Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 29. noiembrie 2013, 17:59

Ce se intampla cu pestii care mor...?

...de batranete sau din alt motiv, de ex boala sau fractura de maxilar si nu se mai pot hrani, o moarte naturala sau lenta!?

Ce se intampla cu acesti pesti? Ati gasit vreodata exemplare mari decedate unde ati putea spune: "...peste asta imens o murit de batranete!"?

:salut:

Din discutiile de pe un alt subiect, unde se aducea aminte ca nu s-a vazut peste muribund cu naluci prin gura, mi-am spus ca nici eu nu am vazut exemplare care au murit de batranete. Deci, stie careva ce se intampla cu pestii care mor?

De ex pestii traiesc:
bibanul - max. 12 ani
avatul - 9 pina la 12 ani
crapul - pina la 50 ani
somnul - pina la 80 ani
platica - 15 pina la 20 ani
salaul - cca. 18 ani
stiuca - 10 pina la 15 ani
linul - max. 18 ani

carasul - pina la 15 ani (care sunt miliarde in Dunare!)

Deci, ati gasit exemplare capitale decedate probabil de batranete? Pt ca asa cum se nasc anual miliarde de pesti mici din icre, anual trebuie sa si ...moara miliarda!
Eu personal NU am vazut, si de aceea ma si intreb, cum mor pesti, unde mor, ce se-ntampla cu ei dupa ce mor? :gandesc:

PS: aici nu vorbesc de pestii ce au primit o "karata" dupa cap de la vre-o barca sau cu taieturi de elice, si de pe un moment pe altul isi pierd orientarea si se zbat la suprafata apei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 29. noiembrie 2013, 19:16

De cand merg la pescuit am gasit pe malul apei sau am vazut plutind o gramada de pesti morti insa nu m-am gandit niciodata ca ar fi morti din cauza batranetii, mai degraba din cauza unor accidente.Parerea mea e ca atunci cand mor de batranete, unii intra in descompunere iar o parte sunt consumati de alti pesti.Sunt convins de chestia asta, alta explicatie nu am.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 29. noiembrie 2013, 20:06

banuiesc ca pestii care mor "de batranete" sau stiu eu ce boli pur si simplu raman pe fundul apei unde se descompun si dispar ... ma indoiesc ca ies la suprafata apei dupa moarte, e ca si cum am spune ca oamenii dupa ce mor isi iau zborul :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 29. noiembrie 2013, 20:23

Nu-mi aduc aminte să fi văzut vreodată exemplare mari moarte despre care puteam spune că au murit de bătrâneţe, sincer nici prin gând nu mi-a trecut aşa ceva. Pot să spun că în mare parte sunt de acord cu cele spuse de mane81, nu văd ce altceva s-ar putea întâmpla cu ei după moarte. Zoran, într-adevăr anual se nasc miliarde de peşti şi mor miliarde, dar părerea mea este că de moarte naturală moare doar o parte nesemnificativă, cel puţin pe meleagurile noastre şi nu numai. În zilele noastre, când braconajul a luat o amploare nemaiîntîlnită, când dispreţul şi lipsa respectului faţă de natură şi aproape orice valori au atins cote inimaginabile î-mi este foarte greu să cred că în situaţia dată peştii mai şi apucă să moară de bătrâneţe.

5

vineri, 29. noiembrie 2013, 20:25

pesti ce mor din cauza accidentelor,lipsa de oxigen,boli,poluari ii vedem deasupra apei etc.(pe barajul de la ighis,acum vre-o 3 ani daca nu gresesc, a iesit la suprafata un crap maree,in stare de descompunere) a murit din cauza lipsei de oxigen sau din cauza ca nu a putut sa isi depuna icrele.
cei ce mor de batranete raman pe fund,se descompun sau sunt mancati de rapitori.
parerea mea :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 29. noiembrie 2013, 21:07

Io nu-s vreun expert in d-astea si n-am lucrat la criminalistica :rizi: da` parca asa stiam ca orice cadavru se ridica la suprafata apei dupa o vreme din cauza acumularii in interior a gazelor rezultate din procesul de putrefactie... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 29. noiembrie 2013, 21:26

Ati gasit vreodata exemplare mari decedate unde ati putea spune: "...peste asta imens o murit de batranete!"? :zambet:
stiuca - 10 pina la 15 ani

Cea mai mare stiuca din lume
Cea mai mare stiuca din lume cu privire la cele mai mari Pikes care au fost capturate vreodată, este legendara. Pe una dintre ele, cea mai mare stiuca trasa la mal în 1497. Și avea.... 270 ani.Determinarea vârstei stiucisa facutcu ajutorul unui inel pe care ea la purtata fostpus de către împăratul Frederic al II-lea al Imperiului Roman. sa întâmplat în 1230. Stiuca a fost de 5,7 metri lungime și cântărea 140 kg . O legendă spune că peștele a fost complet alb, din cauza limită de vârstă în balanța rămas pigment. prins schelet uriaș păstrată în muzeul din orasul german Mannheim. Cu toate acestea, experții au ajuns la concluzia că este un fals și este alcătuit din mai multe tepii știucă. ar trebui să adauge că a confirmat în mod oficial la vârsta de cel mai vechi stiuca este egal cu 33 de ani. Se poate concluziona că vârsta de peste 250 de ani -. Pentru pești ireal Potrivit unei alte legende interesante, la sfârșitul secolului al 19-lea, în Imperiul Rus prins stiuca cu un inel de aur. Pe de decor a fost un semn că a spus că peștele inele țarului rus Boris Fedorovici. Individuală pentru viața sa a câștigat 60 de lire sterline și a crescut până la doi metri. Pike prins în timpul de curățare a bazinelor Regale în 1794. Un inel de aur a fost chiar în branhii de pește. Și judecând după inscripțiile ca Godunov a fost la putere 1598-1605, Rybin a fost de aproximativ 190 de ani. Dar aceste date sunt încă o legendă, deoarece acestea nu au nici o confirmare oficială. În 1660, unul dintre campionii de pește prins cercetători din Franța Pierret Espiritu Radisson. Captura are doi metri în lungime, și 75 kg greutate. Cu toate acestea, imagini și schelet și până în prezent nu a mai venit. Dar datele teoretic pot avea încredere, deoarece chiar acum prădători americani cântări până la 45 kilograme. Și, desigur, este de a transforma în fapte, nu ficțiune. Astfel, stiuca foarte mare astăzi trăiește în America de Nord. Numele său - de mosc. Punctul de vedere este foarte similar cu punctul de vedere al stiuca obișnuit. Diferă de congeneri de mosc, care este mult mai rezistente, are cele mai mari dimensiuni și o mai mare speranță de viață. În 1957, SUA a fost prins de mosc o greutate de 32 kg. Tras peștele în statul New York, pe râul St Lawrence.Mai mult decât atât, individul prins în barcă. Stiuca mare a fost prins în 1940, în aceeași stare, dar, pe de altă rezervor, Sakandaga rezervor. Greutate de pește a fost de 21 kg. în URSS măsurat oficial stiuca in 1930. Ea cântărește 34 kg. Și rezultatul de care captură legendar poate fi văzut în fotografie alb-negru. Deci, este posibil de a declara dimensiunea de pește fiabilitate. Monstru Pike prins pe lacul Ilmen. Ei bine, în general, povesti de pescuit, cunoscute în Rusia mai multe cazuri în care pescarii prind pește mare, o greutate de 15-45 kg. De exemplu, astfel de giganți Peck periodic pe Lacul Ladoga, in apropiere de orasul Sortavala ciugulit știucă o greutate de aproximativ 49 kg. Acest momeală de pescuit folosit ca o știucă mai mică greutate de cinci kilograme. Nu a fost un alt caz, atunci când partea de nord a lacului Uvildy (regiunea Chelyabinsk) pescuit de exemplu unic -. Atunci când cântar a arătat 56 kg.


:doarecapu: ........dar ce or fi facut cu..... inelu ??? :gandesc: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 06:43

:rizi: ...Dane, poza asta a umblat cred ca prin toate forumurile din lume, si cred ca majoritatea o considera un fake! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 08:26

:rizi: ...Dane, poza asta a umblat cred ca prin toate forumurile din lume, si cred ca majoritatea o considera u
:pauza: Poza! ca poza! dar...... legendele ?tu ce zici tot ca si poza s-au ...........? :nunteleg: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 17:07

Eu zic ca este: FAKE! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 1. decembrie 2013, 06:53

Io nu-s vreun expert in d-astea si n-am lucrat la criminalistica :rizi: da` parca asa stiam ca orice cadavru se ridica la suprafata apei dupa o vreme din cauza acumularii in interior a gazelor rezultate din procesul de putrefactie... :nunteleg: .


Si unde sunt atunci? Ar trebui sa vedem peste tot astfel de pesti.
Raman pe fundul apei?
Ii rostogoleste curentul raurilor pina raman intzepeniti in pietre sau intre crengi si smocuri de iarba?
Ii ataca imediat lipitorile, ganganiile de apa, racii...?
Sau se duc in vre-un cimitir sacru, asa cum fac elefantii? Vreo grota de care noi nu stim... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 1. decembrie 2013, 07:44

Si unde sunt atunci? Ar trebui sa vedem peste tot astfel de pesti.

Eu am vazut de 2 ori Muresul la Alba Iulia, cand locuiam inca acolo, "alb" de cati pesti cu burta-n sus veneau pe apa din cauza unor deversari de la Ocna Mures (ceva fabrica de "cloro-sodice") sau de la ceva melasa de la o fabrica de zahar, nu mai retin exact.
Asa ca daca sunt multi, ii vezi. :)
Mai vezi si acum cate unul mort plutind pe apa dar nu stiu de ce crezi ca-s chiar asa de multi... sau de ce ar trebui sa fie?!?
Mortalitatea este mare la orice fel de animale atunci cand exista vreo boala sau sunt otravite intr-un fel... ramasul carligului in gat nu cred ca se incadreaza... :rizi: .

Si da, cred si eu ca o parte dintre pestii morti, mai ales cei de dimensiuni reduse, sunt consumati de ceilalti. In plus, poate ati observat ca pestii vii de obicei ataca "burta" celor morti... in felul asta daca consuma ce-i p-acolo, nu prea mai sunt spatii goale sa se acumuleze gazele si sa ridice cadavru`... ramane probabil scufundat si-i consumat incet incet de celelalte vietuitoare... bleach :vomit: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 1. decembrie 2013, 08:47

Eu am vazut de 2 ori Muresul la Alba Iulia, cand locuiam inca acolo, "alb" de cati pesti cu burta-n sus veneau pe apa din cauza unor deversari de la Ocna Mures (ceva fabrica de "cloro-sodice") sau de la ceva melasa de la o fabrica de zahar, nu mai retin exact.
Asa ca daca sunt multi, ii vezi.
Mai vezi si acum cate unul mort plutind pe apa dar nu stiu de ce crezi ca-s chiar asa de multi... sau de ce ar trebui sa fie?!?
Mortalitatea este mare la orice fel de animale atunci cand exista vreo boala sau sunt otravite intr-un fel... ramasul carligului in gat nu cred ca se incadreaza..


Mortalitatea ar trebui sa fie cit de cit mai mica decit natalitatea. Dar de aceea inca in nr foarte mare! Nu e vorba de pestii otraviti care iasa toti de pe un moment pe altul cu burta in sus!
Ci de pestii ce mor pe fundul apei. Ce se intampla cu ei exact, cred ca putem doar presupune. Cert este ca NU iasa la suprafata dupa ce mor de o moarte... naturala: batranete, o boala ce-i termina incet, lipsa de hrana sau imposibilitatea de a se hrani. Eh, si daca acestia din urma dau "ortu' popii" pe fundul apei si nu iasa sus, nici nu putem astepta sa gasim pesti cu carlige, gume si ancore in gat. Doar daca acestea sunt atata de floatabile incat sa ridice pestii in sus :rizi:

Din video-clipul postat de Dan in celalalt subiect, se vede clar ca nici unul din pestii cu naluci in gura nu prea mai au sansa sa se hraneasca cum trebuie, si presupun ca odata ce vor muri de foame vor ramane undeva pe fundul lacului sau al raului. Deci aproape imposibil sa gasim acesti pesti decedati cu naluci in gura, ceea ce ne face sa si credem ca ei o duc bine-merci si in continuare.
Parerea mea, de altfel, ca acolo unde de ex. se stie ca e stiuca sa se foloseasca leadere adecvate. Mai bine citeva capturi de salau mai putin, decit citeva rupturi de stiuca care sigur nu pleaca fericite cu naluca-n bot. Dar noah, fiecare cum crede ca e mai bine... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 1. decembrie 2013, 10:45

... cred ca putem doar presupune.Cert este ca NU iasa la suprafata dupa ce mor de o moarte... naturala: batranete, o boala ce-i termina incet, lipsa de hrana sau imposibilitatea de a se hrani.

Presupunem, presupunem da` se pare ca unele lucruri sunt certe... oare cum de?!? :rizi: :limba:
:noroc: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 1. decembrie 2013, 10:47

Cert pt mine, pt ca eu nu am vazut pestii morti ce iasa sus la suprafata apei, deci presupun ca raman cumva pe undeva...altundeva decit la suprafata :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 1. decembrie 2013, 11:11

Presupunem, presupunem da` se pare ca unele lucruri sunt certe... oare cum de?!?
presupun ca raman cumva pe undeva...altundeva decit la suprafata
..... :gandesc: ........ :zambet:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 1. decembrie 2013, 13:39

Pe balti ,am patit de cateva ori sa agat cu naluca pesti morti de pe fundul apei...Intr-o stare foarte avansata de descompunere.Deci presupun ca nu tot ce moare ...pluteste! :) Vorba aia, nu tot ce zboara se mananca sau nu dati cu pietre in avioane ca nu-ncap in oala!Deci cred ca din diverse motive marea majoritate a pestilor care mor natural raman pe fundul apei .Unde mama natura are grija sa-i reintegreze in lantul trofic.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 3. decembrie 2013, 18:55

Am reusit sa intru astazi in contact cu un Pr. Dr. Arlinghaus in biologie si acvacultura (Uni-Berlin), care mi-a raspuns asa la citeva din intrebarile mele:

"...uneori mai vedem si cite un peste mort la suprafata, dar marea majoritate a pestilor care mor raman pe fundul apei si acolo se descompun, sau sunt atacati de alte vietuitoare subacvatice si in scurt timp sunt complet devorate. Sansa de a gasi un peste mort din cauza unei naluci ramasa agatata in gura acestuia este aproape zero! Dar, plecind de la un studiu al cercetatoarei Prof. Dr. Victoria Braithwaite (Penn State University), tot al 4-lea peste care a fost eliberat va deceda. Motivele sunt in primul rand accesoriile neadecvate care duc la drill-uri indelungate, ori la raniri/ leziuni pestelui in timpul drilului...
Un studiu nou despre pestii ce raman cu nalucile in gura va aparea in curand...
"


Am primit si documentatia necesara intrebarilor mele, care sunt de fapt studii stiintifice publicate la liber pe internet, insa destul de vaste. :doarecapu: Sper sa imi ajunga iarna aceasta sa citesc citeva din ele. :rizi:

Citeva din ele au un titlu foarte interesant! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 3. decembrie 2013, 19:23

E nasolie mare daca un sfert din pestii eliberati mor! Chiar te pune pe ganduri... :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 3. decembrie 2013, 19:39

Zamfi, nu eliberarea lor e cauza din care mor! Alta... si cauza aia ar trebui sa ne puna pe ganduri, daca avem responsabilitate fata de aceea pasiune ce o adoram atata de mult: pescuitul. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com