Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 11. noiembrie 2013, 09:53

[.....]
insa ma mira putin reactia, mai bine zis lipsa de reactie a lui anem (zis alba-ca-zapada-cea-rusinoasa-si-pudica). acum nu mai modereaza nimic. nu-i problema, niciodata n-am simtit ca am nevoie de aparatori. bun.
[.....]


lipsa de reactie a lui anem se datoreaza faptului ca a concluzionat ca pur si simplu nu meriti ... si las-o mai usor cu alba ca zapada si alte epitete de genul asta pentru ca nu cred ca iti doresti sa imi dau drumul la gura pe aici.

ps: mai omule, orice alt forum puteai sa dai exemplu dar nu "chestia" aia intitulata pescuitul.ro ... ce mai astepti? ramai acolo si nu mai intra pe aici din moment ce nu iti place sau nu iti convine. pa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 11. noiembrie 2013, 09:57

mai bine zis lipsa de reactie a lui anem (zis alba-ca-zapada-cea-rusinoasa-si-pudica)
:pauza: salut Bogdane......si asta e un raspuns.....nu ti se pare ?
@restul
aici sunt si eu !
pt mine pescuitul e doar hobby, nu e nici macar cea mai mica forma de bisnis
si atunci ce te face sa te comportii asa !......de ce provoci ? si cand ma gandesc de unde a plecat totul :doarecapu: :zid: Zoran eu imi fac mea culpa...V-am stricat seara!!!
Bogdane...gata !!! multam :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 11. noiembrie 2013, 09:57

Bogdane, sa iti aduc aminte ce ai scris:
Citat de la bogdanbogdan
"in bisnis as fi fost eu si el, amandoi cu barci. din prima m-am gandit la faze nasoale ce pot iesi cu pescarii amatori de distractie, dar m-a asigurat ca le va face un instructaj serios, ba chiar se gandeste la o forma de angajament scris din partea lor ca sa nu faca mizerie sau ilegalitati pe dunare sub umbrela noastra."

Intr-o singura fraza ai scris ca faci business pt cistig cu pescarii si ca ai acceptat doar cu o forma de regulament stricta si serioasa care interzice ilegalitati. Deci tu faci pipi pe legi sau regulamentele altora, dar ale tale trebuie urmate cu strictete!

Un alt citat de la bogdanbogdan:
"romania inca nu e pregatita pt a face genul asta de bisnis. deoarece clientii nu vin direct educati in spiritiul naturii, de multe ori informatiile se duc unde nu trebuie si nu poti avea control asupra clientilor."

Ne-am fi bucurat daca prin postarile tale ai fi ajutat la "educatia" pescarilor din Romania, daca ai fi facut ceva pt binele tarii tale. Deasemenea spui ca multe informatii se duc unde nu trebuie, pe de alta parte te plangi ca nu primesti destule informatii pe forum. Tare ciudat, azi asa, maine altfel, precum bate vantu'. Si te mai si plangi ca nu poti avea control asupra pescarilor sau al clientilor care pe deoparte iti baga banii in buzunar, o singura data, si apoi merg singuri la pescuit si iti ignora instructajul serios.

Bogdane, sper ca esti destul de responsabil pt ce ai scris!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 11. noiembrie 2013, 10:30

asa e. de-aia nu m-am bagat in asemenea afaceri.
incercarea unuia de a ma amesteca in bisnisuri cu pescuiala au fost sortite esecului din prima. cand am mirosit despre ce e vorba am facut imediat pasi lasandu-l balta.
daca tot pui aici ce ti-am trimis pe privat fara sa ma intrebi (grija mare ca iti incalci propria regula, poti fi banat definitiv pt asta, :rizi: ce fel de neamt esti tu?), pt mine nu e problema. dar pune tot, nu scoate din context.

educatia pescarilor din romania.
tu ai un unghi din care privesti asta eu am un alt unghi.
mie mi se pare ca un pescar educat e ala care prinde peste cat vrea, opreste cat spune legea, daca prinde peste zilnic nu merita sa opresti zilnic cat spune legea ca e pacat. adica cu masura si bun simt, exact ca vechii amerindieni. sa profite la maxim de natura luandu-si resursele din ea dar si protejand-o intre timp.
si ca se gasesc idioti care zic ca e interzis sa folosesti bura la pestele pe care-l opresti, eu spun ca sunt tampiti atat vreme cat eu nu am de gand sa-l eliberez, ci sa-l mananc. e treaba mea cum bag pestele in barca.
cand prind un peste pe care vreau sa-l eliberez, atunci folosesc mainile si am grija mare de el cat timp fac poza, ca sa nu eliberez un muribund. adica tot cu masura.
totul e masura.
dupa parerea ta, pescarul educat e ala care indiferent de ce, cat , cum prinde, elibereaza ca un disperat totul, se duce la market si mananca numai biban de nil, ca ala oricum e invaziv.
mie mu-mi place bibanul de nil si nu-mi plac nici regulile cretine. eu vreau crap si somn.
doar in romania se gasesc unii sa interzica gafa, 3-4 carlige la caras (eu oricum dau cu doua) sau prostovolul de 1 m special pt momeala.
am spus eu ca sustin ceva gen plase? varse? pripoane? curent? cand am sustinut eu prostiile astea???

stii ca aproape am avut dosar penal ca l-am batut pe unul de s-a kakat pe el ca l-am prins intr-o noapte cu 4 baterii in barca?
stii ca mi-am stricat niste amicitii ca unii baieti de pe aici au luat 10-15 kile de somn la ponton intr-o zi, kile formate doar din moace de 3 la kil?
stii ca mi-am futut elicea numai ca sa le stric plasa unora intr-o noapte la toana?
si mai sunt, dar eu nu stau sa ma umflu ca altii. dar nici nu stau sa inghit orice restrictie cretina data de o minte mica, doar ca sa-si justifice un salariu pe care-l ia intr-un post cheie castigat politic.

asa ca lasa-ma cu educatia poporului. sa o tii langa doar cu regulamente inutile si sa strigi cat poti de sus si tare ca tu faci C&R (ceea ce mai toata lumea face) nu mi se pare ca contribui mult la educarea pescarilor. daca ai bile, vino cu mine o saptamana pe dunare sa vezi ce se intampla noaptea si sa te infigi in ei. direct. tu.
atunci se numeste ca te implici personal, nu ca interzici sa vorbim de plachie sau ciorba pwlii de peste.
responsabil, auzi...

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 11. noiembrie 2013, 10:55

7. Mesaje private şi e-mail-uri:

Acest forum oferă posibilitatea de corespondenţă privată între utilizatorii înregistraţi.
ESTE STRICT INTERZISĂ PUBLICAREA MESAJELOR PRIVATE SAU A ADRESELOR DE E-MAIL FĂRĂ ACORDUL UTILIZATORULUI ÎN CAUZĂ!

Informarea echipei forumului asupra conţinutului unui mesaj privat sau e-mail este admisă.

................................................................................................................................................................



uite-ti regulamentul de care faci atat caz, uite cum il incalci direct tu in persoana, doar ca sa combati o atitudine.
cum se numeste asta zoran?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 11. noiembrie 2013, 10:56

Bogdane, asa cum prezinti tu situatia, iti faci singur legea, legea pumnului. Esti dur, toti tra sa joace cum vrei tu, incerci sa provoci tot timpul si ai nevoia de a te impune. Esti ca un mic dictator! :)

Cit priveste consumul de peste, asa cum am mai scris, nici nu impunem si nici nu putem impune nimanui sa renunte la asta! Vezi daca nu ai citit regulamentul? Acolo scrie clar despre cum intelegem noi C&R: a nu lua peste masura, a nu vinde, a nu distruge inutil pestii mari, peste 1,5 m pt ca sunt producatorii de elita si ofera in viitor, cind cresc la 2 m +, si altor pescari drilluri de vis. Si pe site-ul Pescuit la somn am scris acelasi lucru! Uneori am impresia ca intentionat nu se citeste atent ce s-a scris, doar pt a putea abera!
Daca citesti acest pasaj, poate iti schimbi parerea: Catch and Release

Asa cum ti-am mai scris, nu te poti TU impune peste lege pt a face educatie cu pumnul, nu tzine. Pt asta e nevoie de timp, mult timp si rabdare pina lumea intelege ca isi distrug propriile resurse, propria natura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 11. noiembrie 2013, 11:00

7. Mesaje private şi e-mail-uri:

Acest forum oferă posibilitatea de corespondenţă privată între utilizatorii înregistraţi.
ESTE STRICT INTERZISĂ PUBLICAREA MESAJELOR PRIVATE SAU A ADRESELOR DE E-MAIL FĂRĂ ACORDUL UTILIZATORULUI ÎN CAUZĂ!

Informarea echipei forumului asupra conţinutului unui mesaj privat sau e-mail este admisă.

................................................................................................................................................................



uite-ti regulamentul de care faci atat caz, uite cum il incalci direct tu in persoana, doar ca sa combati o atitudine.
cum se numeste asta zoran?


Bogdane, nu am scris niciunde ca era dintr-un mesaj privat, ci doar am extras din spusele tale pt a-ti aduce aminte ca acum 2 luni aveai alta atitudine, alte idei si acuma te-ai sucit cu 180°. Asta esti tu, ce sa-i faci. Eu ti-am spus atunci ca oamenii sunt rai!

Hai sa te intreb altceva: cum se numeste ceea ce faci tu acuma?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 11. noiembrie 2013, 11:04

Si si aici poti citi cum intelegem noi C&R: In urma unei reclamatii ...


5. Niciunde in regulamentul acestui forum si nici pe site nu am impus nimanui sa practice NO KILL. Si nici nu vom impune. In schimb este foarte important pt. forum sa nu se ajunga la polemici si cearta, de aceea si acest regulament simplu si transparent care trebuie citit. Printre altele de ex. este nerecomandat a se intreba "ce ai eliberat?" sau "ce ai retinut?" exact din acest motiv: polemici inutile. Oricine retine peste in cantitatea si marimea legale si nu incalca legea prin alte fapte (braconaj, vanzare de peste fara autorizatie s.a.m.d.) este binevenit pe forum. Nu intelegem ofensa nici in aceasta privinta, sorry!
C&R este ceva extraordinar, C&R este sustinut de acest forum. Cine nu are respect sau nu intelege aceasta forma de pescuit este rugat sa se orienteze catre un alt forum ori site, in concordanta cu comportamentul si parerile personale. Daca acest forum ce promoveaza C&R accepta retinerea pestilor in concordanta cu "ce zice" legea, rugam si intelegere din partea voastra pt cei ce practica C&R. Ca un exemplu, eu sunt total contra vanatorii dar de aceea nu ma duc pe nici un forum de vanatoare sa-mi exprim nemultumirea!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 11. noiembrie 2013, 11:09

ce ai citat tu acolo era dintr-un mesaj privat dat de mine catre tine. PRIVAT. PRIVAT. PRIVAT.


si dupa ce-ti spun ca nu e problema pt mine ca pui public o discutie privata, ci doar subliniez prin asta ca ti-ai inclcat REGULAMENTUL de care faci atata caz ca nu-l respectam noi, inca nu poti sa-ti asumi o gresala barbateste si ocolesti raspunsul?
si-mi raspunzi la intrebare prin aceeasi intebare? ohooooo..... e tare asta. pe bune, e tare de tot. bravo!

ia de-aici niste aplauze :
:apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl:

vezi sa nu te baneze anem definitiv. :rizi: :rizi: :rizi:
anem, tu ce ai de spus in legatura cu faptul ca zoran a pus pe forum (fara sa-mi ceara acordul direct) o discutie privata pe care am avut-o cu el, incalcand flagrant una dintre cele mai importante reguli din regulament ?
e una dintre cele mai importante interdictii ca e scrisa cu rosu si majuscule.
anem? ..... anem?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »bogdanbogdan« (11. noiembrie 2013, 11:17)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 11. noiembrie 2013, 11:18

Merci, merci! Nu ti-am raspuns pt ca am gasit inutil… tu si asa ai pt toate un raspuns.

Deci cum ramane cu C&R ce il promoveaza forumul sau ce am scris pe site-ul explicativ deja in urma cu ..3ani? Chiar ai gasit undeva ca interzicem a se lua peste acasa? NU! Niciunde… deci ai scoso din burta, ai inventato, si nu inteleg pt ce ai nevoie de asa ceva! Cauti cu tot din-adinsul cearta… trist!

Cred ca ar trebui sa incheiem aici, ce zici? devine caraghios si nu mai am chef… oricum o intorci te ungi singur, sorry. Dupa cum ti-am scris si eu si altii, nu-ti convine forumul si regulamentul, pa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 11. noiembrie 2013, 11:27

mie mi se pare ca un pescar educat e ala care prinde peste cat vrea, opreste cat spune legea, daca prinde peste zilnic nu merita sa opresti zilnic cat spune legea ca e pacat. adica cu masura si bun simt, exact ca vechii amerindieni. sa profite la maxim de natura luandu-si resursele din ea dar si protejand-o intre timp.

Eu inteleg din paragraful de mai sus, ca, pescarul educat e ala ce respecta legea. Iar Bogdan, a tot zis ca legea e facuta de fraieri...pentru fraieri. Si oricum el stie mai bine (ca doar asa era si pe vremea lui Cuza) ...si nu respecta legea (sforasul e braconaj). Ce sa intelegem de aici? Ca Bogdan nu e educat? :doarecapu:

stii ca aproape am avut dosar penal ca l-am batut pe unul de s-a kakat pe el ca l-am prins intr-o noapte cu 4 baterii in barca?

Excelent! Probabil daca legea nu era facuta de niste ingusti la minte, Bogdan primea si o medalie pentru ca l-a snopit pe ala in bataie. Din pacate legile sunt facute pentru fraieri.

dar nici nu stau sa inghit orice restrictie cretina data de o minte mica, doar ca sa-si justifice un salariu pe care-l ia intr-un post cheie castigat politic.


Eu nu inteleg de ce Bogdan nu ii bate si pe aia ce fac legi cretine...si asa ar rezolva problema cu legile cretine. Si poate ajunge si martir pentru toti cei care considera, de exemplu, ca sforasul e legal. Ar elimina si restrictiile la carlige, ar legaliza si japca (ca deh...la japca poti sa iei si afurisitii aia de fitofagi, care nu pun botul la nimic).

Daca ar candida la o functie publica, poate l-as si vota...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 11. noiembrie 2013, 11:28

am inteles cum e treaba cu "pa pa"
dar nu mi-ai raspuns in leg cu incalcarea propriilor tale reguli din REGULAMENT.

ai fi avut ceva variante:
1. nu mi-am dat seama de gresala.
2. trebuia sa te combat cumva si m-am folosit de ce ai spus, ca pana la urma nu spusesei nimic rau acolo, eu, zoran in persoana eram de acord 100% cu tine
3. REGULAMENTUL e doar pt fraierii de forumisti, eu ma kak pe el imediat daca vreau, ca doar e forumul meu si fac ce vreau eu in el. folosesc REGULAMENTUL doar ca sa tin sub control o opinie care nu-mi convine sau nu ma avantajeaza in mod direct. eu sunt un fel de GOD cu atitudine romaneasca poleita in stil nemtesc si nu dau explicatii nici daca mi se cer in mod expres. ce plm....
4. .........
5. ............

dar sunt sigur ca eu, bogdan, nu merit un raspuns de la tine ca p[rea sunt tare in gura si ca prea ma cred destept.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 11. noiembrie 2013, 11:30

Atata timp cat Zoran este cel care a facut acest forum,cred ca are dreptul sa schimbe regulamentul cind si cum vrea..
Probabil cind l-a facut nu si-a imaginat ca vor exista persoane ca si tine,Bogdan.Eu ii sugerez sa introduca in acest regulament,exceptii cum ar fi cazul tau..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 11. noiembrie 2013, 11:33

Daca tot insisti, hai sa raspund… puteam scrie ca acuma 2 luni erai de alta parere, ca si tu ai impus reguli stricte pt client, si ca daca nu ti minte, iti trimit inapoi mesajul privat ce l-ai scris. Nu ar fi fost tot aia? Nu ti-am afisat un mesaj privat, ci doar am vrut sa-ti aduc aminte de ceea ce ai sustinut! Asa macar mi-ai intarit spusele recunoscind ca e din mesajul tau, si acuma toti pot vedea cum esti cu adevarat! O suci cum sa-ti fie tie bine pt a putea face galceava...

Acuma astept si eu un raspuns de la tine cu privire la cum vedem noi C&R! Ai inventat precum ca noi interzicem sa se ia peste acasa, unde ai gasit tu asta scris? Ti-am trimis link cu ce am scris deja in urma cu 3 ani, ai gasit acolo asa ceva? Ai gasit in regulament asa ceva?

Astept raspuns.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 11. noiembrie 2013, 11:50

nu, nu ar fi fost tot aia.
iar ca nu-ti recunosti vina, si faci abuz de forta se numeste lasitate. esti nesigur pe tine daca iti incalci propriile reguli doar ca sa ai dreptate.


hai sa public eu mesajul daca tot o dai asa sa vada lumea cum sunt:



joi, 12. septembrie 2013, 07:53
Destinatar: Zoran (12. septembrie 2013, 08:30)
ghizii din romania

acum vreo 5 ani a venit la mine un "amic" si ma- rugat sa fiu alaturi de el ca sa promovam dunarea, sa aducem oameni in oras si sa-i ducem la pescuit. bineinteles ca nu pe gratis, urma sa fie un fel de turism care sa includa ceva pescuit + prezentarea naturii. in bisnis as fi fost eu si el, amandoi cu barci. din prima m-am gandit la faze nasoale ce pot iesi cu pescarii amatori de distractie, dar m-a asigurat ca le va face un instructaj serios, ba chiar se gandeste la o forma de angajament scris din partea lor ca sa nu faca mizerie sau ilegalitati pe dunare sub umbrela noastra. ( tu stii parerea mea fata de pestele oprit, daca ti-e foame ia si mananca-l, dar nu duce acasa 4-5 kile de salau de 500g, pe motiv ca ala mare nu trage) dupa ce m-am gandit am zis da.
zis si facut. am dat ceva anunturi prin care spuneam ca organizam partide de pescuit si clientii nu au intarziat sa apara. pretul era de 200 lei parca + benzina pana la locul de pescuit si inapoi.
primii clienti ai mei au fost 3 bucuresteni. m-am intalnit cu ei, in prealabil le dadusem cateva sfaturi despre ce fire, carlige si ce sa mai ia la ei. bineinteles le-am spus si cum sta treaba cu eliberatul pestilor sub dimensiune. i-am dus intr-un loc splendid si m-am intors a doua zi ca sa-i aduc inapoi in oras. surpriza a venit imediat. nu stransesera gunoiul pe motiv ca oricum mai erau ceva gunoaie pe acolo si in juvelnic aveau cel putin 10 moace si cativa trapazani sub dimensiune, unii deja morti. le-am spus politicos ca e pacat sa opreasca pestii mici dar au argumentat ca oricum au trecut plasarii toata noaptea si daca nu i-ar opri ei, i-ar opri plasarii maine sau poimaine cand i-ar prinde, si ca vor sa ajunga si ei cu ceva peste acasa la neveste care-i asteapta sa faca cate o ciorba
am tacut si i-am dus inapoi in oras. deja nu-mi mai convenea, i-am spus amicului partener cum sta treaba dar mi-a zis ca deja el cheltuise destul pe niste acte ca sa fie acoperit si ca trebuie sa ne scoatem macar investitia, ca n-or fi toti asa, ca plm, etc, etc atunci m-am prins eu f bine ca nu era vorba decat de bani. intre timp si el dusese de vreo doua ori clienti. dar el lua ceva bani si din incasarile mele deoarece se obligase sa plateasca tot ce tinea de logistica, acte, taxe, etc, dar si de promovare la turisti straini sau oameni de afaceri straini ce o ardeau prin bucuresti si la care el avea acces. cumva procentul lui era ceva mai mare, dar nu-mi pasa mie de asta.
urmatorul client a fost un nene din ploiesti care a venit singur. l-am dus dimineata pe locul de pescuit si cand m-am intors seara sa-l iau - omul nu avusese nici macar o trasatura.
benzina fiind platita, acum urma sa dea si banii pt pescuit. vazand ca nu a prins nimic i-am zis sa nu mai dea decat 50 de lei. povestindu-i amicului partener cum e treaba a sarit in sus ca de ce nu l-am taxat pe om. eu i-am spus ca atata vreme cat omul a platit benzina e ca si cum nu ar fi existat, nu suntem in gaura din cauza lui, dar n-am putut sa-i iau mai mult. eu stiam ca iese cu show, si bineinteles ca mi-am bagat putin pwla pe acolo si i-am zis ca de acum incolo sa faca bisnis cu ma-sa daca vrea sa jepcaneasca lumea si sa-si bata joc de dunarea mea. si asa s-a terminat combinatia asta care nici nu incepuse deja.
de atunci am eu o problema cu ghizii de pescuit pe care nu-i intereseaza decat cascavalul. cel ce spune ca el nu duce decat oameni de onoare care nu fac gunoi si care respecta pestele, mananca kakat mult. ca sunt sigur ce va face daca ia pe unii ce nu respecta intelegerea. le va lua banii si va tacea. ca banii-s bani. si ca unii clienti pot fi nemultumiti ca nu prind peste mare si atunci il tin pe ala mic.
romania inca nu e pregatita pt a face genul asta de bisnis. deoarece clientii nu vin direct educati in spiritiul naturii, de multe ori informatiile se duc unde nu trebuie si nu poti avea control asupra clientilor.

poate acum intelegi de ce mi-a sarit mustarul cand am auzit ca eugen e ghid. nu zic ca omul nu promoveaza natura cum trebuie ca e clar ca o iubeste ca si mine, dar cand apar banii in joc, la un moment dat vei inchide ochii cand se vor face niste prostii. pt ca cineva il va suna pe eugen, va respecta regulile cat e cu el, iar cand se va duce singur va face asa cum il va taia capul. si poate clientul va vrea cum nu e bine.
si mai e si faza cu veniturile. daca eugen are o situatie stabila financiar, de ce dreaq se mai combina si la asa ceva? as fi inteles daca nu ar fi avut bani si era singura lui forma de venit. ""ce vrei frate, trebuie sa traiesc, ar fi zis. le iau banii si fac tot ce pot ca sa nu-si bata joc de dunare."" dar el are bani. pentru ce atunci duce oameni despre care nu are nicio informatie in leg cu caracterul lor si nu sunt verificati deloc??? vrei partener de pescuit? fa-ti frate prieteni si verifica-le felul de a fi, nu duce pe oricine la clonc, unde daca prinzi o zi buna faci ravagii. eu nu zic ca fara ghizi totul va fi perfect, dar nu participa la asta, fii impacat cu constiinta ta ca macar tu, eugen sau bogdan sau vasile ai stat deoparte si esti curat. cu o floare nu se face primavara, dar macar arata frumos in campul de balarii.
in fine, poate mesajul e prea lung, dar nu am gasit o formula mai scurta ca sa te fac sa intelegi (macar in parte) atitudinea mea.
numai bine-ti doresc


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 11. noiembrie 2013, 11:59

Daca tot insisti, hai sa raspund
:nervos: Zoran!!! tu chiar nu ai nimic mai bun de facut !!pana cand o intinzii ?vine musafirul la tine in casa (pe gratis )si incepe sa te ia la intrebarii de ce aia ?...de ce aielalta ? pentru el toti de pe

forum sunt ori aplaudaci ori..... :nunteleg: .Mai lasal sa bazaie!!!1 si nu-i da apa la moara!! .....Bogdane s-au terminat tigarile.? :gandesc:
Da-n puii mei !mai oprestete s-au dute la pescuit...daca eram in locul lui Zoran erai ...pa...pa...de mult.
ps sari la gatul ori caruia nu e de acord, cu tine si tot tu plangi,cand primesti raspunsul, si mai si ameninti ...hai pa.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 11. noiembrie 2013, 12:06

Deoarece userul Bogdanbogdan a intrecut orice masura al bunului simt, a adus afirmatii neadevarate asupra forumului, cauta motive inventate pt a se lua de conceptul forumului, de alti utilizatori si chiar de moderatori, incalca orice regulament al forumului si pune mesajul privat de la mine pe forum fara sa ma intrebe daca are voie, a fost banat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 11. noiembrie 2013, 12:18

Foarte bine ai procedat,trebuia sa faci acest lucru de la prima postare.Cind se ivesc asemenea probleme taie raul de la radacina.Pacat ca mai sint si astfel de oamenii printre pescari :prieteni:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 11. noiembrie 2013, 12:44

@tristandacuhna
lumea e mica si viata e lunga. omul da cu ochii de alt om. chiar daca esti un pusti de 23 de ani si te inflacarezi repede, nu mai esti minor si trebuie sa iti asumi ce e al tau. la 21 de ani alexandru macedon incepuse sa cucereasca lumea. cand o sa ne intalnim o sa te pun sa-mi repeti in fata tot ce ai scris aici de dupa tastatura si din fotoliul confortabil de acasa. daca n-o sa ai cohones s-o faci, o sa-ti explic ce inseamna sa fii responsabil pt ce scrii.

Nenicule, trecem si la amenintari pe fata?
Always C&R

IonutFishing

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 11. noiembrie 2013, 13:47

Multi nervi si cuvinte urate, la care nu recurgi decat atunci cand argumentele nu sunt bune sau nu au sustinere. Eu nu am cunoscut personal multi membri de pe acest forum, inafara de unul pe care nu am sa-l mentionez, pentru ca nu am acordul lui. Este tanar si este persoana care imi arata ca inca exista sanse ca fiul meu sa aiba norocul sa vada cum arata un somn. Bogdanbogdan iti spun ca exista si oameni care au principia, nu toti sunt asa cum ii expui tu. Daca vorbim de reguli, ele sunt necesare in orice forma de evolutie fie comportamentala, fie umana . Cum le respectam sau incercam sa le ocolim tine de fiecare in parte. Dar daca rezultatul este ca un tanar invata ce inseamna C&R indifferent de regulile pe care le aplici sau nu, inseamna ca scopul a fost atins.

Efortul de a invata oamenii ce inseamna C&R este si la TV si pe alte site-uri de profil, nu inventeaza nimeni nimic nou. Vrei sa aplici, poti, vrei sa dai la peste sa-ti scoti banii iar poti idea este nu neaparat sa minti ci sa-i faci pe altii sa inteleaga DE CE? Nu poti obliga pe nimeni sa dea drumul pestelui dar le poti spune importanta unui peste eliberat. Ai citit vreodata pe site-urile din afara despre pescuit? Crezi ca ei nu opresc peste? Dar toti vorbesc despre C&R pentru ca nu opresc decat ceea ce consuma, nu si pentru mama , bunica, etc.

Nu stiu cine este Eugen, dar tu din povestea de mai sus ai procedat corect, dar ca multi dintre noi esti roman, asa ca daca face el asa noi de ce nu?!
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!