Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 29. iulie 2014, 22:02

Dupa ghizii de pescuit de la Mequinenza fluorocarbonul este o teapa. Ei pun inaintas din mono. Acum si eu la fel cand dau pe acolo si nu este stiuca. Eu pun fluoro gros la stiuca si atat. La restu nu-i nevoie. :rizi:


Si eu mai folosesc la stiuca mono de 0,70mm si culmea cel mai ieftin noname...

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 29. iulie 2014, 22:03

Nu am vazut fluorocarbon cu o grosime de 1,3-2 mm, voi ati gasit pe undeva? Pentru inaintas de mare rezistenta! Si pentru avat ma gandisem de ceva timp, dar am tot uitat, mi-ati readus aminte, la vederea acestui topic!


Se gaseste..cauta magazine online de pescuit maritim..

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 29. iulie 2014, 22:05

Dupa ghizii de pescuit de la Mequinenza fluorocarbonul este o teapa.

Da` de ce zic ghizii asta, din ce motiv?
Adica, exceptand treaba cu vizibilitatea in apa stiu ca FC-u` ii mai rigid si mai putin rezistent la tractiune fata de mono... in schimb mai rezistent la abraziune.
Ei ce zic? :)

Da` de ce zic ghizii asta, din ce motiv?
Adica, exceptand treaba cu vizibilitatea in apa stiu ca FC-u` ii mai rigid si mai putin rezistent la tractiune fata de mono... in schimb mai rezistent la abraziune.
Ei ce zic?


E mai rezistent la abraziune..

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 29. iulie 2014, 22:10

E mai rezistent la abraziune..

Cine?
Eu ziceam ca FC-u-i mai rezistent la abraziune, tu zic la fel sau zici ca ghizii sustin contrariu? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 29. iulie 2014, 22:12

Eu zic ca e mai rezistent la abraziune ca si mono...fiind mult mai dens.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 29. iulie 2014, 22:14

Eu zic ca e mai rezistent la abraziune ca si mono...fiind mult mai dens.

Inseamna ca suntem de acord, la fel stiu si io... d-aia eram curios de ce ghizii aia considera ca-i o teapa?!?
Nu ca n-ar avea fiecare pescar dreptu` sa considere ce vrea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 29. iulie 2014, 22:22

Banuiesc ca se refera la faptul ca daca folosesti un mono gros 1,2mm, ca si inaintas, isi face treaba la fel ca si un fluorcarbon fiind mult mai ieftin,la grosimi mari si mono e foarte rezistent la abraziune.
Aici le dau dreptate...dar cand pescuiesti la jig , vrei sa coboare repede, sa fie si putin mai rigid,apa limpede,substrat de piatra, mono se cam vede si fiind mai elastic nu reusesti sa intepi bine,nu ma refer la pescuitul la somn..

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 30. iulie 2014, 00:36

Nu am vazut fluorocarbon cu o grosime de 1,3-2 mm, voi ati gasit pe undeva? Pentru inaintas de mare rezistenta! Si pentru avat ma gandisem de ceva timp, dar am tot uitat, mi-ati readus aminte, la vederea acestui topic!


Arunca o privire aici..
FLUOROCARBONO POWERLINE MADEJAS sau
FLUOROCARBONO ASARI BIG GAME

Ai dar e scump :soc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »suli« (30. iulie 2014, 00:41)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 30. iulie 2014, 05:20

Nu am vazut fluorocarbon cu o grosime de 1,3-2 mm, voi ati gasit pe undeva? Pentru inaintas de mare rezistenta! Si pentru avat ma gandisem de ceva timp, dar am tot uitat, mi-ati readus aminte, la vederea acestui topic!


Arunca o privire aici..
FLUOROCARBONO POWERLINE MADEJAS sau
FLUOROCARBONO ASARI BIG GAME

Ai dar e scump :soc:

Sigur ca e scump, chiar f scump! Si de ce as folosi FC daca si Mono de 1,2 mm face aceeasi treaba, si nu se rupe, fiind suficient de rezistent la abraziune? :gandesc:

FC:
20 m - 1,17 mm - 62,5 kg = 63,55-€ => 32 €/10 m

Mono Gigafish:
50 m - 1,2 mm - 55 kg = 5,-€ => 1 €/10 m :gandesc:

Si oricum, as folosi mono doar in cazuri cind as pescui cu peste viu, mai mare, pe lac si ev. la spining.
Majoritatea somnilor prinsi la clonc sau stationar i-am prins la multifilament ca leader, si nu am avut probleme niciodata.

PS: cine are chef poate face o proba de testare intre mono de 1,2 si multifilament de 1,2 mm, veti vedea diferenta la abraziune si puteti concluziona singuri daca este suficient mono sau e nevoie de FC. :noroc:

PS: scrie super hard! s-ar putea sa nici nu puteti innoda acest fir, si mai aveti atunci nevoie si de cleme de otel si de cleste special de strangere. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

30

miercuri, 30. iulie 2014, 07:16

Firul Fc gros nu isi justifica pretul, la o dimensiune de 1.2 -1.6 si monoul este la fel de rezistent si pretul este mult mai convenabil.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 30. iulie 2014, 07:31

E drept ca in pescuitul somnului nu isi are rostul florcarbonul asa de gros si asa de scump...de aceea e utilizat mai mult in pescuitul maritim ,dar aici e alta treaba...
In schimb la stiuca si bass se foloseste mult fiind foarte limpezi apele de aici si cu multa piatra..

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 30. iulie 2014, 08:31

Ghizii despre care vorbeam au afirmat asta in cazul pescuitului la salau. Utilizau mono transparent, suficient de rezistent la abraziune, elasticitate neglijabila cand pui 80cm inaintas, si pret ok. Fluoro face acelasi lucru doar ca platesti mai mult. Am si lansete cu inaintas mono si cu fluoro. La capturi nu e o diferenta. Insa la stiuca utilizez numai inaintas fluoro ca rezizta mai bine la dantura coanei. Cu toate ca intr-un drill lung o stiuca mare a reusit sa taie si fluoro de 0,70.
In concluzie : la salau pun inaintas din mono cand nu e stiuca in apa respectiva. Daca e si stiuca bag fluoro.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 30. iulie 2014, 13:02

La stiuca am pescuit cu multifilament+fluorcarbon sau mono de 0,70...la bass si salau pescuiesc cu florcarbon sau multifilament..

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 30. iulie 2014, 13:39

Am folosit atat fluorocarbon cat si naylon, gasit pe jos, cand nu aveam nimic la mine si imi taiau niste somni...
Prefer fluorocarbonul mai ales la apa limpede la avat... la salau parca mai des am dat cu fluoro (sau textil sec) , iar la somn nu prea a contat daca fluoro sau mono ... totusi mono era de la 0,6mm la 0.8mm
Hai viitura, hai! :zambet: :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 30. iulie 2014, 20:43

Prefer un 7 x7 subtire, nu am pescuit pe ape fara stiuca, atit cu FC cit si cu Mono supradimensionat nu poti stii nici odata daca intra stiuca..la somn este
alta treaba, teapan sa fie , ca e FC sau Mono n-are importanta..inafara de pret :ciao: