Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 28. noiembrie 2013, 07:21

Colectia de gume pt pescuitul salaului

Cite tipuri si marimi de shad-uri si culori diferite am nevoie in trusa pt a fi cit-de-cit acoperit cind ies la apa?
:gandesc: ... aici sunt convins ca parerile difera. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 28. noiembrie 2013, 07:26

Io nu cred ca parerile difera in sensul ca nu cred ca cineva o sa spuna ca daca ai prea multe asta-i un lucru rau.
Insa io am ajuns la concluzia ca daca vreau sa-mi iau din toate macar cateva culori, trebuie sa-mi iau si ceva roaba sa le car pana pe mal.
Asa ca mi-am impus sa merg la pescuit, in majoritatea cazurilor, cu 5 - 8 modele maxim, 2 - 5 culori din fiecare.
Acasa-i alta treaba, cand nu mai incap, vorbesti cu Gigi sa-ti mai faca un dulap. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 28. noiembrie 2013, 07:31

Aha, deci acasa un "magazin", iar la apa numai cit incape in buzunar! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. noiembrie 2013, 07:38

Aha, deci acasa un "magazin", iar la apa numai cit incape in buzunar! :gandesc:

In general asa procedez si eu .Mai ales daca fac un pescuit scurt ,pe o apa care o cunosc .Insa daca ies mai departe de casa incerc sa car mai multe gume.Am patit sa nu duc cu mine anumite gume si am plans pe malul apei! :rizi: Pentru simplu motiv ca atunci cand nu ai atac la gumele din dotare , va incepe sa te "roada" in creieri ideea ca "Pfui ce ar fi mers pa apa asta/conditiile astea guma X!" Care normal ca se reculege in trusa de acasa. Exista oricum si reversul ,in sensul ca duc dupa mine geamantanul intreg si pescuiesc binentele cu vreo 3-4 modele si 2-3 culori :nunteleg:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. noiembrie 2013, 08:03

In general asa procedez si eu .Mai ales daca fac un pescuit scurt ,pe o apa care o cunosc .Insa daca ies mai departe de casa incerc sa car mai multe gume.Am patit sa nu duc cu mine anumite gume si am plans pe malul apei! Pentru simplu motiv ca atunci cand nu ai atac la gumele din dotare , va incepe sa te "roada" in creieri ideea ca "Pfui ce ar fi mers pa apa asta/conditiile astea guma X!" Care normal ca se reculege in trusa de acasa. Exista oricum si reversul ,in sensul ca duc dupa mine geamantanul intreg si pescuiesc binentele cu vreo 3-4 modele si 2-3 culori
....pai poti sti ce ....pitici.. are pe creier salaul in momentul ala!!...am patito si nu o data, cand cu o guma cu care nu am prins nimica in multe partide...a facut legea, pe moment...dupa care iarsi pauza luni intregi. De aceia car dupa mine tot...surprizele pot apare, si decat sa plang ca sunt acasa, mai bine le am la mine :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

6

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 12:21

in general car dupa mine ca boul o ditamai cutie cu plastice, o alta cu jiguri si.......inca cateva cu voblere sau linguri, depinde de pestele tinta.
de pescuit pescuiesc doar cu cateva fiindca nu mi-ar ajunge timpul sa le incerc pe toate.
poate din cauza asta imi place pescuitul la biban si clean unde nu am nevoie decat de o trusa extrem de redusa, sau de pescuitul somnului la clonc unde iarasi nu car dupa mine decat o cutiuta si momeala

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 16:24

Asta e una din frumusetile pescuitului la salau : e imprevizibil ! Sant zile cand guma care facea legea e total neatractiva si ii place o culoare la care nici nu te-ai fi gandit. Sau modul in care ii prezinti naluca este diferit de ceea ce faceai de obicei. Daca pe balta respectiva nu sant "pierderi "( vezi agataturi nerecuperabile ) 5 - 6 gume din culorile si formele prinzatoare sant de ajuns, altfel trebuie sa muncesti sa cari dupa tine cantitati impresionante de gume si plumb si ajungi la vorba aia : "munca e pentru tractoare ".
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 18:06

Si mie mi se intampla mereu sa car dupa mine cate 4-5 cutii ticsite nu doar cu gume, ci si cu voblere, si o cutie plina de jiguri, care are peste 2 kg... :doaaamne:
Am incercat sa le mai reduc....dar nu prea mi-a iesit :drac:
Always C&R

IonutFishing

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 18:59

Am cu mine destul de multe cutii cu jiguri si gume, am incercat sa mai reduc din ele insa nu mi-a reusit.Imi place ideea sa fiu "pregatit" tot timpul cu toate ca nu folosesc niciodata tot ce am la mine :zambet:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 19:06

ultima data am incercat cu bagaj light, la un laculet din apropiere, la biban. Lacul este renumit pentru agaturile pe care le are, copaci si buturugi in apa, nemai fiind de mult acolo, plus nivelul apei relativ
ridicat a dus la un dezastru, am pierdut in jur de 10 gume cu jig cu tot, am incercat cu un Cozma, cind am vazut ce bine da din coada l-am bagat repede inapoi in cutie..in general am insa toate cu mine, daca nu la om, atunci sigur in masina..

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 21:06

a dus la un dezastru, am pierdut in jur de 10 gume cu jig cu tot

Adi, io-s bucuros daca "scap" cu 10 gume pierdute... de obicei imi merge mult mai rau. :rizi:
Da` totdeauna ma uit la partea plina a paharului: bine ca nu-s toate voblere! :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 21:36

Imi amintesc cand eram copil si, neavand posibilitati prea multe, ma duceam cu o mana de gume si jiguri intr-o cutie.Si dadeam pe unde stiam ca nu agata, sa fie pierderile minime.Acum, e o zi buna daca pierd 5-10 gume.Si la fel ca informer, imi zic in gand " bine ca nu-s voblere" :zambet:
Always C&R

IonutFishing