Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 16. februarie 2015, 17:06

am vrut sa intreb ...atunci cand consideram ca nu se hraneste nu il putem prinde datorita agresivitatii ?...perioadele de hranire buna le stim si de obicei sunt inaintea intrarii in iarna si inaintea reproducerii . dar vara de ex , daca nu se mai hraneste frenetic nu este posibil sa-l prindem mizand pe faptul ca ,, batranii ,, sunt teritoriali ?

22

luni, 16. februarie 2015, 17:58

Hmm , repet , vara se hraneste si inca foarte bine , atat ca nu in aceleasi locuri ca iarna , dar activitate este si inca frenetica , ma mir , la Braila pe Dunare , pe seara sau chiar noaptea nu ai observat(auzit) miscare de salau , undeva unde e mal intarit cu piatra si ceva apa mica ? Cat despre cei batrani , da sunt cam teritoriali si nu prea se amesteca cu astia mai mici , exista totusi o perioada cand si cei mari si cei mai mici se gasesc cam pe aceleasi locuri .

23

luni, 16. februarie 2015, 18:49

Cataline,imediat incepe perioada cand ii salta baietii de pe cuiburi prin balastiere.Bine,nu vei vedea in poze decat
capul pestelui,restul e tabu :rizi:
Ilie , cred ca te referi ca multi sunt prinsi de burta , da , recunosc ca mi s-a intamplat si mie de cateva ori , cand simti ca ceva se lasa greu pe fir :nunteleg: , dai teapa , nu poti sa stii ce se intampla acolo jos , asta e :inchinare:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 16. februarie 2015, 19:48

Ma refeream la faptul ca intr-o anumita perioada din an salaul e "vanat"de pe cuib....cand se
"stie ce agresiv
e.E perioada
cand apar
trofeele si
cand "unii"zic
ca ce bine
mananca
salaul dle. :rizi:
Ca se lasa pe ea,ca pune gura,oricand in afara acestei perioade e altceva.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 16. februarie 2015, 20:42

Daca incepe razboiul, o sa prindem salau prin indiferent ce mijloace si indiferent de perioada... Nu prindem salau? Nu-i nimic , prindem sobolani.. Prin oras sunt cativa.
Nu stiu daca au dimensiune limita :). Iar cand conventiile sociale se suspenda, unii ne vom aminti ca nu ne diferentiem prea mukt de regnul animal.

Pace!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

26

luni, 16. februarie 2015, 21:24

Crezi ca merg la la ratlllin -uri sau pe soft-uri :gandesc: , sobolanii ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 17. februarie 2015, 04:25

Daca incepe razboiul, o sa prindem salau prin indiferent ce mijloace si indiferent de perioada...

:gandesc: ...Ovidiu, nu prea inteleg...eu asa interpretez ceea ce ai scris: in presupusa idee ca odata va putea incepe vre-un razboi, unde si asa ne vom comporta cu totii ca animalele, ne consolam cu ideea ca nu e asa grav ceea ce facem pe timp de pace? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 17. februarie 2015, 07:19

ne consolam cu ideea ca nu e asa grav ceea ce facem pe timp de pace?


DEparte de mine ideea asta... Pur si simplu aveam o dispozitie pesimista si mi s-a parut o idee buna sa spun si altora... Nu mai fac/spun.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...