Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 19. decembrie 2013, 22:10

Penn Spinfisher SSV 10500 vs. Fin Nor Offshore OFS 95

Care dintre cele doua mulinete este mai rezistenta, mai puternica, mai "pentru orice, oricand, oricum"? Pe care ati alege-o?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 20. decembrie 2013, 10:06

Fin Nor Offshore OFS 95 este foarte bine echilibrată şi am văzut că este folosită de foarte mulţi pescari de somn de dincolo, singurul lucru care nu-mi place la ea este că nu are rulment la galet. Are pinonul şi axul melcat (cel care susţine corpul mobil al mulinetei - suportul galetului) din oţel inoxidabil iar tija care susţine tamburul are 3 puncte de sprijin, unul în coada carcasei mulinetei şi celelalte două sunt la axul melcat prin care trece tija. Axul melcat este susţinut de doi rulmenţi postaţi la extremităţi.

Penn Spinfisher SSV 10500 am înţeles că are probleme, şi din punctul meu de vedere mecanismul interior nu este foarte bine echilibrat.

Dacă mulinezi mult atunci la Fin Nor pot apare uzuri la bucşa de la galet, dar se poate tuna cred, probabil se poate pune rulment acolo. La Penn cred că ar fi o alegere bună ce-a de 850 SSV cu baitrunner, am înţeles că nu au probleme şi sunt şi bine echilibrate.

Dintre cele două Fin Nor este mai bună. Eu aş lua în calcul şi 760 Slammer, sunt foarte reuşite şi la un preţ care nu suportă comentarii.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 13. februarie 2014, 11:23

In afara de OFS 95, aproape toate celelalte mulinete au capacitatea de incarcare cu fir putin peste jumatate din cat are prima, pentru cine doreste sa foloseasca fire de 100-120 kg rezistenta, nu prea intra mult, decat pe OFS 95, ar componentele din OFS 95 apar ca fiind din inox, ceea ce n-am vazut la altele, ramane, intr-adevar, ramane diferenta de pret intre ele...bucsa se poate inlocui cu un rulment...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 01:01

Intre timp a folosit cineva si Penn Spinfisher 10500 SSV...se pot lamuri niste neclaritati...apar ceva probleme, fata de Fin Nor? Ca tot oscilez...intre SSV 10500 si OFS 95(00)...pana azi eram 90% hotarat pentru OFS 95...azi...nu stiu ce m-a apucat...si am mai cugetata putin si am ajuns din nou in dilema... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 08:07

Nu am folosit personal 10500, dar este mulineta preferata a multor campuri din Spania, ptr robusticitate si capacitatea de fir. Nu am auzit sa se planga pina acuma cineva de ele... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 10:08

Nu am folosit personal 10500, dar este mulineta preferata a multor campuri din Spania, ptr robusticitate si capacitatea de fir. Nu am auzit sa se planga pina acuma cineva de ele... :noroc:

Ovidiu, cu cateva postari mai sus, auzise ceva...probabil ca aparuse de curand mulineta...dar de atunci...s-au clarificat mai multe... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 11. octombrie 2015, 17:21

Pe Penn intra foarte mult fir si probabil nu-l vei folosi niciodata la capacitate maxima. Fin Nor au majoritatea pescarilor de somn de dincolo, asta din ce am vazut pe youtube. Un punct slab la Penn este piulita prea subtire care strange rotorul pe axul melcat, la testele lui Alan Hauk a cedat filetul de pe axul de alama. Fin Nor are angrenaje din inox.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 11. octombrie 2015, 22:25

Pe Penn intra foarte mult fir si probabil nu-l vei folosi niciodata la capacitate maxima. Fin Nor au majoritatea pescarilor de somn de dincolo, asta din ce am vazut pe youtube. Un punct slab la Penn este piulita prea subtire care strange rotorul pe axul melcat, la testele lui Alan Hauk a cedat filetul de pe axul de alama. Fin Nor are angrenaje din inox.

Nu stiu daca am inteles corect, piulita este subtire, dar a cedat filetul de pe ax!? :gandesc: Sau a cedat filetul piulitei!?
Presupun ca piulita se poate confectiona, inca mai gasim pe unde... :ochi: cu axul... :gandesc: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 11. octombrie 2015, 22:32

Zoran, se poate gasi si Fin Nor OFS 95 la vreun magazin partener? In afara de pescuitshop, cu 650 lei, fata de Penn 10500, care este 690!? Adica, daca Penn-ul e 117 la angeladomane, Fin Nor 95 la cat s-ar putea lua? Nu mai retin, vine vreuna dintre cele doua si cu tambur de rezerva, sau la toate se ia separat, cu pret in jur de 29 €? Multumesc!
Sper sa le iau cu tot cu tambur, fir si un set complet de montura si cu transport cu tot la pretul la care se poate cumpara de la noi doar mulineta... :zambet: ...ca Penn-ul 10500 cam asa iese...sa vedem si Fin Nor-ul 95...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 12. octombrie 2015, 06:57

Fin Nor cu 650 lei a fost un pret bunicel, in Germania cel mai ieftin este 169,-€.
Pennul 10500 la 117 € iasa la 515 lei, sau gresesc eu undeva calculul? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 12. octombrie 2015, 07:49

Fin Nor cu 650 lei a fost un pret bunicel, in Germania cel mai ieftin este 169,-€.
Pennul 10500 la 117 € iasa la 515 lei, sau gresesc eu undeva calculul? :gandesc:

Asa este, speram sa nu fi observat eu si Fin Nor-ul 95, ca Penn-ul 10500 l-am gasit cu 117 €, adica un pret bun!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 12. octombrie 2015, 08:00

Piuliţa din inox fiind subţire are puţine spire, iar axul melcat este din alamă şi cedează mai uşor.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 8. decembrie 2015, 02:56

Piuliţa din inox fiind subţire are puţine spire, iar axul melcat este din alamă şi cedează mai uşor.

Nu se poate schimba piulita(eventual, cu una de la Fin Nor, daca se potriveste, sau, din alta sursa?)?
Tambur de rezerva se poate cumpara, si la ce pret? Pentru SSV 10500, cat si pentru OFS 95!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 8. decembrie 2015, 07:06

Problema este că axul melcat are filetul prea scurt, pentru 2-3 mm în plus. N-am înţeles asta şi nu-nţeleg cum poţi să faci producţie de serie fără să remediezi o deficienţă care se spoate rezolva atât de simplu.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 8. decembrie 2015, 08:34

Problema este că axul melcat are filetul prea scurt, pentru 2-3 mm în plus. N-am înţeles asta şi nu-nţeleg cum poţi să faci producţie de serie fără să remediezi o deficienţă care se spoate rezolva atât de simplu.

Pe forum-uri sau pe site-ul lor mai apar recenzii de acest gen? Daca nu, atunci cum sa remedieze ceva pentru care producatorul nu a fost anuntat!? Mai ales utilizatorii de SSV ar trebui sa procedeze asa, dupa ce constata ca exista aceasta problema, mai ales daca apar si necazuri in drill...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 8. decembrie 2015, 11:09

Vreau sa achizitionez inc-o mulineta pentru stationar si oscilez intre slammer 760 si fin nor 95. La penn stiu exact cat powerline de 0.66 intra. Imi poate zice vreun utilizator de fin nor cat intra exact pe mulineta sa? Pescuiesc la somn doar 2-3 saptamani pe an, vreau sa vad daca intr-adevar merita diferenta de pret.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 8. decembrie 2015, 11:16

Imi poate zice vreun utilizator de fin nor cat intra exact pe mulineta sa?


Pe FN95 intra 250 m de fir de 0,66 mm, sau 300 m de 0,50mm.
Pe Penn Slammer 760 intra 160 m de 0,66 mm, sau 200 m de 0,50mm.

Pe Penn Spinfisher 8500 intra 260 m de fir de 0,66mm, sau 320m de 0,50mm.
Pe Penn Spinfisher 9500 intra 300 m de fir de 0,66mm, sau 400m de 0,50mm.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 8. decembrie 2015, 14:56

Problema este că axul melcat are filetul prea scurt, pentru 2-3 mm în plus. N-am înţeles asta şi nu-nţeleg cum poţi să faci producţie de serie fără să remediezi o deficienţă care se spoate rezolva atât de simplu.

Pe forum-uri sau pe site-ul lor mai apar recenzii de acest gen? Daca nu, atunci cum sa remedieze ceva pentru care producatorul nu a fost anuntat!? Mai ales utilizatorii de SSV ar trebui sa procedeze asa, dupa ce constata ca exista aceasta problema, mai ales daca apar si necazuri in drill...
La modelele vechi nu sunt probleme pentru că au max drag mult mai mic, în jur de 9 kg, seria SSV are max drag mult mai mare şi Alan Hawk a detaliat foarte clar această problemă (Penn Spinfisher V - AlanHawk.com). Mă întreb ce teste au făcut cei de la Penn? Mulineta a cedat la 10 kg frână.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (8. decembrie 2015, 15:06)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 9. decembrie 2015, 06:07

Am intalnit mulinete care aveau surubul principal care fixeaza rotorul ,semiingropat, astfel incat nu se putea strange maximum .Umarul circular arunca cheia de pe piulita.Un mod elegant cred, care sa previna excesul de zel al unui depanator care strange prea tare acel surub.Poate ca pilita aia prea subtire are aceeasi menire,doar ca rezultatele secundare sunt dezastruoase..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 14. mai 2016, 22:26

Buna seara,
ce mi se pare interesant este faptul ca in Germania si nu doar acolo , internetul e plin de clienti multumiti de Spinfisher , inafara de Allan Hawk nu am vazut sa se mai planga altii de acea piulita ! A testat cineva modelele 9500 si 10500 ??