Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 5. noiembrie 2013, 06:26

Fluocarbonul sau nylonul?... cind, si la ce stil de pescuit?

In 1935 firma Dupont patenteaza si lanseaza pe piata industriei un nou material denumit Nylon (PA = polyamid), dupa care in urmatorii ani vinde MILIOANE de ciorapi de dama din acest material. In 1939 a creat si primul fir pentru pescuit din lume, cunoscut de noi ca „nailon“.
Nylon-ul fiind un polyamid are urmatoarele caracteristici:
Plusuri
+ elasticitate ridicata
+ poate absorbi apa, fiind astfel si mai flexibil (absorbtie a apei in proportie de pina la 3,5%)
+ costuri mici de fabricatie
Minusuri
- se distruge structura dupa expunere indelungata la soare si caldura, sau in orice situatie in care isi pierde continutul de apa din molecule
- deasemenea este sensibil la contact cu diferite spray-uri, ca de ex. cele de protectie solara
- este vizibil sub apa

In 1971 compania japoneza Kureha inventeaza un fir nou de pescuit, din alt material sintetic: fluocarbon. :bucuros2:
Caracteristicile fluorocarbonului sunt urmatoarele:
Plusuri
+ rezistenta mare la abraziune
+ elasticitate minima
+ are capacitatea de a „disparea“ sub apa
+ este foarte dens fiind astfel mai greu ca apa, scufundarea lui e mai rapida si usoara fata de cea a nailon-ului
+ indiferent de caldura de afara, de razele Soarelui sau de minus ° C, rezistenta lui nu se modifica
+ are rezistenta ridicata la contact cu alte materiale chimice, cum ar fi spray-urile de protectie solara sau cele de silicon
Minusuri
- costuri mari de fabricatie
==================================================================
Eh, si acuma ce parere aveti voi, cind ar trebuie folosit fluo si cind nylon? La ce specii, la ce stiluri, ca ce fel de fir - inaintas, forfah, principal. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 5. noiembrie 2013, 07:36

Din cate stiu eu (rog contraziceti daca nu-i asa) FC-ul este mai putin rezistent la TRACTIUNE fata de mono-ul cu acelasi diametru.
Asta impreuna cu rigiditatea mare NU recomanda FC-ul ca fir principal, cel putin acolo unde se doresc lansari cat de cat.
Mie mi se pare ca avand calitatile pe care le are, se potriveste ca inaintas (cand nu se fac lansari in forta) si ca forfac.
Treaba cu substantele chimice pe mine personal nu ma prea intereseaza... de obicei io pescuiesc in apa... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 5. noiembrie 2013, 08:12

nylon vs fluorocarbon

Ca si pescar de rapitor recomand fluorocarbonul pentru inaintas dar nu mai mare de 80 cm. Trebuie sa fii foarte atent la nodul de imbinare dintre fluorocarbon si firul mulinetei, precum si la adaptarea grosimii firului fata de stilul de pescuit ,desi rezistent la smucitura(intepatura) se rupe si poti pierde multi pesti. Cu nylon nu dau, eu le spun celor care il folosesc ca dau cu "ciunga",desi la somn am dat cu el grosime 0.80 mm tot nu ma impac. Exista momente pe care le-am trait personal in care cel cu nylon datorita elasticitatii prindea mai mult decat mine(raspunde mai greu la intepatura) dar fluorocarbonul combinat cu textile este o "arma" care nu da niciodata gres.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 5. noiembrie 2013, 17:37

La pescuitul marin se folosesc 5-7 metri de inaintas mono de 1-1,3 mm pt absorbtia socului in timpul atacului. In aceasta situatie e nevoie de o elasticitate mai mult decit de ceva rigid si invizibil.
Probabil ca acest mono mai gros este la fel de abraziv ca si un fluo de 0,7 mm, dar mai elastic...

La ce stil de pescuit in apele dulci am putea spune ca mono e mai bun decit fluocarbonul, ca forfah? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 5. noiembrie 2013, 17:44

Pe tambur inca nu am folosit dar pana in urma cu vreun an si ceva foloseam doar FC pe post de inaintas. Ulterior am renuntat la el pentru ca pur si simplu nu imi placea si am trecut exclusiv pe inaintas mono. FC-ul mi se pare ca se rupea prea usor la nod, daca zvacneam mai tare rupeam un fir de 0,3 din lanseta plus ca inca niciodata nu a stat un inaintas atata timp pe lanseta incat sa fie “ros”. Acum pescuiesc doar cu inaintas mono de 0,35 si e mai mult decat OK.

Un alt avantaj (cel putin pentru mine) al mono-ului il reprezinta aceea mica elasticitate pe o are pe lungimea aia de 1,5m cat are inaintasul. La FC nu exista chestia aia.

ps: Zoran, atat la FC cat si la mono ai trecut drept plusuri ELASTICITATEA si LIPSA ELASTICITATII :rizi: … daca una dintre ele e o calitate, contrariul in mod logic e defect :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 5. noiembrie 2013, 17:52

ps: Zoran, atat la FC cat si la mono ai trecut drept plusuri ELASTICITATEA si LIPSA ELASTICITATII … daca una dintre ele e o calitate, contrariul in mod logic e defect


Anem, depinde cum o iei! Pot ambele chiar minusuri sa fie, in unele situatii.

De ex, la pescuitul marin elasticitatea la mono este un Plus! Dar ca fir principal, un minus in aproape majoritatea cazurilor.
De ex, la pescuitul cu gume unde, in multe cazuri, e nevoie nu doar de invizibilitatea firului ci si de rigiditate, aceasta din urma e un Plus! Sau un minus la drill-ul cu un somn, unde uneori trebuie tinut "taurul" in loc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 5. noiembrie 2013, 18:15

Pe Dunare ,..la rapitor la jig printre pietre fluorcarbon ,pe intinsura unde ne fiind pietre.. monofilament. Cu toate ca doar pe zi si apa lipede mai are efect :bucuros: folosirea inaintasului.Dimineata la prima ora sau seara nu a observat nici o diferenta in a avea sau nu inaintas,muscaturile erau sau nu.
P.s .....doar la o partida ,,la avat.... mai pun inaintas si doar in apa limpede :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 5. noiembrie 2013, 18:45

Cu exceptia catorva situatii in care pun struna de titan la stiuca (atunci cand caut exemplare mai rasarite cu naluci xxl) , tot timpul folosesc inantas FC cu grosimi de la 0,50 la deal si ca lungime aproximativ 0,8-2m. Motivele sunt simple:
- la grosimea aia e foarte rezistent pe tractiune (va pot spune ca nici macar cleanul nu face mofturi la grosime asa ca n-am nevoie de ceva mai subtire )
- de rezistenta la abraziune mai ales in zone cu structuri sau la pesti cu dantura n-are rost sa mai vorbesc (inclusiv la stiuca atunci cand o caut cu gume)
- elasticitatea scazuta imi da o mai buna senzitivitate mai ales cand inaintasul e mai lungut (ape foarte limpezi sau exagerat de bogate in structuri -inclusiv praguri cu scoici-)
- e invizibil si astfel nu-mi impune o schimbare a monturii in functie de specia de peste pe care o caut
Treaba cu nodul poate fi o problema la unele FC-uri dar din experienta va recomand Seguar sau XPS-ul de la BassPro care ambele rezista foarte bine atat la double uni knot cat si la palomar . Toata treaba tine de buget :zambet: .
Practic, cu aceeasi motura, prind tot ce innoata fara riscul de a scapa ceva indiferent ca-mi intra stiuca , sau vreun somn cu chef de dat cu botu' printre scoici ori ca tocmai a intrat cleanul pe vad si are chef de mestecat vreun vobler . :pauza:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 6. noiembrie 2013, 07:31

La pescuitul marin se folosesc 5-7 metri de inaintas mono de 1-1,3 mm pt absorbtia socului in timpul atacului. In aceasta situatie e nevoie de o elasticitate mai mult decit de ceva rigid si invizibil.
Probabil ca acest mono mai gros este la fel de abraziv ca si un fluo de 0,7 mm, dar mai elastic...

La ce stil de pescuit in apele dulci am putea spune ca mono e mai bun decit fluocarbonul, ca forfah? :gandesc:
As dori sa va povestesc o scurta intimplare petrecuta zilele astea .Si asta, vis-avis de ideea absorbirii socului in momentul atacului..Unii considera ca din cauza ''rigiditatii'' ansamblului pestele nu ''inhaleaza''bine naluca ,si il ratezi.

Personal ,am avut tendinta sa dau curs acestei teorii ,mai ales in pescuitul avatului unde atacul asupra nalucii,de soldeaza deseori cu o scurta volta,si apoi pestele se duce..

Cum ziceam mai sus,zilele trecute mi-a venit asa dintr-o data sa pescuiesc cu naluci mici ,dupa avat...Am ales o lanseta ultralight care arunca intre 0.8-5.5gr.si am luat un tambur cu monofilament de 0.16.Naluca agreata in ziua aceea a fost o imitatie de kastmaster,undeva pe la 8grame.Avatii nu erau activi,dar stiam citeva locuri unde stateau de obicei.

La primul atac,am asteptat o secunda,virful sa indoit si apoi am intepat.Captura-unul la vreo 800gr.Cu ultralightul,drilul a fost spectacol...Dupa nici 5 minute,poc mai imi da unul..Pentru ca la mine''setarile'' de baza sint pe salau,i-am dat o contra din prima..evident sa dat peste cap si sa dus..Mai dau citeva lanseuri...apoi imi vine ideea sa dau in susul apei sa vin cu curentul in jos..Zis si facut...lingura ajunge la 1m de picioarele mele,si brusc din lateral ma loveste unul ,cu viteza fulgerului..Ma controlez si las mina dupa el,pleaca pe frina.....nici macar nu am dat contra,si in final il scot la poza..

Toata treaba a durat cam 20 de minute in care am avut 3-4 capturi si tot atitea rateuri..

Capturile sint de inteles,dar rateurile??Doar am folosit fir mono,si o lanseta u-l,elastica ca si o trestie :gandesc: .De fiecare data cind am intepat din prima,am ratat.Cind am lasat mina dupa peste ,l-am prins..Concluzia mea este ca nu prea are treaba elasticitatea ansamblului cu inhalalrea nalucii,ci mai degraba momentul inteparii..

In toata siuatia asta elasticitatea firului nu a contat decisiv,daca era asa,ar fi trebuit sa am eficienta peste 80 la suta,dar uite ca nu a fost asa.Asupra acestui aspect am fost extrem de atent si in pescuitul stiucii,unde se intimpla cam acelasi lucru.

De aceea nu ma omor cu leadere prea sofisticate(f.c. de firma,sau alte chestii)si nici nu am mari asteptari de la ele..Pentru mine,leaderul trebuie sa fie rezistent la abraziune,si(uneori)sa faca jigul sa planeze...in rest..faptul ca f.c. este ''invizibil''mi se pare mai mult o chestie de marketing,similara cu ''senzitiviatea'' lansetei..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 6. noiembrie 2013, 08:35

:saluti: Gigi !!
.Unii considera ca din cauza ''rigiditatii'' ansamblului pestele nu ''inhaleaza''bine naluca ,si il ratezi.
foarte corecta afirmatia....si tu spuneai ca daca in momentul muscaturii intepai din prima era rateu .. daca intepai dupa 1 secunda era ok...il agatai...ti-ai dat singur raspunsul
pescuitul la avat e total difereit de cel al salaului, unde daca nu intepi instantaneu, in 80% din cazuri ...e....rateu :doarecapu:
monofilament de 0.16
0.16 acu pe apa rece......vara... 0.18....0.20 mai gros nu cred ca e bine....si numai mono......textilul nu cred ca are rost :bravo:

.apoi imi vine ideea sa dau in susul apei sa vin cu curentul in jos..Zis si facut...lingura ajunge la 1m de picioarele mele,si brusc din lateral ma loveste unul ,cu viteza fulgerului
de foarte multe ori e mutarea castigatoare !!...vi cu naluca din susul apei spre prag ....avatul asteapta prada imediat dupa prag sau alta structura.Cu cit va avea mai putine detalii tu vei fi in avantaj.
Capturile sint de inteles,dar rateurile??Doar am folosit fir mono,si o lanseta u-l,elastica ca si o trestie .De fiecare data cind am intepat din prima,am ratat
am patit-o si eu , nu-mi explicam,pana cand imi :idee: ....la oscilanta mai pun o ancora pe inelul de langa virtej....si incep captulile aproape%...explicatia atacau din lateral sau frontal,si ma faceau sa ratez cu toate ca muscatura era violenta :bucuros:
De aceea nu ma omor cu leadere prea sofisticate
de acord cu tine....liderul doar in structuri cu pietre sau scoicii !!! :gandesc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 6. noiembrie 2013, 08:35

Am avut partide la salau atat cu FC cat si fara.
Concluziile mele: fara FC trasaturi mai putine; pierderi mai mari- textilul sta prost la capitolul rezistenta la abraziune.
La avat, aceeasi poveste.Avatul vede foarte bine, iar fara FC poti sa dai mult si bine... si fara rost :zambet: .Rar dai de avati sinucigasi.

In curand imi comand si eu Seaguar-ul InvisX, e foarte laudat, si din ce am auzit, nu degeaba.Si e unul dintre putinele fire FC care merg puse ca linie principala(pentu cine vrea, eu sunt interesat doar de inaintas)
Always C&R

IonutFishing

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 6. noiembrie 2013, 08:55

Am avut partide la salau atat cu FC cat si fara.
Concluziile mele: fara FC trasaturi mai putine; pierderi mai mari- textilul sta prost la capitolul rezistenta la abraziune.
La avat, aceeasi poveste.Avatul vede foarte bine, iar fara FC poti sa dai mult si bine... si fara rost .Rar dai de avati sinucigasi.

In curand imi comand si eu Seaguar-ul InvisX, e foarte laudat, si din ce am auzit, nu degeaba.Si e unul dintre putinele fire FC care merg puse ca linie principala(pentu cine vrea, eu sunt interesat doar de inaintas)
chiar daca e P.P care nu are rival la abraziune fara un inaintas rezistent la abraziune pierderi.. mari....la capturi doar pe apa curata in rest.......nare importanta :)
la avat! doar pe monofilament 0.16....0.18....si cu frana mulinetei bine reglata,fara intepatura violenta ....imediat dupa muscatura (fiind de obicei violenta)e o problema dupa care totul e ok :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 6. noiembrie 2013, 09:22

de curand mi-am luat un mono de 0,22 cu care sa incerc la avat in sezonul rece si nu imi inspira deloc incredere rezistenta lui ... motiv pentru ca nu am cum sa nu ma gandesc oare cum ar fi sa pescuiesti la avat cu 0,16 sau 0,18 cu lingurite sau naluci ce nu de putine ori merg spre 40 de grame :gandesc:

si acum revenind la FC ... din punctul meu de vedere, e OK sa il folosesti ca inaintas prin structuri care pot face praf un fir ... dar in general orice mono este OK. in cazul FC-ului, pentru a avea aceeasi rezistenta la tractiune cu a firului principal (sau putin sub) este necesar urcarea destul de mult in diamentru. asa cum spunea kingofbeasts, probabil urcat pana la 0,5 pentru a nu te trezi ca il rupi din lanseta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 6. noiembrie 2013, 09:41

de curand mi-am luat un mono de 0,22 cu care sa incerc la avat in sezonul rece si nu imi inspira deloc incredere rezistenta lui ... motiv pentru ca nu am cum sa nu ma gandesc oare cum ar fi sa pescuiesti la avat cu 0,16 sau 0,18 cu lingurite sau naluci ce nu de putine ori merg spre 40 de grame
:zambet: 0.18.....acu ca veni frigul ....si nici decum cu gramaje mari !!ci cu...5g ...10g cu jiguri sau oscilante mici :ochi: prezentate fara miscarii rapide, ca vara..mai ales la apusul soarelui :bucuros:
P.s cu 0.22 o sal trimiti la... pozat... fara probleme :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 6. noiembrie 2013, 14:30

''''
:saluti: Gigi !!

Citat


Citat de la »semlecangheorghe«

.Unii considera ca din cauza ''rigiditatii'' ansamblului pestele nu ''inhaleaza''bine naluca ,si il ratezi.
foarte corecta afirmatia....si tu spuneai ca daca in momentul muscaturii intepai din prima era rateu .. daca intepai dupa 1 secunda era ok...il agatai...ti-ai dat singur raspunsul
pescuitul la avat e total difereit de cel al salaului, unde daca nu intepi instantaneu, in 80% din cazuri ...e....rateu :doarecapu:'''''''


Pai tocmai asta este esenta...am pescuit cu o lanseta ultralight si cu fir mono...ce se poate sa fie mai elastic de atata??
Ei bine chiar si asa,rateurile au existat,insemnind ca nu elasticiatea era factorul determinant,ci momentul in care dai contra..

La polul opus,anul trecut tot in perioada asta,m-am dus intr-o seara sa dau dupa salau,inainte de asfintit cu gindul sa stau vreo 2-3 ore dupa apus.Din acest motiv,mi-am dus cu mine doar o lanseta heavy din grafit H.M. cu actiune rapida..Numai ca inainte sa apuna soarele ,o gasca de avati or inceput sa-mi arate inelarul de la vreo 20m din fata mea..Noh bun,am pus un yozuri,modelul nou ala de inlocuieste celalat model ''magic'' pentru avati....si da-i...cu lanseta heavy,fast,si h.m.....tot asa cind intepam din prima -rateu,cind imi controlam reflexul -il prindeam...exact acelasi lucru.Am folosit atunci fir subtire textil ,un stren de 8lb cu leader mono..Aclasi lucru l-am constatat si in pescuitul stiucii..La salau ,e adevarat ca e bine sa intepi instant..de aceea e fain ,ca nu trebuie sa-ti controlezi impulsul de a intepa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 29. iulie 2014, 21:05

Nu am vazut fluorocarbon cu o grosime de 1,3-2 mm, voi ati gasit pe undeva? Pentru inaintas de mare rezistenta! Si pentru avat ma gandisem de ceva timp, dar am tot uitat, mi-ati readus aminte, la vederea acestui topic!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 29. iulie 2014, 21:47

Dupa ghizii de pescuit de la Mequinenza fluorocarbonul este o teapa. Ei pun inaintas din mono. Acum si eu la fel cand dau pe acolo si nu este stiuca. Eu pun fluoro gros la stiuca si atat. La restu nu-i nevoie. :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 29. iulie 2014, 21:55

Dupa ghizii de pescuit de la Mequinenza fluorocarbonul este o teapa.

Da` de ce zic ghizii asta, din ce motiv?
Adica, exceptand treaba cu vizibilitatea in apa stiu ca FC-u` ii mai rigid si mai putin rezistent la tractiune fata de mono... in schimb mai rezistent la abraziune.
Ei ce zic? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 29. iulie 2014, 22:00

Eu folosesc fluorcarbon la bassi si chiar ca si fir principal,nu mai trebuie sa fac lider,poate lumea o sa se mire..folosesc de 35mm(18 lb) marca Sufix si sunt super multumit..
Conditii de folosire:
Pe apa foarte limpede
Pe teren accidentat,pietri,copaci,tresti etc..
La tehnici de substrat tip texas,jig,carolina..cu reactive(tip crankbait de adancime)

Nu e recomandat la tehnici de suprafata ...pt. ca se scufunda.
Multa lume crede ca nu e elastic fluorcarbonul...din contra are destula elasticitate chiar si la 0,35 mm ,nu ca si un mono dar are.
Sufixul de care vorbesc nu are multa memorie cum credeam si eu fiind gros..
Cel mai important pt. mine e ca se scufunda repede comparat cu mono sau textil si nu pierd vremea cand pescuiesc mai adanc ..








9

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 29. iulie 2014, 22:00

Ca-i suficient de 1,2 mm mono. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com