Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

61

miercuri, 26. februarie 2014, 19:47

Deci cele doua dungi verzi de pe ecran sunt jigul cu guma si ?? Ca am vazut fundul tare :rizi: dar de ce sunt doua dungi ? Are ceva lest suplimentar? Ca doar nu o fi salaul ... Si daca e jigul ...sa inteleg ca dau intre ape ...uneori? Ajutati un om sarman :inchinare: :prieteni:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 26. februarie 2014, 19:50

Dara mare e salaul ! Hi, Hi !

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

63

miercuri, 26. februarie 2014, 19:53

Dara mare e salaul ! Hi, Hi !


Oauuuuuu!!!! Imi era frica sa ma gandesc la asta ... :rizi: Merci Tudor!

64

miercuri, 26. februarie 2014, 20:10

colegu Zamfi,
fix la fel este si pescuitul la somn la clonc - naspa rau :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 26. februarie 2014, 20:12

Deci cele doua dungi verzi de pe ecran sunt jigul cu guma si ?? Ca am vazut fundul tare dar de ce sunt doua dungi ? Are ceva lest suplimentar? Ca doar nu o fi salaul ... Si daca e jigul ...sa inteleg ca dau intre ape ...uneori? Ajutati un om sarman
....Alin !! in functie de setari (sensibilitate si culoare) poti vedea totul,in urmatorul film o sa vezi mai bine ce se intampla fi atent :

..... :pescuit: la salau (dinti de fierastrau)apare pata contur albastru cu interior galben(e salaul care a atacat) :) din minutul 1 apare pe sonar salaul care e agatat si se zbate......
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 26. februarie 2014, 20:44

colegu Zamfi,
fix la fel este si pescuitul la somn la clonc - naspa rau :bucuros:

Ai nimerit-o colegu ...chiar e ...naspa! :bucuros:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 26. februarie 2014, 20:54

Deci cele doua dungi verzi de pe ecran sunt jigul cu guma si ?? Ca am vazut fundul tare dar de ce sunt doua dungi ? Are ceva lest suplimentar? Ca doar nu o fi salaul ... Si daca e jigul ...sa inteleg ca dau intre ape ...uneori? Ajutati un om sarman
....Alin !! in functie de setari (sensibilitate si culoare) poti vedea totul,in urmatorul film o sa vezi mai bine ce se intampla fi atent :

..... :pescuit: la salau (dinti de fierastrau)apare pata contur albastru cu interior galben(e salaul care a atacat) :) din minutul 1 apare pe sonar salaul care e agatat si se zbate......



Dane ,ai ceva recomandari privind setarile ,culorile etc ? Am de la Zoran modul de setare/reglare (este pe youtube ) ,dar poate ai ceva idei deoarece tu pescuiesti mai mult la salau. :noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 26. februarie 2014, 21:01

Citat de la »adiwolf«
colegu Zamfi,
fix la fel este si pescuitul la somn la clonc - naspa rau

Ai nimerit-o colegu ...chiar e ...naspa!
.....apropo...cand apare salaul pe ecandranul sonarului , e cu o intarziere de 5 secunde,fata de timpul real, ce vezi e ca o reluare.
...de acceia vezi salaul la suprafata apei, iar pe sonar apare ca fiind sub apa :bucuros: .
P.s ....nu e naspa !!! e OK!!............. :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

70

joi, 27. februarie 2014, 07:24

Buna Zamfi,
Pai chestiunea e simpla…

Pe DownScan nu vezi daca fundul e tare sau moale. Si, pe 2d trebuie sa inveti sa interpretezi in functie de paleta de culori.
Hai sa plecam de la un alb-negru:
1. Apa curata lacrima = are cea mai mica densitate => ecran alb
2. Apa cu impuritati, puscata = are densitate ceva mai ridicata => ecran alb+pureci gri
3. Smoc iarba pe fundul apei = densitate mai ridicata decit apa, dar mai patrund cit de cit impulsurile prin ea => nuante gri, ce se pierd...
4. Strat mal gros, 50 cm = densitate mai ridicata decit apa, minimal mai mult ca la punctul 3, dar mai patrund cit de cit impulsurile prin mal => nuante gri, tot mai inchise (sus mai deschis, jos mai inchis)
5. Strat mal subtire => nuanta gri inchis dupa care vine NEGRU de tot
6. Strat pamant tare, piatra, nisip => gri inchis - negru
Acuma, in functie de paleta de culori, trebuie sa vezi diferentele fata de paleta alb-negru, sau fata de lovirea fundului cu un plumb de 50 – 60 gr. Dup ace faci citeva teste din astea, va fi usor cu interpretarea.

Aici, la pag 8, ai 2 imagini cu 2 palete diferite de culori: Manual utilizare

La cea din stanga poti diferentia densitatea fundului in functie de culori, la cea din dreapta, pe care o folosesc eu cel mai mult (ultima sau pen-ultima paleta din meniul sonarului), diferentiezi f bine pestii (ce stau lipiti de fund) de fundul apei.


PS: te invitam cu drag pe 24.04. la intalnire, sunt convins ca vei avea inca destule noutati despre sonar de aflat :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

71

joi, 27. februarie 2014, 07:43

Dane ,ai ceva recomandari privind setarile ,culorile etc ? Am de la Zoran modul de setare/reglare (este pe youtube ) ,dar poate ai ceva idei deoarece tu pescuiesti mai mult la salau.
...cu setarile trimise de Zoran lucrez si eu,sunt setarile standard,culorile se modifica in functie de luminozitatea de fundal,cand luminozitatea e maxima culoriile sunt vii,cu cat reduci
luminozitatea culoarea devine mai palida.Totul se face din setarii (sensibilitate si culoare)cu cat afara e mai mult soare cu atat va trebui sa lucrezi pe luminozitate de fundal maxima
iar seara spre noapte pentru a nu deveni deranjant la ochi.... reduci luminozitatea. Pentru noapte ai setarea (mod noapte) in care totul e pe un verde linistitor(ochi nu obosesc).
..cum spunea si Adi!! :saluti: ...nu sunt setari exclusive pentru :pescuit: la ...somn sau salau ,doar pentru a putea sa-ti vezi sau nu montura si ....PESTELE ...atacand :bucuros: sau nu :nu: :rizi:
aceste setari, pentru cand sonarul lucreaza in 2D.
P.s ... joacate cu el ... descoperal !! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

72

joi, 27. februarie 2014, 09:12

Buna Zamfi,
Pai chestiunea e simpla…

Pe DownScan nu vezi daca fundul e tare sau moale. Si, pe 2d trebuie sa inveti sa interpretezi in functie de paleta de culori.
Hai sa plecam de la un alb-negru:
1. Apa curata lacrima = are cea mai mica densitate => ecran alb
2. Apa cu impuritati, puscata = are densitate ceva mai ridicata => ecran alb+pureci gri
3. Smoc iarba pe fundul apei = densitate mai ridicata decit apa, dar mai patrund cit de cit impulsurile prin ea => nuante gri, ce se pierd...
4. Strat mal gros, 50 cm = densitate mai ridicata decit apa, minimal mai mult ca la punctul 3, dar mai patrund cit de cit impulsurile prin mal => nuante gri, tot mai inchise (sus mai deschis, jos mai inchis)
5. Strat mal subtire => nuanta gri inchis dupa care vine NEGRU de tot
6. Strat pamant tare, piatra, nisip => gri inchis - negru
Acuma, in functie de paleta de culori, trebuie sa vezi diferentele fata de paleta alb-negru, sau fata de lovirea fundului cu un plumb de 50 – 60 gr. Dup ace faci citeva teste din astea, va fi usor cu interpretarea.

Aici, la pag 8, ai 2 imagini cu 2 palete diferite de culori: Manual utilizare

La cea din stanga poti diferentia densitatea fundului in functie de culori, la cea din dreapta, pe care o folosesc eu cel mai mult (ultima sau pen-ultima paleta din meniul sonarului), diferentiezi f bine pestii (ce stau lipiti de fund) de fundul apei.


PS: te invitam cu drag pe 24.04. la intalnire, sunt convins ca vei avea inca destule noutati despre sonar de aflat :noroc:


Multumesc Zoran! Legat de intalnire ...datorita distantei relativ mari si a timpului alocat (2 zile ...minim!) nu stiu ce sa zic.E clar ca singur nu ma pun pe drum.Daca insa vine Adi Sb de ex. cred ca o sa vin 100% daca nu apar probleme ...Doamne fereste! E clar ca am fosrte mult de invatat si ca intalnirea ar fi beton! Vorbim. :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

73

joi, 27. februarie 2014, 09:44

Multumesc Zoran! Legat de intalnire ...datorita distantei relativ mari si a timpului alocat (2 zile ...minim!) nu stiu ce sa zic.E clar ca singur nu ma pun pe drum.Daca insa vine Adi Sb de ex. cred ca o sa vin 100% daca nu apar probleme ...Doamne fereste! E clar ca am fosrte mult de invatat si ca intalnirea ar fi beton! Vorbim.


Da, sunt 265 km si undeva la 3,5 ore de condus. Ar fi ev o posibilitate sa va puneti la drum pe la pranz (chiar si orele 13-14), iar a doua zi sa faceti o combinatie cu Gigi la un spining de stiuca pe privat :gandesc: Asta presupune vinerea libera!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

74

joi, 27. februarie 2014, 11:34

salut Zamfi!
Si pe mine m-ar bătea gândul sa particip, dar deocamdată doar 60% sunt hotărât. Daca nu intervine nimic, poate ne combinam sa facem o deplasare. Ne putem întâlni la Sântimbru (e o cârciuma lângă intersecția cu drumul de Blaj). Mai ținem legătura!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

75

joi, 27. februarie 2014, 12:09

La Rustic! Pai ne auzim si vedem.Obligatoriu dam si la stiuca la Lipova! :ochi:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 27. februarie 2014, 12:13

Sau il conving pe Andrei ca tot vrea sonar....Desi asta prinde si

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

77

joi, 27. februarie 2014, 13:45

si eu as vrea un sonar!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

78

joi, 27. februarie 2014, 14:36

A ajuns si sonarul meu :bucuros2: 27 de ore germania-tg.mures
Multumesc Zoran

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

79

joi, 27. februarie 2014, 14:38

Ce sonar Nelutu ? sa ne bucuram si noi.

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 27. februarie 2014, 14:52

tine secret! nu vrea sa stim si noi!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Subiecte asemănătoare