Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 12. noiembrie 2014, 20:43

Da, este vorba de Cincis! Pescuiesc cu textil de 6 lb de la Sufix, cu shaduri de 10 cm in medie poate si putin mai mari dar cu jiguri peste 15 grame. Poate aici este problema. Prea greu ansamblul. Am un ST. Croix Mojo Bass si mulineta Rarerium de 2500. Ce parere aveti?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 12. noiembrie 2014, 21:50

Interesant ...Nu stiam de asa caderi in praguri pe Cincis ! Se vede ca am fost doar o data cu sonarul pe el...Ce pot sa-ti spun ,din informatiile mele :ochi: : de joi merge slab pe Cincis ! Pana atunci s-au prins binisor,insa mult marunt.Rar peste kil.Acum cica nu mai mananca nici aia .Se pare ca sunt in apa mare 16-20 m. Si s-au "ciupit" si pe jiguri de 12 si pe 18 g ... Uneori culoarea gumei face diferenta! Intradevar am inteles ca pe Cincis se da cu gume mari si se prind salai ...mici :rizi: Nu conteaza ca e primavara sau toamna , lumea da cu Proton de 10 cm !Asta ca idee. Probabil ca e corect daca toata lumea pescuieste asa. Firul tau e bun ,mulineta buna ,batul nu-l stiu si mai ales ce putere are ...
Personal o sa incerc sa vin si eu pana nu ingheata pe Cincis. O sa incerc sa pescuiesc exact invers decat se pescuieste in mod normal acolo...Adica o sa dau pe apa de 10-12 m (sau mai mare) insa cu jiguri de 7-9 g , gume de 6-7 cm (inclusiv gruburi) si bat ...ML .Cu fir ultra normal. Ce spun eu este pescuitul care-l practica cu succes niste prieteni pe Bezid.Care si prind! :) Probabil nu ai reusit sa-i gasesti ! Cel mai greu lucru pana la urma, desi ultima partida mi-a demonstrat ca uneori chiar daca ii gasesti e greu! Daca nu-i gasesti ...e aproape imposibil! Din cate stiu ,cei mai mari salai pe Cincis s-au prins la trena ,la vobler, intre ape .Interesant.

Important este sa se mai si protejeje pestele pe Cincis ,deoarece am inteles ca se petrec lucruri si urate pe acolo ...Pacat. In rest trebuie sa incerci orice varianta si sa nu ramai blocat intr-o rutina ,ca sa zic asa locala. Clar ca e usor de dat sfaturi ,da' na m-am produs si eu pe aici :rizi: :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 19. decembrie 2014, 19:55

Asa arata un lac de salau iarna...Ca azi e zi de iarna ,nu? :rizi:




Astazi am vazut si pesti aici :bucuros2:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 19. decembrie 2014, 20:31

Poate niste stick-uri, worms, split tail... Pilkere... nu ar strica.
De fapt eu 90% asa as da... Am un prieten care ajunge zilele urmatoare pe acolo... Sunt tare curios ce face
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

  • Autorul acestui subiect este »lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 19. decembrie 2014, 20:40

Sa vina doar! Il asteptam cu...drag!:)

Dani89

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 5. ianuarie 2015

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 16. ianuarie 2015, 19:04

Ceva noutati? A prins cineva salau in aceasta perioada? Nu sunt interesat de locatie, intreb pentru cultura mea generala :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 16. ianuarie 2015, 19:08

Din cate stiu eu s-a prins pe Mures ,jos la Arad.De fapt aval de Mintia s-a tot prins ca acolo nu e inghetat.La mine e pod de gheata! :zid:

Dani89

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 5. ianuarie 2015

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 16. ianuarie 2015, 19:26

Multumesc pentru raspuns.Maine vreau sa-mi incerc norocul in cautarea salaului.Sper doar sa fie dezghetat Oltul in aceea parte. :noroc:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 25. noiembrie 2015, 12:13

Iarna pe ape curgatoare

Salut.
Incepe iarna si nu imi ramine decit spinningul pe raul din fatza casei :doaaamne: Aici iar am mari nelamuriri, atit doar stiu ca voi iesi de citeva ori la salau si m-as bucura sa aflu cite ceva din experientza voastra in perioada de iarna pe rauri: tehnica de Spinning, shad-uri, orice detaliu ar fi pt.mine de mare ajutor. Si nu numai pt.mine, ca doar or mai fi si altii care au draci in betze iarna...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 26. noiembrie 2015, 10:11

Nu sunt eu pescar de salau dar vazand ca momentan nimeni nu se agita cu vreun raspuns imi permit sa imi dau cu parerea.

Daca ar fi sa dau eu la salau, as alege in primul rand o lanseta cu care sa simt cat mai OK, ceva textil si in capatul lui as adauga niste jiguri cat mai usoare posibil pentru conditiile cu care m-as intalni pe apa. As incepe cu ceva shad-uri de vreo 10-12 cm tarate sau saltate foarte incet pe substrat si in fucntie de activitate probabil ca m-as duce putin in jos cu dimensiunile soft-urilor.

Important este sa dai de locul in care stau indivizii dupa care nu iti ramane decat sa incerci cat mai multe variante posibil.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 29. noiembrie 2016, 08:29

Salut.
As dori zilele acestea sa ies la salau pe Rin. I-am gasit acum 1 sapt la apa de 6-7m, dar era putin puscata. Dupa 2 zile s-a limpezit, si atata bibanii cit si salaii au disparut.

Unde as putea sa ii caut, la ce adancimi? :gandesc: Apa in Rin are 10°C
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 29. noiembrie 2016, 13:03

La podul Giurgeni Vadul Oii au inceput braconierii de acolo sa fluture salai pe marginea soselei. Trec foarte des pe acolo.
Asta inseamna ca salaul s-a strans pe gropi.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 29. noiembrie 2016, 16:31

In Romania sigur la ce frig vine se trag pe gropi,mai ales daca au si ceva copaci scufundati,etc. Somnii sunt grupati deja de o saptamana. Prind astia la grebla si de aia stiu ... :zid:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 1. decembrie 2016, 15:06

Am tot auzit de povesti cu salai stransi prin gropane pe timpul iernii dar inca nu am avut norocul de a da de un astfel de gropan … si pescuind de pe mal consider ca sansele sunt mici ca naiba.

Cunosc o anumita zona unde pana in urma cu cativa ani (sper sa mai fie ca de atunci s-au schimbat anumite chestii pe acolo) era un gropan de vreo 20-25m adancime unde curentul nu era prea puternic … ar fi o zona interesanta pentru salau iarna?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 4. decembrie 2016, 06:54

Nu am stiut unde sa scriu povestioara, aici sau la dupa partide? pina la urma m.-am decis unde :rizi:

Acu' 4 zile am fost la salau pe Rin. Dupa citeva documentatii si recomandari de la prieteni, i-am cautat la apa de 8-9 m. Nu i-am gasit, dar, am avut un peste scapat in drill, care mi-a taiat fluoro de 0,35. Clar, cumatra! :zambet:

Seara imi pregatesc arsenalul de salau, in speranta sa ii caut pe verticala, si cu precautie, am legat moturile cu struna otel 7x7, ce tine 15 kg.



Ras-alaltaieri, la prima ora, imi scapa in dril un peste, se dezgata, iar guma a fost toata ciuruita

1 ora mai tarziu, imi da iar. Incepe un dril molcom, dupa care se arata ca pestele sa fie tot mai puternic, asa, ca un somn de 20-25kg. Ajunsa langa barca, cu privirea ei de parca m-ar manca, se arata o stiuca bine trecuta de 1 metru. Incremenesc... ceea ce de mult nu mi s-a mai intamplat. Imi revin repede, ma aplec peste barca, si coana deschide gura si scuipa toata montura afara. Fuck... stiuca vietii mele!!! :doarecapu: In fine, bine ca am pus strune.

10 min mai tarziu, mai intra una, dar micuta. Langa barca, se dezgata si aia. Insa, cand ma uit mai bine, vad ca a taiat struna! Atunci mi-a fost clar, ca stiuca cea mare a ros 95% din struna, iar a mica a terminat treaba.



Dupa ora 9 nu a mai fost nici o activitate pina seara tarziu.

Ajuns acasa, imi pregatesc naluci de 15 -20 cm, ancorate cu struna de 0,54mm si ancore Owner ST41 - 1/0.



Si alaltaieri din nou pe apa. Nici o muscatura nu am avut, insa foarte multe prezentari, pesti curiosi ce au urcat la shadurile mele sa le inspecteze.

Ieri, ma duc cu Marco, precis in 2 vom avea mai mult noroc. La radio s-a anuntat o zi placuta, insa pe Rin, ne-au asteptat valuri de aproape 1m.
Ajunsi la locul de pescuit, acolo unde am scapat cele 2 stiuci, dam cu diverse momeli. Intr-un final, Marca prinde una mai micuta, asa, la vreo 3 kg.



Eu insist cu shad mare, de 15 cm, si din cauza valurilor, am pus un cap de 75 gr. La un moment dat, simt moale lanseta. Ma uit, intradevar, firul moale. Ma uit pe sonar, un pestoc urca cu momeala mea. Dau contra... in gol. Recuperez sa vad daca totul e ok, pestele dupa el. Opresc, insa din nou, pestocu' urca mai departe cu momeala mea. Ma uit la fir - moale. Dau contra, insa din nou, in gol. Pestocu coboara incet, si se opreste vreo3 m sub momeala. O batzai incet, si deodata tasneste din nou in sus si vad iarasi cum urca in sus cu momeala. Ma asigur sa vad ca firul e moale, adica are shadul in gurita, :doarecapu: si dau contra. Nah, iar' in gol.

Am scos afara montura, si guma era toata ciuruita.



Dupa aceea, nu a mai fost nimica.

Morala 1: nu exista siguranta 100-la-100 decit daca te asiguri in toate privintele 100-la-100. :zambet:

Morala 2: cit traim, avem de invatat :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com