Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

61

vineri, 15. noiembrie 2013, 19:16

Asa as zice si eu ca ar fi bine sa fie lasat topicul pentru aduceri aminte si pentru descurajarea altor initiative. "Monoloagele vaginului" nu se vor opri cum nu s-au oprit nici retetele culinare de`mpartite la telefon. Atata timp cat suntem si de alte pareri si suntem destui, zic eu sa se vada. Eventual, pentru creativitate, cand vor mai aparea genul asta de discutii sa le mutam pe toate aici ca sa se poata trage o concluzie de ansamblu. Regulamentele, legile si ordinea, sunt facute pentru a fi respectate intr-un mediu civilizat si nu incalcate pentru amorul "artei".
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

62

vineri, 15. noiembrie 2013, 22:14

Nu inteleg aceasta situatie... pescarul, ca tot omul mai are zile "grele" si poate uneori este mai "sensibil" la unele postari insa forumul, ca toate forumurile are un regulament pe care trebuie respectat, daca cuiva nu-i place, nu are decat sa "caute" in alta parte... inregistrarea pe un forum nu este o obligatie... daca nu iti place nu te inregistrezi si gata.... dar de aici pana la insulte este cale lunga!
Cat despre tonul si limbajul folosit de catre userul XY as zice fara remuscare, (desi in mod general nu imi place sa generalizez), ca este tipic pentru... insa am prea multi prieteni si cunostinte si din zona respectiva si nu am nici cel mai mic gand sa jignesc si pe Ei generalizand.
Ceea ce priveste pe siteul mentionat in postarile anterioare si siteul aceasta, cele doua nu se pot compara in nici un fel !
RESPECT MAXIM pentru ZORAN si echipei de MODERATORI !
:prieteni:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

63

vineri, 15. noiembrie 2013, 23:57

Si eu sunt de parere ca ar trebui lasat acest topic.Astfel, s-ar vedea ca suntem uniti, ca gandim la fel...As indrazni chiar sa zic ca ne face cinste, aratand lucrurile pe care tocmai le-am zis.
Cat despre rabufnirea mea violenta,in care m-am coborat la nivelul lui, imi pare rau, si imi cer scuze pentru aceasta rabufnire, cu promisiunea ca am sa le controlez pe viitor. :doaaamne:
Always C&R

IonutFishing

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

64

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 00:58

Suntem pe site-ul PESCUIT LA SOMN.
Ce rost au toate discutiile acestea inutile, care nu folosesc la nimeni, din contra ne invrajbeaza, unii pe altii, de parca am fi inainte de alegeri. Nu alegem pe nimeni, nu facem nici o clasificare. Scopul nostru ( cred eu si inca citiva) este sa evoluam profesional, sa invatam unii de la altii , sa facem schimb de experienta, sa vedem ce si cum se pescuieste somnul (si nu numai ) in zona in care locuieste fiecare, sau in care merge la pescuit, cam asta credeam eu cand m-am inscris pe acest forum.
Sincer cand intru pe acest site eu nu vreau decat sa evoluez profesional, sa pot sa dau cat pot si la altii dupa 45 de ani de pescuit (+ multe concursuri), din experienta mea si la altii, si in acelasi timp invat multe chesti si de pe forum desi ma credeam expert.
Am mai spus-o suntem un site de profesionisti, se discuta profesionist (o parte dintre noi ), dar de un timp in coace multe discutii divagheaza de la chintesenta site-ului (aoleu ce greu m-am exprimat).
Pe scurt: terminati fratilor cu prostiile, acuzatiile, polemicile, si hai sa vorbim numai despre tehnica, locuri, capturi, poze, peisaje, locatii, stiluri de pescuit, pesti prinsi, ca slava domnului in fiecare zi am deschide mult mai multi dintre noi acest site cu placere. Am avut momente cand am vazut cearta si acuzatii si am inchis repede siteul. Timpul liber la multi este mic, si nu vor sa citeasca polemici!!!
Daca parafrazez din poetul nostru national Mihai Eminescu din POSTUME, se supara cineva?!: In lumea asta prost facuta cacatii f-- in loc sa puta.
mg

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

65

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 04:32

Fiecare dintre voi are dreptul la o parere, ori ca-i o discutie strict profesionista, ori ca cineva doreste sa-si arate nemultumirea! Si fiecaruia dintre voi va dau dreptate in ceea ce ati raspuns.
Mihai, sincer iti spun, eu inca nu inteleg comportamentul lui Bogdan, de ce a facut asta, mai ales ca a fost pina acuma tratat de 99% din membrii forumului cu respect... :gandesc:
Era de datoria mea sa-i raspund la fiecare postare in acest subiect, iar cind a inceput sa traga in discutii pe ceilalti forumisti, cu acuze la modul general, acestia i-au raspuns. Astfel s-a dezvoltat aceast subiect, recunosc, din umila mea rabdare. Poate ar fi trebuit sa nici nu raspund si sa inchid imediat subiectul, sau sa-l sterg si sa-l banez pe domnul Bogdan. :nunteleg:

Sunt convins ca majoritatea de aici NU vor discutii polemice ce duc la certuri, de aceea consideram din start ca orice subiect deschis sau raspuns dat este unul informativ, si nu deschis pt certuri! Nu mi le doresc aceste certuri, la fel ca majoritatea de aici, dar tot timpul vor exista persoane ce vor fi nemultumite de ceva... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 16:22

Sunt convins ca majoritatea de aici NU vor discutii polemice ce duc la certuri, de aceea consideram din start ca orice subiect deschis sau raspuns dat este unul informativ, si nu deschis pt certuri! Nu mi le doresc aceste certuri, la fel ca majoritatea de aici, dar tot timpul vor exista persoane ce vor fi nemultumite de ceva...


FOARTE CORECT

:noroc:

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 20:42

imi pare rau pentru ceea ce am citit, pe de alta parte eu unul stiu ca Zoran m-a sfatuit ok, am avut rezultate cu ceea ce m-a sfatuit sa fac. Eu unul nu mai citesc teme cu cearta, indiferent cine are dreptate. Pentru mine pescuitul este un ultim refugiu in relaxare, nu vreau sa intru aici sa-mi fac nervi.
Sunt de acord cu atitudinea lui Zoran: intrand pe acest forum este ca si cum am fi intrat in casa lui. Cand intri in casa cuiva respecti regulile casei sau nu intri. simplu! :prieteni:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

68

duminică, 12. ianuarie 2014, 15:43

Vocile critice, aparute in orice domeniu, dar si carcotasii, rau voitorii, injuratorii, si alte specimene, nu fac decat sa confirme ca suntem pe drumul cel bun.
Mi -ar parea rau sa evoluez intr-un domeniu fara sa apara cativa carcotasi. As sti ca nu sunt pe drumul cel bun.
Deci, bun venit bagatorilor de vina si carcotasilor.
Felicitari lui Zoran si membrilor forumului, de la care am invatat foarte multe lucruri esentiale in pescuitul somnilor.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 3. februarie 2014, 10:11

E bine asa!

Parcurg cam toate site-urile si forumurile de pescuit, pe asta am hotarat sa-mi fac cont fiindca nivelul, forma si continutul discutiilor mi se par acceptabile, chiar foarte faine daca ne uitam in jur. Voi iesi de pe acest site cand voi constata ca lucrurile s-au schimbat in rau. Deocamdata vad ca am ce invata de aici iar oamenii care scriu ar putea fi o companie placuta si onorabila pentru mine la pescuit, iar eu sunt cam pretentios. Cred ca e bine ca mesajul acelui nefericit care alimenteaza discutia noastra sa ramana aici, ca sa ne aminteasca cine suntem si ce vrem. Nu-i asa?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 19. februarie 2014, 16:40

Deoarece azi sunt supernervos :rizi: ,cu tot respectul Zoran ,iti spun ca daca nu-mi aduci o explicatie logica cu cele 30 minute intre doua posturi consecuticve ,lucru care ma deranjeaza teribil :zid: ,o sa ma vad nevoit doar sa citesc acest forum deoarece nu mai am nervi si pentru expresia aia ,scrisa cu rosu , cu "Ati postat ...30 s...etc" .Sincer!
Multumesc de intelegere! :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 19. februarie 2014, 16:50

Deoarece azi sunt supernervos :rizi: ,cu tot respectul Zoran ,iti spun ca daca nu-mi aduci o explicatie logica cu cele 30 minute intre doua posturi consecuticve ,lucru care ma deranjeaza teribil :zid: ,o sa ma vad nevoit doar sa citesc acest forum deoarece nu mai am nervi si pentru expresia aia ,scrisa cu rosu , cu "Ati postat ...30 s...etc" .Sincer!
Multumesc de intelegere! :prieteni:


Sunt 30 de secunde, nu minute. Eu pot sa si scot chestia, mie nu mi s-o intamplat pina acuma. :gandesc: stai sa caut in program unde este chestia aia... revin.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 19. februarie 2014, 16:50

zamfi, nu stiu daca Zoran are vreo explicatie sau are fix aceasta explicatie dar am eu una... asta presupunand ca vorbim de postari succesive la 30s nu 30min, ca apar ambele intervale in ce-ai scris.
Daca softul forumului (NU Zoran) nu te lasa sa postezi la un interval mic de timp este o protectie anti-spam.
Un programator destul de slab poate face in 15 minute un soft care trimite de 10 ori pe secunda o postare catre forum... daca softul ar lua-o in considerare de fiecare data, ar scrie in baza de date etc. etc. noi toti restul am sta "5 minute" sa ni se incarce o pagina.
Fara suparare cred ca aceasta protectie este binevenita.
Acu` este posibil ca intervalul sa fie setabil insa cred ca esti de acord cu mine ca sa postezi 2 mesaje intr-un interval mai mic de 30s, pe un forum nu pe messenger, nu-i chiar o treaba uzuala.
No offence, doar am incercat sa-ti raspund. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 19. februarie 2014, 16:53

Scuze cu 30 minute! Erau secunde ,normal...Am inteles ideea ta ,insa pe mine nu ma incanta! Stau pe mai multe forumuri si nu patesc acest lucru ...Este doar o chestie personala, de om suparat :rizi: Departe de mine gandul ca acest forum trebuie facut dupa fitzele mele ,insa m-am gandit ca poate e bine de stiut ... :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 19. februarie 2014, 16:57

Nu am gasit la repezeala, dar voi mai cauta si daca se poate indeparta, o voi face! :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 19. februarie 2014, 17:00

Multumesc ! Chiar sper ca nu am deranjat ,insa pentru mine era ...deranjant.Probabil si pentru altii.Dau o bere! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 19. februarie 2014, 17:02

nu ai deranjat, insa mie inca nu mi s-a intamplat niciodata, deci nici nu am remarcat. Poate daca scoteam regula de minim 5 cuvinte, as fi postat mai repede de 30 de sec si atunci observam :rizi:

Daca se poate schimba, o voi schimba de la 30 s la 5 sec. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 19. februarie 2014, 17:46

nu ai deranjat, insa mie inca nu mi s-a intamplat niciodata, deci nici nu am remarcat. Poate daca scoteam regula de minim 5 cuvinte, as fi postat mai repede de 30 de sec si atunci observam :rizi:

Daca se poate schimba, o voi schimba de la 30 s la 5 sec. :noroc:

Nu cred ca e asa de importanta aceasta modificare - chiar daca m-a agasat si pe mine de cateva ori - nu e asa mare diferenta, iar daca pot sa apara atatea probleme, mai bine sa ramana tot asa, mai rau era daca nu se mai puteau corecta mesajele, se mai strecoara cate o greseala pe care vrei s-o corectezi!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

78

miercuri, 19. februarie 2014, 18:54

Zoran ... :apl: :noroc:
Stai sa mai scriu 4 cuvinte :)

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

79

miercuri, 19. februarie 2014, 19:33

Salut. Astazi avind mai mult timp zic: Ia sa vad si eu de ce nu l-e place colegilor forumul asta ca eu nu am gasit nimic in neregula si conform topicului m-a asteptam sa vad raspunsuri de genul : - Nu mi-a placut acest forum pentru ca nu am invatat nimic despre pescuitul somnului. - Majoritatea postarilor sint facute mai mult sa dezinformeze. -Multe altele Cind colo ce sa vezi, marile probleme ale forumului erau niste pauze sau virgule . Stiu ca pescarii inca nu au terminat cu copilatia dar nici chiar asa.Despre colegul care moare de grija caprei vecinului ce sa zic ,am ramas fara cuvinte. Din patrea mea toata stima pentru toti pescarii care posteaza pe acest forum si in special pentru Zoran pentru treaba care o face aici(si nu numai). Eu consider ca am beneficiat enorm de pe urma acestui forum si desi m-am inregistrat de scurt timp il urmaresc regulat de peste 1,5 ani. Cu stima . :prieteni:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 20. februarie 2014, 20:24

ca tot s-a readus in discutie subiectul imi spun si eu oful . :bucuros:
1. faptul ca nu pot trimite mp-uri mai lungi de 1000 de caractere. am crezut ca turb ieri (si nu numai) cand am vazut ca un mp a trebuit sa-l impart in 3 ca sa-l pot trimite unui coleg si cand a ajuns la el era cu coada la cap si capul la coada :nervos:
2. faptul ca azi m-am chinuit 3 ore sa expediez un mp (cu linkuri si poze) care mp n-a vrut nicicum sa se incarce in timp ce pe alt forum (nu spui care :zambet: ) am reusit sa-l trimit in aceeasi forma intr-o juma' de secunda :buaaaah: :bucuros2: :bucuros: