Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

vineri, 17. ianuarie 2014, 21:00

Mi-a ajuns jucaria !
am un Elite 5X HDI
sunt bucuros !!!
:zambet: .....si acu !!! sa te ti la .....povesti !!! cu... pescuit la :gandesc:
P.s sa-l folosesti ...sanatos !!! :bravo:


zamfi la clonc?!! nuuu, el nu si nu
nici sonar nu cumpara :rizi:

p.s. zoran, sa pregatesti doua cloncuri pt la vara :rizi:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 17. ianuarie 2014, 21:22

Colegi cu sonare noi ...sa le folositi sanatosi si cu folos!

@zoran
Sa nu mai dai la clonc? De ce ? Acum 50 de ani nu erau sonare...Cloncul insa era inventat demult... :bravo:

@adiwolf

Asa cum am mai spus ,cloncul este extrem de productiv ! Insotit de un sonar performant si de o "mana" priceputa este letal! Personal nu ma simt atras de acest stil de pescuit . Si sper sa ramana asa! Poate si din simplul motiv ca trebuie sa ai momeala vie ,sa te "murdaresti" pe maini ,etc. Am tot respectul insa pentru acest stil de pescuit ,dar sper sa ramana asa cum am spus.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 04:37

@zoran
Sa nu mai dai la clonc? De ce ? Acum 50 de ani nu erau sonare...Cloncul insa era inventat demult...


Nu! Atunci mai bine raman pe Rin in concendii :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 11:15

MULTUMESC de urari! :prieteni:
sa vedem ce stiu sa fac eu ,cu el deacum

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 14:14

Ca sa nu mai deschid alt topic ...continui aici! Daca nu e ok ,rog un moderator sa-l mute la sonare,etc.Multumesc.

Deci: am inceput sa butonez sonarul si sincer imi place ce vad pe acolo .Are un meniu foarte intuitiv si tinand cont de tutorialul lui Zoran setarile si utilizarea consider ca sunt realizabile fara eforturi deosebite.

Binenteles ca in momentul cand te apuci de treaba apar ,totusi, mici problemute :) Eu am incercat mai multe chestii si la una ...nu prea inteleg eu de ce nu merge! Adica ma refer la sonarul 2D ,la care impart imaginea in cele doua frecvente de lucru ale sondei 200 si 83 Hz si pe care ,in mod simulating nu-mi apare decat pe un panel simularea !Ori pe 200Hz ,ori pe 83 Hz! Simultan nici cum.La DI nu se poate seta decat o frecventa pe display ,in timp real, asa ca nu am pretentii. O sa pun si niste poze ca sa intelegeti.Unde gresesc? Sau nu poate afisa sonarul in paralel ,pe cele doua frecvente 2D simultan? Multumesc.






momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 14:28

In mod real functioneaza probabil pe simulator asa a fost facut programul

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

47

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 14:44

M-am gandit si eu la varianta asta dar am zis sa intreb! Eu personal as fi facut demo-ul complet! Altfel uite ,lasa loc de interpretari. In fine ,o sa vedem ce si cum . Abia astept sa-l vad la apa... :bucuros2:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

48

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 14:57

Si mie prima data mi-a sarit inima zic:Cum Dumnezeu l-am nimerit eu pe ala defect?Precis n-ui functioneaza sonda de 83kh dar dupa ce l-am testat in mod real m-am linistit asta e.Pentru firma nu inseamna nimic 1% defectiuni dar penru tine care ai cuparat doar unu procentul e 100% si se schimba situatia. :doaaamne:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

49

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 15:02

Sincer ,eu nu m-am gandit ca este defect, deoarece am inversat frecventele si era acelasi lucru. Pur si simplu m-am intrebat de ce nu arata simultan in demo. Inteleg ca tu l-ai incercat real si e ok.Astfel incat am lamurit problema. Multumesc ! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

50

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 16:09

Aici o poza de citeva luni:

Si daca va uitati pe CD, nici acolo pe demo nu merge 83-iul! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

51

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 17:01

Sincer ,eu nu m-am gandit ca este defect,
:zambet: ai transpirat putin :) )....ori pe 200Mhz,ori pe 83Mhz si o sa aveti imagine ...pus pe simulare :bucuros: daca le puneti 200/83Mhz neaparat pe real cu sonda in apa si o sa veseti ca totul e ..OK.

Apropo butonatil in real, si urmariti in cat timp se descarca bateria :bravo: ...descarcarea baeriei in functionarea sonarului ,in timp real si simulare nu e acelasi.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

52

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 17:14

Salut. L-am testat cu sonda in apa cu ntoate trei frecventele ce pot fi afisate odata,cu luminozitatea si sensibilitatea la maxim si nu a depasit 980 ma alimentat la tensiunea de 13.5 v0lti dintrun alimentator profesional care arata si consumul.Ei spun ca consuma 1.1 a dar probabil cu sonda de 50kh ca altfel nu vad de unde diferenta . Deci cu o baterie buna de 7A ar trbui sa funtioneze cel putin 5 h incontinu ca sa nu strici nici bateria.Oricum incepe sa tipe cind tensiunea bateriei ajunge la 10.8 volti
:saluti:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 18:24

O sa ma uit in "real" cand ajung pe apa ! Atunci o sa vad si consumul. Am o baterie de 9 Ah care sper sa tina vreo 6 ore pe apa. Momentan e pus-a la incarcat :rizi:

Pana atunci ma mai joc cu el insa deja am "gatat" meniul...Oricum afara ploua si sper ca macar luni sa se dezgehte baltile sa prindem ceva stiuci! :bucuros2:

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

54

luni, 20. ianuarie 2014, 12:55

si jucaria mea a sosit azi elite 7 HDI :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:
maine butonez

merci zoran
index.php?page=Attachment&attachmentID=1075

asta vad eu pe sonar...o fii bine?

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 20. ianuarie 2014, 15:38

Cred ca ai gresit la setari cred ca esti pe zoom 20x.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 20. ianuarie 2014, 18:00

Super tare redarea pe sonar

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 26. februarie 2014, 17:46

Salut.Am o rugaminte la persoanele mai experimentate: cum reusesc sa identific pe sonar, cand este substratul tare si cand este malos? Care este eventuala diferenta de culoare sau cum se vede un substrat tare.Daca se poate mai concret pentru Elite 5X HDI ar fi minunat! Intreb asta ca duminica pe Bezid nu am reusit ,zic eu , sa-mi dau seama ce substrat am sub mine.Multumesc.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 26. februarie 2014, 17:53

Cu cat reflexia/ecoul este mai puternic cu atat culoarea pe ecran este mai spre rosu.
Substrat tare - culoare rosie, substrat moale/mal - culori mai inchise.
Asta daca n-ai ales vreo schema de culori mai neobisnuita... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 26. februarie 2014, 18:17

Salut.Am o rugaminte la persoanele mai experimentate: cum reusesc sa identific pe sonar, cand este substratul tare si cand este malos? Care este eventuala diferenta de culoare sau cum se vede un substrat tare.Daca se poate mai concret pentru Elite 5X HDI ar fi minunat! Intreb asta ca duminica pe Bezid nu am reusit ,zic eu , sa-mi dau seama ce substrat am sub mine.Multumesc.
Cu cat reflexia/ecoul este mai puternic cu atat culoarea pe ecran este mai spre rosu.
Substrat tare - culoare rosie, substrat moale/mal - culori mai inchise.
Asta daca n-ai ales vreo schema de culori mai neobisnuita... .

:saluti: ...si ca sa fie explicit......elit 5x......in actiune :buaaaah:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

60

miercuri, 26. februarie 2014, 18:45

Aha, merci mult! Interesant filmuletul... :bravo:

Subiecte asemănătoare