Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 28. noiembrie 2013, 21:02

O sa incerc si asa

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 28. noiembrie 2013, 21:07

O sa incerc si asa
apropo apa are 10 grade .....deci e buna dar la 16 metri.....grade + presiunea apei :nunteleg: chiar astept, sa vedem ce o sa iasa :ochi: :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 29. noiembrie 2013, 05:31

O sa incerc si asa


Ca sa fie diferenta intre frana stransa si libera, pt a putea inhala, ar trebui sa o lasi deschisa de tot. Care nu va mai avea nici un efect la intzepare.

Parerea mea e alta: la 16 m folosesti naluci cu cap mare, greu, care nu se pot lasa absorbite de salau, totul devine mai rigid si mai altfel si din cauza curentului si al presiuni.
Pt a-i usura absorbtia salaului, ai putea urmatoarele sa ai in vedere si sa le iei in considerare:

- guma de 15 cm (sau chiar mai mare), cu carlig offset si bila separata de carlig! la absorbtie se rasuceste guma+carligul din carabina de dupa plumb si intra in gura pestelui, plumbul greu ramane nemiscat. Asa poti folosi si plumbi de 80 grame

- detaseaza guma + carligul de plumb la vreo 30-40 cm distanta, asa ii dai posibilitatea mai bine sa inhaleze. Acuma ai putea folosi si gume de 8 - 10 cm.

- nu stiu cum e la tine cu pestii la 16 - 20 m, dar eu stiu la somn, ca unul adus de jos de tot pare mult mai mare in drill decit este cu adevarat, sau decit daca l-as aduce de la 7 m (presiunea joaca un rol mare!). Curentul e mai puternic pe toata linia, ai o burta la fir mai mare decit la apa de 6 m, contra nu ajunge la timp sa intzepe si salaul scuipa. Nici la inhalare nu e asa usor pt el ca la apa de 6 m sau mai mica, curentul + presiunea isi spun cuvantul. Aici poti incerca cu o lanseta de 80 - 100 grame XH (vezi shimano yasei shad jigging H sau XH sau daiwa r'nesa spin de 90 gr, foarte laudate in Germania pt salaul pe rauri mari). Stiu ca asta e varianta pe care cei mai multi NU ar acceptao din start (ne-pretanduse la pescuitul salaului... :nunteleg: ), dar in conditiile astea: 16 m, curent de Dunare, naluci mari si grele, unde nu mai poate fi vorba de finetze, ci doar de tehnica... Merita incercat si cu o lanseta de imprumut: 2,7 m - 100 gr - cel putin H

- incearca sa ti lanseta nemiscata, paralel cu apa si sa recuperezi doar din mulineta (1 sau 2 ture). Asa vei avea in permanenta contact cu naluca atacata.

- pe verticala, in deriva, asa poti reveni la capuri de jig mai usoare, la un pescuit mai finutz de balta

Asteptam feedback :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

24

vineri, 29. noiembrie 2013, 05:55

Dadea in bila grav,intepam bubuitor,il aveam 2 3 secunde......papa.

:zambet: Pune o ancora culisanta pe fir sa stea exact pe bila si dupa aia o sa vezi ca nu mai ai rateuri mi sa intimplat si mie acum vreo citiva ani tot la fel :ochi: :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 29. noiembrie 2013, 06:46

Ultimele doua iesiri am avut cele mai multe rateuri din viata mea.Dadea in bila grav,intepam bubuitor,il aveam 2 3 secunde......papa.Vorbesc de 10 scapari din astea pe partida.Salaii pe care ii prindeam erau intepati cat de cat corect,nu chiar in fundul gatului,dar nici la buzisoara.Am un prieten la Bucuresti,pe care eu il consider cam cel mai bun pescar de salau de Dunare de pe la noi,si el mi a zis ca a avut si el asa experiente,si ca l a scos un bat de fibra de sticla,bat de altfel destinat pescuitului cu reactive,nicidecum pescuitului cu bile pe curent si in agataturi.A avut marea surpriza sa nu mai aiba niciun rateu,salau inhala in totalitate naluca.Daca bat moale nu exista in dotare,o sa fac un experiment Duminica si o sa pun linia intraga de fluorocarbon ca sa mai inmoi un pic ansamblul.
Exista o soluite mult mai simpa(dar si mai complicata in acelasi timp).Amani o secunda momentul cind intepi.Rateurile vor disparea..

In plus trebuie avut grija la pozitia lansetei fata
de fir.Daca sint in prelungire,nu e bine.Eu unul incerc sa am unghi spre 90 de grade ,intre ele,ata cat imi permite locul.Din barca ma asez in asa fel incit sa am unghi intre fir si lanseta.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 29. noiembrie 2013, 07:28

Foarte corect ce scrie Gigi. Amanarea cu doua - trei secunde in momentul inteparii rezolva de regula problema rateurilor. Nu trebuie uitat faptul ca salaul, indiferent cum apuca twisterul, intotdeauna il intoarce pentru a-l inghiti cu capul inainte ( la fel procedeaza si cu pestisorul viu sau mort). Separarea twisterului de bila de plumb nu este neaparat necesara . Se poate rezolva prin turnarea lestului direct pe garligul de jig.
[/url]
Astfel greutatea e mai uniform distribuita in interiorul twisterului si mai putin sesizabila pentru salau. De asemenea aceasta montura reduce mult rata agataturil in pietrele de pe fundul baltii ( in zona digurilor cu infrastructura din bolovani) si permite o evolutie mai aproape de natural a cauciucului ( nenea Gigi ar zice : o evolutie lasciva, cu batai pe flancuri )
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 29. noiembrie 2013, 07:40

Foarte corect ce spuneti voi, dar sa nu uitam ca e vorba de Dunare si de o adancime de 16 m. Maine - poimaine poate si de 20 m sau mai mult.

Florine, f faine carligele, tu le faci? Ce greutati maxime au?

----------------------------------------------------------------------------------

Trebuie vazuta situatia in care pescuieste Octavian si comparata ca si cum ai pescui de pe mal in rau. Lanseul perpendicular pe current, care e una in Mures sau in malul Dunarii, si alta pe o abruptatura de 16 m, la Dunare. Pescuiesti la apa de 5-6 m la 30 m distanta de mal, ai circa 20 m de fir intr-o apa unde curentul e destul de moale. Aici te descurci poate si cu 20 - 25 de grame. Iar la o adincime de 16 m cu un lanseu de 30 m distant (linie dreapta peste apa), in apa sunt circa 30 m de fir (50% mai mult ca si in ex anterior), pe care loveste un current mult mai puternic decit in mal. Aici va fi probabil o bila de 50 grame maturata de current, nu ca bila e prea usoara, ci pt ca curentul e mai puternic ca in mal si bate perpendicular pe fir, pe o bucata lunga de fir. Aceasi chestiune si daca suntem ancorati, e o diferenta intre 5 maproape de mal si o apa de 16 m adancime pe curentul principal. Si vrei-nu-vrei, burta vei avea la fir mai mult in situatia actuala, ´cea cu 16 m adancime.

Acuma ai mai multe variante de incercat, sper sa o gasesti pe cea mai buna si sa ne spui si noua!
Si alte propuneri sunt bine venite, asteptam cu drag. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 29. noiembrie 2013, 07:43

Octavian, ne poti da te rog mai mult edetalii? Adincime, lungime lanseu, greutate jig folosita, lanseta...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 29. noiembrie 2013, 07:51

Multumesc tuturor pentru sfaturi.Am prins salau de 6 kilograme pe 15 m,deci stiu cam ce fel se simte,si ca intepatura si ca drill.Am bat care duce lejer 70 g +guma,deci nu asta e problema.Cea mai inteleapta treaba mi se pare sa mai aman un pic inteparea,dar........este foarte greu.Oricum,pana Duminica apa mai creste,mai scade un pic temperatura,sunt sigur ca salaul se lasa de fitele astea fine

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 29. noiembrie 2013, 07:59

Deci sa inteleg ca folosesti capuri de pina la 70 grame? Si totusi, ce gramaj scrie pe lanseta?

Io tot mai am o nelamurire: ce se intampla daca se asteapta cu contra? Puteti sa-mi explicati si mie? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 29. noiembrie 2013, 08:04

Folosesc si bile de 90 de grame.Batul este un St.Croix SCV custom,este Legend ul Elite dar l am facut custom ptr ca varianta de serie este numai de cast.El zice ca duce pana la 42 de grame,dar de fapt duce mult mai mult.Are 2m si 13 si actiune fast.Este o ranga cu clasa :ochi:

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 29. noiembrie 2013, 08:18

Foarte corect ce spuneti voi, dar sa nu uitam ca e vorba de Dunare si de o adancime de 16 m. Maine - poimaine poate si de 20 m sau mai mult.

Florine, f faine carligele, tu le faci? Ce greutati maxime au?

----------------------------------------------------------------------------------
Trebuie sa recunosc ca carligele nu le fac eu, doar le torn !!! Serios vorbind , greutatea maxima este dictata de marimea carligului cat si de faptul ca nu trebuie sa rupa cauciucul cand este tras pe el. Am turnat de la cateva grame pana la 12 - 14 gr. Cu cat twisterul este mai "gros"in carne in zona capului, cu atat suporta o greutate mai mare. Daca este vorba de greutati de 20 -25 gr. trebuie studiata problema turnarii unui
model de twister corespunzator ca marime si ceva mai imbracat in zona capului. Cum imi torn singur twisterele, foarte multe modele, am sa ma gandesc la ceva corespunzator.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 1. decembrie 2013, 06:56

Trebuie sa recunosc ca carligele nu le fac eu, doar le torn !!! Serios vorbind

:rizi: ...asa ma si gandeam, ca tu doar torni plumbul.

Si modele cu 40 - 50 grame nu se pot turna? Pt ape mai adanci, cu curent si multe agatatori. :gandesc:
Si in partea din mai in fata sa fie dedesubt si o extensie laterala ca la footbal sau sabot, ca sa nu pice guma pe o parte daca ramane o clipa locului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 1. decembrie 2013, 07:44

Banuiesc ca te-ai gandit cam la asa ceva . Cred ca pe ace mari ( 6/0 , 7/0 ) s-ar putea gandi ceva pe la 30 - 40 gr. Cele din poza ,daca nu ma insel, au 14 gr. Si eu zic ca e un avantaj ca pe timpul stationarii sa fie cauciucul in sus.Daca e o guma floating si mai e si ceva curent de apa, joaca singur din codita !

Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 1. decembrie 2013, 07:57

Si modele cu 40 - 50 grame nu se pot turna? Pt ape mai adanci, cu curent si multe agatatori.
..... ... la modelul asta nu...Florin din cate am inteles ...pune guma peste jig si plumb,pe un carlig normal..nu offset :nunteleg:
Si in partea din mai in fata sa fie dedesubt si o extensie laterala ca la footbal sau sabot, ca sa nu pice guma pe o parte daca ramane o clipa locului.
..nu poate , a specificat, ca da cu ele in agatatura,..... ar pierde de fiecare data jigul.....in agatatura exclus jig,sabotul.... ideal offset s-au jig aspirina :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 1. decembrie 2013, 08:13

Si modele cu 40 - 50 grame nu se pot turna? Pt ape mai adanci, cu curent si multe agatatori.
..... ... la modelul asta nu...Florin din cate am inteles ...pune guma peste jig si plumb,pe un carlig normal..nu offset :nunteleg:
Si in partea din mai in fata sa fie dedesubt si o extensie laterala ca la footbal sau sabot, ca sa nu pice guma pe o parte daca ramane o clipa locului.
..nu poate , a specificat, ca da cu ele in agatatura,..... ar pierde de fiecare data jigul.....in agatatura exclus jig,sabotul.... ideal offset s-au jig aspirina :bucuros:

Agatatura in care dau eu cu predilectie este agatatura de bolovani si pietre de la baza unui baraj. Acolo nu se agata carligul, ca in cazul cociocului sau pomilor sufundati. Acolo plumbul intra intre pietre si fiind usor deformabil se intepeneste si nu mai iese. Offsetul nu e de mare ajutor ( doar daca nu e lestat, dar la 6-7 m adancime , mai greu), aspirina nici atat. Am incercat multe metode de-a lungul anilor ( inclusiv tampoane de cauciuc in fata bilei de plumb a jigului ) si pana la urma am ajuns la concluzia ca cel mai bine este cu carligul lestat direct pe tija. Mai pescuiesc si in zone cu cocioc, pomi, garduri si case scufundate : acolo offsetul face legea.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 1. decembrie 2013, 08:25

..nu poate , a specificat, ca da cu ele in agatatura,..... ar pierde de fiecare data jigul.....in agatatura exclus jig,sabotul.... ideal offset s-au jig aspirina
....exact asta spuneam !! fara... sabot.... iar jigul lestat direct pe tija,..... ori aspirina cu,guma pusa ca pe offset, cu varful jigului ascuns .
pana la urma am ajuns la concluzia ca cel mai bine este cu carligul lestat direct pe tija. Mai pescuiesc si in zone cu cocioc, pomi, garduri si case scufundate : acolo offsetul face legea.
....foarte coretc :bravo: :bucuros: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 1. decembrie 2013, 08:25

Banuiesc ca te-ai gandit cam la asa ceva . Cred ca pe ace mari ( 6/0 , 7/0 ) s-ar putea gandi ceva pe la 30 - 40 gr. Cele din poza ,daca nu ma insel, au 14 gr. Si eu zic ca e un avantaj ca pe timpul stationarii sa fie cauciucul in sus.Daca e o guma floating si mai e si ceva curent de apa, joaca singur din codita !


:bravo: Da, la asa ceva!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 1. decembrie 2013, 08:34

Am turnat de curand pentru informer 20 gr. pe offset Matzuo 5/0. Nu le-a primit inca Posta fiind in "libere". Offseturi lestate cu talpica fac de mai multa vreme. Imi plac provocarile si mereu zic ca "nu exista nu se poate "( in limitele bunului simtz).
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 1. decembrie 2013, 19:19

Nu a mai fost nevoie sa aplic fineturi ptr ca salaul si a revenit.Nu a dat mega ciocane,dar s a dat destul de bine la gume.Nu a poftit deloc gume mari,numai pe gume de 7 sau 7.5 cm lam luat.