Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 21. decembrie 2013, 20:02

Salaul iarna!

Salutare!
Am dat in patima salaului de vreo 2 luni. Acum daca merg pe apa pe lac cu barca observ pe sonar o gramada de pesti pe fundul apei care ar trebui sa fie salai dar nu pune botul niciunul. Am incercat cu jig tarait pe fundul apei, saltat dar tot nimic. Cu shad mic, mare, lung, cu jig greu, usor de toate si nimic. Pe site-urile din afara lauda toata lumea aceasta perioada ca fiind ceea mai buna. Nu stiu ce sa mai fac. Aveti vreun raspuns sau solutie inafara de a sta in casa si sa astept primavara? Multumesc!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 21. decembrie 2013, 21:11

Ce vezi pe sonar nu sunt neaparat salai. Personal cand am prins salau pe verticala nu am vazut nimic pe substrat. Doar tzac pe lanseta. Cand esti sub barca cu shadul nu e nevoie sa-l agiti. Il lasi pe fund, ridici 5 cm si nu mai misti. Miscarea barcii si valurile ajung.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 22. decembrie 2013, 05:52

Salut Lupishor,
cum a spus Tudor, daca vezi pesti pe sonar, poa sa fie si platici, caras, crap... Toti cam stau iarna pe fundul apei.

Ai posibilitatea sa postezi cumva o poza cu imaginea de pe sonar?

De ex eu caut bancurile de pesti mici, de obicei stau gramada ca un covor gros de pina la 3 metri. Salaii, stiucile si bibanii stau in jurul bancului si la nevoie se hranesc. Acestia ii vezi doar daca sunt activi. Atunci tra sa se desprinda de fund si sa inoate. Daca stau lipiti de fund, ai nevoie de sonar High Tec pt a-i identifica.

Ce sonar folosesti? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 22. decembrie 2013, 06:15

Montura drop-shot este foarte eficienta din barca,pe verticala,iarna..Totul este sa localizezi salaii.Daca sint acolo este imposibil sa nu dea tzac vreunul.Ori pe drop shot,ori pe clasic..pe gramaj mare ,pe gramaj mic-planat..trenuie incercata fiecare varianta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 22. decembrie 2013, 18:49



Ai posibilitatea sa postezi cumva o poza cu imaginea de pe sonar?
Nu pot atasa pozele ca sunt prea mari. Ca si sonar am un Garmin Fishfinder 90. Si azi aceeasi chestie. Plin de ei dar fara vreun atac.


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 22. decembrie 2013, 20:05

Am incercat cu jig tarait pe fundul apei, saltat dar tot nimic. Cu shad mic, mare, lung, cu jig greu, usor de toate si nimic.
:gandesc: mai incearca cu o montura... mort mani....cu plumb mic, si urmareste atent firul (daca nici asa nu musca !!!)lasa-i sa -si petreaca ...craciunul :ochi: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

7

luni, 23. decembrie 2013, 20:22

Montura drop-shot este foarte eficienta din barca,pe verticala,iarna..Totul este sa localizezi salaii.Daca sint acolo este imposibil sa nu dea tzac vreunul.Ori pe drop shot,ori pe clasic..pe gramaj mare ,pe gramaj mic-planat..trenuie incercata fiecare varianta..


Montura merge si la copca ... atat la stiuca cat si la salau...

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 24. decembrie 2013, 08:32

Si eu am iesit sambata la salau. ce pot sa-ti spun este ca in aceasta perioada salaul sta pe ape mari(adanci), pe langa structuri, cocioc, praguri(la baza lor). Foloseste plastice cu vibratie puternica si marimi mari(de la 4" in sus). Culoarea este si ea importanta, dar cel mai important este sa-l enervezi cu vibratia.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 7. aprilie 2014, 22:01

Salutare!
Am dat in patima salaului de vreo 2 luni. Acum daca merg pe apa pe lac cu barca observ pe sonar o gramada de pesti pe fundul apei care ar trebui sa fie salai dar nu pune botul niciunul. Am incercat cu jig tarait pe fundul apei, saltat dar tot nimic. Cu shad mic, mare, lung, cu jig greu, usor de toate si nimic. Pe site-urile din afara lauda toata lumea aceasta perioada ca fiind ceea mai buna. Nu stiu ce sa mai fac. Aveti vreun raspuns sau solutie inafara de a sta in casa si sa astept primavara? Multumesc!
Salut!
Nu stiu daca te-ai edificat intre timp... dar daca ai nevoie de pareri de sezon, dupa data de 1Noiembrie iti pot spune 2-3 lucruri
toata bune! si intre timp antreneaza-te :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 7. aprilie 2014, 22:12

Citat

Salut!
Nu stiu daca te-ai edificat intre timp... dar daca ai nevoie de pareri de sezon, dupa data de 1Noiembrie iti pot spune 2-3 lucruri
toata bune! si intre timp antreneaza-te :pescuit:


Salut!
Accept orice sfat constructiv in prinderea pestilor si in a capata experienta. Multumesc anticipat!

  • Autorul acestui subiect este »lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 10. noiembrie 2014, 19:36

Salutare!
Am dat in patima salaului de vreo 2 luni. Acum daca merg pe apa pe lac cu barca observ pe sonar o gramada de pesti pe fundul apei care ar trebui sa fie salai dar nu pune botul niciunul. Am incercat cu jig tarait pe fundul apei, saltat dar tot nimic. Cu shad mic, mare, lung, cu jig greu, usor de toate si nimic. Pe site-urile din afara lauda toata lumea aceasta perioada ca fiind ceea mai buna. Nu stiu ce sa mai fac. Aveti vreun raspuns sau solutie inafara de a sta in casa si sa astept primavara? Multumesc!
Salut!
Nu stiu daca te-ai edificat intre timp... dar daca ai nevoie de pareri de sezon, dupa data de 1Noiembrie iti pot spune 2-3 lucruri
toata bune! si intre timp antreneaza-te :pescuit:


Salutare!
Poti sa imi mai dai ceva sfaturi suplimentare? Multumesc!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 10. noiembrie 2014, 20:07

Momentan pe lacuri cred ca are loc stratificarea termica "inversa" a apei ,in sensul ca apa de la suprafata se raceste accentuat ,devine mai grea si coboara ridicand insa apa din stratul inferior.In general acest lucru deranjeaza salaul ! Dovada ca ,din cate stiu eu ,este o perioada destul de slaba pe lacuri .De pe Sarulesti pana pe nu stiu ...Taga de exemplu. Pe rauri este altceva datorita curentului . Insa cand apa din pelicula va fi la limita de inghet si cea de pe substrat va fi stabilizata undeva la 4-5 grade ... :bucuros2:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 11. noiembrie 2014, 00:13

Poti sa imi mai dai ceva sfaturi suplimentare? Multumesc!


Cu placere, dar ca sa nu sriu romane neinteresante, sa vorbim aplicat. Unde si cum pescuiesti in perioada asta? lac/curgator..adancimi..etc
Sunt pesti acolo unde pescuiesti tu?
Teoretic luna noiembrie este una dintre lunile cele mai une pesntur pescuit la salau..desi asa cum bine zicea si Zamfi, stratificarea termica a apei, pe lacuri, poate duce la partide mai dificile

Deci, pune intrebarile relevante :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 11. noiembrie 2014, 05:34

Unde si cum pescuiesti in perioada asta? lac/curgator..adancimi..etc
Sunt pesti acolo unde pescuiesti tu?


:gandesc:

Rin, portiune de zeci de km inainte baraj:
- curent slab, cca 2,5 km/h
- mal abrubt pina la 5-7 m cu piatra sus la 3-4 m (jos in prag nu-i piatra), apoi al 2-lea prag cam la 30 m de mal, apa pina in 10-11 m
- citeva gropi de 14 m, cu varteje puternice
- temp apei a scazut in ultima saptamana de 14°C la 11,5°C
- apa f limpede

Rin, portiune de zeci de km dupa baraj:
- curent puternic, intre 7 si 10 km/h
- mal abrubt pina la 2-3 m cu piatra, apoi al 2-lea prag cam la 100 m de mal, apa pina in max 4-5 m
- gropi nu exista, ci doar stavilare de piatra perpendiculare pe curent, din cca 130 in 130 m distanta, cite 10-15 buc, dupa care 1-2 km pauza
- temp apei a scazut in ultima saptamana de 14°C la 11,5°C
- apa f limpede
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 11. noiembrie 2014, 06:09

Salut! Pescuiesc pe un lac de acumulare in zona cu piatra pe fund. Sunt praguri de la 8- 10 m care dau in 12-14 m si duc la o adancime si de 20 m. Pestii pe care ii vad pe sonar stau in mare parte in zona structurilor ( sunt multi copaci in apa). In mare parte dau cu jiguri grele din cauza adancimii precum si pt a simtii mai bine naluca care in mare parte este de minim 10 cm. Nu stiu daca mai e ceva sa iti transmit!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 11. noiembrie 2014, 06:49

La ultimul pescuit am fost pe un lac destul de asemnanator cu ce ai zis tu, adancimi intre 7-18-21m. Am si prins ceva salai. Temperatura apei +9'C

Pe genul asta de lacuri cu ape adanci, eu prefer sa pescuiesc mai de aproape..adica sa lansez 15-20m, si sa dau niste fr nalucii pentru a ajunge p substrat undeva la 10m de barca... Practic ma pozitionez aproape (5-10m) de structurile de jos.
Cand pescuiesti mai de aproape, ai mai mut control pe naluca si miscarimai mici. pe ape adanci merge foarte bine pescuitul vertical... asa ca dupa ancorare..lasa 3-4m de sfoara in urma barcii si vino cu jigul de la 45' la 90'sub barca si topaie-l cu miscarii f mici (5-10cm)

De regula am 2 abordari: cand e apa calda pescuiesc cu jiguri mai grele 14-20gr pe fire de maxim 10lbs... Cand se raceste, cum deja a inceput pescuiesc cu jiguri usoare... 7-10g + o naluca de 8-10 chiar 12 cm. Avantajul gumelor mari e ca fiind masive franeaza f mult pe cadere...lungind timpul pana la touch-down, si asta se vede f bine pe adancimi de la 10m in jos . Folosesc fir subtire in perioada rece 4-8lbs leader de fluoro de 0.3-0.4mm. Maresc greutatea jigului, doar daca bate vantul si am valuri... altfel finete!

Ia 2 combo-uri cu tine, unul pt jigurile de 5-10g si altul pt 10-20g...

Deci incearca asa..lansari scurte, pescuit mai vertical cu topaieli f scurte... si lanseta sensibila... Nu umbla la calitate, carlig bun, eventual fara spins, fir subtire...
Spor si intreaba! :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 11. noiembrie 2014, 08:56

re

Eu in perioada aceasta pe baraj mare am prins salau la shaduri de 2,5-3 cm.....cum puneam mai mare nici ca vroia....totusi nu erau niste monstrii...media era undeva intre 30-40 cm. Avantajul este ca mai intra si cate un biban ce mai anima partida.E bine sa fii pregatit pentru orice inclusive fire subtiri...mono 0,16 sau textil 0,008/0,10(eu am un nanofil de 0,10)...pe ape pana in 6-7m dau cu mono de 0,16 ce e peste 6 m bag nanofil.
:pescuit:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 11. noiembrie 2014, 12:55

Nu stiu daca mai e ceva sa iti transmit



Cred ca numele lacului ...Nu pentru a merge acolo neaparat , dar daca e vorba cumva de Cincis (din prezentare nu cred) sau de Bezid (mai repede...) s-ar putea sa primesti solutii mult mai concrete din partea colegilor.Am precizat aceste doua lacuri uitandu-ma la locatia ta -Deva. O zi buna.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 11. noiembrie 2014, 14:22

stavilare de piatra perpendiculare pe curent, din cca 130 in 130 m distanta


As vrea si pe Dunare asemenea praguri :D
Suna bine locurile tale...
La varianta apa crystal clear, as pescui noaptea din barca (daca e voie)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 11. noiembrie 2014, 14:25

stavilare de piatra perpendiculare pe curent, din cca 130 in 130 m distanta


As vrea si pe Dunare asemenea praguri :D
Suna bine locurile tale...
La varianta apa crystal clear, as pescui noaptea din barca (daca e voie)


Din pacate nu e voie din barca… iar adancimea apei intre stavilare/praguri este intre 1 si 3 m.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com