Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 28. noiembrie 2013, 07:16

Unde, cu ce si cind cautam salaii?

Unde cautam salaii in diferite perioade ale anului, sau unde ii cautam in functie de temperatura apei?
Cu ce: jig sau waobbler in functie de raspunsul de mai sus.
Cind? anotimp, ziua si noaptea.

Aici ar fi de mare folos sa ni se dea de la cei cu experienta cam la ce adancimi pescuiesc ei la salau. Cu precadere in raurile din Romania :saluti:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 16. septembrie 2014, 12:31

vad ca nimeni nu se inghesuie sa raspunda pe aici cu toate ca topicul a fost deschis cu aproape un an in urma. m-ar interesa si pe mine prin ce zone ar trebui cautat salaul la sfarsitul verii, cu ce naluci si in ce perioade ale zile/noptii?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 20. septembrie 2014, 01:42

Intre pietre, pe praguri, printre crengi unde lasi monturi in draci, pe anafoare, cand se lasa seara pe intinsura la vobler unde sar obletii, cauta structura si pragu si diferenta de nivel in special. Cu sonaru pe Dunare daca gasesti pragu bun dai in lungil lui si poti face partide de nota 10.Pe inserat si la rasarit e super OK.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 2. octombrie 2014, 18:11

m-ar interesa si pe mine prin ce zone ar trebui cautat salaul la sfarsitul verii, cu ce naluci si in ce perioade ale zile/noptii?

Dimineata devreme e moment bun, chiar in crepuscul o ora inainte de rasarit. De multe ori intre ape, voblere, softuri lestate usor, jiguri cu cap glow.
Unde? Aici e greu. Eu prefer diferente de curenti si de praguri, gen platoul din fata/spatele gropii cu apa mica (sub3m). La sfarsit de var si inceput de toamna nu prea caut agataturi... am observat deseori ca salaii inca nu intra in locuri fioroase, probabil ca inca nu a venit momentul...
Sper iarna, apa sub 10' e alta poveste...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 2. octombrie 2014, 19:22

diferente de curenti si de praguri

Clar! Pentru mine zona de intalinire a curentului rapid cu cel lent ,de multe ori curgand "invers" , sunt zone care-mi scot lanseta din husa! :bravo:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 2. octombrie 2014, 21:49

färä soare

Pe luminä puternicä...si apä limpede nu mi-o mers bine. Cheia marilor succese...ieshirile lungi si dese... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 3. octombrie 2014, 07:30

Pe luminä puternicä...si apä limpede nu mi-o mers bine. Cheia marilor succese...ieshirile lungi si dese... :noroc:


Mishu, merge si pe Rin pe lumina, dar nu unde-i cauti tu. Fiind foarte limpede apa, acesta nu sta intre digurile de barare a apei peste ziua, aici apa fiind 1-2 m adancime. Aici vin doar seara, sa-si potoleasca foamea peste noapte. Dar nu in toate! Trebuie gasit barajul (Buhnenfeld) care tine peste mic, si acolo cu voblere dat.
Peste zi stau in apa 3,5-4,5 m, adica in navigabil. Apa nu este mai adanca pe Rinul de jos... Eh, in zona aceasta curentul este de 8 - 12 km/h, ceea ce ingreuneaza sau face aproape imposibila o partida cu succes la jig.
Deasupra de barajul Plittersdorf apa curge cu 1,5 - 2 km/h, si malul pica pina in 4-5 m primul prag, al doilea pina in 8-10 m. Asta la o distanta de 15 m de mal. Aici trebuie cautate zone cu piatra pe mal pina jos, si dat acolo dupa el. Si aici f dificil, ptr ca pierzi foarte multe gume si jiguri.
Am o cunostiinta care a prins anul acesta in jur de 50 de salai, exclusiv la gume ziua, dar pierde pe partida pina la 50 de gume si jiguri... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 3. octombrie 2014, 09:27

Dimineata devreme e moment bun, chiar in crepuscul o ora inainte de rasarit. De multe ori intre ape, voblere, softuri lestate usor, jiguri cu cap glow.
Unde? Aici e greu. Eu prefer diferente de curenti si de praguri, gen platoul din fata/spatele gropii cu apa mica (sub3m). La sfarsit de var si inceput de toamna nu prea caut agataturi... am observat deseori ca salaii inca nu intra in locuri fioroase, probabil ca inca nu a venit momentul...
Sper iarna, apa sub 10' e alta poveste...


Multam Ovidiu de indicatii. Eu cand prindeam pe aici salai (strapi in general :rizi: ) ii prindeam mai pe toti atunci cand inca era destul de intuneric sau dadea sa se intunece si atunci cand era bezna totala. Nu stiu daca am prins mai mult de 3-4 pe lumina. Cei pe lumina ii prindeam doar pe fund, in ape de vreo 3-5 metri in timp ce restul ii prindeam in ape mici, in mod special pe langa maluri mai ales la voblere recuperate cumva sacadat, adica recuperam jumate de metru, il laseam sa se scufunde, ii mai dadeam cate un “jerk” de cativa cm si iarasi o luam de la capat. Pe aici cam de fiecare data cand dadeam dupa salau ma trezeam cu ceva mustaciosi in lanseta si nu putine au fost cazurile cand dadeam dupa mustacios si ma trezeam cu salai frumosi in celalalt capat.

Daca ar fi sa pescuiti pe sub baraje, fundul alcatuit doar din pietre, apa la mal are vreo jumatate de metru si intr-un oarecare V se duce pana la o adancime de vreo 4-5 metri pe mijloc unde ati cauta salaii? Si ca tot veni intrebarea asta atunci vin si cu a doua … de regula salaii astia stau in curent puternic sau in locurile unde se mai domoleste sau chiar in marginile lor?

Mishu, merge si pe Rin pe lumina, dar nu unde-i cauti tu. Fiind foarte limpede apa, acesta nu sta intre digurile de barare a apei peste ziua, aici apa fiind 1-2 m adancime. Aici vin doar seara, sa-si potoleasca foamea peste noapte. Dar nu in toate! Trebuie gasit barajul (Buhnenfeld) care tine peste mic, si acolo cu voblere dat.
Peste zi stau in apa 3,5-4,5 m, adica in navigabil. Apa nu este mai adanca pe Rinul de jos... Eh, in zona aceasta curentul este de 8 - 12 km/h, ceea ce ingreuneaza sau face aproape imposibila o partida cu succes la jig.
Deasupra de barajul Plittersdorf apa curge cu 1,5 - 2 km/h, si malul pica pina in 4-5 m primul prag, al doilea pina in 8-10 m. Asta la o distanta de 15 m de mal. Aici trebuie cautate zone cu piatra pe mal pina jos, si dat acolo dupa el. Si aici f dificil, ptr ca pierzi foarte multe gume si jiguri.
Am o cunostiinta care a prins anul acesta in jur de 50 de salai, exclusiv la gume ziua, dar pierde pe partida pina la 50 de gume si jiguri... :gandesc:


Ai incercat Zoran cu ceva voblere pe timp de intuneric in apa aia de 1-2m adancime unde ziceai ca ies sa se hraneasca atunci cand se intuneca?

Cu cate grame poti pescui relativ OK in canalul navigabil unde ziceai ca apa curge urat de tot?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 3. octombrie 2014, 09:30

Pe luminä puternicä...si apä limpede nu mi-o mers bine. Cheia marilor succese...ieshirile lungi si dese... :noroc:

Ai incercat Zoran cu ceva voblere pe timp de intuneric in apa aia de 1-2m adancime unde ziceai ca ies sa se hraneasca atunci cand se intuneca?

Cu cate grame poti pescui relativ OK in canalul navigabil unde ziceai ca apa curge urat de tot?


Nu Anem, nu iam gasit la voblere pe seara. :nunteleg: nici nu iam cautat prea mult. Am avut saptamana trecuta unul in bat, dar s-a dezgatat la mal.

Gramaje? nu stiu, poate 80 grame? 100? nu am incercat inca... dar voi testa si iti spun.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 3. octombrie 2014, 10:14

Gramaje? nu stiu, poate 80 grame? 100? nu am incercat inca..

Daca acolo te astepti doar la salau, subtiaza firul mult... textil 0,10-0,15 ca sa ajungi la un gramaj mai prietenos..sau macar sa tii fundul cu 80g
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 3. octombrie 2014, 21:49

Canal

servus pescari, Servus Zoran m-am tot gîndit cä apa-i prea micä pe unde dädeam. am luat shaläu la intrare in port (unde intoarece apa) numa la apä mare si in zori.
Canalul navigabil e in unele locuri numa la 15- 20 m de mal...Zici cä pe acolo sä-i caut....60-80 gr Jigkopf ? altfel nu ajungi jos. tre sä încerc. Cele bune. :noroc:...Sau trec in amonte de baraj ..

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 3. octombrie 2014, 22:21

Canalul navigabil e in unele locuri numa la 15- 20 m de mal.[/quo sau or fi 30 m
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_5329.jpg (202,37 kB - 71 ori coborit - ultima oara: 6. februarie 2019, 20:55)

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 16. octombrie 2014, 18:58

kein Dropshot

Servus pescari, nu-i dopshot !
Cine cunoaste o monturä shad+plumb in capät pt saläu in curent , asemänätoare cu asta ?
Se lesteazä in functzie de curent si se tine firul întins. Curentul joacä “guma”. Prin miscärile lansetei se deplaseazä montura din loc in loc.
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere:
  • mm.png (45,55 kB - 113 ori coborit - ultima oara: 12. noiembrie 2017, 22:09)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 16. octombrie 2014, 19:20

Servus pescari, nu-i dopshot !
Cine cunoaste o monturä shad+plumb in capät pt saläu in curent , asemänätoare cu asta ?
Se lesteazä in functzie de curent si se tine firul întins. Curentul joacä “guma”. Prin miscärile lansetei se deplaseazä montura din loc in loc.



Mama da ce idee mi-ai dat. Am un loc unde e curent destul de puternic unde am incercat de cateva ori cu montura dropshot, sigur in partidele viitoare o incerc pe asta :buaaaah:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 16. octombrie 2014, 19:47

Servus pescari, nu-i dopshot !
Cine cunoaste o monturä shad+plumb in capät pt saläu in curent , asemänätoare cu asta ?
Se lesteazä in functzie de curent si se tine firul întins. Curentul joacä “guma”. Prin miscärile lansetei se deplaseazä montura din loc in loc.

In clisura pun pestisor (guvide de exemplu) in loc de guma si se cheama la ..."montura" :) Ma rog destul de asemanatoare ...

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 16. februarie 2015, 12:26

am tot gasit in forum , despre salau , cum ca vara ar merge mai slab la naluci . cei care au spus asa ceva sunt convins ca , probabil au prins mai putin decat in alte perioade ale anului .
eu am prins salau si pe canicula , apa tulbure , nivel crescut . am pescuit la grund cu o singura lanseta , momeala fiind in general obletul sau guvidul ,. de ce nu ar mai ataca jigul chiar daca nu se intrerupe hranirea. :gandesc:

17

luni, 16. februarie 2015, 13:17

Ba ataca si vara jigul , am prins destul , numai ca vara spre deosebire de iarna , se mai ridica si in straturile superioare ale apei si chiar uneori in pelicula , unde sunt mai usor de prins pe voblere , in special noaptea. Iarna , datorita temperaturii apei si implicit a sangelui lor toata activitatea se reduce , pentru conservarea energiei , nu mai ataca decat ce ajunge in locurile unde stau .

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 16. februarie 2015, 14:16

cand crezi ca are perioada cea mai redusa in hranire ? ...poate fi prins atunci datorita agresivitatii lui?

19

luni, 16. februarie 2015, 15:34

Nu prea am inteles intrebarea , cand nu are chef , nu are si gata . Din ce am observat eu , perioada mai slaba ar fi dupa varful de perioada buna si foarte buna , de acum din primavara , martie -aprilie , asta cand il cautam la jig , cele mai mari capturi la jig le-am avut la inceputul primaverii , dupa care se potoleste treaba pana prin iunie -iulie , cand se incalzeste bine apa si incepe la voblere , dar nu sunt reguli fixe , depinde , eu de exempu nu am reusit sa prind niciodata salau la vobler iarna , dar am vazut destule filmulete pe net cu salai prinsi iarna , pe zapada, cu voblere , la fel nu am reusit nici avat iarna , recunosc , nici nu-mi place frigul si nu prea insist , in anotimpul asta . A , era sa uit , foarte multa lume sustine ca o buna perioada ar fi inainte de depunere , tot acum in primavara , cand masculii pazesc cuibul si ar fi foarte agresivi , eu nu m-am intalnit decat o singura data cu situatia asta , asa ca nu pot trage o concluzie !!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »catalin66« (16. februarie 2015, 15:49)


Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 16. februarie 2015, 16:28

Cataline,imediat incepe perioada cand ii salta baietii de pe cuiburi prin balastiere.Bine,nu vei vedea in poze decat
capul pestelui,restul e tabu :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.