Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 28. noiembrie 2013, 07:18

Forfah la pescuitul salaului: da, nu, de ce si cind?

Cind am nevoie de forfach de otel, cind de fluocarbon si cind pot lega direct multifilamentul de carlig?

Si aici ii rog pe cei cu experienta sa dea citeva exemple de situatii cu diferite forfahuri, grosimi si explicatii de ce! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 28. noiembrie 2013, 10:59

Pescuitul slaului se poate face cu naluci artificiale si cu momeli naturale.Acesta din urma poate fi stationar sau de genul mort manie..Atunci de care dintre ele vorbim??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 28. noiembrie 2013, 11:20

Io n-am vazut pe nimeni sa pescuiasca la salau cu forfac de metal (otel, titan sau ce-o fi...) :nunteleg: .
Aaaa, ca erau si stiuci p-acolo si d-aia... asta-i altceva. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. noiembrie 2013, 11:27

Pai na, de aia am si intrebat, pt ca multi si daca stiu ca-s stiuci acolo tot nu folosesc forfah de metal! De ce?
Unii chiar leaga direct multifilamentul de carligul jigului. :gandesc: ...si daca stiu ca-i stiuca in zona. De ce?

Ce avantaje exista pt acestia? Si ce recomandati voi?

Pescuitul slaului se poate face cu naluci artificiale si cu momeli naturale.Acesta din urma poate fi stationar sau de genul mort manie..Atunci de care dintre ele vorbim??


La naluci artificiale.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. noiembrie 2013, 11:41

Pai na, de aia am si intrebat, pt ca multi si daca stiu ca-s stiuci acolo tot nu folosesc forfah de metal! De ce?

Probabil se gandesc ca-i mai important sa prezinte naluca mai atractiv pt. salau decat sa scape vreo stiuca... cum ziceam si-n alte dati, multi pescari nu-s asa oripilati de ideea de a scapa un peste. :ochi:
Sau daca au un fluorocarbon mai gros, ala poate sa reziste pana la o limita si la vreo cucoana intrata accidental.
Sau agata potentiala stiuca intr-un mod norocos.
Sau n-o sa-i intre stiuca tocmai lui... sau... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. noiembrie 2013, 11:46

Bun, si cum faci tu? Ce recomanzi tu?
Ca drept sa-ti spun, sa pierzi un peste care pleaca cu jigul in gat si guma care-l sufoca, plus poate si cu o ancoritza, nu prea mi se pare ok. Mai ales daca poti preveni treaba aceasta…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. noiembrie 2013, 11:58

Paiiii... in primu` rand io nu dau la salau cu nici o ancorita, io dau cu un carlig de jig simplu sau carlig offset. :)
Folosesc (cu unele exceptii nesemnificative) inaintas din fluorocarbon dar nu excesiv de gros... diametrul depinde de diametrul textilului folosit dar niciodata nu depasesc rezistenta la tractiune a acestuia.
Mai depinde, evident si de ce-i prin apa: crengi, bolovani, scoici etc.
Pe de alta parte stiuca "musca" nu "aspira" asa ca-i mai putin probabil sa-i ajunga guma cu carligu` direct in stomac.
Si din nou cum am mai spus, un pescar de notorietate mondiala taia firul in loc sa se chinuie sa scoata carligul agatat dificil, dupa care elibera pestii... asa ca probabil nu-i dracu` asa negru. :)
Nu stiu daca asta-i cel mai bun mod de pescuit posibil asa ca nu insist sa recomand... da` daca m-ai intrebat cum pescuiesc io... e, uite asa pescuiesc io. :rizi: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 28. noiembrie 2013, 12:05

Informer, simplu poate oricine! Dar aici nu s-tem la fotbal :rizi:

Tu nu dai cu ancorita, dar multi dau. Cind o sa-ti cumperi acvariu o sa-ti fac cadou o stiuca sau un salau cu o montura in gat si putem sa documentam cit e negru dracu' asta. Pina atunci, doar presupuneri!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 28. noiembrie 2013, 12:11

Tu nu dai cu ancorita, dar multi dau. Cind o sa-ti cumperi acvariu o sa-ti fac cadou o stiuca sau un salau cu o montura in gat si putem sa documentam cit e negru dracu' asta. Pina atunci, doar presupuneri!

In niste zeci de ani n-am gasit nici un peste mort din motivul evident ca a rupt si a ramas cu acu-n gat... in schimb mi-au atacat naluca cu acu` la ei... nu zic ca nu se poate intampla dar nu-s asa multi oricum deci presupunerile sunt de ambele parti.
Cred ca oripilatul de frica pierderii pestelui primeaza totusi in fata grijii asteia "materne"... vorbesc pe cazul general, evident. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 28. noiembrie 2013, 12:36

Informer, ce pesti ai prins tu cu carligul in gura? Sa sti ca am prins si eu, stiuci cu 1 carlig micut in gura (care au sarit la vreo rama), sau cu o lingurita de 1.
Dar ai avut tu norocul sa prinzi o stiuca ce avea deja un jig cu carlig de 3/0 si o guma de 8 cm in gat? Mira-mas…
Si despre pestii ce mor in apa, aici sa fiu al naibii daca am vazut eu vreodata un peste mort din cauza batranetii! Dar sunt convins ca ai vazut deja pesti umflati si in putrefactie, la fel cum am vazut si eu si multi altii, dar io nu m-am dus sa-i caut niciodata in gura sau stomac! :rizi:

Am cam deviat de la subiect, asa ca hai inapoi.

Ati observant diferente de activitate daca ati dat cu litza subtire la jig, sau daca ati dat cu fluo? Si daca da - unde, pe ce fel de apa?

Se spune ca fluo e invizibil in apa, ca are aceasi structura ca si apa si nu produce refractie de lumina, si de aceea pestii nu-i vad nici macar conturul. Dar asta se intampla in apa limpede. In apa tulburie, cu vizibilitate de cca 20 cm, nu prea cred ca e vreo diferenta intre litza, hardmono sau fluocarbon.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 28. noiembrie 2013, 13:05

Informer, ce pesti ai prins tu cu carligul in gura? Sa sti ca am prins si eu, stiuci cu 1 carlig micut in gura (care au sarit la vreo rama), sau cu o lingurita de 1.
Dar ai avut tu norocul sa prinzi o stiuca ce avea deja un jig cu carlig de 3/0 si o guma de 8 cm in gat? Mira-mas…
Si despre pestii ce mor in apa, aici sa fiu al naibii daca am vazut eu vreodata un peste mort din cauza batranetii! Dar sunt convins ca ai vazut deja pesti umflati si in putrefactie, la fel cum am vazut si eu si multi altii, dar io nu m-am dus sa-i caut niciodata in gura sau stomac!


OK, mai spun si io ceva legat de off-topic-ul asta si ne intoarcem:
Am vorbit cu multe ZECI de pescari care au pierdut diverse naluci dand la diferiti pesti pt. ca le-a intrat cate o stiuca si le-a taiat firul... in schimb n-am intalnit pana acum niciunul care sa-mi descrie cum a recuperat un vobler mai mare (de ex.) care atarna din gura unei stiuci muribunde, nu neaparat in putrefactie.
Pe de alta parte sa presupunem ca toti pestii morti au rupt si au un carlig in gura/stomac este la fel cu a presupune ca toti oamenii mor de pojar.
The End... :rizi:

Ati observant diferente de activitate daca ati dat cu litza subtire la jig, sau daca ati dat cu fluo? Si daca da - unde, pe ce fel de apa?
Se spune ca fluo e invizibil in apa, ca are aceasi structura ca si apa si nu produce refractie de lumina, si de aceea pestii nu-i vad nici macar conturul. Dar asta se intampla in apa limpede. In apa tulburie, cu vizibilitate de cca 20 cm, nu prea cred ca e vreo diferenta intre litza, hardmono sau fluocarbon.

Diferentele in general nu sunt date numai de vizibilitatea inaintasului ci si de modul cum acesta permite nalucii sa evolueze: rigiditate, "planare" etc. ... din acest punct de vedere nu conteaza cat de murdara e apa iar diferentele sunt semnificative.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. noiembrie 2013, 15:35



Unde este stiuca(mare)prefer sa pescuiesc cu struna de la Canelle.Tin la pesti dar tin si la woblerele mele.Asa ca o struna fina,n-are nimic in prezentarea nalucii.Bine,poate daca dai cu gume de 3 cm..dar si pentru astea sint convins ca exista fineturi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 28. noiembrie 2013, 17:29

Unde este stiuca(mare)prefer sa pescuiesc cu struna de la Canelle.Tin la pesti dar tin si la woblerele mele.Asa ca o struna fina,n-are nimic in prezentarea nalucii.Bine,poate daca dai cu gume de 3 cm..dar si pentru astea sint convins ca exista fineturi..
Ca tii la woblere, de acord, dar mai pune si tu ceva pe tine, sa nu racesti .......ca dupa aia..tratamentul :gandesc:
:ochi: P.s Gigi, sper sa nu te superi ,a fost o gluma :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. noiembrie 2013, 17:57

La salau montez fluocarbon , asa cum a spus si informer , grosimea nu exagerata, desi aici se pune inaintas de fluo si de 0,7..in general de 0,2 cind dau la biban
si de max. 0,4 cind dau la salau si ma astept sa intre ceva mai sanatos..(pina acuma , n-a fost cazul, pe majoritatea i-am prins la vobler si peste mic)
In Suedia am legat nalucile direct , fara struna de OL, fara fluo, si nu am scapat nici o stiuca, nu am pierdut nici o naluca...probabil a fost si noroc, la Timis de ex. nu m-as incumeta
fara struna, si la stationar folosesc intotdeauna struna, chiar daca este o montura simpla cu un singur cirlig. (fara triple)

Fir intins!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 28. noiembrie 2013, 18:13

Eu zic ca exista o diferenta intre o naluca prezentata cu struna si una fara .Mai ales cand pestii nu sunt motivati in hranire.Si ,culmea, acest lucru se vede in special la stiuca! Pe Mures ,in general , stiuca este foarte circumspecta la struna! Pe la Aiud :) Nu zic ca nu se baga si pe struna ,dar rata este cam de 1:5 ! La atacuri ma refer.Sigur ca fara struna ...trebuie sa ai noroc mare ,insa eu prezentam o situatie.

La salau eu nu dau cu florocarbon ,nici cu inaintas! Ori textil direct ,ori monofilament pe direct. Stiu povestea cu indicele de refractie samd. Insa eu am o parere personala ,care sigur va starni zambete discrete sau chiar hohote de ras: daca am salau in fata voi prinde cel putin unu! :bucuros: Poate parea lauda de sine ,dar asta este senzatia mea...Daca am gasit locul cu salau ,in special pe balta ma refer , voi provoca un atac!Acuma ca eu prind unul si altii cate 10 este altceva.Nu acelasi lucru pot sa-l spun despre stiuca ...Acolo stiu cu siguranta ca pot sa-i trec de 100 de ori naluca prin fata fara sa-i provoc atacul! Cu alte cuvinte ,desi eu recunosc ca am o slabiciune imensa pentru salau , consider stiuca un peste mai "istet" decat salaul .Desi lumea zice cam invers ...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 28. noiembrie 2013, 18:53

Unde este stiuca(mare)prefer sa pescuiesc cu struna de la Canelle.Tin la pesti dar tin si la woblerele mele.Asa ca o struna fina,n-are nimic in prezentarea nalucii.Bine,poate daca dai cu gume de 3 cm..dar si pentru astea sint convins ca exista fineturi..
Ca tii la woblere, de acord, dar mai pune si tu ceva pe tine, sa nu racesti .......ca dupa aia..tratamentul :gandesc:
:ochi: P.s Gigi, sper sa nu te superi ,a fost o gluma :bravo:
:zambet: N-am de ce sa ma supar..si stiu ca matale esti glumet in sensul bun al cuvintului..Da' poza e mai din vara,cind mureai de cald..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

17

vineri, 29. noiembrie 2013, 05:21

La salau eu nu dau cu florocarbon ,nici cu inaintas! Ori textil direct ,ori monofilament pe direct

:bravo: Si eu dau la fel :zambet:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 29. noiembrie 2013, 14:08

un peste care pleaca cu jigul in gat si guma care-l sufoca, plus poate si cu o ancoritza, nu prea mi se pare ok

In niste zeci de ani n-am gasit nici un peste mort din motivul evident ca a rupt si a ramas cu acu-n gat.
mai bine !!.....eu am gasit de-a lungul anilor, mai multi pesti morti, s-au in agonie ... cand sunt atinsi in zona opercurilor, pierd sange si e faral :necajit: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 29. noiembrie 2013, 16:37

mai bine !!.....eu am gasit de-a lungul anilor, mai multi pesti morti, s-au in agonie ... cand sunt atinsi in zona opercurilor, pierd sange si e faral

Dane, n-am contestat ca exista posibilitatea ca pestele sa moara, am spus doar ca eu n-am intalnit asta si avand in vedere c-am petrecut ceva vreme pe langa ape, denota dupa mine ca nu-s chiar asa multi. :)
Insa, asa cum zice Zoran, n-am facut disectie pe cadavre de pesti sa vad cauza mortii, m-am multumit sa observ de la distanta.
Pe de alta parte daca pestele-i intepat de asa natura ca-i faci "varza" branhiile sau il ranesti in vreun alt loc vital, cu sau fara carlig in el oricum moare... pe ala mai bine-l manci... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 29. noiembrie 2013, 16:45

n-am contestat ca exista posibilitatea ca pestele sa moara, am spus doar ca eu n-am intalnit asta si avand in vedere c-am petrecut ceva vreme pe langa ape, denota dupa mine ca nu-s chiar asa multi.
nu ai contestat....asta spuneam si eu ..... dar mai bine ca nu ai vazut ....e urat :doarecapu: ,sa vazi acu iarna cand incep greblasii :nervos: pesti raniti .....si taiati de ancore :necajit:

pe ala mai bine-l manci... .
...........carect... :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA