Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. noiembrie 2013, 09:38

De ce ataca salaul la pescuitul cu jig?

O intrebare care precis are mai multe raspunsuri, pareri diferite:

De ce ataca salaul la pescuitul cu jig? …si ce se-ntampla cu jig-ul si guma in momentul atacului?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. noiembrie 2013, 10:16

O sa raspund la intrebarile tale numai din experienta proprie.Raspunsurile pe care le dau sunt pentru pescuitul la Dunare.Este o mare diferenta intre pescuitul salaului pe apa curgatoare si cel de balta.Pe apa curgatoare ,curentul apei imprima miscare nalucii inclusiv in stationare.Pe balta toate miscarile nalucii sunt imprimate de pescar.

Jigul este naluca mea preferata ptr ca acopera perfect principiul de hranire al salaului.Salaul o sa atace 99 la suta din cazuri pe cadere, tatonarea structurilor cu jigul este mult mai fidela decat cu orice alta naluca.Salaul ataca pestele prada printr un atac scurt si puternic ptr a i rupe coloana,dupa care il mananca.Din cauza asta atacul pe care l simtim in jig este atat de puternic,jigul nefiind inhalat ci lovit cu putere.Daca inteparea nu se face instantaneu,sansele de a pierde pestele sunt foarte mari.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 27. noiembrie 2013, 12:26

Am mutat prima intrebare si primul raspuns aici, facind un subiect aparte.
Sunt nerabdator si de alte raspunsuri si pareri, chiar si presupuneri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. noiembrie 2013, 13:04

:zambet: :salut: OOO !!! se-n cinge forumu....a inceput iarna ? cu povesti la gura sobei :) .
Deci :1 de (Foame,de plictiseala,pentru ca i se pare ceva ciudat,s-au pentru a-si apara cuibul)
.......cand ataca de foame : jligul si guma aspirate total.
.......................plictiseala :se pune cu botu pe jig si il apasa,te trezesti ca la cpatul firului e ......un salau apatic :)
.................i se pare ceva ciudat: atunci cand mai mult il atinge,jigul si guma ....e cel mai rau pentru pescar.
............cand apara cuibul: ca si atunci can mananca de foame.......loveste cu putere jigul.
....Asa dupa cum a punctat si Octavian una e :pescuit: pe lac, alta pe rau, si total diferit la Dunare .
p.s de aceia e superb spiningul, si pentru fiecare specie cu tehnicile si dificutatiile lor ....ca sa-i plagiez pe : ...Florin si... Emil :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. noiembrie 2013, 07:10

Nimeni nimica, nici o alta parere? :gandesc:

Pina acuma avem asa:
a) Foame
b) Plictiseala
c) Ciudatenie / Curiozitate
d) Aparare cuib

Faza cu “foamea” nu o prea vad pe pozitia a), pt ca daca le este foame, salaii pleaca spre bancul de obletei. Si astia sunt putini (exceptii) care pe timp de zi se duc sa rapeasca intre sau la suprafata apei!
Prin natura lui, salaul este un rapitor de noapte, deci pleaca de foame noaptea la rapit intre ape si suprafata, acolo unde sunt pestii mici, seara si actiunea se termina spre dimineata. Asa ca noaptea, capturile la jig pe zonele unde stateau ziua se reduc aproape de zero!

Plictiseala!? Nu prea cred ca pestii stiu ce-i aia plictiseala.

I se pare ciudat!? … si e curios sa vada ce-i, iar instinctul de rapitor nu-i da pace pina n-o ia putin in guritza! :rizi: Cel mai probabil si plauzibil pt mine pina acuma este acest motiv al atacului!

Cuibul il apara intradevar cu zadarnicie, dar cit este aceasta perioada pe an? 2-3 saptamani? Deci ca motiv de atac la jig sau la scafandru e ok, dar aproape nesemnificativ la o perioada de 52 saptamani pe an.

Deci, ce fac salaii ce stau toata ziua pe fundul apei! Si de ce credeti voi ca ataca la jig!?

Astept si alte pareri.

PS:
Somnul de ex, sta ore in sir pe fundul apei si asteapta lasarea intunericului sa plece la rapit. De ce vine la momeala cind dam la clonc, si de ce musca… sau nu musca… sau musca extreme de finutz… sau agresiv…
Stiuca, care cu precadere rapeste ziua, are ore intregi cind sta nemiscata ori pe fundul apei ori pitita intre ierburi sau crengi.
Deci si alti pesti au perioade cind NU rapesc, cind nu sunt plecati la cautat de hrana. Si totusi musca la nalucile prezentate in fata lor! De ce?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. noiembrie 2013, 07:14

Deci si alti pesti au perioade cind NU rapesc, cind nu sunt plecati la cautat de hrana. Si totusi musca la nalucile prezentate in fata lor! De ce?

Off topic: nici io nu beau bere pana dupa 10 seara da` daca te-ai tot plimba c-o halba "aburinda" prin fata mea... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. noiembrie 2013, 07:19

Deci si alti pesti au perioade cind NU rapesc, cind nu sunt plecati la cautat de hrana. Si totusi musca la nalucile prezentate in fata lor! De ce?

Off topic: nici io nu beau bere pana dupa 10 seara da` daca te-ai tot plimba c-o halba "aburinda" prin fata mea... :rizi: :rizi: .

:rizi: :rizi: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 28. noiembrie 2013, 08:15

Prin natura lui, salaul este un rapitor de noapte, deci pleaca de foame noaptea la rapit intre ape si suprafata, acolo unde sunt pestii mici, seara si actiunea se termina spre dimineata. Asa ca noaptea, capturile la jig pe zonele unde stateau ziua se reduc aproape de zero!
Cand le e foame!!! nu conteaza marimea :rizi: si nici cai zi s-au noapte. :nu:
Plictiseala!? Nu prea cred ca pestii stiu ce-i aia plictiseala.
......pai cand se pun cu botul pe jig.... neatacandul......care ar fi cuvantul potrivit :nunteleg:
Deci, ce fac salaii ce stau toata ziua pe fundul apei! Si de ce credeti voi ca ataca la jig!?
.......pai daca nu fec sex !!! :ochi: ......probabil ca digera prada :noroc:
Somnul de ex, sta ore in sir pe fundul apei si asteapta lasarea intunericului sa plece la rapit.
........... de aia am prins numa 1 tot anu :) .... la anu ma fac pasare de noapte :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 28. noiembrie 2013, 08:18

Citat de la »Zoran«
Plictiseala!? Nu prea cred ca pestii stiu ce-i aia plictiseala.
......pai cand se pun cu botul pe jig.... neatacandul......care ar fi cuvantul potrivit

Dane, precis ai tu un filmulet cu "salaul care se pune cu botul pe jig".
Hai arata-mi-l si mie. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 28. noiembrie 2013, 08:22

precis ai tu un filmulet cu "salaul care se pune cu botul pe jig".
Hai arata-mi-l si mie.
...O !!ala e pus bine la camara !!!...dar am unul..... camasutra :rizi: !!!
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 28. noiembrie 2013, 09:19

Dane, somnul ce vine la zgomotul de clonc se desprinde de pe fundul apei si vine de curiozitate. Sta si se uita la momeala chiar si minute intregi, fara sa atace. De multe ori pleaca de la momeala fara interes. Daca insa intr-un final o ia finut, o ia tot din curiozitate, nu de foame. Ceva de genul “…pai daca tot am venit pina aici…” Iar cei ce musca la clonc agresiv, vin cu nervi in ei. Dar NU musca de foame! Ci sunt nervosa ca sunt deranjati de zgomotele de clonc. Ca daca le era foame erau plecati la rapit si nu leneveau pe fundul apei. De aceea noaptea, cind somnul e plecat la rapit prin maluri, la apa mica, sau in continuua miscare intre ape, nu prea avem ce cauta cu cloncul pe apa.

Dar hai sa ne intoarcem la comportamentul salaului. Ce face el ziua pe fundul apei si de ce ataca jig-ul? Sau de ce nu-l ataca! Ca de multe ori salaul e acolo dar nu are nici un interes pt guma prezentata.

PS: salaul ataca jigul crezand ca-i pestele prada!? Nu prea cred ca vreun salau, care vede deosebit de bine, va confunda vreodata un obletzel alb sau un guvide maro/negru cu o guma verde/galben/orange/rosu sau o combinatie din culorile astea…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. noiembrie 2013, 10:07

Dar hai sa ne intoarcem la comportamentul salaului. Ce face el ziua pe fundul apei
:)
salaul ataca jigul crezand ca-i pestele prada!? Nu prea cred ca vreun salau, care vede deosebit de bine, va confunda vreodata un obletzel alb sau un guvide maro/negru cu o guma verde/galben/orange/rosu sau o combinatie din culorile astea…
Zoran !salaul e pestele care sta la panda, si nu ataca nici odata orbeste, pe apa limpede( cu cat va avea mai multe detalii nu va ataca)de aceia :pescuit: salaului necesita multe zile pierdute pe marginea apei si testarea multor metode pana cand sa -ti faci o parere cat de cat de cum musca. Surpriza de a vedea...bine... s-au nu naluca il face sa atace sau nu,si nu ce e pe jig. :bravo:
P.s....dupa fiecare partida de pescuit, am reusit sa mai invat ceva :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 28. noiembrie 2013, 12:35

Zoran, sa le luam pe rand : de ce ataca salaul la pescuitul cu jig si ce se intampla cu twisterul in momentul atacului.
Eu sant pescar de balta la salau, deci tot ce scriu se refera la pescuitul pe apa stationara si provine din multzi ani de experienta. Normal ca nu le stiu pe toate, mereu e loc de progresat in sportul asta. Salau este un fel de sanitar al baltii : de regula se hraneste cu pestisori raniti, bolnavi, care se zbat sa supravietuiasca sau chiar decedati pe substrat. Din aceasta cauza, miscarea cauciucului prin apa se face in apropiere de substrat si cu pauze dese, cand cauciucul ramane nemiscat pe fundul apei. Asta e momentul favorit al atacului daca este intr-o perioada de hranire. Jigul fiind pe fund, firul ( mono sau textil) este slab, se "culca"pe apa iar trasatura se vede in fir sau se simt "tzacurile" in lanseta, daca este suficient de senzitiva. Asta e motivul utilizarii unui fir cat mai vizibil ( galben fluo , verde fluo ) pentru a putea sesiza plecarea firului la suprafatza apei.
Pozitia salaului este de regula inclinat la 45 ", cu capul in jos, urmarind insistent substratul in cautarea pestisorilor . In momentul cand vede o posibila prada, ramane perfect nemiscat, cu ochii atintiti la pestele de interes, miscand doar din aripioarele din spatele branhiilor pentru a-si mentine pozitia fixa. Daca pestisorul se deplaseaza pe fundul apei, se duce dupa el , pastrandu-si ( cum naiba ???) pozitia la 45*. Poate face 5 - 6 deplasari pana se hotaraste sa atace. Am vazut de nenumarate ori faza asta si ma fascineaza aceasta deplasare pe care o face aproape fara sa miste corpul ( numai din aripioare).De multe ori il provoc din miscarea twisterului sa se deplaseze, de dragul de a-l privi cum face.
Din acest motiv, pe apele cu mult noroi pe fund, tragerea twisterului "tarash"pe fundul apei ridica un norisor de mâl care imita un pestisor care se zbate ceea ce constituie o mare atractie pentru salau.
Tot ce am scris aici e valabil pentru perioada de hranire. La depunerea icrelor, cand isi pazeste cuibul e cu totul alta poveste si e perioada cand il prinzi mai mult de coada sau de burta. Doamne cate se mai pot spune despre pescuitul salaului la spining !!!
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. noiembrie 2013, 12:43

Merci mult Florine, f interesant!

Am mutat raspunsul tau aici, fiind mai in direct cu subiectul deschis.

Si totusi, cum iti explici ca, apa fiind atata de limpede, el urmareste de citeva ori miscarea jigului, pina cind se hotaraste sa atace. Chiar crezi ca confunda un grub sau un shad colorat cu un pestisor cunoscut de el in balta? Sau mai mult curiozitatea i instinctul de rapitor il indeamna la atac?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 28. noiembrie 2013, 19:26

Daca am stii raspunsul la intrebarea ta ar fi un mare castig in "lupta "cu mister salaul. Cred ca si instinctul de rapitor il indeamna sa atace "tot ce misca "( cum si stiuca ataca niste table colorate ), asta in special in perioada de hranire. Cand nu e in "foame ", dai mult si bine si cu greu reusesti sa pacalesti vreo unul. Atunci cand miscarea cauciucului reuseste sa imite "agonia "unui pestisor bolnav, automat ii trezeste instinctul de rapitor si urmareste cu atentie evolutia cauciucului. Culoarea cauciucului are de asemenea mare importanta. Sant balti unde se stie din start care sant culorile prinzatoare , functie de caracteristicile apei si starea vremii.Daca apa e limpede, daca este turbure, daca bate vantul, daca este soare sau innorat, toate contribuie la alegerea culorii cauciucului. Daca te duci la o balta pe care nu o cunosti, stai cu ochii pe cei care prind sa observi la ce "mananca", altfel pierzi mult timp tot schimband cauciucuri sa gasesti combinatia castigatoare ( forma, culoare, marime, evolutie, etc). Adevarul este ca oricat de multa teorie ai citi, numai practica te invata cu adevarat meseria. Si daca ai norocul sa mergi cu unul care stie, stai cu ochii pe el,gandesti si bagi la cap tot ce ( si cum) face si progresezi mai repede decat toata teoria pe care o dezbatem noi aici.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 28. noiembrie 2013, 19:29

Si daca ai norocul sa mergi cu unul care stie, stai cu ochii pe el,gandesti si bagi la cap tot ce ( si cum) face si progresezi mai repede decat toata teoria pe care o dezbatem noi aici.

:bravo: Exact ce am scris si eu! Dar si teoria e importanta, sa stim cum sa abordam o apa noua. Adica noi, incepatorii. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 28. noiembrie 2013, 19:53

Ultimele doua iesiri am avut cele mai multe rateuri din viata mea.Dadea in bila grav,intepam bubuitor,il aveam 2 3 secunde......papa.Vorbesc de 10 scapari din astea pe partida.Salaii pe care ii prindeam erau intepati cat de cat corect,nu chiar in fundul gatului,dar nici la buzisoara.Am un prieten la Bucuresti,pe care eu il consider cam cel mai bun pescar de salau de Dunare de pe la noi,si el mi a zis ca a avut si el asa experiente,si ca l a scos un bat de fibra de sticla,bat de altfel destinat pescuitului cu reactive,nicidecum pescuitului cu bile pe curent si in agataturi.A avut marea surpriza sa nu mai aiba niciun rateu,salau inhala in totalitate naluca.Daca bat moale nu exista in dotare,o sa fac un experiment Duminica si o sa pun linia intraga de fluorocarbon ca sa mai inmoi un pic ansamblul.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 28. noiembrie 2013, 20:04

Daca bat moale nu exista in dotare,o sa fac un experiment Duminica si o sa pun linia intraga de fluorocarbon ca sa mai inmoi un pic ansamblul.
Octavian!! regleaza mulineta din frana,doar cat sa reusesri sa intepi cat de cat. Am patit -o si eu le smulgeam jigul sau woblerul din gura (pescuiam cu multifilament) ...intindere 0 :gandesc:
P.s ar fii o varianta :nunteleg: incearca :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 28. noiembrie 2013, 20:11

Imediat dupa ce dau teapa ,eu las din frana.Problema era ca ansamblul rigid se pare ca nu lasa pestele sa muste corect.Pana acum 2 saptamani batul rigid si multifilamentul erau lege pentru mine.......se pare ca nu e chiar asa tot timpul.Frana nu pot sa o las foarte mult ,ptr ca pe o coloana de apa de 16 m,daca nu fortezi pestele,nu prea ai nicio sansa

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 28. noiembrie 2013, 20:43

Imediat dupa ce dau teapa ,eu las din frana.Problema era ca ansamblul rigid se pare ca nu lasa pestele sa muste corect.Pana acum 2 saptamani batul rigid si multifilamentul erau lege pentru mine.......se pare ca nu e chiar asa tot timpul.Frana nu pot sa o las foarte mult ,ptr ca pe o coloana de apa de 16 m,daca nu fortezi pestele,nu prea ai nicio sansa
incearca pe dos: teapa cu frana moale, dupa care strange frana sa nu poata scuipa jigul, si daca poti tine degetul pe fir , sa simti atacul. Probabil ca acu de cand sa racit apa nici ei nu mai deschid gura... ca acu 2 saptamani , ansamblul rigid face sa le sara guma din gura :nunteleg: :gandesc:
p.s deschide frana, pana cind la intepare, doar din greutatea jigului sa scape putin tanburul inapoi :bucuros: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA