Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 8. decembrie 2013, 16:47

Cel mai bun sonar pentru Mures!

Salutare! Am o rugaminte la toti posesorii de sonare :as dori sa-mi achizitionez un sonar ...Mentionez ca nu am mai avut asa ceva! :rizi: Tinta este raul Mures ,adica un rau cu apa relativ mica ,as spune intre 1-5 m pe zona mea. Deoarece sunt super incurcat de atatea modele de sonare ,care de salau ,care de somn ,unele sperie pestii altele nu ,am intrebarea pentru toti:ce ati lua pentru un rau ca Muresul ? Mentionez ca nu am ca si tinta somnul expres sau salaii printre pietre! Insa vreau ceva de bun simt care sa ma ajute totusi sa inteleg ce este sub apa. Legat de bugetul alocat ...sincer nu m-am gandit la o suma fixa insa tineti cont va rog ca sunt superincepator ,barca mea este una pneumatica mica si pe Dunare sau alte lacuri mari o sa ajung destul de rar.Desi Zoran pe care l-am zapacit deja cu intrebari de sonar :noroc: ,incearca sa ma convinga ca un sonar performant ma va duce mult mai des la Dunare de exemplu. Sunt 100% convins ca are dreptate...Insa as lua-o ,ca si pescuitul , mai usurel ,treptat, ca dupa aia prind prea multi pesti! :rizi:
Multumesc celor care vor pierde timpul cu mine si promit ,la alegere, o palinca ,un vin sau ...banala bere! :prieteni:

Ps:ca idee ...convingerea mea este ca sonarul nu ar trebui permis la pescuit! :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 8. decembrie 2013, 17:48

Ps:ca idee ...convingerea mea este ca sonarul nu ar trebui permis la pescuit!

:rizi:
Mai Anem trebuie sa-si cumpere barca si sonar si deja altfel sta treaba... :apl: .

Eu in locul tau nu as cumpara un sonar pana n-as face teste cu unele diferite, ale altora, prin locurile in care pescuiesti mai mult.

Fiind vorba de o apa relativ putin adanca, ai avea nevoie de "conuri de vizibilitate" cu unghi cat mai mare.
Avand in vedere ca dai la spinning mai mult, ti-ar fi foarte bun un sonar cu side image.
Una peste alta asta inseamna un sonar nu foarte ieftin.
Singura economie pe care ai putea s-o faci ar fi sa renunti la GPS, care nu-i indispensabil pt. o apa de marimea Muresului (dar n-o sa dai probabil doar la Mures...).
Asa ca revin la recomandarea sa testezi intai.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 8. decembrie 2013, 19:23

Foarte bun sfatul cu incercatul insa aproape imposibil de pus in practica! :soc: Pentru ca Aiudul este o localitate mica si personal, desi cunosc aproape toti pescarii de spinning si nu numai ,nu stiu pe nimeni sa fi investit in sonar! Probabil un amic de al meu dar el are cu siguranta ceva de max.200 dolari. O sa vad prin Alba daca dau de cineva...Noi pescuim destul de "traditional' si nu neaparat din lipsa banilor...

Si da, asta este problema mea:apa mica de pe Mures, conuri mari ...De aceea ceream ceva modele de apa mica. GPS-ul nu ma omoara momentan.Hai sa vedem ce mai zic altii. :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 8. decembrie 2013, 19:40

Eh o iei usor, usor. Prima a venit barca, acu trebuie sonar, facebook ti-ai facut, in consecinta la primavara achiZitionezi si 2 cloncuri, sa fie, nu sa dai cu ele, stii cum e... Niciodata sa nu zici niciodata. Eu nu stiu ce sa iti recomand, sincer eu nu prea cred in sonarele care sperie sau nu pestii, dar sper sa ma conving la primavara cu lowranceu. Totusi raman la ideea ca trebuie un sonar bun, multifunctional ca doar nu stai numai pe mures. Cum ti-am zis si cu barca, in timp o sa vrei mai mare, la motoare.... Aceeasi poveste, niciodata nu e de ajuns!!! Fa o investitie inteligenta (daca exista asa ceva in pescuit) si ia un sonar bun, nu trebuie sa fie top. Cred totusi ca Zoran e cel mai in masura sa te ajute. Am avut 3 humminbird, toate ok, acum am lowrance dar nu am apucat sa il testez cum trebuie si mor de nerabdare sa vina primavara. Sper ca te-am bagat si mai in ceata

5

duminică, 8. decembrie 2013, 19:51

Salut Zamfi.
Si eu ca si Zoran iti recomand sa incerci prima data unul "de imprumut".Daca nu, neaparat ptr. Mures unul cu "side image".Din ce stiu pot aparea 2 situatii:
1.Te descurci de minune cu "investitia minima" initiala si..... automat(o sa vezi) o sa faci un "upgrade" cat de repede....situatie pe care ti-o doresc;
2.Nu poti intelege cum functioneaza, setari, etc.(ceea ce nu cred in privinta ta), insa iti spun(si nu vreau sa te dezamagesc) ca am vazut un pescar f bun de spinning care nu a putut intelege nicicum modul/principiul de functionare al sonarului, si a renuntat vanzand-ul.
PS.La sonare este ca la "scoala de soferi", una e sa faci scoala pe Mercedes si alta pe Dacia 1300.Concluzia este ca sunt sanse mici sa nu poti invata pe Mercedes!!!
Succes in alegere!
:noroc:

6

duminică, 8. decembrie 2013, 20:00

Eh o iei usor, usor. Prima a venit barca, acu trebuie sonar, facebook ti-ai facut, in consecinta la primavara achiZitionezi si 2 cloncuri, sa fie, nu sa dai cu ele, stii cum e... Niciodata sa nu zici niciodata.


:apl: :rizi: :rizi: :rizi:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 8. decembrie 2013, 20:58

Tyrael ...sunt in superceata!!! :rizi: Bag de zor pe youtube cu elite 4x si elite 4x DSI ...Asa ,sa vad diferentele.Dupa capul meu si dupa ce am vazut la Adi cred ca ma pot descurca cu 4x. Mai ales ca se vad si pestii! :bucuros2: Cu 4x DSI - pare foarte interesant dar cred ca nu-l descifrez corect deocamdata :nunteleg: Acuma cu niciodata ...tralala este corecta afirmatia insa sunt niste aspecte: barca mare inseamna investitie mare sau sala! Ori cu spatele meu nu sunt dispus la sala ...Iar investitiile majore trebuie sa le fac in altceva! Muresul nu este ca Oltul ,chiar cu dale ! Este ,zic eu ,mult mai dificil de abordat cate odata cu barca mare si grea.Ma rog ,la Zodiac vezi prima parte :drac2:
Legat de clonc ...nu-mi place! Plus ca mi se pare exagerat de productiv :soc: Parca am mai spus odata ca in Ro l-as interzice deoarece aici putini pescari au limita...Cunosc situatii ...jenante :nu: Si ,conform vulpii cu strugurii ei cu tot, pe apa de 1-2-3 m ce pescuit la clonc vrei? Ca nu stau toata ziua pe Olt sau Dunare. Insa spinningul ...da,asta ma atrage tot mai tare! Mai ales ca anul asta mi-am doborat 3 recorduri personale ... :) Si apoi colegu...nici nu da bine pe gogoasa mea sa pun supersonarul! :rizi: Ma rog ,daca Zoran prinde o superoferta ...Mai ales ca am si posibilitatea sa scap de TVA. Insa nu stiu ce si cum si Valcea este departe! Ca am auzit ca unii au cam facut achizitii... :bravo: Mai studiem colegu! Oricum ,sincer ,abia astept sa-ti vad noile achizitii :noroc:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 8. decembrie 2013, 21:02

Eh o iei usor, usor. Prima a venit barca, acu trebuie sonar, facebook ti-ai facut, in consecinta la primavara achiZitionezi si 2 cloncuri, sa fie, nu sa dai cu ele, stii cum e... Niciodata sa nu zici niciodata.


:apl: :rizi: :rizi: :rizi:


Si 'mneata ce te sufoci asa colegu?! :rizi:

Ps: eu m-as cam teme ...Daca ma dotez si mai si invat sa ma folosesc de achizitii? Ti-ai pus problema? :rizi: Ca tu m-ai "prostit" cu barca! Amu sonar si apoi sa vezi tu cum iti gasesc salaii aia de nu-i gasiti voi prin barajele de la Valcea :drac2:

Pss:dau o palinca sa-ti treaca "sufocarea" :noroc:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 8. decembrie 2013, 21:04

@tyrael

Asta-i ultimul post acuma ca ma omoara alea 30 secunde de asteptare...

Colegu' ...ca sa fiu sincer ...mi-am luat anul trecut din Italia clonc! :rizi: :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 8. decembrie 2013, 21:14

:bucuros2: as putea sa te felicit de pe acum. Bine ai venit in breasla cloncarilor! Discuta cu Zoran despre sonar ca e iarna lunga si ca sa nu platesti transportul la mai multe apoi, ia si cele necesare: carlige, ancore, plumbi, forfac.... din astea trebuincioase, tot ca sa fie, nu ca sa dai cu ele :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 8. decembrie 2013, 21:44

Foarte bun sfatul cu incercatul insa aproape imposibil de pus in practica! Pentru ca Aiudul este o localitate mica si personal, desi cunosc aproape toti pescarii de spinning si nu numai ,nu stiu pe nimeni sa fi investit in sonar!


Eu nu imprumut scule de pescuit, de fapt nu imprumut scule in general, insa pot sa-ti "imprumut" sonaru` cu tot cu mine. :rizi:
Mai in gluma mai in serios, oricum am vrut sa vin la Radesti doar ca singur n-am avut nici o tragere de inima.
Daca nu esti foarte grabit si ai tu o barca p-acolo, poate facem o partida pe Mures la primavara si-ti arat cum merge asta al meu... evident, daca mai esti interesat pana atunci. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 8. decembrie 2013, 22:31

Foarte bun sfatul cu incercatul insa aproape imposibil de pus in practica! Pentru ca Aiudul este o localitate mica si personal, desi cunosc aproape toti pescarii de spinning si nu numai ,nu stiu pe nimeni sa fi investit in sonar!


Eu nu imprumut scule de pescuit, de fapt nu imprumut scule in general, insa pot sa-ti "imprumut" sonaru` cu tot cu mine`. :rizi:
Mai in gluma mai in serios, oricum am vrut sa vin la Radesti doar ca singur n-am avut nici o tragere de inima.
Daca nu esti foarte grabit si ai tu o barca p-acolo, poate facem o partida pe Mures la primavara si-ti arat cum merge asta al meu... evident, daca mai esti interesat pana atunci. :ochi:


Super oferta! Personal nu as refuzao, ci mai degraba as ... grabi-o. Mai ales ca Informer vine cu o cunostiinta vasta despre ce si cum functioneaza un sonar, si in plus cu o multime de sonare dupa el:
1. 2D
2. DI
3. 2D+DI
4. 2D+DI+GPS
5. 2D+DI+SS+GPS
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

13

duminică, 8. decembrie 2013, 22:45



Si 'mneata ce te sufoci asa colegu?! :rizi:

Ps: eu m-as cam teme ...Daca ma dotez si mai si invat sa ma folosesc de achizitii? Ti-ai pus problema? :rizi: Ca tu m-ai "prostit" cu barca! Amu sonar si apoi sa vezi tu cum iti gasesc salaii aia de nu-i gasiti voi prin barajele de la Valcea :drac2:

Pss:dau o palinca sa-ti treaca "sufocarea" :noroc:


hai mai repede ca am terminato pe ultima :cafea: :bucuros2:
cat despre salai aia de nu ii gasim noi..............te asteptam cu drag sa ne demonstrezi contrariul
insa pana atuncea, urmeaza sfatul lui tyrael si fati aprovizionarea ca uite acusi vine sezonul de clonc pe Olt si te prinde nepregatit :rizi: :rizi:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 9. decembrie 2013, 07:30

Foarte bun sfatul cu incercatul insa aproape imposibil de pus in practica! Pentru ca Aiudul este o localitate mica si personal, desi cunosc aproape toti pescarii de spinning si nu numai ,nu stiu pe nimeni sa fi investit in sonar!


Eu nu imprumut scule de pescuit, de fapt nu imprumut scule in general, insa pot sa-ti "imprumut" sonaru` cu tot cu mine`. :rizi:
Mai in gluma mai in serios, oricum am vrut sa vin la Radesti doar ca singur n-am avut nici o tragere de inima.
Daca nu esti foarte grabit si ai tu o barca p-acolo, poate facem o partida pe Mures la primavara si-ti arat cum merge asta al meu... evident, daca mai esti interesat pana atunci. :ochi:


Cu cea mai mare placere te astept la Aiud! Indiferent daca mai sunt sau nu interesat de sonar pe atunci...Iar in primavara ,pe Radesti , vom prinde stiuca! Acum este gheata serioasa :necajit: Si daca nu ne descurcam pe Mures...mergem la Olt ca am eu niste prieteni cam ...nabadaiosi pe acolo! :rizi: Uite ,am putea organiza o iesire pe Olt ,cu barci ,sonare ,etc sa-mi aratati si mie cum prindeti pesti! :buaaaah: Pana atunci cred ca o sa te mai stresez in privat! :noroc:


@Valcea

Mah nu mai faceti misto de necazu' omului ca nu mai vine mosu la voi! :craciun:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 9. decembrie 2013, 15:16

Tinta este raul Mures ,adica un rau cu apa relativ mica ,as spune intre 1-5 m pe zona mea
sonar si apoi sa vezi tu cum iti gasesc salaii aia de nu-i gasiti voi prin barajele de la Valcea
sa-mi aratati si mie cum prindeti pesti!
...in stnga sus , pe ecran e adancimea apei sub...5 m :)
.............deciziz finala e a............TA :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 9. decembrie 2013, 16:49

Hai mah Dane ca asta e deja bataie de joc deja! :rizi: Deci daca ai vrut sa ma omori de tot apai ai reusit cu brio!!! :apl: Pai ce sa zic ...imi trebuie barca aia ,apa aia si apoi sigur ca da, sonarul ALA! :buaaaah: Noroc ca la mine e mult mai simplu! dar iti spun eu prima oara cand ma iei cu tine in barca ,la un salau! Retine te rog: VIN in maxim 48 de ore din momentul apelului ! :inchinare: Preferabil nu in perioada Sarbatorilor ca ma arunca de la casa... :rizi:

Multumesc frumos pentru post .Deja se intrevad ceva decizii ...Binenteles aia mai nasoala ca de obicei...

17

luni, 9. decembrie 2013, 17:38

:rizi: :rizi:
doamnee ce ti-a bagato Dan,

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 9. decembrie 2013, 18:12

Hai mah Dane ca asta e deja bataie de joc deja! Deci daca ai vrut sa ma omori de tot apai ai reusit cu brio!!! Pai ce sa zic ...imi trebuie barca aia ,apa aia si apoi sigur ca da, sonarul ALA! Noroc ca la mine e mult mai simplu! dar iti spun eu prima oara cand ma iei cu tine in barca ,la un salau! Retine te rog: VIN in maxim 48 de ore din momentul apelului ! Preferabil nu in perioada Sarbatorilor ca ma arunca de la casa...

Multumesc frumos pentru post .Deja se intrevad ceva decizii ...Binenteles aia mai nasoala ca de obicei...

:zambet: Aline.... tu treci acu prin ce am trecut eu in vara, pana cand am cumparat un Lowrance elit 7 hdi......am pus filmuletul ca sa vezi cam ce poti vedea cu sonarul. la o partida de pescuit :bravo: .Un sfat de la mine...calculeazati bine pasii,pe langa sonar mai ai nevoie : de un suport sonda , de suport sonar de baterie care sunt alti..... bani .Parerea mea ! vin sarbatorile, si ai timp sa
te gandesti ce ar fi mai bun pentru tine (in film ai vazut ceva performant).O partida la salau din barca ? o facem , numa sanatosi sa fim :bravo:

P.s un 4x e mic ecranul ......mai repede un hdi 5 x. :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 9. decembrie 2013, 19:08

doamnee ce ti-a bagato Dan,
...Adi !! hai sa-l lasam pe Alin sa viseze frumos :ochi:
:bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 9. decembrie 2013, 20:49

Mda...Se impune cred o pauza de analiza.Cica lucrurile bune se intampla celor care au rabdare sa astepte...Oricum care mai stiti cum se procedeaza in vama pentru coletele CADOU primite din state ma puteti ajuta pe privat.Asta asa.ca fapt divers... :rizi:

Subiecte asemănătoare