Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 3. decembrie 2013, 21:10

sincer, am mari urme de indoiala ca un sfert din pestii eliberati mor.

ca exemplu, pot da anumite balti unde eliberatul pestilor este obligatoriu si sub nici o forma nu mor unul din 4 ... daca era asa, la cata lume pescuieste pe ele cred ca nu mai erau de mult pesti in apa (vezi balta de la Vladimirescu - Arad)

ps: Zoran, nu spune ca drilurile prelungite ... te rog chiar :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 3. decembrie 2013, 21:47

Zamfi, nu eliberarea lor e cauza din care mor!

Nu, eliberarea lor este cauza din care s-ar putea sa traiasca... :rizi: .
Da` stiu unde bate Zoran: echipamentu` frate!
Daca-i prea light obosesti pestele, se acumuleaza acidu` lactic prin muschi si d-aia mor pestii... deci dimensionati un pic supra... chiar un pic mai mult... zi ca nu-i asa, Zorane. :rizi: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 3. decembrie 2013, 21:48

Nu spun eu... spun altii care au studiat, cercetat si au scris si lucrari stiintifice, cum ar fi "C&R - ce se intampla cu pestii eliberati?" ...urmeaza sa citesc :doarecapu:
Se explica faptul ca drill-urile prelungite duc la o mortalitate mai ridicata dupa eliberare, decit daca drill-ul ar fi scurt! Nu trebuie sa se intample la toate drill-urile prelungite, cu toti pestii. Unii sunt mai puternici, altii mai slabi.
Si la fel cu o lanseta super-rigida, unde in drill pestele se rupe din gura sau in gat, si acolo nr mortalitatii creste.
Si mai exista si diferentele de specii la rezistenta: stiuca si crapul sunt cele mai rezistente la C&R!

In fine, fiecare face cum crede de cuviinta, si nimeni nu e obligat sa dea crezare unor publicatii stiintifice. Eu insa voi mai aminti citeva aspecte din ceea ce voi citi. :zambet:

PS1: as avea aici un exemplu, si anume, am prins destule babusti in ultimul an, pe care incercam sa le dezgat cu o grija enorma, cu palma umeda si puse imediat in galeata cu apa si aerisitor. Unele dintre ele insa, mureau cam dupa 10 min, altele dupa max. 1 ora, altele acasa. Mi-am facut ganduri si, am observat ca urmatorii pesti mureau intotdeauna:
- cei care singerau din gat (citusi de putin singe daca le curgea, tot se prapadeau, sangerarea nu se oprea niciodata)
- cei care se dezgatau din carlig si picau chiar de la 0,5 m pe pamint, dupa care se mai zbateau de citeva ori (probabil leziuni interne)
- cei care se zbateau in galeata si incercau sa sara afara, dand cu capul de capac (leziuni interne)

Toate 3 problemele le-am rezolvat asa:
- contra imediat ce se misca pluta, pt a nu inghiti prea mult carligul si drill cit mai scurt (de multe ori contrele sunt gherle)
- nu ii mai scot din lanseta, ci si pe acestia cu minciocul, dupa care-l asez incet pe tufe/ iarba (e nevoie de mult mai mult timp)
- nu mai folosesc galeata prin care trece lumina, ci un box frigorific mare, de 65 L, care dupa ce inchid capacul pestii stau cuminti, nemiscati (e greu ca naiba cind trebuie sa-l urc cu apa in masina)

Dar am reusit sa minimalizez mortalitatea la pestii prinsi aproape complet!

PS2: am primit odata de la o cunostiinta vreo 30 de babusti, mi le-a adus intr-o galeata mare cu apa rosie, imediat dupa partida de pescuit :gandesc: ... vreo 5 erau deja duse, iar restul au pierit in bazin in urmatoarea zi. Din toate cele 30 de babusti, am ramas cu 1. Deci iti poti inchipui ce C&R grozav ar fi facut el daca le dadea drumul inapoi :doarecapu:

Parerea mea este ca, C&R nu este inseamna DOAR prinde si elibereaza, ci este un proces intreg care incepe cu alegerea echipamentului corespunzator pestelui tinta, un echipament cu care sa-l aducem cit mai repede, cit mai sigur si pe cit posibil fara leziuni grave la mal, marindui astfel sansele de supravietuire.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 3. decembrie 2013, 21:54

Nu, eliberarea lor este cauza din care s-ar putea sa traiasca...

... si salaii care vin scosi de la adancimi mari, cu ochii bulbucati, au o sansa de supravietuire de 50%. Adica 1 din 2 :zambet: Nu-i parere personala, ci scrie in unul din interviurile Prof. Dr. Arlinghaus, din care am inceput deja astazi sa citesc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 3. decembrie 2013, 21:55

Da` stiu unde bate Zoran: echipamentu` frate!
Daca-i prea light obosesti pestele, se acumuleaza acidu` lactic prin muschi si d-aia mor pestii... deci dimensionati un pic supra... chiar un pic mai mult... zi ca nu-i asa, Zorane.


Aici:
Parerea mea este ca, C&R nu este inseamna DOAR prinde si elibereaza, ci este un proces intreg care incepe cu alegerea echipamentului corespunzator pestelui tinta, un echipament cu care sa-l aducem cit mai repede, cit mai sigur si pe cit posibil fara leziuni grave la mal, marindui astfel sansele de supravietuire.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 3. decembrie 2013, 22:00

Zorane, sunt de acord cu grija pt. peste, ca sa fie clar din start.
Dar dupa parerea mea placerea pescuitului consta in mare masura in drill... daca fac din asta un fel de adus pestele pe mal/in barca in doi timpi si trei miscari, pt. mine nu mai are nici un farmec.
Eu nu ma duc la pescuit sa trag de fiare. :)
Pe de alta parte sa-ti spun io care-i grija suprema pt. peste: nu te mai du la pescuit si uite asa nu-ti mai faci griji ca ranesti vreunu`... mai grijuliu de atat nu se poate... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 3. decembrie 2013, 22:08

Zorane, sunt de acord cu grija pt. peste, ca sa fie clar din start.
Dar dupa parerea mea placerea pescuitului consta in mare masura in drill... daca fac din asta un fel de adus pestele pe mal in doi timpi si trei miscari, pt. mine nu mai are nici un farmec.
Eu nu ma duc la pescuit sa trag de fiare. :)
Pe de alta parte sa-ti spun io care-i grija suprema pt. peste: nu te mai du la pescuit si uite asa nu-ti mai faci griji ca ranesti vreunu`... mai grijuliu de atat nu se poate... :rizi: .


Informer, io ti-am mai spus, ori ma exprim eu gresit si prost, ori ... nu stiu, dar chiar nu inteleg extremele pe care le dai ca exemplu!
Un drill de 1 ora este pt mine extrem de prelungit. NU am scris niciunde de drill-uri de 2 minute, mai de-graba de un drill normal, de 10 - 20 minute. Apoi, daca tu intr-un timp de 10 minute nu simti placerea drill-ului, atunci, sorry...

Personal iti spun sigur ca tie ti-e mai mila de pesti decit mie. Dar, daca tot practic C&R, atunci incerc sa-l fac cu buna-stiinta si cu sufletu' cit mai impacat ca pestele eliberat nu moare. Ca de fapt asta-i si una din esentele C&R-ului, sa eliberezi captura pt a o putea re-prinde si alta-data. Sau am inteles eu ceva gresit in C&R? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 3. decembrie 2013, 22:12

Drilu e ca orgasmu. Cu cat mai multe cu atat mai bine. EEEE daca e prea lung se poate sa usture sau sa doara.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 3. decembrie 2013, 22:15

Drilu e ca orgasmu. Cu cat mai multe cu atat mai bine. EEEE daca e prea lung se poate sa usture sau sa doara.

:rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 3. decembrie 2013, 22:18

N-ai inteles deloc gresit da` tu vrei sa impaci si capra si varza, o vrei si virgina da` si sa n-o doara... nu stiu ce "metafore" sa mai folosesc ca sa subliniez ca nu poti fi si alb si negru in acelasi timp, d-aia mai dau exemple "extreme". :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 3. decembrie 2013, 22:21

Clar ca nu poti, dar poti incerca sa gasesti o nuanta de gri cit mai placuta, pt ambele parti. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 3. decembrie 2013, 22:24

Ca sa fim rigurosi, "cat mai placuta pt. ambele parti" nu exista... mai lasi tu din placerea ta ca sa scazi din NEplacerea celuilalt... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 3. decembrie 2013, 22:29

Merge, numa' sa vrei! :zambet: Ti-am dat exemplu cu babustile prinse. Sunt convins ca daca le repun in apa toate vor supravietui. Singura chestie neplacuta pt mine este nr mai mare de gherle la contre, si chinuiala cu minciocul.
Si ar mai fi una pe care o voi incerca la anul: pescuitul cu carlige fara contra, pt ca si atunci cind inghit mai adanc sa se dezghete usor. :bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 3. decembrie 2013, 22:43

Aici mie mi se pare ca nu esti chiar sincer: pe tine (ca si pe mine dealtfel!) ne doare-n cot daca ar trai babustile eliberate pt. ca noi de fapt vrem sa le folosim ca momeala si doar in aceasta "directie" ne intereseaza sa fie vioaie... aaa, ca nu le manca nimeni pana se termina pescuitu` si le dam drumu`... aia da insa asta-i "numa` daca". :)
Asa ca: sa nu inghita carligu`: foloseste un carlig mai mare, functie de marimea albiturii; sa scurtezi drill-u`... drill-u` cu babusca? asta cre` ca-i gluma.... sa iei babusca cu minciocu`? n-ai sa ma vezi... sa n-o dai cu capu` de galeata? asta DA! :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 4. decembrie 2013, 06:36

https://www.facebook.com/photo.php?v=333…&type=2&theater

Zoran,uite aici un dril cu o stiuca de 101cm.A durat cam.......7-8 minute.Echipament folosit.....Lanseta Sr.Croix,de putere medium care arunca de la 5 la 18gr.,rezistenta firului sugerata de producatori 6-12lb.Mulineta Ryobi Arctica la care frina tine -atentie-2.5kg,si fir Gigafish din ala ce tine 27kg.

Incepusem partida cu un pescuit de finete cu un fir sufix de 10lb.Insa la o lansare mai brusca am facut o mica peruca-nod si o trebuit sa tai raminind cu vreo 20m de fir.Asa ca am pus gigafish-ul..Subliniez asta,pentru ca avind firul asta verificat si rezistent(bine era pe tamburul cu care dau pe Mures cind ma astept si la mustaciosi)chiar daca lanseta era cam firava :rizi: rau dupa unele gusturi..am scos relativ usor pestele..


Ce zici ,ai da la stiuca cu o lanseta ce duce 18gr??Acuma ,nu vreau sa zic ca gata, dai la pesti mari si ajunge o lanseta medium..vreau doar sa subliniez ca nu trebuie sa mergi cu tancul la vinatoare de iepuri...asta-i comparatia ce mi-o venit in minte.Te rog sa nu te superi nu o spun nici cu rautate nici cu ironie..Cat despre pestii eliberati si traumele din timpul drilului..nu stiu,adevarul este undeva la mijloc.E adevarat ca folosind un ansamblu prea usor drilul dureaza,dar si daca echipamentul este supradimensionat poti traumatiza pestele pentru ca atat timp cat are energie si lupta cat poate el nu simte loviturile,socurile,rana cirligului ,ci fuge,sare, lupta ca nebunu'ca asa-i zice instinctul.Si nu-i totuna sa faca acest lucru legat de un mic par dotat cu troliu sau legat de o lanseta mai elastica care il oboseste treptat,si pe cind ajunge la barca e suficient de obosit ca sa il poti manevra.La stiuca de multe ori drilurile continua si in barca..si pot aparea traume chiar si acolo..Personal mi-am propus sa ma dotez pentru la anul cu saltea de primire pentru cumetrele Vladimirescului..daca vom fi sanatosi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 4. decembrie 2013, 07:11

Subiectul promite ... :rizi: Am citit si am si reusit, cred eu, sa inteleg toate opiniile. Sigur ca nu vom reusii niciodata sa nu mai ranim pestii decat daca ne lasam de pescuit! Sigur ca idei pot fi multe . Normal ca ce-mi place mie nu iti place tie (indiferent care ai fi) .Asta e ,practicam un hobby care distruge mai mult sau mai putin natura.Sic!

Uite eu ,ca sa fiu rau :rizi: , propun sa nu mai dati la monturi fixe la somn, legate de copac si similare si sa aveti si carlig si ancora in montura! Pestele inghite mai adanc montura (mai adanc ca la spinning :drac2: ) ,sansa de a se rani grav este mult mai mare ,etc.Serios vorbind ,am observat ca rapitorii prinsi la spinning au sanse mult mai mari de supravietuire ca la monturile cu peste viu...De aceea pe multe balti private nu este admis pescuitul la stiuca decat cu momeli artificiale ! Care va sa zica va invit sa nu mai spanzurati monturile de copac si sa asteptati sa va traga somnul in apa :rizi: ci incercati sa pescuiti la spinning ...Cu carlige debarbetate ar fi minunat! Normal ca am fost ipocrit in aceasta postare! :ochi:

Apai daca nici acum nu se aprinde forumul ... :limba:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 4. decembrie 2013, 07:28

Personal mi-am propus sa ma dotez pentru la anul cu saltea de primire pentru cumetrele Vladimirescului..daca vom fi sanatosi..

:bravo:

Nu ma supar Gigi, si este exact ceea ce spun si eu. Un drill de 7 min, ca la stiuca aceasta, mi se pare ok. Nici exagerat de lung, nici prea scurt. Dar sa nu uitam ca stiuca este un peste foarte rezistent! Dar ce ai spune de un drill cu acea stiuca de 70 de minute? :gandesc:
Pe de alta parte, ceea ce spuneti voi supradimensionat nu inseamna intotdeauna ceva negativ! Nu stiu de ce tot treceti la extreme!

De ex, mi-am luat o lanseta ce lanseaza 45 grame, iar pe verticala recomandata la 75 gr. Nu este rigida, si are o actiune frumoasa, parabolica. Se lasa destul de bine si naluci usoare lansate, pt ca se incarca bine in varf. Nici unul din circa 15 avati prinsi cu ea, in curentul tare din Rin NU a sangerat, nu a prezentat rani. Unul singur care mi-a scapat din mana pe pietre, pt ca am alunecat, acela a sangerat si a si iesit cu burta in sus dupa 30 m (Mishi era mai jos si pescuia si mi-a spus). Nici macar daca a fost agatzat de urle nu a sangerat.
Pt multi poate aceasta lanseta este supradimensionata, dar pt mine nu.

Eh, la fel si la lansetele de somn, unele sunt extrem de rigide, altele din composit, mai moi, mai flexibile. La cele rigide simti la fel si tu cum simte pestele: energia si lupta depusa. Si chiar daca pe aceste lansete din composit scrie ca lanseaza 200 gr, au o actiune foarte comoda pt drill, si ai placere si la pesti somni de 1 m cu ele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 4. decembrie 2013, 07:32

...Uite eu ,ca sa fiu rau :rizi: , propun sa nu mai dati la monturi fixe la somn, legate de copac si similare si sa aveti si carlig si ancora in montura! Pestele inghite mai adanc montura (mai adanc ca la spinning :drac2: ) ,sansa de a se rani grav este mult mai mare ,etc.Serios vorbind ,am observat ca rapitorii prinsi la spinning au sanse mult mai mari de supravietuire ca la monturile cu peste viu...De aceea pe multe balti private nu este admis pescuitul la stiuca decat cu momeli artificiale ! Care va sa zica va invit sa nu mai spanzurati monturile de copac si sa asteptati sa va traga somnul in apa :rizi: ci incercati sa pescuiti la spinning ...Cu carlige debarbetate ar fi minunat! Normal ca am fost ipocrit in aceasta postare! :ochi:

Apai daca nici acum nu se aprinde forumul ... :limba:


Zamfi, la copac este la fel ca si pescuitul la crap cu boillies, cu plumb fix. Somnul NU inghite montura, ci in momentul cind rapeste, cind inchide gura si rupe monofilamentul de 0,40-0,50 mm se auto-intzeapa. Nu am avut inca nici un somn ce a "inghitit" montura, nici la caras cit palma, si nici la crap de 2 kile, nici daca a avut 2,4 m. Si chiar la ala iar incapea si o galeata in gura :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 4. decembrie 2013, 07:39

Eu am un prieten care si-a creat un lac artificial si pot sa va spun ca importanta nu este durata drill-ului. Importanta este viteza cu care a fost scos pestele din apa(dca este scos din apa foarte adanca), resuscitarea pestelui unde trebuie sa avem foarte multa rabdare si sa fim siguri ca a fost facuta atat cat trebuie pentru ca pestele sa aiba timp sa se odihneasca si sa se oxigeneze indeajuns si mai mult decat important este locul unde eliberam pestele(apa sa fie oxigenata_ vara apa la mal nu are foarte mult oxygen. etc. Noi am prins ceva pesti mai mari si aici ma refer la crap romanesc si teni(scoicari) in jurul greutatii de 30 kg in timp ce pescuiam la rapitor(adica echipament usor,drill-ul fiind de la 30 min pana la 4 ore-fir mono de 0,16, mai ales in aceasta perioada unde se reped sa manance orice) iar acum traiesc linistiti in lac iar patronal baltii a ramas uimit el nestiind ca are asa ceva in lac. In primavera acestia vor fi vanduti ca reproducatori pentru lacuri mai mari. Si eu am agatat pesti morti dar foarte rar cred ca mor pestii de batranete.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 4. decembrie 2013, 07:41

Aici mie mi se pare ca nu esti chiar sincer: pe tine (ca si pe mine dealtfel!) ne doare-n cot daca ar trai babustile eliberate pt. ca noi de fapt vrem sa le folosim ca momeala si doar in aceasta "directie" ne intereseaza sa fie vioaie... aaa, ca nu le manca nimeni pana se termina pescuitu` si le dam drumu`... aia da insa asta-i "numa` daca". :)
Asa ca: sa nu inghita carligu`: foloseste un carlig mai mare, functie de marimea albiturii; sa scurtezi drill-u`... drill-u` cu babusca? asta cre` ca-i gluma.... sa iei babusca cu minciocu`? n-ai sa ma vezi... sa n-o dai cu capu` de galeata? asta DA! :rizi:


Sunt foarte sincer, Informer:
1. practic pescuitul din placere si nu ma intereseaza prea mult daca pestele simte durere in timpul drillului sau nu, si nici nu doresc sa incep astfel de discutii: simt pestii dureri? ha-ha-ha...
2. practic C&R nu de ochii lumii, ci pt a nu reduce inutil nr de pesti din apa, de a putea prinde din nou peste si peste 1 an, 2 sau chiar 10, pt ca nu consum peste de apa dulce in exces, si mai ar fi destule motive...
3. daca tot il eliberez cu scopul sa nu moara, incerc in limitele bunului simt sa-i si fac posibila sansa de a supravietui
4. exemplul cu babustile a fost dat, nu ca sa arat cita mila am cu ele, ci doar pt faptul ca, exista "n" cauze de neatentie (nevoite, nu cu intentie!) dupa care pestii mor. Chiar daca practicam acest C&R. Orice fel de specie de peste eliberat poate pleca cu leziuni sau fara.


Cit despre carligul mai mare, am incercat, dar la ala nu mai am avut trasaturi. Deloc. Asa ca varianta pica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com