Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

miercuri, 4. decembrie 2013, 22:47

In cazul "braconierilor" trebuie sunat la filiala ... si la jandarmerie... dar ...

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 5. decembrie 2013, 07:25

Cristi, din păcate asta-i starea de jos până sus, protestele sunt inutile, important este să nu faci tu. Eu n-aş fi spus nimic şi m-aş fi pus între ei şi aş fi pescuit normal, poate unu doi ar fi înţeles ceva.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 5. decembrie 2013, 12:43

Cu privire la braconaj eu m-am cam lamurit.
De 3 ori am sunat la 112 sa reclam cate un act de braconaj i de fiecare data nu s-a intamplat nimic.
O singura data au venit 2 reprezentanti au vazut braconierul cum isi pazea plasele si nu i-a zis nimic. Tot mie mi-au spus: ,, aaaa. pai plasele sunt pe malul celalat... aici nu mai tine de noi .... tine de cei de la Podul Turcului....'' asta dupa ce au venit dupa 2-3 ore de cand am sunat.

24

joi, 5. decembrie 2013, 19:17

@Cristian
poate la Dumnezeu sa mai faci reclamatie ca in rest............

@ovidiu
scuze pt ceea ce o sa spun, dar....................traiesti in alta tara.
daca pe Olt faci asa ceva, risti sa faci si baie

cand vorbea si semnalam pe forumuri cu cativa ani in urma (din pacate nu multi) ca exista un flagel de care nu scapam si care se va extinde - vorbeam de pescuitul cu parasute, plase si alte asemenea inventii - marea majoritate se uitau ciudat la cei care spuneam asta, iar reactia era.................."mda, poate, ma rog, dar pe Mures nu exista asa ceva si nu o sa fie niciodata" (sau orice alta apa)
ehh, uite ca nu a trebuit atat de mult timp ca nenorocirea sa se abata si in aceste zone si curand o sa fie peste tot - mare minune daca nu o sa legalizeze asa ceva pana la urma

@iulian
fi fericit ca nu ti-au dat amenda
ultima interventie la care am asistat - un amic s-a luat la harta cu braconierii intr-o zona in care ei fac legea acolo - rezultatul a fost o amenda din partea politistilor ca i-a deranjat si a deranjat linistea si ordinea publica :doarecapu:

@zamfi
si tu mai ziceai de mine ca am multe gume :rizi:

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 5. decembrie 2013, 22:23


fi fericit ca nu ti-au dat amenda
ultima interventie la care am asistat - un amic s-a luat la harta cu braconierii intr-o zona in care ei fac legea acolo - rezultatul a fost o amenda din partea politistilor ca i-a deranjat si a deranjat linistea si ordinea publica
ai perfecta dreptate,se fac controale doar la comanda unor braconieri,stiu concret un caz cand au venit braconierii (tot pe Mures)si din cauya ca nu aveau loc sa-si intinda plasele de pescari care pescuiau regulamentar dupa scobar si morunasi ,au chemat un amic de al lor (domn de la filiala) care a venit cu jandarmi si au inceput sa se ieie de pescari(sa le gaseasca nod in papura).iar uni pescari ce ii cunosteau pe braconieri s+au dat seama de smecherie au intrebat revoltati pe jandarmi :nunteleg: (ce+i cu bataia asta de joc)si bineinteles s+au ales cu avertismente scrise(aproape amenda),de acea eu urez braconierilor :poza: .

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 6. decembrie 2013, 07:16

Adi nu mă supăr, majoritatea ştim ce se întâmplă şi, având în vedere amploarea şi nivelul la care s-a ajuns, nu-şi mai are sensul să cheltuim foarte multă energie cu lucruri pe care de fapt nu avem puterea să le schimbăm. Aşa ca fapt divers, în anii 90 se pescuia din greu la hâţă în zona Deva pe Mureş, mergeau organizat noaptea şi prindeau somni şi crapi mari, acum au trecut la plase. O parte din cei care sunt puşi să vegheze pentru respectarea legii au trecut de partea cealaltă, cam asta este din păcate.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 6. decembrie 2013, 07:17

Niste amici de-ai mei,au impiedicat niste braconieri sa intinda o setca.Dupa 2 ore au gasit masina cu cauciucurile taiate.Au facut reclamatie la Politie.Cu atat au ramas.

Inspectorul ANPA(cel putin pe Arad,nu generalizez)este un individ violent ,acuzat de multi ca e pe mina cu braconierii.Se braconeaza chiar in oras,pe coclauri nu mai vorbesc.Isi justifica activitatea dind amenzi aiurea ,pe care cum poate prinde.

Intre altele ,un amic al meu a luat amenda de la jandarmi pentru ''alertarea inutila a autoritatilor'' pentru ca i-am chemat intr-un loc unde niste braconieri greblau si se pregateau sa bage setca.

Toata povestea,insotita inclusiv de procesul verbal al jandarmeriei semnat si de inspectorul Micoroiu,a ajuns la revista ''Pescuitul pentru toti',urmind sa fie publicata in vara acestui an.

Acest lucru nu sa intimplat,articolul fiind ''dat la schimb'' pentru un interviu cu Teodor Bentu (ajvps)care fusese proaspat ales in nu stiu ce comisie la F.I.P.S.

In concluzie ,daca vedeti braconieri, stiu sa va spun un lucru pe care sa nu il faceti-NU VA BAZATI PE AUTORITATI.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 6. decembrie 2013, 08:10

Mai acum un an, paznicul unei acumulari pe care mai merg la pecuit a surprins cativa braconieri in actiune si s-a dat la ei. Rezultatul ? L-au stropit cu benzina si i-au dat foc ! S-a chinuit saracu' prin spitale mult timp si cu greu si-a revenit. Faptasii nu au fost prinsi. El este paznic in continuare. Oare ce credeti voi ca va face el la urmatoarea intalnire cu braconieri pe balta ? Intr-o asemenea tara corupta, in care domneste nonvaloarea, unde dicteaza banu si numai banu, mai sperati voi ca va combate cineva braconajul piscicol ? Ceea ce se face la nivelul intregii tari, de unii se imbogatesc peste noapte in detrimentul distrugerii economiei, a bogatiilor naturale, a tuturor valorilor neamului nu este oare tot braconaj ? Eu zic sa lasati subiectele astea ca rad si curcile de noi !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 6. decembrie 2013, 08:18

Oare daca facem un topic dedicat numai cu filmari si poze, infatisand activitatea braconierilor, nu se autosesizeaza nimeni? Sau ii punen in pericol viata lui Zora? :zambet: poate ii bat braconierii pe la usa..

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 6. decembrie 2013, 08:27

Eu zic sa lasati subiectele astea ca rad si curcile de noi !


Nu Florine, nu sunt deacord! Subiectele pe aceasta tema trebuiesc continuate, pt a avea fiecare dintre noi o idée cam ce se poate intampla daca...
Din povestea ta cu paznicul avem de tras foloase, stim acuma cam ce s-ar intampla daca intervenim singuri.

Consider ca pozele si filmarile cu braconieri nu au ce cauta pe nici un forum de pescuit, mai ales ca astfel va puneti fiecare viata in pericol. Acestea trebuie trimise la politie, filial de pescuit si ziar. O alta posibilitate ar fi urcarea lor pe Youtube, sub un user-name necunoscut.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

31

vineri, 6. decembrie 2013, 18:43

si?!!!
cam care crezi ca ar fi rezultatul?!

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 6. decembrie 2013, 19:04

Inainte, cand eram mai "tanar", credeam ca oamenii(pescarii) sunt negativisti.Credeam ca forumistii zic ca nu se ajunge la niciun rezultat...nu stiu.. din comoditate? Poate lipsa de interes din partea unora?Timpul m-a invatat si pe mine sa fiu negativist...De ce? Din cauza ca dupa zeci de telefoane in care nimeni nu a venit, in special prin partile Vrancei/ Bacaului, ore pierdute dupa fundul politistilor, poze cu care am ramas "amintire", chiar si inregistrari audio cu apeluri la 112...era sa plec batut de pe malul apei ca am indraznit sa sun la politie, care la randul ei a anuntat braconerii.Singurul meu "noroc" a fost ca eram destul de cunoscut prin zona, culmea, de alti braconieri, care ma stiu drept "baiatul care elibereaza", si care, culmea, imi poarta respect tocmai din cauza asta :doarecapu: De atunci, evit zona, pentru ca nu se stie niciodata daca nu cumva ma vor tine minte si imi vor da o lectie.Da,mi-este frica, nu mi-e rusine sa spun ca mi-e frica.Mi-e frica pentru viata sau sanatatea mea.Eu umblu singur de regula pe acolo, sau cu inca un baiat.Ce sa facem noi impotriva unei gloate de tarani furibunzi?
Din pacate, tara asta a pierdut TOT! Nu mai poate fi salvata decat, poate, de o mana de fier, daca nu cumva toti hotii, tiganii, coruptii, il vor impusca de Craciun si pe ala... :necajit:
Always C&R

IonutFishing

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 6. decembrie 2013, 21:45

braconaj

Mai acum un an, paznicul unei acumulari pe care mai merg la pecuit a surprins cativa braconieri in actiune si s-a dat la ei. Rezultatul ? L-au stropit cu benzina si i-au dat foc ! S-a chinuit saracu' prin spitale mult timp si cu greu si-a revenit. Faptasii nu au fost prinsi. El este paznic in continuare. Oare ce credeti voi ca va face el la urmatoarea intalnire cu braconieri pe balta ? Intr-o asemenea tara corupta, in care domneste nonvaloarea, unde dicteaza banu si numai banu, mai sperati voi ca va combate cineva braconajul piscicol ? Ceea ce se face la nivelul intregii tari, de unii se imbogatesc peste noapte in detrimentul distrugerii economiei, a bogatiilor naturale, a tuturor valorilor neamului nu este oare tot braconaj ? Eu zic sa lasati subiectele astea ca rad si curcile de noi !


Sa traiesti nea Mircea. Un eveniment nefericit dar care a luat amploare peste tot. Daca vorbim de braconajul pe dunare, eu sunt un pic mai coleric si stiu atat: nu te poti duce la politie sa spui ca ai fost batut sau ti- au fost rupte plasele, luate aparatele de curent, etc. Asa ca poate nu pot face multe dar sigur este faptul ca nu ar fi bine sa braconezi pe unde sunt eu la peste. Nu pot da alte detalii clare pentru ca ............... asta este viata, din cate stiu orice initiativa nu va fi aplicata decat dupa mai multe " intalniri" neortodoxe si atunci cand grupuri de oameni se unesc si urmaresc acelasi scop. Ce pot sa va spun si in acelasi timp sa va sfatuiesc este ca cel mai eficient mod de a lupta cu braconierii sunt televiziunile. Daca sunati si spuneti ca aveti detalii in 15 minute aveti un reporter sau daca nu filmatii si dati imaginile catre un post tv. O sa vedeti atunci ce frumos se misca autoritatile.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »speedy« (6. decembrie 2013, 21:51)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 7. decembrie 2013, 05:13

si?!!!
cam care crezi ca ar fi rezultatul?!


Adi, ce se intampla dupa aceea nu stiu. Important este ca pescarii sa nu se intoarca si sa faca precum nu au vazut nimica. Un astfel de pescar si-a pierdut speranta sau, cum ar fi in cazul meu, as ramane deprimat ca nu am incercat macar sa fac ceva!

Raspunsul meu era dat celor ce vor sa faca ceva.
Ce se intampla dupa aceea, nu stiu, sincer! Insa mai exista un forum care dezbate parca doar aceaste teme: braconaj. Anem cred ca stie despre ce vorbesc...

Si cum a amintit si Speedy, faptul ca exista dovezi dupa o filmare, poze, samd... sperie de multe ori unele persoane aflate in cauza si le reduce mult din activitate.
Oricum, sa faci ceva (nu nebunii de unul singur! :box: ) e mai bine decit sa nu faci nimica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 7. decembrie 2013, 19:13

Sant la fel de ofticat de prezenta braconierilor ca mai toti pescarii. Faptul ca am zis ca discutam degeaba este parerea mea , nu vom combate braconajul prin discutii pe forum. La varsta pe care o am ( si ma mandresc cu ea ) am vazut atat de multe lucruri petrecute pe malul baltii si am ajuns la convingerea ca numai o lege f. dura, care sa fie si aplicata in regim de urgenta ar mai avea ceva sanse de reusita. Daca aveti careva ceva pila prin parlament, ne putem organiza sa incercam sa bagam un proiect de lege drastica ,desi la cat costa chestia asta ( nici un parlamentar nu o sa o faca gratis) ma indoiesc de reusita. De curand, unul din marii proprietari de balta din zona apropiata Bucurestiului a devenit parlamentar ( a se intelege ca si-a cumparat un post de parlamentar). Stiti care este rezultatul ? Datorita multiplelor obligatii pe care si le-a creeat ( "pai bine ba, nu dai si tu un peste ? ) navodeste la greu baltile, ca mai au parlamentarii si restaurante, hoteluri, etc. Salaul, care acum cativa ani era "tabu" la navod,nu era voie sa se recolteze nici o bucata , acum se retine, inclusiv puietul. Bucurestenii stiu despre cine este vorba,rezultatele pescuitului la salau au fost mai mult decat slabe anul asta. Deci daca proprietaru isi distruge balta cu mana lui, legal fiind, ce pretentii aveti de la unii care traiesc numai din pestele vandut ? Solutia este pusca cu luneta, cu amortizor de zgomot si executata tragerea de la distanta, prin geamul masinii. Daca nu in braconier, macar in barca acestuia.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 7. decembrie 2013, 22:55

Poate ca ai dreptate, dar sa nu uitam ca totusi omul sta inaintea si deasupra pestelui.

Motivele braconajului in Romania si in alte tari sunt multiple:
- saracia
- lipsa de educatie (aici in sensul nu de cei 7 ani de acasa, ci lipsa de educatie in cunostiinte de biologie, hidrologie, pastrarea si pretuirea bogatiilor naturale, cunostiintele elementare de care are nevoie orice pescar pt a pescui cu responsabilitate, atata pescarul sportiv cit si industrial...)
- traditia (cu obiceiurile ei -> obligatii, plocoane,...aceasta se intalneste in toate paturile sociale)
- ne-cunoasterea legilor, ca urmare a lipsei de informare a pescarului sau a celui care braconeaza
- ne-aplicare legilor (mai ales pe plan local -> prieteni, cunostiinte, sau chiar respectul pt anumite persoane cu functii,..)
- coruptie
- ....

Si daca imi fac acuma o imagine complexa asupra motivelor braconajului, nu prea gasesc ok sa iau in "vizor" un amarat care de fapt nu stie ce face.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Amintiri...
Prin 1900-toamna, intr-o vara calduroasa tare, am ajuns pe o balta a asociatiei, unde trebuia sa ne distram la caras. Mi-a atras atentia un val mai ciudat, care s-a adeverit a fi un amur de 4 kg. In mai putin de 1 ora am prins vreo 5 amuri, cel mai mare de 11 kg. Balta e langa groapa de gunoi a Detei, asa ca toti pestii erau eliberati imediat, pt ca, chiar punand doar mana pe ei nu mai iesea 3 zile mirosu' din palma. Unul singur a ajuns la masa, pt ca mi-au cerut 2 pustani de vreo 5-6 anisori: "Nene, nu ni-l dai noua te rog, ca nu avem ce manca acasa...", vazand ca noi si asa le dam drumul inapoi.
A 2-a zi dimineata, la cafenea, ma ia la vorba Profesorul de istorie, fost Director de scoala: "Mai Zorane, am auzit ca ai prins captura cea mare... Mie imi place sa ma duc cind iasa Timisu', cu cotaritza in cubice. Nimic mai bun ca un caras de Timis. Si daca ma umplu de imala pina in gat, n-are nimica..." (cotaritza = cos de nuiele fara fund)
Ii si spun prietenului meu dupa ce pleaca Profu', ca nici macar nu stiam ca e asa pescar inrait! "Ah, nu-i el pescar, doar cind iasa apa din matca o ia razna! Asa cum merg eu cu sefu' de post la Barzava cu plumbaritza, cind urca cleanul la depus si la primul baraj stau toti in apa de 50 cm. Cel mai mult am scos 5 portbagaje pline ochi...si ii bine ca nu-s pescari care sa ne deranjeze, ca-i inchis pescuitu' atunci"

Deci, dupa cum vedeti, in citeva randuri am exemplificat persoane din mai multe paturi sociale, care intr-un fel sau altul ii putem pe toti numi BRACONIERI.
Eh, si acuma pe care sa-l luam in "vizor"? Pe neamtzu' care a pescuit fara permis? Pe amaratzii care nu aveau ce manca acasa, dar erau cu betzele in apa fara permis? Pe Profesorul de istorie, director de scoala, cel mai respectat Profesor de catre toate generatiile de elevi de 30 de ani incoace, care dadea cu cosul prin namol dupa caras? Pe dirigintele de posta care scotea clenii pe prohibitie? Sau pe sefu' de post, care era originar din Oltenia si a venit cu plumbaritzele in zona?
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nu cred ca vom putea vreo-data sa analizam in citeva minute, la marginea apei, motivele pt care oamenii braconeaza, sau sa oprim de pe o zi pe alta acest braconaj general, nici cu cele mai drastice legi. Parerea mea este ca pt asta trebuie timp, rabdare si contributia fiecarui pescar, motivatia acestuia pt a sustine si a ajuta la purificare, pietricica cu pietricica, pas cu pas.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

37

sâmbătă, 7. decembrie 2013, 23:36

si?!!!
cam care crezi ca ar fi rezultatul?!


Adi, ce se intampla dupa aceea nu stiu. Important este ca pescarii sa nu se intoarca si sa faca precum nu au vazut nimica. Un astfel de pescar si-a pierdut speranta sau, cum ar fi in cazul meu, as ramane deprimat ca nu am incercat macar sa fac ceva!

Raspunsul meu era dat celor ce vor sa faca ceva.
Ce se intampla dupa aceea, nu stiu, sincer! Insa mai exista un forum care dezbate parca doar aceaste teme: braconaj. Anem cred ca stie despre ce vorbesc...

Si cum a amintit si Speedy, faptul ca exista dovezi dupa o filmare, poze, samd... sperie de multe ori unele persoane aflate in cauza si le reduce mult din activitate.
Oricum, sa faci ceva (nu nebunii de unul singur! :box: ) e mai bine decit sa nu faci nimica.


zoran,

eu ti-am mai spus ca esti un idealist si ai o viziune idealista asupra pescuitului si a ceea ce se intampla cu pescuitul in Romania.
tu gandesti si visezi lucruri pe termen indelungat, dar in Romania nimeni nu face asa ceva.
mai toti cei care mai aveau un dram de speranta ca se mai poate schimba ceva in bine, odata cu trecerea anilor si timpului, au trecut in tabara "negativistilor" asa cum i-a denumit tristan
nu sunt de conceptia sa nu se faca nimic, ba din contra, numai ca am trecut demult de faza cand inca mai credeam si speram ca legal se mai poate face ceva.
la momentul actual nu mai cred decat in masuri drastice si coercitive si aplicata legea junglei, adica, l-ai prins pe braconier si te tin puterile, da-i omor sau fa o paguba majora la masina, barca, plase etc - pt ca la fel face si el/ei.
cat priveste luarea in calcul de dovezi filmate.............nici o sansa, in justitie nu sunt acceptate astfel de dovezi decat daca au fost facute de catre "specialisti" si cu acordul unui judecator si procuror
cu ceva ani in urma am incercat si cu ziaristi si cu televiziuni, dar in afara de scopuri murdare de santaj si exploatarea subiectului in folos propiu nu am vazut la nici un "ziarist" si la nici o televiziune contactata de mine la acel moment (e drept ca au fost 3 tv-uri locale), sa aiba alt interes.

de regula umblam singuri la pescuit sau maxim cu inca un coleg de suferinta si caram dupa noi echipamente destul de scumpe, masini, barci, sonare, lansete, mulinete, etc., iar braconierii din ce am observat se misca doar in grupuri de minim 3-4 insi si de regula sunt localnici, deci foarte usor pt ei sa te tina minte si sa te urmareasca cand mai apari in zona.
atata imp cat nu exista unitate intre pescari, nu se va face nimic nicodata, dar cum pescarii sunt niste egoisti oportunisti in marea lor masa...................slabe sanse.
ai enumerat mai sus cateva aspecte ale existentei braconajului in Romania, dar nu ai luat in calcul inca unul care cred eu ca este major si decisiv si anume
- obtinerea de valori fara investitii majore si fara plata de taxe sau impozite
- obtinerea de valori si foloase necuvenite din "ograda" sau munca altuia
- rasturnarea valorilor morale in Romania si incetatenirea faptului ca cine munceste este un fraier, iar cine fura/braconeaza/smenuieste, etc. face bani si traieste bine

si ar mai fi multe de spus, dar este tarziu si deja :vomit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 7. decembrie 2013, 23:48

Ca sa zic si io ceva in aceasta discutie, referitor la postarile lu` Zoran si Adi, eu cred ca voi sunteti ambii in cunostinta de cauza si foarte bine intentionati dar vreti lucruri diferite.
Zoran cred ca vrea sa convinga, daca se poate, cate un pescar/braconier din 1000 cu care se intalneste ca este bine sa se conformeze unor reguli existente.
Adi vrea sa oblige de maine toti pescarii/braconierii sa se conformeze unor reguli existente.
Personal cred ca metoda lui Zoran nu este suficient de rapida ca sa fie eficienta iar pt. dorinta lui Adi nu exista suportul din partea "organelor".
Deasemenea cred ca metoda lui Zoran este teoretic buna dar sunt sceptic ca va avea rezultate inainte de a se pierde "obiectu` muncii" (vezi exemplu` cu lipsa ursilor din DE :) ).
Totusi cred ca metoda lu` Zoran este singura care la ora asta se poate practic aplica... cu folos mai mare sau mai mic dar macar ii cu ceva mai mult decat zero!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

sâmbătă, 7. decembrie 2013, 23:50

Aici iti dau perfecta dreptate Adi, e tarziu! :noroc:
Dar,...

- obtinerea de valori fara investitii majore si fara plata de taxe sau impozite
- obtinerea de valori si foloase necuvenite din "ograda" sau munca altuia
- rasturnarea valorilor morale in Romania si incetatenirea faptului ca cine munceste este un fraier, iar cine fura/braconeaza/smenuieste, etc. face bani si traieste bine


... cele 3 enumerate de tine se pot destul de bine incadra sub:
- saracie, traditie, ne-aplicarea legilor...

Nu cred ca se pot combate vreodata complet, la fel cum si in Germania inca exista braconaj, coruptie, si multe altele, dar treptat se pot reduce.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 8. decembrie 2013, 00:00

Informer, si 1 din 1000 e bine, daca altfel nu se poate!?
De fapt, o astfel de metoda pe termen indelungat se poate si scurta, cu sprijin, care ar fi de exemplu o revista de specialitate care sa combine bunul, cu frumosul si cu utilul. Insa, orice revista e interesata doar de vanzari, orice magazin de pescuit la fel, chiar si cei de la filialele de pescuit, si astfel, cei care ar putea cel mai mult sa sustina si sa miste ceva, nu au interes sa o faca.

Am mai scris intr-un subiect, am cautat o revista care sa publice articolul educativ despre pescuitul pe Ebro, ptr a ajunge informatia la cit mai multi pescari. Nici o sansa. Aceasi oameni care se plang de ce se intampla pe apele din Ro in urma braconajului, nu pot admite sa publice asemenea articole, si sunt interesati in mare parte doar de reclame profitabile. Trist.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com