Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Tavi1967«

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 8. noiembrie 2013, 10:24

SHIMANO SHPEROS 8000 PG / RYOBI ARCTICA 8000 (sau 8000 CF) - diametru exterior tambur

Stiu ca sunt printre noi si fericiti posesori ai mulinetelor mentionate; daca nu e prea mare efortul, va rog sa-mi spuneti care este diametrul exterior al tamburilor (la marginea de eliberare a firului) pentru cele 2 mulinete.
Multumesc anticipat
Octavian

P.S. Daca cineva le-a avut pe ambele in mana, care ar fi recomandarea, macar asa la prima vedere.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 8. noiembrie 2013, 17:31

Nu am folosit niciuna dintre cele 2, dar am avut ocazia sa le incerc. Din motive personale dintre cele doua as alege Shimano Spheros PG (power gear), I-mi inspira mai multa incredere. Si daca inlocuiesti lagarul 4004 din schema cu un rulment de buna calitate obtii o mulineta cu un rulaj mult mai lin, cu o durata de viata mult prelungita, numai buna pentru drill-uri cu pesti de talie mare.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Feri« (8. noiembrie 2013, 17:40) din următorul motiv: adaugare info


  • Autorul acestui subiect este »Tavi1967«

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 8. noiembrie 2013, 23:10

Multumesc Feri. Deci 1-0 pentru Spheros.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 8. noiembrie 2013, 23:28

Si eu votez tot pentru Spheros, am folosit Ryobi Artica 2 marimea 6000 si am ramas dezamagit.Mi-a creat probleme cu sistemul de franare, am reparat-o in garantie dar dupa putin timp au aparut aceleasi probleme.Mai e aici pe forum cineva tot cu Artica 6000 caruia dupa un an de folosinta se pare ca i-au aparut aceleasi probleme.Daca ar fi sa aleg eu as alege Spheros sau as mai strange bani si mi-as cumpara ceva tot din casa Shimano.
La ce metoda de pescuit vrei sa o folosesti?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 03:32

Aveti grija ca Arctica 8000 nu-i tot aia cu Arctica 6000! La fel Penn Atlantis 8000 nu-i aceasi cu 7000!
Si Arctica 8000 si Atlantis 8000 sunt mai robuste, axul e mai gros, frana mai mare, functioneaza mai bine cu naluci mari.
Thomas are Atlantis 8000 si merge ca ceasul. A drilluit multi somni cu ea, o foloseste atata la spinning, cit si la clonc si stationar, tamburul e mai mare si se poate bine lansa si cu fir mai gros. Eu nu prea sunt multumit de Atlantis 7000, mi se pare mai mult potrivita la stiuca mare. De ex, se simte diferenta intre ele cind se recupereaza wobblere mai mari sau oscilante de 100 de grame!

La fel si Ryobi, axul la 6000 este mai subtire ca la 8000, iar la frana, suprafata pe care lucreaza frana este alta. Aceasi problema am avuto si cu Arctica 6000, nu aducea cum mi-as fi dorit nalucile mari prin apa, se simtea ca era supra-solicitata. Am vanduto si mi-am luat Atlantis 7000. Cred ca voi vinde si Atlantis 7000 si voi trece la un model din seria 8000. Diferenta de pina la 150 grame intre modelele 6000 si 8000 trebuie sa insemne ceva!

In catalogul Ryobi 2013 nu mai sunt prezentate marimile 6000-8000, ci doar pina in 5000, ca si captura fiind pozata o stiuca. Deci nu se mai fabrica.
In catalogul Penn 2013 au disparut de tot Atlantis, nu se mai fabrica.

Si eu as tinde la fel, spre Spheros 8000 PG, e chiar la acelasi pret cu Arctica si mai ieftina ca Penn: Shimano Spheros 8000 PG Power Game Salzwasser - ANGEL DOMÄNE
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Tavi1967«

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 11:34

Vreau sa folosesc pentru spinning de pe mal, pusa pe Unicat Dreamfish II Spin de 3m 90-250gr;

Momentan am Penn Slammer 460 si 560; 460-ul l-am invartit la apa vreo 20 de minute, dar clar e prea mic pentru lanseta asta, iar cu 560-ul m-am jucat vreo 4 ore in total (fara succes) si parca as vrea ceva mai mare ca tambur. In principiu si eu inclinam spre Sheros dar m-am gandit ca un sfat din partea cunoscatorilor nu strica, mai ales ca vreau sa iau 2 bucati ...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:01

Tavi, uita Arctica-ul ... mergi linistit pe mana Spheros-ului. L-am invartit si eu intr-un magazin si pare inchegat bine de tot. Fratele mai mic a Saragosei :ochi: ... si daca vrei sa urci cu pretul da un ochi la Saragosa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »Tavi1967«

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:38

Stiu Anem, dar 2 Saragose ar fi o investitie prea mare, atat ca bani cat si vis-a-vis de timpul pe care reusesc sa il petrec la pescuit (anul asta am fost o data 24h la crap si de 4 ori cam 2h/sedinta pe Dunare in zona Giurgiu cand m-am jucat la spinning); ca sa-ti faci o idee, firul Gigafish de 0.66 n-a ajuns inca pe mulinetele pentru grund, e inca pe rola asa cum mi l-a trimis Zoran acum vreo 6 luni; dar poate ma mobilizez pt 2014...

Apropos de sculele luate in "orb" fara a fi pipaite - acum cateva zile mi-a venit un Penn 6500 SSV de la Angelndomaene; am verificat-o, am vazut ca e intreaga si am pus-o in cutie; azi m-am jucat nitel cu ea si mi s-a parut cam grea; o cantaresc acasa pe cantar de bucatarie si-mi da 645gr; :nervos: ma duc la taica-miu care are un cantar digital si l-a verificat metrologic acum vreo doua saptamani si-mi indica 640gr; am cantarit-o si la un magazin vecin tot pe cantar digital verificat metrologic: 640gr.

Pe site-ul Penn si ce toate celelalte site-uri e mentionata greutatea de 603gr; pe cutie scrie 624gr; mulineta de la mama ei are 640gr!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 12. noiembrie 2013, 11:10

Tavi, daca vrei sa o folosesti la spinning de ce ai nevoie de 2 bucati? … eventual incearca sa iti iei un Spheros si o Saragosa.

Zoran, problemele pe care le-am avut atat eu cat si Mane cu Arctica-ul II nu se datoreaza catusi de putin mecanismului sau a pieselor de proasta calitate (mie chiar imi placea Arctica-ul mult de tot si daca nu ar fi avut probleme cu frana as fi folosit-o bucuros in continuare). Nu, problemele au aparut la frana si tot mecanismul de franare se pare ca este varza … care e acelasi indiferent ca vorbim de 4000, 6000 sau 8000. “Fluturasul” ala cu care strangi sau destrangi frana, in momentul in care se pune presiune pe tambur tinde sa se invarta dupa el, adica, in cazul unui dril sanatos in care frana este solicitata, dupa mai multe plecari pe frana aceasta se strange pana ajunge in punctul in care totul e blocat. Cu cat strangi mai tare frana cu atat tinde sa se invarta si mai mult o data cu tamburul, strangandu-se de unul singur dupa bunul lui plac.

Pentru mine, cele intamplate m-au facut sa renunt cel putin pe moment la tot ce se numeste Ryobi … din cauza mulinetei aleia am pierdut cel mai bun peste al anului :nervos: si de acum inainte voi continua sa merg pe mana firmelor in care am incredere. Cumpararea Ryobi-ului a fost un accident care nu se va mai repeta si de acum inainte nu voi mai cumpara chestii doar pentru ca am nevoie urgenta de ele facand compromisuri in functie de ce gasesc disponibil.

De Penn-uri nu spun nimic … nu am nici o mulineta de la ei si sincer nici nu cred ca voi avea, ma incred mai mult in alte nume si in aceeasi bani prefer sa merg pe mana concurentei :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

10

marți, 12. noiembrie 2013, 12:09

fara sa fi vazut vreodata arctica, spherosul este o mulineta de toata nadejdea. asta nu inseamna ca nu ai putea intalni vreun peste care sa depaseasca posibilitatile ei (se poate intampla si la stella)

oricum...de cand se compara ryobi cu shimano?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 12. noiembrie 2013, 12:15

Anem, de la un model la altul variaza si drag-ul, asa cum e dat pe site-urile producatorilor. Daca este dat! Cu cit mai mare modelul, cu atata mai mare drag-ul. Dar la modelele asemanatoare ca marime, unde este exact aceasi frana inauntru, si drag-ul e identic. Ca mecanism poate fi aceasi frana la modelul respectiv de la marimea 1 pina la 8, dar ca dimensiuni si ca piese – nu. Si de multe ori o saiba prea mica poate face ravagii, iar la un model mai mare cu o saiba mai mare/groasa treaba e rezolvata. La marimile unde corpul mulinetei e acelasi si variaza doar “tamburul” (nu ca marime efectiva ci ca adancime a tamburului pt mai mult fir), este trecut acelasi raport, acelasi drag, se poate spune si ca franele sunt identice. Ca de ex aici: Penn - modele si drag-uri
E adevarat ce spui, multi si la modelele din Germania s-au plans de blocarea franei, sunt destule plangeri pe forumuri. De la un anumit drag in sus, asa cum ai scris, se imvarte si se strange singura pina se blocheaza. Dar numai la modelele 5000 si 6000! La aceste 2 modele este intradevar identica si frana (ca marime), si raportul, si grosimea axului, potriveste tamburul de la una la alta. Cu modelul 8000 insa, nu a avut inca nimeni probleme. Cel putin nu s-a scris pe forumuri.
In schimb au existat persone cu exact aceasi problema si la Certate 3000 (care e de 4x mai scumpa!) si i-a costat un somn capital pe Po.

Modelele Arctica 5000 CF si 6000 CF din Germania au si tambur de rezerva, s-a scris pe forumuri ca (,) cu al 2-lea tambur nu exista probleme de genul acesta, doar cu cel original. !? Adica cei ce au probleme cu “frana”, sa schimbe pe tamburul de rezerva si e ok. Cei ce au raspuns au raspuns afirmativ - treaba rezolvata, iar tamburul defect a fost trimis la Ryobi si a fost schimbat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 12. noiembrie 2013, 19:53

Zoran, de ce m-aş risca cu Ryobi făcând schimbări între tamburi ca să meargă frana ? Eu la spinning folosesc Shimano, Spro Red Arc, iar la somn mai nou un Banax SI 1600. La toate frâna merge perfect şi folosesc şi tamburii de rezervă în funcţie de necesităţi. Nu am avut o dată probleme de niciunfel cu ele. Reviziile le fac eu la sfârşit de sezon, iarna. Nu m-aş băga la o marcă cu atâtea probleme de notorietate. :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »Tavi1967«

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 12. noiembrie 2013, 21:55

Tavi, daca vrei sa o folosesti la spinning de ce ai nevoie de 2 bucati? … eventual incearca sa iti iei un Spheros si o Saragosa.
Am doua lansete Unicat identice pe care trebuie sa le utilez; una pt guma si cealalta lingura sau vobler - ma enerveaza la culme sa stau sa schimb nalucile pe balta. O sa raman la Spheros spre care inclinam si eu.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 13. noiembrie 2013, 06:30

Zoran, de ce m-aş risca cu Ryobi făcând schimbări între tamburi ca să meargă frana ?

Asa e Feri, de aceea am recomandat si eu Spheros. Eu am vandut mulineta mea cu toate ca era in stare buna de functionare, doar pt a nu avea neplaceri in viitor.
Remarca cu schimbatul tamburului a fost doar un exemplu, Anem mi se pare ca nici nu a primit la ea tambur de rezerva.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 18. decembrie 2015, 07:53

Vreau să pun fir de 0,36 pe o Ryobi Arctica 8000 CF. Ştie cineva cât fir intră? Dacă nu ştiţi de 0,36 eventual să-mi spuneţi cât intră de 0.32?

Mulţumesc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 18. decembrie 2015, 09:34

Stiu Anem, dar 2 Saragose ar fi o investitie prea mare, atat ca bani cat si vis-a-vis de timpul pe care reusesc sa il petrec la pescuit (anul asta am fost o data 24h la crap si de 4 ori cam 2h/sedinta pe Dunare in zona Giurgiu cand m-am jucat la spinning); ca sa-ti faci o idee, firul Gigafish de 0.66 n-a ajuns inca pe mulinetele pentru grund, e inca pe rola asa cum mi l-a trimis Zoran acum vreo 6 luni; dar poate ma mobilizez pt 2014...

Apropos de sculele luate in "orb" fara a fi pipaite - acum cateva zile mi-a venit un Penn 6500 SSV de la Angelndomaene; am verificat-o, am vazut ca e intreaga si am pus-o in cutie; azi m-am jucat nitel cu ea si mi s-a parut cam grea; o cantaresc acasa pe cantar de bucatarie si-mi da 645gr; :nervos: ma duc la taica-miu care are un cantar digital si l-a verificat metrologic acum vreo doua saptamani si-mi indica 640gr; am cantarit-o si la un magazin vecin tot pe cantar digital verificat metrologic: 640gr.

Pe site-ul Penn si ce toate celelalte site-uri e mentionata greutatea de 603gr; pe cutie scrie 624gr; mulineta de la mama ei are 640gr!
Ai cantarit-o cu fir pe ea ,sau cu tamburul gol??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Tavi1967«

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 18. decembrie 2015, 12:12

SHIMANO SHPEROS 8000 PG / RYOBI ARCTICA 8000 (sau 8000 CF) - diametru exterior tambur

@semlecangheorghe
Desigur, a fost cantarita cu tamburul gol.

Subiecte asemănătoare