Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

miercuri, 4. decembrie 2013, 07:49

Eu am un prieten care si-a creat un lac artificial si pot sa va spun ca importanta nu este durata drill-ului. Importanta este viteza cu care a fost scos pestele din apa(dca este scos din apa foarte adanca), resuscitarea pestelui unde trebuie sa avem foarte multa rabdare si sa fim siguri ca a fost facuta atat cat trebuie pentru ca pestele sa aiba timp sa se odihneasca si sa se oxigeneze indeajuns si mai mult decat important este locul unde eliberam pestele(apa sa fie oxigenata_ vara apa la mal nu are foarte mult oxygen. etc. Noi am prins ceva pesti mai mari si aici ma refer la crap romanesc si teni(scoicari) in jurul greutatii de 30 kg in timp ce pescuiam la rapitor(adica echipament usor,drill-ul fiind de la 30 min pana la 4 ore-fir mono de 0,16, mai ales in aceasta perioada unde se reped sa manance orice) iar acum traiesc linistiti in lac iar patronal baltii a ramas uimit el nestiind ca are asa ceva in lac. In primavera acestia vor fi vanduti ca reproducatori pentru lacuri mai mari. Si eu am agatat pesti morti dar foarte rar cred ca mor pestii de batranete.


Resuscitarea e foarte importanta inainte de eliberarea pestelui! Dar aici, un peste surmenat dupa un drill indelungat, are si nevoie de mai mult timp de resuscitare, de revenire. In rau, daca le dam drumul acestor pesti surmenati imediat in curent, au mari sanse sa nu isi mai revina.
Durata de revenire a pestilor este direct proportionala cu durata de surmenare. Exact ca la noi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 4. decembrie 2013, 08:59

Pt a nu se intelege gresit ca 50% din orice peste eliberat da in-primire, doresc sa revin scurt asupra faptului scris mai sus, precum ca 1 din 2 dintre pesti scosi repede de la adancimi mari, unde le iasa ochii din orbite – mor dupa eliberare:
Aici e vorba de salau, care este un peste sensibil si care la o diferenta brusca de presiune sufera socuri in urma carora moare. Salaii prinsi in ape de pina in 6-8 m (poate si ceva mai mult) nu sunt deloc periclitati de aceasta diferenta de presiune.

Cum am scris, urmeaza sa citesc “C&R – ce se intampla cu pestii eliberati”, scrisa de Prof. Dr. Arlinghaus, care este si el pescar cu o experienta de 20 de ani, si nu este deacord cu faptul ca pestii simt dureri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

43

miercuri, 4. decembrie 2013, 22:05

Din cate am observat, cel putin pe lacuri "mari" ( de acumulare) pestii care au fost scosi din apa adanca in cateva minute si eliberati dupa poza NU AU SUPRAVIETUIT ! ... in consecinta pestelui trebuie acordat timp "suficient " atat la scoaterea din apa, cat si la eliberare !