Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 10. noiembrie 2013, 18:41

speedy, treaba cu uitatu` la fir o practic si io atunci cand se poate respectiv ziua si cand nu bate vantu` prea tare... in rest, cu simtitu`... :).
Pe ce ape folosesti guma de 15cm cu jig de 3g, ce adancime? Curent?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 10. noiembrie 2013, 19:12

iti spun ca eu ma uit pe fir in permanenta. Pescuiesc pe lacuri in general. Cu 3 gr. dau pe lac pe ape de 7-8 metri. In current incep de la 7 g.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 10. noiembrie 2013, 19:26

iti spun ca eu ma uit pe fir in permanenta. Pescuiesc pe lacuri in general. Cu 3 gr. dau pe lac pe ape de 7-8 metri. In current incep de la 7 g.
e singura solutie .....castigatoare pe lacurii !! acolo unde de obicei salaii fiind apatici.....nu musca... decat rar sa simti in bat :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 10. noiembrie 2013, 19:38

Pescuiesc pe lacuri in general. Cu 3 gr. dau pe lac pe ape de 7-8 metri. In current incep de la 7 g.

Mai o intrebare, daca nu-i confidential: ce fir folosesti?
Intreb asta pentru ca, sa dau un exemplu cu accesorii "standard", la un fir Power Pro de 10lb cu un shad BBB de 7,5cm si jig de 7g, cam "fluieri" pana ajunge pe fund intr-un lac de 5 - 6m adancime, la o lansare la, sa zicem, 25 - 30m distanta.
Cam in cat timp ajunge guma pe fundul lacului in cazul tau? Sau pescuiesti aprox. pe verticala?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 11. noiembrie 2013, 06:18

Folosesc power pro textil de la 10 lbs in sus. Eu folosesc plumbi mai mici , chiar daca se scufunda mai greu pentru ca prezentarea momelii cat mai natural mi-a adus beneficii de fiecare data.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 11. noiembrie 2013, 09:12

Lansetele de jig pur singe sint in jur de 2m.


De ce? Ce explicatie este?

Din mai multe motive . In primul rind pescuitul la jig e,in principiu, un pescuit din scurt in care n-ai nevoie de lansari lungi contand mai mult sa joci guma eficient pe locul tinta decat sa o faci sa topaie zeci de metrii pe fund . De regula jiggingul se face din barca pe prag , groapa sau structura asa ca zona tnta e destul de restransa. Astfel n-ai nevoie de bat lung pentru lanseuri lungi sau pentru a controla mai bine burta firului in special pe teapa. Apoi, jiggingul presupune de multe ori o animare energica a gumei pe sistemul "marunt si des " iar asta se face mult mai usor cu un bat scurt. Tot aici vorbim si de manevrabilitate in general pentru ca in jigging te mai si joci cu lanseta schmband unghiuri si directia de recuperare. Ca si comparatie , una e sa pui un dirijor sa indrume orchestra cu o bagheta si alta sa-i ceri sa faca asta cu coada de matura :rizi: Apoi intradevar viteza de reactie pe intepatura creste cu cat lanseta e mai usoara si mai scurta fiindca atat inertia cat si frecarea cu aerul sunt mai mici. Nu in ultimul rind lansetele de jigging trebuie sa fie senzitive si sa-ti spuna,asa cum zicea mai sus informer, tot ceea ce se afla in contact direct cu jigul iar, din acest punct de vedere, o lanseta mai scurta (si de regula dintr-o bucata) telegrafiaza mult mai rapid totul. Cu siguranta mai sunt si alte aspecte care imi scapa acum si pe care probabil prroducatorii si pescarii le au in vedere dar in mare cam astea ar fi avantajele lansetelor scurte in materie de jigging.
Cu toate astea sunt si situatii cand se prefera un bat mai lung (cu precadere la jiggingul de pe mal) si in care un bat mai lung face diferenta insa, acestea se incadreaza la exceptie nu la regula . Uneori nici pentru barca o lanseta de 9 picioare (2,7m) nu-i prea lunga mai ales cand dai in ape putin adanci ( sub 2m )si in locuri intens pescuite unde , daca te sui cu barca pe peste, poti sa-ti iei adio de la muscaturi si atunci trebuie sa practici un pescuit "stealth" la distanta. :zambet:
In concluzie, un bat mai scurt iti da sansa sa fi mai rapid prin faptul ca e mult mai manevrabil si mai prompt in raspunsuri .
ps. n-am pomenit nimic de elasticitate si alte alea tocmai pentru ca merg pe ideea ca nu comparam mere cu pere sa vedem care-i mai portocala si alegem totusi lansete cu aceleasi caracteristici si materiale la care sa difere doar lungimea. :drac2:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 11. noiembrie 2013, 11:35

King baiatule ai zis-o ca la carte..

As mai vrea sa spun ca exista mai multe feluri de jigging(pentru mine).Ce zice King mai sus e valabil foarte mult la jiggingul la salau.Sau in special..

Si cu lansete ceva mai lungi ,merge de pe mal.Una ar fi phenix k2 care din punctul de vedere al usurintei ancamblui si ala echilibrarii,nu cred ca are eagal.

Insa orice blank cit de cit ,poate fi echilibrat din greutati pe butt si locul mulinetei..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 11. noiembrie 2013, 11:42

Intradevar, f bine explicat! Asa stiam si eu, in mare si scurt scris: lansetele scurte din barca si lanseuri scurte, lansete lungi de pe mal, mai ales la lanseuri lungi si apa mica (varful cit mai sus).
Insa voiam sa stiu si parerea altora asupra folosirii lansetelor lungi gen par.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare