de 2.70 cu mine singur (n-are chila si nu-i facuta pt. viteze)... iar la o barca de fier de juma` de tona, daca n-ai un 15-20CP, ca ai 4 sau 6 sau 8 mi s-a parut ca-i cam acelasi lucru.
Acu` fiecare cum crede... :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

58

joi, 9. aprilie 2020, 13:44

Multumesc de raspunsuri!
De curand am achizitionat un Yamaha 4cp4T F4AMH S (2001) !
Ma gandesc sa il modific la 6cp!
Daca cineva dintre dvs. are info. ce piese trebuie cumpărate si cum ar trebui schimbate,modificate la motorul meu, va rog pe privat!
Cu stima Florin Trif! :prieteni:

Subiecte asemănătoare