Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:11

Lungimea lansetei influenteaza viteza contrei si forta acesteia?

.Ca exemplu,balastiera de la Lipova..populata cu salau si bass.La inceput sa prins pe rupte..acum,in plin sezon de salau mai prinzi 1-2 pe partida,si chestia este ca dau in naluca,simti atacul si nu-i prinzi..pur si simplu au invatat ca nu-i bine sa muste de ea,si doar o bruscheaza..Si atunci esti nevoit sa cauti solutii noi...Asa ca nu e chiar simplu nici pe incinte..


:salut: ,

citind cele scrise de Gigi, ma gandeam oare cum am putea si noi sa fim...poate mai rapizi? Nu mai rapizi in instinctul de intepare, ci ma gandeam cam ce se intampla din momentul inteparii, in timp ce pestele "refuza" momeala atacata, si pina la incheierea contrei. :gandesc:

Si acuma doresc sa arunc ca tema urmatoarea teorie: viteza contrei, implicit viteza de miscare a nalucii din momentul inceperii contrei pina la erminarea acesteia, este mai mare la o lanseta lunga decit la una scurta, si asta direct proportional cu procentajul cu care lungimea lansetei creste. Imprimand nalucii o viteza mai mare, ar trebui si impactul cu gura tare a pestelui sa creasca, adica forta de penetrare, sau?

Date sunt o lanseta de 1,9 m , una de 2,7 m, si unghiul pe care se desfasoara contra este la ambele egal (acesta din urma nu trebuie luat in considerare):

Si atunci, daca de la 1,9 m la 2,7 m lungimea lansetei creste cu peste 40%, si viteza cu care lucreaza naluca in timpul contrei creste cu ... cit? :gandesc: Sau deloc, si este total irelevant?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:30

Si acuma doresc sa arunc ca tema urmatoarea teorie: viteza contrei, implicit viteza de miscare a nalucii din momentul inceperii contrei pina la erminarea acesteia, este mai mare la o lanseta lunga decit la una scurta,

Viteza nalucii cand naluca este in gura pestelui tinde spre zero... in afara de cazu` cand pestele este asa mic incat ia viteza cu totu` de la contra... :rizi: .
Conteaza forta care este transferata de la pescar la varfu` carligului care strapunge gura pestelui respectiv evolutia ei in timp.
Pe de o parte o lanseta mai lunga descrie o curba mai larga la varf asa ca ar trebui sa se compenseze mai bine elasticitatea firului, elasticitatea lnsetei etc.
Pe de alta parte, o lanseta mai lunga este mai flexibila si are o inertie mai mare decat una scurta asa ca astea lucreaza in defavoarea rapiditatii inteparii.
Ca-n multe alte cazuri, nu cred ca se poate face o afirmatie universal valabila... ar trebui agatat un cantar la capatu` firului si date contre cu diverse lansete si urmarita evolutia fortei de tractiune.
Asta se poate face electronic da` depaseste cadru` pescuitului pt. amatori. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:34

Cred ca lungimea lansetei nu conteaza la intepare. Ce conteaza este raspunsul imediat pe care il dai in momentul "ciocanului", rigiditatea lansetei (extra-fast, fast, medium-fast) si firul pe care-l folosim(textil, mono sau FC).
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:37

Informer, era clar ca e vorba de viteza "presupusa", sau nu prea? :rizi:

Pe de alta parte, o lanseta mai lunga este mai flexibila

De ce spui asta? Nu am precizat puterea de lansare a lansetei ca fiind identica... :gandesc:

Lanseta de 1,9 la 2 oz, cea de 2,7 m la 3 oz, ambele fast, pt a egala diferenta de elasticitate...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:51

Nu cred ca puterea de aruncare este atat de importanta(poate decat daca iti plac lansetele extrafast de 2 oz maxim si arunci cu 3 grame ca sa fie mai rigida) dar tot legat de raspunsul lansetei este si nu de viteza de intepare.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:54

Si atunci, daca de la 1,9 m la 2,7 m lungimea lansetei creste cu peste 40%, si viteza cu care lucreaza naluca in timpul contrei creste cu ... cit? Sau deloc, si este total irelevant?
Zoran in opinea mea nu conteaza lungimea batuui ci actiunea si tipul de fir de la multifilaent unde intinderea find 0 socul in momentul atacului, il simti direct in bat, fata de monofilament unde existand intinderea socul in momentul atacului e mult intarziat (la acelasi peste si distanta).
P.s ..la salau , somn multifilament.... la avat , clean mmonofilaent ...zic eu :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 20:04

Si atunci, daca de la 1,9 m la 2,7 m lungimea lansetei creste cu peste 40%, si viteza cu care lucreaza naluca in timpul contrei creste cu ... cit? :gandesc: Sau deloc, si este total irelevant?


Viteza de reactie a lansetei scade odata cu cresterea lungimii acestei.Lansetele de jig pur singe sint in jur de 2m.Si in cazul descris de mine,lanseta chiar nu avea nici o importanta.Daca prezinti naluca bine o ia ,si rateurile sint in limite normale.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 10. noiembrie 2013, 07:22

De ce spui asta? Nu am precizat puterea de lansare a lansetei ca fiind identica...
Lanseta de 1,9 la 2 oz, cea de 2,7 m la 3 oz, ambele fast, pt a egala diferenta de elasticitate...

Pai iata motivul pentru care spuneam ca nu se poate face o afirmatie universal valabila... :ochi: .
Daca am compara doua lansete anume intre ele, OK, dar sa spui generic ca "alea lungi" is mai bune ca "alea scurte", nu prea merge... la lansete... :rizi: .

In legatura cu "neintepatul" imediat dupa atac, discutie de la care deriva topicul asta, io cam am ceva nelamuriri.
Daca la stiuca mai inteleg (din diverse filmulete + ce-am constatat personal) de ce nu se inteapa imediat, nu prea vad de ce lucrul asta ar ajuta la avat.
Mai degraba cred ca, in anumite conditii (?), intepatul mai devreme sau mai tarziu ii mai putin eficient decat sa-l lasi sa se intepe singur si ca de fapt contra intarziata nici macar nu-i necesara decat ca "siguranta"... doar presupunere... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 10. noiembrie 2013, 08:08

Lansetele de jig pur singe sint in jur de 2m.


De ce? Ce explicatie este?

dar sa spui generic ca "alea lungi" is mai bune ca "alea scurte", nu prea merge... la lansete...


Informer, nu cred ca am spus asa ceva! Cel putin nu-mi aduc aminte... :gandesc:

Personal sunt convins ca lansetele scurte UL pina la X-Fast, cu aruncari de naluci usoare, isi au f bine locul lor in multe tipuri de pescuit, pe multe ape si sunt niste lansete grozave. De ex pe verticala, pt twitch-uit, jerk, canale mici, maluri impadurite... apoi mai vine si tipul de peste vizat, cum ar fi bass-ul, de ex., care este spinningul in proportie majoritara la americani.
Dar si lansetele de 2,7 - 3 m isi au rostul, parerea mea, in multe situatii, stiluri, ape si locuri de pescuit. Sunt situatii cind e mai buna o lanseta mai lunga decit una scurta. Dar cunosc persoane care categoric refuza lansetele mai lungi si puternice si sunt convinsi ca cele scurte sunt lansetele adevarate de pescuit. In fine, fiecare cum gaseste mai bine pt el, dar io tot nu inteleg :nunteleg: :rizi:

Hai sa ne uitam la firmele americane de renume, de ... super clasa, majoritatea lansetelor sunt scurte si pozele postate in dreptul lor sunt poze din barca si sunt bass-ii pozati. Sa nu uitam ca pescarii din usa, cam tot al 2-lea are 3 barci. :soc: Probabil ca de aceea si cerinta pt lansete de pescuit de genul "bass" e f ridicata.
Eh, dar aceleasi firme de renume ofera si lansete de spinning pt stiuca de 2,4 - 2,7 - 3 m, cu gramaje pina la 8 oz!!! Precizez inca o data: lansete destinate spinningului de stiuca. Apoi, aceleasi firme mai au si lansete de 2,4 pina la 3,3 m pt spinning pe rauri salbatice, unde lansezi da pa mal, nu mergi cu barca pina la locul de pescuit. De ce? De ce nu le-or facut tot de 2 m?

Apoi mai sunt si lansetele de surf spinning, de spinning marin de pe mal si ambarcatiuni, nu neaparat special pt giganti, si acopera lungimi pina la 3,3 m. De ce?
Sunt si lansete de jigging marin, de obicei acestea cu lungimi de 1,8 -2 m. Aici e vorba de jigging pe verticala.

Si fiindca pt mine americanii sunt 80% pescari de bass, si daca lansetele de stiuca sunt pina la 3 m lungi si duc 8 oz, as fi extrem de curios ce lansete pt pescuitul somnului de pina la 100 kg ar concepe acestia!? :gandesc:
In fine, cum si la stationar s-a luat tot mai mult din echipamentul marin, asa folosesc tot multi si la spinning la somn lansete de surf-spinning.

Dar nu asta era tema subiectului, ci daca cu o lanseta mai lunga si mai puternica totusi nu am reusi sa intepam salaii suspiciosi, macar asa in "buza"?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 10. noiembrie 2013, 08:14

Mai degraba cred ca, in anumite conditii (?), intepatul mai devreme sau mai tarziu ii mai putin eficient decat sa-l lasi sa se intepe singur si ca de fapt contra intarziata nici macar nu-i necesara decat ca "siguranta"...


Eu la avat de ex nici nu prea intep, ca aia ce dau ca lumea sa agatza singuri, iar cei ce ciupesc doar si nu se agatza sunt pt mine cei micuti care nu poa sa inghita. De obicei cu wobblere in general nu prea dau contra, contre asa cum se da la jigging.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 10. noiembrie 2013, 08:41

Citat de la »informer«
dar sa spui generic ca "alea lungi" is mai bune ca "alea scurte", nu prea merge... la lansete...


Informer, nu cred ca am spus asa ceva! Cel putin nu-mi aduc aminte...


Da, n-ai spus, am folosit persoana a 2-a doar pt. "naturalete" :) ... reformulez: nu se poate afirma generic ca lansetele mai lungi is mai bune ca alea scurte sau invers, doar de la caz la caz. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 10. noiembrie 2013, 08:47

Sunt sigur ca nu am spus asta niciodata pt ca si eu pescuiesc lansete de 1,6 - 1,8 - 2,1 - 2,28 - 2,4 - 2,7 metri. Depinde la ce, de unde si cu ce.

Citat de la »informer«
dar sa spui generic ca "alea lungi" is mai bune ca "alea scurte", nu prea merge... la lansete...

Informer, nu cred ca am spus asa ceva! Cel putin nu-mi aduc aminte...


Da, n-ai spus, am folosit persoana a 2-a doar pt. "naturalete" :) ... reformulez: nu se poate afirma generic ca lansetele mai lungi is mai bune ca alea scurte sau invers, doar de la caz la caz. :)

:bravo: Perfect de acord!
Si care ar fi atunci, dupa parerea ta, cazurile cind lansetele mai lungi, fast sau x-fast si cu o greutate de lansare de 3 oz sunt mai bune decit cele scurte cu o greutate de lansare de 1 oz? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 10. noiembrie 2013, 09:22

Si care ar fi atunci, dupa parerea ta, cazurile cind lansetele mai lungi, fast sau x-fast si cu o greutate de lansare de 3 oz sunt mai bune decit cele scurte cu o greutate de lansare de 1 oz?

Lansete mai lungi de 2,7m n-am folosit la spinning niciodata si nici lansete care sa arunce 3oz, ca n-am avut de ce (pescuiesc la salau/stiuca/avat/clean/biban/pastrav)... ma gandesc ca una de 3m sau mai lunga care sa arunce 3oz ar fi destul de grea si nu ma tenteaza.
Lansete de 2,7m am folosit pentru pescuit la stiuca de pe mal, cu voblere sau linguri oscilante pt. avantajele pe care le ofera ca distanta de aruncare si dirijare a pestelui in drill.
Din barca n-am folosit niciodata lansete mai lungi de 2,4m ( majoritatea covarsitoare fiind de 2,1m si sub) si nu cred ca ofera nici un avantaj.
In general,nu numai la pescuit, faptul ca un producator face si "ciudatenii" nu inseamna ca astea ofera neaparat ceva avantaje si/sau ca vinde foarte multe produse din categoria respectiva... dar cum in lumea asta sunt tot felul de utilizatori cu tot felul de "gusturi", e firesc sa incerce sa aiba o paleta cat mai larga d.p.d.v. al ofertei.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 10. noiembrie 2013, 09:58

Era si vorba de lansete de mal, nu de barca. :gandesc:

3 oz este cca. 95 de grame. Aceste lansete arunca insa de la 1 la 3 oz, deci nu e batut in cuie ca daca lanseta e data pina la 3 oz sa fim nevoiti sa o folosim intotdeauna la maximum ce e scris pe lanseta.
Aici o serie de lansete americane pt pescuit la stiuca, atata din barca cit si de pe mal, pt diferite stiluri:


Atunci mai sunt si firmele ca Daiwa sau Shimano (pt muritorii de rand :rizi: ), care precizeaza la fiecare tip de lanseta pt ce stil sunt concepute sau chiar si cu ce naluci. De ex, atata Daiwa cit si Shimano, pe langa lansetele scurte de barca, jerk sau casting, mai au si lansete de pescuit gume mici sau subtiri cu jiguri mici (2,7 - 3 m, pina in 35gr), dar si lansete de pescuit gume shaduri mari de 10 - 16 cm cu capuri mai mari, acestea din urma fiind lansete ce arunca pina la 70 - 90 -100 grame, depinde de model. Dar sunt destul de senzitive sa simti fiecare pietricica si cu un jigg de 15 - 20 grame. Majoritatea acestor lansete de pina in 100 grame sunt de 2,7 -3 m lungi si pestii tinta sunt tot salaul si stiuca. :nunteleg: Undeva or fi bune si astea, sau pt ce or fi concepute?
Stiind ca exista si sunt f apreciate, m-am gandit ca (,) cu un astfel de "par" mai lung contra e mai rapida/puternica si reusitele sa intepi un salau mofturos cresc. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 10. noiembrie 2013, 11:03

Daca este vorba de pescuit la stiuca, "simtitul in lanseta" nu-i o chestie deosebit de importanta, ca nu prea ai cum sa ratezi trasatura.
In ce priveste pescuitul la salau, ca simti CUM TREBUIE cu o lanseta care arunca 90g folosind un jig de 15g eu asta NU cred.
Insa aici discutia trece de la lanseta, la pescar: CE vrei sa simti?
Una este sa simti cand o ajuns jig-u` pe fund sau cand ataca un salau "dement", astea poti sa le simti si cu paru` de fasole din gradina si alta e sa simti consistenta substratului, fiecare pietricica/ramurica/frunza de care te lovesti etc.
Cred ca tine de gusturi si tehnica pe care o folosesti.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 10. noiembrie 2013, 11:05

In ce priveste pescuitul la salau, ca simti CUM TREBUIE cu o lanseta care arunca 90g folosind un jig de 15g eu asta NU cred.

Ai incercat? :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 10. noiembrie 2013, 11:08

Ai incercat?

Da, am incercat. :limba:
Nu de la 90 la 15 ci de la 40 la 5 (ca exemplu), consider ca-i acelasi lucru.
Am 3 lansete de salau L(1,75 - 7g)/M(5,25 - 17,5g)/MH(14 - 42g) si fiecare o folosesc in gama ei... pt. H n-am deocamdata... daca cineva isi inchipuie ca exista o lanseta de salau care o folosesti de la 5g la 90g, dupa parerea mea se insala.
Acu` desigur ca poti sa ai o lanseta sa dai in toate stilurile si la toti pestii daca n-ai pretentii... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 10. noiembrie 2013, 11:37

Da, am incercat.
Nu de la 90 la 15 ci de la 40 la 5 (ca exemplu), consider ca-i acelasi lucru.


Deci nu ai incercat, doar presupui :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 10. noiembrie 2013, 11:42

Am incercat o folosire necorespunzatoare in aproximativ acelasi raport pe care l-ai propus....
Am completat cu intervalele de greutati acceptate de lansetele pe care le folosesc... dupa cum vezi raportul intre capetele intervalului nu-i asa mare (aprox. 3)... doar lansetele "din piata" pot fi folosite eficient de la 5g la 500g... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 10. noiembrie 2013, 18:33

eu sunt un impatimit al pescuitului la salau. Ai dreptate Informer , cu o lanseta de 90 g ,daca dai cu 5g nu astepti sa simti muscatura salaului, te uiti pe fir dar eu iti spun ca dau cu lansete de 2,5 oz cu 5 g si simt absolut orice substrat datorita vibratiilor transmise pe fir si prin lanseta. Mai am prieteni care isi dau seama dupa cum se indoaie varful lansetei in timpul recuperarii. u as folosi lansete de "500g" pentru pescuitul cu 5g pentru ca nu ar mai conta dril-ul. Eu "incerc" sa prind pesti mari(prefer un salau mare decat 30 strapazani), iar daca voi folosi lansete moi nu cred ca as fii pregatit. Greutatea jig-ului este importanta in prezentarea monturii asa ca folosesc jig 5/0 de 3 g si un shad de 15 cm.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Subiecte asemănătoare