Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 15. mai 2016, 07:51

Buna seara,
ce mi se pare interesant este faptul ca in Germania si nu doar acolo , internetul e plin de clienti multumiti de Spinfisher , inafara de Allan Hawk nu am vazut sa se mai planga altii de acea piulita ! A testat cineva modelele 9500 si 10500 ??


Salut Nick34, Allan H. face o constatare tehnica a mulinetelor, o comparatie intre ele, si un feedback dupa citeva lanseuri. Personal nu ii citesc parerile, eu ma orientez dupa parerile pescarilor care au folosit accesoriile cel putin 1 an, sau mai mult! Am muscato deja cu astfel de feedbackuri "la rece"...

Pennurile sunt cele mai vandute mulinete ptr pescuitul somnului, e si normal ca la acestea sa apara si cele mai multe defecte. La fel ca la smarturi, i-phone si samsung. Si daca intrebi care produse au cele mai multe accesorii la reparat, vei primi raspunsul: i-phone si samsung! :gandesc: Ceea ce e si normal, ptr ca nu cerem defectele in procente fata de nr de vanzari... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 15. mai 2016, 12:49

Allan H. le testeaza in conditii reale si le incarca gradat pana la limita maxima prescrisa de fabricant, unde unele cedeaza(din ce am dedus eu le pescuieste perioade de cateva /uni ;i are driluri reale cu ele). Asta nu inseamna ca nu sunt la un nivel mai mult decat satisfacator pentru o utilizare normala. Una este sa ai un marlin sau rechin de 70-100 kg cu frana strinsa la 10 kg ;i alta este sa ai un somn cu fraina la 7 kg.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 15. mai 2016, 16:47

Zoran ai perfecta dreptate , personal nu ma iau nici eu dupa ce spune x sau y , acum si aceste teste uneori sunt facute de cine si ce plateste (nu vreau sa acuz pe nimeni dar se practica) . Ovidiu de acord cu tine pestii marini sunt altceva decat somnul , iar aceste mulinete au fost gandite pentru pescuitul marin in concluzie cred ca fac fatza la pescuitul pe rau fara probleme. Personal detin un Penn 950 ssm e o mulineta foarte robusta de care sunt multumit . Ma bate gandul sa achizitionez un Penn din seria Spinfisher inca nu sunt hotarat daca sa iau 8500, 9500 sau 10500 .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 15. mai 2016, 17:51

scuze de off-topic ... dar Alan Hawk din cate stiu scrie review-urile dupa mai multe partide de pescuit in care are parte de driluri care unii dintre noi poate nu apucam sa le avem intr-o viata. Si da, nu este platit de nimeni ... mie mi se pare destul de OK la ceea ce scrie si tind sa ii dau mult mai mult credit decat lui X sau Y de pe nu stiu ce forum care in realitate este fanul vreunei anumite firme :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 15. mai 2016, 20:05

Allan H. le testeaza in conditii reale si le incarca gradat pana la limita maxima prescrisa de fabricant, unde unele cedeaza(din ce am dedus eu le pescuieste perioade de cateva /uni ;i are driluri reale cu ele). Asta nu inseamna ca nu sunt la un nivel mai mult decat satisfacator pentru o utilizare normala. Una este sa ai un marlin sau rechin de 70-100 kg cu frana strinsa la 10 kg ;i alta este sa ai un somn cu fraina la 7 kg.



Si somnii ajung la 100 kg
:zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 16. mai 2016, 07:20

Allan H. le testeaza in conditii reale si le incarca gradat pana la limita maxima prescrisa de fabricant, unde unele cedeaza(din ce am dedus eu le pescuieste perioade de cateva /uni ;i are driluri reale cu ele). Asta nu inseamna ca nu sunt la un nivel mai mult decat satisfacator pentru o utilizare normala. Una este sa ai un marlin sau rechin de 70-100 kg cu frana strinsa la 10 kg ;i alta este sa ai un somn cu fraina la 7 kg.



Si somnii ajung la 100 kg
:zambet:
Ajung chiar si la mai mult de 100 kg dar nu cred ca au agresivitatea celor marini.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 16. mai 2016, 18:23

Review-urile lui AH au dezamagit deja destui pescari, din cite imi amintesc.
Am mai scris, dintr-o serie mica, poti prinde o mulineta excelent asamblata, si sa spui ca este grozava, excelenta, senzationala!!! Cu toate ca din 500 vandute merg in garantie 100 la reparat. Si dintr-o serie mare, mult vanduta, de ex unde sunt 100.000 de mulinete vandute, sa vina la reparat in garantie chiar si 1000 de mulinete. Diferenta in procente este f mare, si se poate ca AH sa nimereasca 1 mulineta cu defect din fabrica.

Nah, cum o fi sau cum n-o fi, eu am mai multa incredere la review-urile pescarilor, dupa multe mulinete pescuite si dupa o perioada buna de timp. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 17. mai 2016, 07:21

Si asta este foarte adevarat, nu sti ce nimeresti si intradevar, daca mai multi pescari cu experienta spun ca o mulineta se comporta bine atunci cred ca trebuie luat in seama.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 17. mai 2016, 21:04

Ai punctat f bine Zoran la 100.000 un procent de 1 % sunt cu probleme e ceva mai multe decat acceptabil , mai exista o problema care poate aparea pe parcurs si anume la transport daca produsul nu este corespunzator ambalat , iar carausul il tranteste si il detelioreaza pe parcurs .

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 17. mai 2016, 21:05

Salut.Zoran are dreptate din punctul de vedere al firmei constructoare care studiind statistica constata ca are cel mai mic procent de defectiuni din piata.Dar ce te faci cu un utilizator care a nimerit exact mulineta defecta.Pentru el procentul de defectiuni este de 100% si greu ii mai scoti din cap ca respectiva firma este mai mult decat onorabila.Daca tabloul se completeaza si cu un service defectuos este destul de rau pentru firma pentru ca aia 2 vor imprastia mai multe lucruri negative decat ceilalti 98 multumit care pot spune numai lucruri bune .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 17. mai 2016, 21:53

Nu e chiar asa de rau... daca sunt zeci sau citeva sute de produse defecte la citeva sute de mii de vanzari, acestea se schimba complet cu una noua. Dispar costurile de reparaturi, dispar transporturi inutile, protocoale si mai stiu eu ce altceva, si cel mai ok este timpul de asteptare dupa un produs reparat, care dispare si acesta.
Am trimis de ex o mulineta mai "exotica" la reparat in garantie, si am stat fara mulineta aprox 5 saptamani. Dupa care s-a defectat din nou aceasi chestie, probabil ca prima data au inlatuart defectul, dar nu si cauza. Asa ca am mai stat inca odata 4 sapt fara acea mulineta.
In chimb, la Penn primesti imediat alta la schimb.

Si acuma daca stam sa analizam... :gandesc: ...care varianta este mai ok ptr client?

Cam asa se intampla si la Hummi, am trimis de ex pina acuma 2 buc la reparat la Hummi EU, au ajuns in USA pe masa de operatie, dupa care una abia dupa 8 sapt pe drumuri, a ajuns din nou la posesor. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com