Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 12:15

Struna pt pescuitul stiucii

Apropo de struna la stiuci mari ce fel de strune recomandati( marca/ lungime) si de unde procurati ?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 17:43

Pai cred ca titan de la Strike Pro sau Cormoran.Mai accesibile ca pret ...Ma rog ,stune de titan in general daca vorbim de stiuca mare .Si unde nu sunt agataturi ...finale! :rizi: De procurat ...magazine fizice sau virtuale.Eu am vreo 4 bucati de strune de titan ,lungi de vreo 30 cm insa pescuiesc cu tot felul de "pocnitori" :nunteleg:

3

duminică, 1. decembrie 2013, 11:13


Apropo de struna la stiuci mari ce fel de strune recomandati( marca/ lungime) si de unde procurati ?


Strunele pe care le folosesc sunt cele de la Fintastic Canada - titan- foarte bune dar scumpe, motiv pentru care nu le folosesc decat cand pescuiesc din barca.
Totusi trebuie sa spuns ca am avut si un incindent cu aceste strune, deoarece a cedat agrafa crosslock cu care era dotata (insa pot pune asta pe seama unei indelungi utilizari ~aprox 3-4 sezoane de pescuit)
Am mai cumparat dar nu am folosit inca strunele de titan de la Strike Pro - arata bine, lungimi diferite iar pretul.........acceptabil tinand cont ca vorbim de strune din titan.
Totusi la pescuitul de pe mal si in general pe Olt sub baraje, datorita agataturilor extrem de dese folosesc strune din wolfram, acele strune subtiri si negre de minim 20cm - as vrea sa incerc cu ledear de florocarbon gros dar................ :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 1. decembrie 2013, 11:18

Eu folosesc de la Drennan, 7 fire. E subtire, flexibil, se poate rasuci f usor cu penseta-cleste (nu necisita cleme).




Si cred ca de 6-7 kile e si aia suficinta, daca se foloseste la un pescuit mai finutz.



Am cantarit 20 cm de struna, si face impreuna cu o agrafa NoKnot o diferenta de doar 1 gram. Nu cre ca este mult sau ca influenteaza prea negativ comportamentul nalucii in miscarea proprie, mai ales de la un anumit gramaj si marime de naluca in sus:
Shad 6,5 cm + jig 6 grame + snap:


Shad 6,5 cm + jig 6 grame + snap + (20 cm struna + NoKnot):
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 1. decembrie 2013, 11:22


Apropo de struna la stiuci mari ce fel de strune recomandati( marca/ lungime) si de unde procurati ?


Strunele pe care le folosesc sunt cele de la Fintastic Canada - titan- foarte bune dar scumpe, motiv pentru care nu le folosesc decat cand pescuiesc din barca.
Totusi trebuie sa spuns ca am avut si un incindent cu aceste strune, deoarece a cedat agrafa crosslock cu care era dotata (insa pot pune asta pe seama unei indelungi utilizari ~aprox 3-4 sezoane de pescuit)
Am mai cumparat dar nu am folosit inca strunele de titan de la Strike Pro - arata bine, lungimi diferite iar pretul.........acceptabil tinand cont ca vorbim de strune din titan.
Totusi la pescuitul de pe mal si in general pe Olt sub baraje, datorita agataturilor extrem de dese folosesc strune din wolfram, acele strune subtiri si negre de minim 20cm - as vrea sa incerc cu ledear de florocarbon gros dar................ :gandesc:



Scuze Adi, am mutat raspunsul tau aici, am deschis un subiect nou pt asta. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 1. decembrie 2013, 13:02

Apropo de fluoro Adi ...Am folosit si mai folosesc uneori Mono Pike de 0,40 mm. Foarte bun.Am observat ca dupa 2-3 stiuci se face "aspru" de la dinti si trebuie schimbat.Insa nu cred sa ai probleme la o stiuca de 5-6 kg.Pe vremuri cand pescuiam pe la Gilau si prindeam multe stiuci frumoase cu amicii mei ,toti dadeam cu monopike! Si nu am avut probleme .

7

duminică, 1. decembrie 2013, 13:30

ca deobicei, ma lovesc de aceeasi problema - nu gasesc in magazinele "fizice" ceea ce imi doresc si sunt nevoit sa pun tot felul de intrebari pe forumuri sau sa cumpar pe "neve" si m-am cam saturat de asta.
Zoran, daca as gasi in magazine firul pe care il folosesti si aceasta ar suporta noduri pe el, ar fi super, dar............
Acelasi lucru si pt ceea ce spui tu Aline, trebuie sa vad si sa pipai aceste fire, altfel.......... :gandesc:

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 1. decembrie 2013, 14:35

strune

Si eu recomand Fintastic Canada (eventual se schimba agrafa); eu le procur de la Abrevis
Firul folosit de Zoran nu suporta un nod decent (doar daca nu esti pretentios)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 1. decembrie 2013, 14:36

Si eu recomand Fintastic Canada (eventual se schimba agrafa); eu le procur de la Abrevis
Firul folosit de Zoran nu suporta un nod decent (doar daca nu esti pretentios)


E nevoie intradevar de nod, sau e suficienta o infasurare NoKnot in jurul firului? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 2. decembrie 2013, 12:38

Terminator Pro Series Titanium Leader Wire (raspuns editat)
facute acasa cu cleme de sertizare . varianta de 20 lb tine minim 7kg tractiune (probat pe cantar ). Avantaj ca nu au memorie chiar si daca bagi dezgatatorul pe ele si sunt si putin elastice astfel ca mai amortizeaza din socuri (mai ales daca le faci lungi ca mine ). Inca nu am rupt niciuna in peste . :bravo:

11

luni, 2. decembrie 2013, 17:56

basspro?
un site de care nu vreau sa aud :nervos:
imi cere sa setez acceptul de cookies ca sa il pot vizualiza, apoi nu raspund la emailuri, iar cu livrarea...............nu multumesc.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 2. decembrie 2013, 23:55

ideea era produsul nu magazinul :ochi: pe care cred ca poti sa-l gasesti si-n alta parte nu doar la ei. daca nu mai exista varianta intermediarilor care pun comenzi acolo si-ti pot aduce (ocazie cu care mai iei si un fluorcarbon bun si ceva agrafe si gume :ochi: )

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 3. decembrie 2013, 18:42

Eu folosesc flurocarbon. Cred ca este cel mai bun si mai eficient. Trebuie sa fii atent la imbinarea dintre fire si nu ai probleme.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 3. decembrie 2013, 21:43

eu am inceput sa folosesc texti pe direct 0,19 ( l+am probat cu dinti mei :bravo: )si sunt curios daca i-mi va rupe ,in contextul in care nu am prins mai mare de 74 cm.

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 3. decembrie 2013, 22:02

Folosesc pentru pescuitul de pe mal strune de la Cormoran si Jakson (iar de primele sunt ft multumit mai ales din cauza raportului Pret-Calitate 3lei - 2 buc).Pentru pescuitul din barca folosesc Strike Pro titan 30 cm /20lbs sau 30 cm/50lbs. In viitorul cat mai apropiat am de gand sa trec pe fluorocarbon asta pt ca am reusit sa imi iau o rola de 0.50 de la Jakson , insa intentionez sa confectionez strunele cu bride si nu cu noduri.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 4. decembrie 2013, 14:28

eu am inceput sa folosesc texti pe direct 0,19 ( l+am probat cu dinti mei :bravo: )si sunt curios daca i-mi va rupe ,in contextul in care nu am prins mai mare de 74 cm.

Nu-l va rupe insa il va taia! Destul de usor...Sa stii ca omul nu are ...dinti de stiuca! :rizi: Stii cum e , nici salaul nu taie si are dinti .Textilul rezista la abraziune mai putin ca si monofilamentul ,iar daca stiuca inghite si firul ajunge pe dinti ,iar contra vine pe "plecarea" stiucii ,firul va fi taiat aproape instantaneu .Normal ,aste este opinia mea. :)

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 4. decembrie 2013, 20:29

adevarul ca cu struna nu mi-e frica,dar am auzit de cazuri cand o dihanie de stiuca ar fi taiat cu dinti struna de chevlar :buaaaah: ,nu stiu ce sa zic dar mi+ar placea sa lupt cu o asa dihanie.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 5. decembrie 2013, 15:36

Textilul il taie stiuca cel mai usor.
Eu folosesc cel mai des fluorocarbon gros (0,70 mm) sau strune de tipul asteia care sunt la fel de suple ca si un textil ordinar :