Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 8. decembrie 2013, 00:07

Zorane, nu-i nevoie sa ma convingi ca si eu fac acelasi lucru... conving cat de multi oameni pot, dintre aceia cu care se poate totusi sta de vorba, ca-i o cauza buna sa pastrezi natura (in general) asa cum e.
Din pacate insa, dupa cum spuneam mai devreme, sunt sceptic ca " Fat-Frumos o va salva pe Ileana Cosanzeana inainte sa o... pupe Zmeu`" :rizi: .
Da` noi incercam, macar sa dormim linistiti... ;).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 8. decembrie 2013, 07:38

Si totusi se mai intampla cite una, alta: Actiune anti-braconaj in Delta Dunarii: S-a lasat cu zeci de amenzi, dosare penale si sute de kilograme de peste confiscat

Dar sa nu uitam ca aceasta problema, braconajul, nu este unica si cea mai importanta problema din Romania, problema ce necesita actiuni costisitoare si de durata. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 8. decembrie 2013, 09:25

Romania are mari probleme cu coruptia, la orice nivel, de la cel mai mic functionar, la cei care ne conduc dupa bunul plac si dupa interesele proprii.I-am lasat pe altii sa ne vanda tara si am participat cu buna stiinta la impartirea ei, prin neluarea niciunei atitudini.
Cat despre braconaj -una din problemele tarii- este ca se practica fie "legal"(vezi Olt), fie ilegal, insa cu spate asigurat de autoritati. Eu am devenit un negativist,nu mai cred nimic din cele promise de autoritati, insa voi lupta in continuare contra fenomenului, atata timp cat viata sau sanatatea nu imi sunt puse in pericol.
Always C&R

IonutFishing

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 8. decembrie 2013, 09:33

Daca vorbim de braconajul pe dunare, eu sunt un pic mai coleric si stiu atat: nu te poti duce la politie sa spui ca ai fost batut sau ti- au fost rupte plasele, luate aparatele de curent, etc. Asa ca poate nu
pot face multe dar sigur este faptul ca nu ar fi bine sa braconezi pe unde sunt eu la peste.
Sunt de acord cufelul de a pune (rezolva :zambet: )problema cu o mica mentiune.Nu cu mult timp in urma(dupa mult blamata Epoca de Aur)s-a pus problema retragerii din manualele de Literatura Romana a povestii Capra cu iezi ,pe motiv ca sarmanul patruped a gasit de cuviinta sa-si faca singur dreptate in disputa cu lupul-fapt de o gravitate nemaiantalnita,lipsit de etica si de morala.Deh,de unde era sa stie bietul scriitor ca vreodata se va face o atat de amanuntita analiza a scrierilor sale.Cred ca nici Veronica nu stia altfel l-ar fi prvenit.Despre ce vorbim?
...cogito ergo sum.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 8. decembrie 2013, 09:52

:gandesc:.... ce ar fii daca.... in Romania..... pescuitul cu triple si importul s-ar pedepsii cu o amenda consistenta (si biinenteles platita)ar fi o picatura intrun ocean dar ar fii un inceput in combaterea
fenomenului, restul e bla ! ....bla !.
P,s.... ori dai !! ori o iei !cale de mijloc nu este :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 8. decembrie 2013, 10:11

Dane, ce putem NOI face, fiecare in parte, asta e o chestiune de discutat.

Dar, la fel de importanta ar fi si propunerile si ideile, care s-ar putea aplica in legislatie pt diminuarea braconojului. :noroc: Pt asta ne lipseste un subiect aparte!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

47

duminică, 8. decembrie 2013, 11:39

Ca sa zic si io ceva in aceasta discutie, referitor la postarile lu` Zoran si Adi, eu cred ca voi sunteti ambii in cunostinta de cauza si foarte bine intentionati dar vreti lucruri diferite.
Zoran cred ca vrea sa convinga, daca se poate, cate un pescar/braconier din 1000 cu care se intalneste ca este bine sa se conformeze unor reguli existente.
Adi vrea sa oblige de maine toti pescarii/braconierii sa se conformeze unor reguli existente.
Personal cred ca metoda lui Zoran nu este suficient de rapida ca sa fie eficienta iar pt. dorinta lui Adi nu exista suportul din partea "organelor".
Deasemenea cred ca metoda lui Zoran este teoretic buna dar sunt sceptic ca va avea rezultate inainte de a se pierde "obiectu` muncii" (vezi exemplu` cu lipsa ursilor din DE :) ).
Totusi cred ca metoda lu` Zoran este singura care la ora asta se poate practic aplica... cu folos mai mare sau mai mic dar macar ii cu ceva mai mult decat zero!


ca deobicei Costi a facut o sinteza buna a celor spuse mai sus :noroc:

cred ca la momentul actual, pur si simplu nu se vrea si nu se doresc legi sau aplicarea lor cu strictete.

poate sunt paranoic, dar tot am impresia ca sunt lasate de izbeliste astfel de lucruri cu scopul de a destabiliza si nemultumii populatia in asa fel incat ea singura sa ceara legi si mai drastice si mai multe ingradiri ale drepturilor sale - si aici ma refer la modul general, la cum a ajuns societatea romaneasca in ziua de astazi si la valorile care o domina. :doarecapu: :zid:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 8. decembrie 2013, 11:48

poate sunt paranoic, dar tot am impresia ca sunt lasate de izbeliste astfel de lucruri cu scopul de a destabiliza si nemultumii populatia in asa fel incat ea singura sa ceara legi si mai drastice si mai multe ingradiri ale drepturilor sale - si aici ma refer la modul general, la cum a ajuns societatea romaneasca in ziua de astazi si la valorile care o domina.
Adi .....complet gresit.....ai doare in :poza: de ce se intampla in tara :nervos:...... :necajit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

49

duminică, 8. decembrie 2013, 19:55

Dane,
Nu ma refeream la conducatorii nostrii, - defapt papusarii nostrii.
Ma gandeam la o scara mult mai mare, dar cum am spus, este foarte posibil sa gresesc :gandesc:

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 8. decembrie 2013, 21:19

Daca vorbim de braconajul pe dunare, eu sunt un pic mai coleric si stiu atat: nu te poti duce la politie sa spui ca ai fost batut sau ti- au fost rupte plasele, luate aparatele de curent, etc. Asa ca poate nu
pot face multe dar sigur este faptul ca nu ar fi bine sa braconezi pe unde sunt eu la peste.
Sunt de acord cufelul de a pune (rezolva :zambet: )problema cu o mica mentiune.Nu cu mult timp in urma(dupa mult blamata Epoca de Aur)s-a pus problema retragerii din manualele de Literatura Romana a povestii Capra cu iezi ,pe motiv ca sarmanul patruped a gasit de cuviinta sa-si faca singur dreptate in disputa cu lupul-fapt de o gravitate nemaiantalnita,lipsit de etica si de morala.Deh,de unde era sa stie bietul scriitor ca vreodata se va face o atat de amanuntita analiza a scrierilor sale.Cred ca nici Veronica nu stia altfel l-ar fi prvenit.Despre ce vorbim?

:nervos:
Nu stiu ce vrei sa spui dar deh trebuie sa postezi ceva. Ceea ce nu vad este legatura cu subiectul acestui topic. Daca vrei sa-mi transmiti ceva , te rog sa o faci pe privat.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 11. decembrie 2013, 12:11

daca pe Olt faci asa ceva, risti sa faci si baie


Cel mai nebunesc pescuit din lume, este numit ceea ce se întâmplă pe Antogo lac din Mali. Auzind împușcatura, sute de oameni se arunca în apă in încercarea de a găsi som în apa pestii sunt pusi în saci , sau ținuti în gură. :doarecapu:
Adi!!! era o glma cu Oltu !! :noroc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 8. septembrie 2014, 14:19

Acum 30 min. in Sag la podul peste Timis, dadea de zori unu cu o telescopica cu o plasa aprox. 1m/1m in forma de A ( nu am mai vazut genul asta de plasa, dar nu cred ca este permisa).Plec spre TM , iar in Sag masina politiei stationa pe dreapa (cred ca erau localnic unul chel). I spun: Nu stiu daca voi va ocupati sau nu dar, este unul care arunca cu o plasa la pod si nu cred ca are voie- raspunsul lui : de cateori ma duc acolo cand vad masina politiei pleaca.., o sa ma duc sa vad despre ce este vorba. I-am transmis sa se camufleze si sa mearga pe jos...Oare sa dus?

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 8. septembrie 2014, 17:31

SorinM am intalnit si eu aceeasi fapta, doar ca politistul astepta dreptul si nu era un simplu subofiter.

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

54

luni, 8. septembrie 2014, 17:57

Nu cred ca este vorba de spaga-nu este chiar asa promitator locul incat sa dea si spaga , probabil avea altceva de facut si mai mult ca sigur stia cine se ocupa de asa ceva. Ultima data tot pe Timis pe la Parta surprinzand doi parasutisi, dupa ce am trecut de ei am dus doar telefonul la ureche si in cinci minute nu mai erau ( am facut-o din instinct , nu cred ca as mai faceo puteam sa ma aleg cu o bataie !). Acum fiind pe malul opus am facut poze , am tot dus telefonul la ureche NIMIC! Poate nu e constient de gravitatea faptei sau poate are cunostinte!

55

joi, 4. august 2016, 17:02

braconaj

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian« (4. august 2016, 17:11)


Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

56

joi, 4. august 2016, 17:48

Sistemul "Cath&Release" nu ar trebui sa functioneze si la braconieri...
E ca si cum ai amenda prostituatele...in speranta ca nu vor mai repeta fapta.